top of page

ברוכים הבאים

להרגיש. לכאוב. לִלמוֹד. לצמוח.

אלכוהול

הוא

סם

המוות

ד"ר מזרחי אברהם

מייסד ומנהל מכללת טאותרפיה

והמרכז הישראלי לטיפול בטראומה והתמכרויות

הכותב מכור נקי מכדורים  משנת 1992 מכל משקה ולו הקטן ביותר.

התמכרות לאלכוהול:

ההתמכרות הנפוצה ביותר בעולם כיום היא ההתמכרות לאלכוהול, קרוב לשישה מיליון בני אדם מתים כל שנה ברחבי העולם כתוצאה מההתמכרות לאלכוהול. הסיבות של שתיית אלכוהול מרובות ורבות, יש את הבעיה הפיזית, ההתמכרות הפיזית, ישנה התמכרות נפשית, ישנה התמכרות רגשית, וישנה את הבעיה הרוחנית שגינה בני אדם רבים בעולם פונים אל האלכוהול כמענה להתמודדות עם החיים.

בתווך יש את החלק החברתי, תרבותי שהוא כל כך נפוץ שבו כולם שותים, מחנכים אותנו דרך פרסומות, סרטים, שהכל בסגר לבלות ולשתות. אך מי שמועד לפורענות, מי  שסובל מאישיות התמכרותית עלול לפתח תלות באלכוהול.

שנים רבות האלכוהול עבור רבים וטובים היווה שביל בריחה מהחיים, מהלחץ, ממשימות החיים המרובות, מהחרדה, מהדיכאון ומהבדידות. רבים מוצאים נחמה ופונים לאלכוהול כחלק מניסיון של ריפוי עצמי, לקבל מנוחה, לקבל הקלה ובאמת בתחילת הדרך זה עובד עבור רבים וזה גם הבסיס להתמכרות.

בגלל הלגיטימציה התרבותית והחברתית לאלכוהול לוקח זמן רב עד שהאלכוהוליסט פונה לעזרה ומבקש עזרה בגמילה מאלכוהול. מבחינת רבים וטובים זהו כישלון אישי שלהם שהם אינם מצילים לשלוט בשתייה כמו כולם. 

מיהו האלכוהוליסט

 

זו שאלה מורכבת והנטייה לחפש את הכמויות שהאדם שותה, או האם הוא שותה כל יום, או שהוא שותה מהבוקר כדי לנסות להגדיר את המכור. 
 
בשיטת טאותרפיה זה לא הנושא, כמה האדם שותה, איך הוא שותה, איזה משקאות הוא שותה ואנו רק שואלים האם אתה מרגיש שיש לך בעיה עם האלכוהול והאם אתה חושב שיש לך אישיות התמכרותית. זה לא משנה כמה האדם שותה אלא אם הוא מרגיש שזה פוגע בו בדרכים שונות ומגוונות.
 

ההתייחסות שלנו אל ההתמכרות לאלכוהול היא שהאדם סובל ממחלה ולא סובל מליקוי מוסרי, אנו מאמינים שלאדם שמכור אין בחירה, שום כוח רצון אנושי לא יכול לגבור על המחלה הזו, לכן אנו ממליצים על עבודה משולבת הוליסטית קבוצתית, עבודה רגשית ונפשית, יחד עם הענקת משמעות לחיים, משמעות רוחנית שיש לאדם בעבור מה לחיות.

 

 

רבים מהאלכוהוליסטים סובלים מדיכאון ומחרדות שונות ומגוונות, הם מפחדים להיפרד מהאלכוהול שמהווה ביטחון ומשענת לחיים. כולנו בטאותרפיה מאמינים שבעבור התהליך האדם צריך לאמץ את הפילוסופיה של 12 הצעדים. בטאותרפיה יש טיפול משולב של גישת הצעדים עם כלים נוספים רבים גם טיפוליים וגם רוחניים.

 

 

people-3308747_1280_edited.jpg

הם

לעיתים

מאוד

נורמטיביים

6Z8A7325_edited.jpg

בית הספר לחיים נקיים

מכללת טאותרפיה

גמילה מאלכוהול

​בהנחה שישנה תלות פיזית חריפה באלכוהול ישנו לעיתים צורך באשפוז במרכז גמילה, אנו מפנים לאחר אבחון למרכז גמילה מתאים עבור כל אחד על-פי היכולת הכלכלית שלו מרכז גמילה מתאים גם מבחינה מקצועית. 

