top of page

ברוכים הבאים

להרגיש. לכאוב. לִלמוֹד. לצמוח.

344978183_271493911887288_904475618261493063_n_edited.jpg

מי שמתבונן

החוצה

חולם

מי שמתבונן

פנימה

מתעורר

ד"ר מזרחי אברהם

מייסד מכללת טאותרפיה

והמרכז הישראלי לטיפול בטראומה והתמכרויות

התמכרות לסמים ידועה בכל העולם כבעיה מאוד לא פשוטה, אך רק מי שכבר נקלע אליה יודע עד כמה קשה להיחלץ מכבליה. ההתמכרות היא בעיה פסיכולוגית, תרבותית ,חברתית וכמובן שהיא גם בעיה כלכלית לא פשוטה… מנגד יש לנו את ההיצע הרחב של הסמים, את הנגישות לסמים וכמובן הבעיות האישיות והפסיכולוגיות שרבים סובלים מהם היום וכל אלו יחד הופכים את בעיית הסמים למורכבת ומשמעותית עוד יותר.

 

איך למעשה הופך האדם למכור לסמים? מה הפתרונות להתמכרות והאם הם יעילים? ננסה לבדוק.כמו כל התמכרות, גם כאן זה מתחיל ‘בקטנה’. לעיתים זה נובע מתוך מצוקה כלשהי אך במקרים רבים מדובר בסקרנות או שעמום ורצון לבדוק מה זה בעצם הדבר הזה. על פי רוב זה קורה לאנשים אשר סובלים ממצוקה או מכאב נפשי והם מתקשים להתמודד עם המציאות. הסמים מאפשרים להם כביכול ‘לפתור’ את הבעיה ולהירגע.הסמים משנים את מצב התודעה של האדם וכך הוא תופס את המציאות בצורה אחרת ונסבלת יותר מבחינתו.

 

אז נכון שמדובר כאן בפתרון רגרסיבי למצוקה ובשלבים הראשונים הפתרון נראה אולי יעיל ומהיר להפליא, אך הבעיה הקשה עם הסמים היא שאף פעם אי אפשר לדעת עד להיכן זה יגיע. הסמים הופכים להיות קשים יותר עם הזמן וההתמכרות לסמים הופכת אף היא לקשה, עד שנראה כי אין מוצא. ניתן להגדיר זאת כך – התמכרות לסמים זהו תהליך הדרגתי. הוא מתחיל בשימוש קל אך הופך לשימוש קבוע, בהמשך מתפתחת תלות של ממש בסם וההתמכרות היא זו שמכתיבה הכול – בשלב זה, זה כבר נחשב ממש כמחלה.

ד"ר מזרחי אברהם

מייסד מכללת טאותרפיה

והמרכז הישראלי לטיפול בטראומה והתמכרויות

ניתן להגדיר זאת כך – התמכרות לסמים זהו תהליך הדרגתי. הוא מתחיל בשימוש קל אך הופך לשימוש קבוע, בהמשך מתפתחת תלות של ממש בסם וההתמכרות היא זו שמכתיבה הכול – בשלב זה, זה כבר נחשב ממש כמחלה.

 

אז איך מטפלים בגמילה מסמים?

הבנו כי הדרך להתמכרות היא מאוד מהירה. אם אדם ניסה וטעם את הסם אפילו פעם אחת, ההידרדרות עד להתמכרות מסוכנת, היא כמעט בלתי נשלטת. הגמילה מהסם היא הרבה יותר קשה ומורכבת אך עם עזרה מקצועית – אפשר לצלוח הכול.

קיימות גישות שונות לטיפול בהתמכרויות כאשר כל אחת מהן תוקפת את הבעיה מכיוון אחר.

כיום מקובל כי התופעה של התמכרות לסמים הינה מחלה משנית וחשוב לטפל גם בגורמים שהובילו להתמכרות. אך בשלב ראשון הטיפול יהיה תמיד הגמילה מהסם. בדרך כלל תתבצע גמילה יעילה רק בעזרת מסגרות מובנות אשר בהן משולבת עבודה פרטנית או עבודה קבוצתית ולעיתים יהיה גם צורך בתרופות. אין ספק כי גמילה זהו תהליך כואב וקשה הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית כאשר הנגמל אמור להמשיך לתחזק את זה הלאה לאורך כל החיים.

