top of page

ברוכים הבאים

התמכרות למין וגמילה

להרגיש. לכאוב. לִלמוֹד. לצמוח.

התמכרות למין וגמילה
מאת ד"ר מזרחי אברהם

מהי התמכרות למין 

קיימים מספר גורמים המכניסים אדם למצב של התמכרות למין: קיימים מספר גורמים שעשויים לגרום להתמכרות למין, אך לא קיים גורם אחד שהוא הגורם הבלעדי להתמכרות למין. התמכרות למין היא מצב מורכב שנובע ממגוון רחב של גורמים פיזיים, רגשיים, חברתיים ופסיכולוגיים.

 

בין הגורמים הפיזיים המשפיעים על התמכרות למין ניתן לציין רמות גבוהות של הורמונים כמו טסטוסטרון, וכן עיוותי חשיבה במערכת העצבים המפעילים מנגנונים מסוג פעילות נוירולוגית ודופמין במוח.

 

בנוסף לגורמים הפיזיים, גורמים רגשיים ופסיכולוגיים משפיעים על התמכרות למין, כגון חרדה, דיכוי רגשי, רגשות חוסר שליטה, פחד מקשרים חברתיים או רומן, וכו'. בנוסף, גורמים חברתיים כמו חוסר מעורבות חברתית והתחושה של חוסר קשר עם אנשים אחרים עשויים גם לגרום להתמכרות למין.

 

נפשיים ורגשיים: פגיעה נפשית או רגשית, חרדה, דיכוי רגשי או תסכול על רקע של חוויות טראומטיות בעבר עשויים לגרום להתמכרות למין כדי למלא ריק רגשי.

 

מה המדע מצא : מחקרים מצביעים על כך שהתמכרות למין יכולה להיות תגובה לכימיות במוח הקשורות להנאת ממין, וכן לשימוש בחומרים כמו סמים או חומרים משפרי מצב רוח.

 

מהם הגורמים החברתיים: התמכרות למין עשויה להתפתח כתגובה לצרכים חברתיים או לחוסר יכולת להתחבר עם אנשים מתאימים רגשית.

 

הגורמים הטכנולוגיים: קלות הגישה לתוכן מיני באינטרנט ופלטפורמות דיגיטליות יכולה לגרום להתמכרות למין על ידי הגברת הגישה והניסיון למצוא סיפוק מיני מהיר וקל.

 

כל הגורמים הללו עשויים לגרום להתמכרות למין, ולעיתים מספר מהם משתלבים יחד כדי ליצור את ההתמכרות הזו. בהתאם, טיפול בהתמכרות למין עשוי לכלול גישות רפואיות, פסיכולוגיות וחברתיות שיעזרו לטפל במכורים למין.

 

קיימים כמה סוגי התמכרות למין שונים:

 

התמכרות לסקס: האדם הופך למכור כאשר התמכרות זו מתייחסת לצורך חזק ומתמשך בפעילות מינית, ובכך גורמת להשלים איתה בצורה כמעט קבועה ולהתעלם מצרכיו היומיומיים של האדם.

 

התמכרות לפורנוגרפיה: כאשר התמכרות זו מתייחסת לצורך חזק ומתמשך לצפייה בתמונות או סרטי פורנו, ובכך גורמת לאדם להתעלם מצרכיו היומיומיים ומהקשרים החברתיים שלו. התמכרות לצפייה בפעילויות מיניות בסרטי פורנו, תמונות או מוצרים סקסואליים באינטרנט.

התקשרו לייעוץ ומידע: 03-7788766

התמכרות למיניות וסקסואליות מוגזמות: כאשר התמכרות זו מתייחסת לצורך חזק ומתמשך במיניות ובפעילות מינית לאחר כל פעילות או מוגזמת בסגנון סדום ועמורה.

 

התמכרות לזיכרונות מיניים: כאשר התמכרות זו מתייחסת לצורך חזק ומתמשך בחזקת זיכרונות מיניים עבריים או דמיוניים.

 

התמכרות למגע פיזי - התמכרות לפעילויות מיניות פיזיות עם אחרים, כגון מין ברשת או מין מסורתי.

 

התמכרות למחשבה - התמכרות למחשבות ודמיונות מיניות.

 

התמכרות למציאות - התמכרות לצפייה בסרטי פורנו ובפעילויות מיניות אך גם ליצירת מציאות והתחברות עם דמויות וחפצים סקסואליים וניסיון לשחזר במציאות מהלכים מיניים שהם תוצר של צפייה בפורנו להשיג עוד ריגוש ועוד ריגוש.