לאחר הגמילה הפיזית אנו מציעים בית-ספר לחיים, מרכז יומי לתחזוקה שותפת גם בבוקר וגם בערב אשר אמור לתת מענה רציני לבעיות החיים ולנושאים שצפים ועולים לאחר הגמילה.

מי שחושב שגמילה פיזית פותרת את הבעיה אינו מבין דבר וחצי דבר בחייהם של אלכוהוליסטים, כל אדם כזה צריך להקדיש זמן ניכר כדי ללמוד ולהתפתח בהחלמה האישית שלו. טיפול פרטני, קבוצתי, לימודים אודות גישת 12 הצעדים, לימודים נוספים לכישורי חיים כל אלה ועוד נדרשים כדי לצאת ממעגל ההתמכרות.

6Z8A7497_edited_edited.jpg
תכנית 12 הצעדים לגמילה מאלכוהול

תכנית 12 הצעדים (Twelve-step program) היא תכנית כללית להחלמה מכל התנהגות ממכרת או כפייתית. התכנית המקורית פותחה על ידי אלכוהליסטים אנונימיים (AA) כדרך להתמודד עם החלל שנוצר (או בשפת התכנית "חוסר אונים") בהפסקת שתיית אלכוהול. מאז, תכנית 12 הצעדים אומצה על ידי קבוצות שונות לעזרה עצמית והחלמה כגון אכלני יתר (OA), מהמרים אנונימיים (GA) סקסוהליסטים אנונימיים (SA), מכורים אנונימיים (NA), תלויי יתר אנונימיים (CODA), ועוד. כיום, השימוש בתכנית מתרחב ומציע מענה למצוקות שונות.

 

ניתן להפיק תועלת מתכנית זו גם במצבים של דיכאון, פוסט-טראומה, תחלואה כפולה, מחסומים רגשיים ועוד.

מהי בעצם תכנית 12 הצעדים ומה היא כוללת?

כל תוכניות שנים עשר הצעדים השונות מתנהלות בדרך דומה וכולן פועלות לפי שתים עשרה המסורות שהן הקווים המנחים המאפשרים להן להתקיים באופן עצמאי ולשמור על קיומם. מדובר במעין נורמות התנהגותיות המאפשרות את האנונימיות ואת התחזוקה השוטפת של הקבוצה. חברי התוכנית נפגשים בצורה סדירה כדי לשתף את ניסיונם, כוחם ותקוותם.

 

המשותף לכל הקבוצות הללו הוא שהחברים בהן חשים שהם סובלים ממחלת התמכרות חשוכת מרפא ולא עם 'הרגל גרוע' או 'דרך חיים גרועה'. המחלה מיוחסת ל"אלרגיה" פיזית לחומר הממכר או להתנהגות הממכרת, אשר יוצרת כמיהה המלווה בהתנהגויות אובססיביות המובילות לשימוש חוזר בחומרים הממכרים ולהתדרדרות במצבם. מחלה כרונית זו מלווה בתסמינים של חוסר משמעות, ריקנות, בדידות ואף חוסר תפקוד. התמודדות עם המחלה יכולה להתרחש על ידי ויתור על הניסיון להילחם בה ומסירת הקשיים ל"כוח עליון" (כל אחד על פי הגדרתו, תפיסתו ואמונתו) בשילוב עשייה פעילה של שנים-עשר הצעדים.

מייסדי אלכוהוליסטים אנונימיים

לדברי מייסדי התוכנית, על אף האזכור הרב של אלוהים, תוכנית שנים עשר הצעדים היא תכנית רוחנית ואינה תוכנית דתית וחברים בעלי אמונות דתיות שונות ואף כאלה שהם אגנוסטיקנים ואתאיסטים יכולים ליטול בה חלק.

אחד המאפיינים המוכרים ביותר של תוכניות שנים-עשר הצעדים הוא העובדה שחברי התוכנית מודים שיש להם בעיה על ידי השימוש במשפט כגון "שלום, שמי פלוני ואני אלכוהוליסט\מכור".

 

אמרת כנף זו מזוהה כיום עם קבוצות תמיכה בכלל. אמירה זו באה לבטא את העיקרון היסודי של התוכנית, שהמכור נשאר מכור כל ימי חייו, גם אם הוא 'נקי' שנים ארוכות.

המשתתפים בקבוצות התמיכה משתפים את ניסיונם, האתגרים בהם הם עומדים, הצלחות וכישלונות, ומספקים תמיכה ישירה לאחרים מפני שהם מהווים דוגמה לכך שההימנעות והחיים ללא החומרים ו/או ההתנהגות ההתמכרותית אפשריים. אנשים אשר הצטרפו לתוכנית 12 הצעדים מעידים כי רק כך הצליחו לשמור על הניקיון שלהם, למלא את הריקנות שבתוכם בעקבות הפסקת השימוש ושמצאו דרך חיים חדשה.