12 צעדים להצלחה

אנחנו מציעים טיפול בהתמכרויות על פי גישת 12 הצעדים. מדובר בשיטה אשר הצליחה להוכיח את עצמה במקרים רבים ושונים של התמכרויות. בין אם מדובר בגמילה מאלכוהול ובין אם זה גמילה מאוכל וכמובן גם בנושא של גמילה מסמים.

השיטה פועלת באופן כזה שהמכור מקבל את האחריות לבעיה ומבין כי הבחירה היא רק שלו והוא זה שצריך להחליט כי הוא רוצה לעשות שינוי. בכל אחד משנים עשר הצעדים משולב מוטיב אשר מדגיש את האחריות של המכור. “הודינו” “הגענו” “החלטנו” “ערכנו” “בקשנו” “ניסינו” וכן הלאה. רק כאשר המכור מבין ומפנים כי ישנה כאן בעיה והוא מוכן להכיר בה, הוא יכול לקחת אחריות עליה. בדרך כלל מכורים מתייחסים אל הבעיה כאל ישות עצמאית שלא קשורה אליהם. הם מציגים תפיסה שכביכול היא – ההתמכרות – אחראית עליהם.

כאשר המכור ייקח אחראיות ויבין כי הוא האחראי, הוא יפסיק להאשים את הסביבה יחדל להתכחש לבעיה ויבין כי אם הוא ירצה ויפעל ויחתור לכיוון הנכון – הוא אכן יצליח!

אז אם גם אתם מצאתם את עצמכם עם התמכרות לסמים ואינכם מסוגלים לחשוב על גמילה – דעו, כי יש דרך. דרך ארוכה ועקבית, אך דרך יעילה. דרך המלך אשר תוביל אתכם עד לגמילה מוחלטת ולהצלחה בכל התהליך. אז תנו לעצמכם צ’אנס! זה אפשרי!

344978183_271493911887288_904475618261493063_n_edited.jpg

מי שמתבונן

החוצה

חולם

מי שמתבונן

פנימה

מתעורר

344978183_271493911887288_904475618261493063_n_edited.jpg

הפסיכולוגים ממציאים מילים כדי לייצג דברים שאינם קיימים

במציאות

ד"ר מזרחי אברהם

מייסד מכללת טאותרפיה

והמרכז הישראלי לטיפול בטראומה והתמכרויות

הגמילה מסמים היא תהליך בו אדם מנסה להפסיק או להפחית את השימוש בסמים, כגון חומרי הרואין, קראק, קוקאין,  תרופות מרשם, אלכוהול או תרופות אחרות שמטרתן לשנות את מצבו הפיזי או הנפשי. הגמילה מסמים היא תהליך מורכב ויכול להיות אתגר לא פשוט עבור המכור, אך היא חשובה להתמודדות עם ההשפעות השליליות של הסמים ולהחלמה של הגוף והנפש וחזרה מצב בריא ומועיל.

ההתמודדות עם הגמילה מסמים עשויה לכלול מגוון אסטרטגיות ותמיכה מקצועית וחברתית. כאשר מדובר בסמים כמו סמים קשים חשוב לקבוע את הסיבות והרקע הנפשי המובילים לשימוש כזה ולטפל בגורמים אלו.

טיפולים שונים עשויים להיות חלק מתהליך הגמילה מסמים, כוללים ייעוץ אישי או רגשי, תמיכה משפחתית, טיפול תרופתי לטווח קצר מאוד, קבוצות תמיכה ותרגול פיזי. כל אדם הינו יחודיי והתהליך עשוי להיות שונה עבורו. בדיקת האפשרויות השונות ופנייתך למקצוען בתחום יכולים להיות קריטיים בהצלחת הטיפול במכור וזה יכול לסייע בהתמודדות הטובה ביותר עם הגמילה מסמים.