 

התמכרות לסקס בחדר השינה - התמכרות למין עם בן אדם אחד מסוים בחדר השינה.

 

כל סוג של התמכרות למין עשוי להשפיע על החיים האישיים, המקצועיים והחברתיים של האדם, ולגרום לבעיות בקשרים, ביטחון עצמי ובריאות פיזית ורגשית. לכן, חשוב לזהות את הסוג של התמכרות למין ולפעול בהתאם, כדי לטפל בו בצורה יעילה. בכל אחד מהסוגים הללו, ההתמכרות למין עשויה לגרום לבעיות בקשרים, בפעילות יומיומית וברמות התפקוד של האדם בחייו היום-יום. לכן, חשוב לזהות ולטפל בסוג ההתמכרות למין המתאים.

 

מהם התוצאות של התמכרות למין:

 

התמכרות למין היא בעיה רצינית ומסוכנת שיכולה להשפיע על החיים האישיים, הבריאותיים והחברתיים של האדם המתמכר.

 

התוצאות האפשריות של התמכרות למין עשויות לכלול:

 

בעיות בזוגיות: התמכרות למין עשויה לגרום לבעיות זוגיות ופיצויים ביחסי הזוגיות, כולל התפרקות התא המשפחתי וגירושין.

 

פגיעה בבריאות: התמכרות למין עשויה לגרום לפגיעה בבריאות הפיזית והנפשית של האדם, כמו כן היא יכולה לגרום למחלות מין, דלקות ופציעות.

 

נטייה לפעילות מסוכנת: חלק מהאנשים המתמכרים למין עשויים לחפש חוויות מין בפעילויות מסוכנות כמו שימוש בסמים, פגיעה כתוצאה מפעילות מינית חדשה ואפילו פגיעה בזולת.

שימוש מסוכן בסמים שונים ומגוונים או אלכוהול לצורך הפעלת המיניות, התנסויות עם תרגילים מסוכנים וקשים יותר על מנת להגביר את התענוג מהפעילות המינית, יחסי מין ללא הגנה ופעילות מינית עם פרטנרים לא מוכרים, ועל כן עשוי להגיע להתפשטות מחלות מין והיעדר הגנה מפני הריונות לא רצויים. פעילות מינית שכוללת אלימות וחוסר רצון מצד אחד מהפרטנרים, ובכך מסכנת את הבריאות הנפשית והפיזית של הצד המסוכן והמכור. פעילות מינית במקומות ציבוריים ובמקומות שאינם מתאימים לפעילות מינית, כמו ברחובות, בגינות ציבוריות, וכו', ובכך מסכנת את הבריאות והבטיחות הפיזית והנפשית של המכור והפרטנרים שלו.

 

ירידה בביצועים בעבודה ובלמידה: התמכרות למין עשויה לגרום לירידה בביצועים בעבודה ובלמידה, כך שהיא עשויה לפגוע בקריירה ובכלכלה של האדם.

 

בעיות חברתיות וקהילתיות: התמכרות למין עשויה לגרום לבעיות חברתיות וקהילתיות. כאשר מישהו מתמכר למין, הוא עשוי להתרחק מהחברה ולהפסיד חברים ואפילו משפחה עקב התנגדותם  להתמכרות של המכור. התמכרות למין יכולה להשפיע על היכולת של האדם לתקשר במציאות ובמרחב הפיזי, ובכך להפריע ליכולתו ליצור קשרים בריאים עם אנשים מסביבו.

 

בנוסף, התמכרות למין עשויה לגרום למכור להתבודד ולהתנתק מהחברה, ובכך להשפיע על הרגשת הביטחון והערך העצמי של האדם. זה עשוי להוביל לדיכוי רגשי, דיכוי עצמי ובסופו של דבר לדיכוי חברתי ומבדידות. לכן, חשוב לטפל בהתמכרות למין על מנת לחזור לבנות קשרים חברתיים ורומנטיים בריאים ולצמצם את ההשפעה השלילית של התמכרות על המכור החברתי.

 

סוגיי הטיפול שמומלצים:

הטיפול בהתמכרות למין וסקס נעשה בדרכים שונות, בהתאם לצרכי המטופל והמצב הפיזי והנפשי שלו. הנה כמה דרכים נפוצות לטיפול בהתמכרות למין וסקס:

 

טיפול פסיכותרפיה: במסגרת הטיפול הזה, מטופלים לומדים לזהות את הרצונות והצרכים האמיתיים שלהם, להתמודד עם רגשות כמו חרדה ודאגה, ולחזק את היכולת שלהם לקבל החלטות עצמאיות ולהתאים את התנהגותם לצרכים האמיתיים שלהם.