 

למרות שמדובר במחלה כרונית וקטלנית שעד היום לא נמצאה לה תרופה ידועה ברפואה הכללית, תכנית 12 הצעדים מציעה תרופה ותקווה להחלמה מלאה. תהליך ההחלמה כרוך בעבודה על הגוף, הנפש והרוח במקביל, על המחשבות וההיבטים הפיזיים וכמובן על הטראומה ועל ההתנהגויות בפועל.

DSC01851.jpg
DSC_0262.jpg
12 הצעדים של אלכוהוליסטים אנונימיים

אלה הם 12 הצעדים כפי שהוגדרו על ידי אלכוהוליסטים אנונימיים. ניתן לשנות את הניסוח בכדי להתאים את הצעד לכל התמכרות/ בעיה/ מצב באשר הוא:

1. הודינו שאנו חסרי אונים מול האלכוהול, שאבדה לנו השליטה על חיינו.

2. הגענו לאמונה שכוח גדול מאתנו יכול להחזיר לנו את שפיות דעתנו.

3. החלטנו למסור את רצוננו ואת חיינו להשגחת אלוהים, כפי שאנו מבינים אותו.

4. ערכנו חשבון נפש מוסרי, נוקב וחסר פחד.

5. התוודינו בפני אלוהים, עצמנו ואדם נוסף על טבעם המדויק של פגמינו.

 

6. היינו נכונים לחלוטין שאלוהים ישחרר אותנו מפגמים אלה באופיינו.

 

7. ביקשנוהו בענווה שישחרר אותנו מחסרונותינו.

 

8. עשינו רשימה של כל האנשים שבהם פגענו והיינו נכונים לכפר על כל מעשינו בפניהם כולם.

 

9. כיפרנו על מעשינו במישרין בפני אנשים אלו כאשר הדבר ניתן, פרט למקרים שמעשה זה יפגע בהם או באחרים.

 

10. המשכנו בחשבון הנפש, וכאשר שגינו, הודינו בכך מיד.

 

11. חיפשנו בדרך של תפילה והרהורים לשפר את הקשר ההכרתי שלנו עם אלוהים, כפי שאנו מבינים אותו, כשאנו מתפללים רק לדעת את רצונו עבורנו ומבקשים את הכוח לבצע זאת.

 

12. משעברה עלינו התעוררות רוחנית כתוצאה מצעדים אלה, ניסינו לשאת בשורה זו לאלכוהוליסטים וליישם עקרונות אלה בכל תחומי חיינו.

תהליכי הטיפול בטאותרפיה

למכון הישראלי לטיפול בטראומה , התמכרויות, חוסר איזון נפשי, דיכאון, חרדה וחוסר תפקוד יש לנו מספר רב של דרכים לעזור לכם לחזור אל מסלול חייכם היצרני והיעיל.

אינדקס מטפלים טאותרפיה

לכל מי שזקוק לאנונימיות ואינו יכול להיחשף וזקוק למרחב אינטימי יש לנו מאגר מטפלים בכל רחבי הארץ. רבים מהצרכנים והמכורים הם אנשים מהמעמד הגבוה ומפחדים להיחשף. הפחד מוביל אותם לפסיכיאטרים שאין להם מושג איך לטפל בהתמכרויות חוץ מלתת עוד כדורים וסמים חוקיים, שזו קטסטרופה בפני עצמה.

קורס 12 הצעדים

גמילה אינה מחייבת ייסורים קשים, לכן ישנם רבים שמעדיפים להיות סטודנטים של ההחלמה ולא מטופלים, קורס 12 הצעדים מספק מסגרת התחלתית, יחד עם טיפול אישי יכול להתאים ל"מכורים" החדשים כאלה שהם מתפקדים, כאלה שמחפשים משענת לחיים ולייצר תהליך החלמה במקביל.

מרכז יום לטיפול בהתמכרויות

מרכז יום מתעוררים זו מסגרת יומית עד 5 ימים בשבוע, מסגרת אשר מתאימה למי שרוצה להיגמל במסגרת פתוחה ולעבור תהליך משנה חיים. שיטת טאותרפיה היא המובילה בישראל עם יכולת לייצר מוטיבציה לחיים, שינוי תפיסות וגישות הרסניות לחיים מלאים ומשמעותיים.

bottom of page