ד"ר מזרחי אברהם

נקי מסמים קשים מהתאריך 02|09|1992

גמילה מסמים זהו תהליך מרכזי בדרכך להחלמה ובדרך להשיב את הבריאות הפיזית, הנפשית והרוחנית של האדם שהשתמש בסמים. תהליך זה חשוב ומשמעותי מאוד למעשה, וכולל מספר נקודות מרכזיות:

1. המכור ומשפחתו צריכים להכיר ולהבין שישנה בעיה: הצעד הראשון הוא ההכרה וההבנה שיש לך בעיה עם השימוש בסמים ושאיבדת שליטה. הזיהוי של הבעיה הוא חשוב בכדי להתחיל את התהליך.

2. החלטה לשנות: גמילה מסמים דורשת החלטה מכוונת לשנות את הדרך בה אתה עובר על הגוף והנפש שלך על ידי שימוש בסמים. ההחלטה יכולה להיות מאתגרת, אך היא היא השלב הראשון והחשוב ביותר לכל תהליך של החלמה.

3. תמיכה מקצועית וחברתית: גמילה מסמים יכולה להיות קשה ומאתגרת, ולכן חשוב לקבל תמיכה ממקצוענים בעיקר מכורים נקיים שהתמחו ויש להם ניסיון בהתמכרויות ויועצים לגמילה מסמים. גם תמיכה מקרובי משפחה וחברים יכולה לשמש גורם מרכזי להצלחת התהליך.

4. טיפולים תרופתיים ותמיכה רפואית: תהליך הגמילה מסמים יכול להיות מורכב וכולל גם טיפולים תרופתיים שיכולים לסייע בהקלה על הסימפטומים והנפשיות הקשורים לגמילה.

5. פעילות גופנית ושינויי אורח חיים: תרגול גופני סדיר, אוכל בריא וחזרה לפעילות גופנית, הליכה, ריצה, יוגה, תנועה טיפולית ועוד. עם תחושה של בריאות ורווחה משופרים אתה תסייע לעצמך בתהליך הגמילה.

6. המעבר לחיים חדשים: הגמילה מסמים אינה רק הפסקת שימוש, אלא הזדמנות להתחיל מחדש ולחיות חיים בריאים ואיכותיים. היא מסמלת הזדמנות לשינוי ולגיוס את היכולות והכוחות הפנימיים שלך.

7. גמילה היא התחלץ הדרך: עם כל הקושי להיגמל זו התחלת הדרך, המסע להחלמה מלווה בהליכים ארוכים ומצריך שינוי בכל תחומי החיים. המסע הוא ארוך ועליכם להימנע ממקומות דברים ואנשים ששייכים לעבר שלכם ולהצטרף לקבוצות התמיכה כדי להצטרף לאלה ששינו את חייהם.

זכור, תהליך הגמילה מסמים הוא אישי ויכול לכלול מספר גורמים ואסטרטגיות. היעד הסופי הוא להחזיר את הגוף והנפש למצב בריא ויעיל. כדי להשיג זאת, כדאי לבקש עזרה ממקצוענים ולקבוע את היעדים האישיים שלך בתהליך הגמילה.

345156131_1934090393606058_953560235203557592_n_edited.jpg

כל צורה

של התמכרות

היא רעה

בין אם

היא נרקוזה

אלכוהול,

מורפיום או אידיאליזם

התרפיה עוסקת באיש השלם

ולא בסימפטום. עלינו לשאול שאלות

שיאתגרו את האישיות

כולה

ד"ר מזרחי אברהם

נקי מסמים קשים מהתאריך 02|09|1992

רבים מהמכורים שמגיעים לגמילה אינם מודעים לתהליך שהם אמורים לעבור במרכז הגמילה שכולל מספר נקודות מרכזיות:

1. אל תביא סמים או כדורים: רבים מהמכורים שמגיעים לגמילה מתוך חרדה ופחד קיומי מכניסים סמים וכדורים איתם מתוך איפידיעה ופחד להישאר בלי סמים או כדורים. תזכרו בכל גמילה בישראל יש טיפול תרופתי שיעזור לכם עם הסימפטומים.