 

טיפול רפואי: רופאים יכולים להעניק תרופות ו/או טיפול גופני כדי לטפל בסימפטומים פיזיים כמו כאבי ראש, בחילות והפרעות בפונקציות גופניות אחרות. (אנו נגד טיפול פסיכיאטרי מכל סוג שהוא).

 

תמיכה קבוצתית: תמיכה קבוצתית יכולה לספק מעגל תמיכה חזק ובנוגע לטיפול בהתמכרות למין וסקס, שם חולקים ותיקים מניסיונם בגמילה ובתהליך ההחלמה, ומעניקים מסוגלות להתמודד עם הסיכונים הפסיכולוגיים והפיזיים הקשים שעשויים להכשיל את המטופל בתהליך הגמילה וההחלמה.

 

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי: במסגרת הטיפול הזה, המטופלים לומדים לזהות את הגורמים השונים הקוגניטיביים הקשורים להתמכרות.

טיפול בשיטת טאותרפיה: טאותרפיה משלבת אלמנטים רבים לתהליך ההחלמה, טיפול אישי, זוגי, משפחתי, קבוצתי ולימודים אשר מעניקים יכולת להבין בצורה הרחבה ביותר, לימוד של 12 הצעדים, פסיכולוגיה, בודהיזם, הגישה היונגיאנית, מדיטציות שונות ומגוונות כדי להקיף את כל יסודות ההתמכרות ולהוביל להחלמה מתמשכת.

 

ארגון סקסואליסטים אנונימיים (Sexaholics Anonymous) הוא ארגון שקם במטרה לסייע לאנשים המתמודדים עם התמכרות למין וסקס. הארגון עובד על פי מקורות של אלכוהוליסטים אנונימיים, ומתבסס על עקרונות קהילתיים של עזרה עצמית ותמיכה משותפת.

 

הפעילות של הארגון כוללת פגישות קבוצתיות והתמיכה בצורות שונות, כגון חוברות, קו חם ואתרי אינטרנט. המטרה העיקרית של הארגון היא לסייע לאנשים להפסיק את התמכרותם למין וסקס ולחיות חיים בריאים וממלאי משמעת.

 

כדי להצטרף לארגון, יש לעמוד בכמה דרישות כמו להביא את הלב של האדם לתהליך ומוכנות לפעול לפי עקרונות הארגון, המבוססים על התמיכה המשותפת והעזרה העצמית. נכון לשנת 2023, הארגון פועל במספר רב מדינות ברחבי העולם.

​​

טאותרפיה היא פורצת דרך בתחומי הפסיכותרפיה הרוחנית​

עורך המאמר | ד"ר מזרחי אברהם | מייסד ומנהל מכללת והמכון לטאותרפיה 

תהליכי הטיפול בטאותרפיה

למכון הישראלי לטיפול בטראומה , התמכרויות, חוסר איזון נפשי, דיכאון, חרדה וחוסר תפקוד יש לנו מספר רב של דרכים לעזור לכם לחזור אל מסלול חייכם היצרני והיעיל.

התמכרות למין וגמילה בשיטת טאותרפיה

לכל מי שזקוק לאנונימיות ואינו יכול להיחשף וזקוק למרחב אינטימי יש לנו מאגר מטפלים בכל רחבי הארץ. רבים מהצרכנים והמכורים הם אנשים מהמעמד הגבוה ומפחדים להיחשף. הפחד מוביל אותם לפסיכיאטרים שאין להם מושג איך לטפל בהתמכרויות חוץ מלתת עוד כדורים וסמים חוקיים, שזו קטסטרופה בפני עצמה.

התמכרות למין וגמילה בשיטת טאותרפיה

גמילה אינה מחייבת ייסורים קשים, לכן ישנם רבים שמעדיפים להיות סטודנטים של ההחלמה ולא מטופלים, קורס 12 הצעדים מספק מסגרת התחלתית, יחד עם טיפול אישי יכול להתאים ל"מכורים" החדשים כאלה שהם מתפקדים, כאלה שמחפשים משענת לחיים ולייצר תהליך החלמה במקביל.

התמכרות למין וגמילה בשיטת טאותרפיה

מרכז יום מתעוררים זו מסגרת יומית עד 5 ימים בשבוע, מסגרת אשר מתאימה למי שרוצה להיגמל במסגרת פתוחה ולעבור תהליך משנה חיים. שיטת טאותרפיה היא המובילה בישראל עם יכולת לייצר מוטיבציה לחיים, שינוי תפיסות וגישות הרסניות לחיים מלאים ומשמעותיים.

bottom of page