2. תביאו ציוד אישי מלא: תביאו איתכם את כל מה שאתם צריכים ליום יום כדי שלא תצטרכו להפעיל את המשפחות שלכם שיביאו לכם מה שחסר לכם. המטרה היא ניתוק מלא מהסביבה תזכרו.

3. בלי טלפון: ישנם מרכזי גמילה שמאפשרים למכורים בגמילה לשהות עם טלפון, תלכו למקום בו יש איסור מוחלט על טלפון אלו החיים שלכם אל תפקירו את ההחלמה שלכם כי הטלפון יכול להרוס את הגמילה.

4. תיצמדו למנצחים: תהליך הגמילה מסמים יכול להיות קשה כי ישנה לדבר על חוויות עבר. תמנעו מלדבר על סמים או על חוויות מגניבות שעברת או חברים אחרים עברו. שבו ליד אנשים שמדברים על החלמה ויכולים לחזק אתכם.

5. תשאירו ראש פתוח: תהליך הגמילה מסמים מצריך להשאיר ראש פתוח לרעיונות שיראו לכם חסרי היגיון. תקשיבו למדריכי הגמילה הם מבינים טוב יותר מכל פסיכיאטר או פסיכולוג מה צריך לעשות כדי להיגמל.

6. אל תתבודדו: מכורים לסמים הם בעלי נטייה להתבודדות עם תחושות האשמה, הבושה והסבל של הגמילה. תיזהרו מהבדידות, מחלת ההתמכרות מחכה שתהיו בריכוז עצמי משם הנפילה מהירה מאוד. 

7. נכונות: מוטיבציה היא הדבר הכי קריטי בתחום הגמילה, תעשו כל דבר שמבקשים מכם, כנסו לקבוצות טיפוליות, כנסו לשיחות, תעשו כלים, ניקיונות, וכל דבר שאפשרי ויכול להעסיק אתם בתהליך.

טיפול בהתמכרות לקאנביס מריחואנה וחשיש

שילוב של טיפול רגשי  עם טיפול בשיטת 12 הצעדים , בעיקר טיפול התפיסות השגויות של האדם ללא נוגדי טיפולים דיכאון וחרדה,  נמצא מאוד יעיל בטאותרפיה.

 

מחקרים לגבי הפרוגנוזה של ההפרעה מלמדים כי רבים מהמכורים מחלימים אחרי שנים של טיפול. 

 

הנה חלק משיטות הטיפול מבוססות בהתמכרות לקאנביס ומריחואנה:

שיטות טיפול שונות

טיפול קבוצתי - מה שצובע את האישיות של המכורים זו תחושת אשמה ובושה שמהולה בהסתרה. טיפול קבוצתי בהתמכרות מייצר הזדהות בין חברי הקבוצה, נרמול של תפיסת "המחלה"  העוסקת בדימוי העצמי והפחתת הצורך להשיג הנאה ובריחה מהמציאות. הנוכחות של מטופלים אחרים שסובלים מבעיה דומה מקל מאוד ומעניק תחושת אוניברסליות למתמודדות עם התמכרות. התמיכה וההכרה ההדדית רבת-ערך בטיפול בהפרעה זו. 

טאותרפיה מתבססת על מריחואנה אנונימיים, על ספרות ומתודה שאין באף מסגרת בישראל, מסגרת עבודה עצמית אשר מייצרת שינוי דרמטי ומהיר אצל מי שמתמיד בטיפול. זו השיטה היחידה בעולם שהיא הוליסטית, עוסקת גם בהיבטים קוגניטיביים, גם בהיבטים רגשיים, גם בהיבטים רוחניים. בנוסף היא מהווה מסגרת של העצמה אישית בה האדם המתמודד מקבל הזדמנות להיות מנטור חונך מה שמעלה את הדימוי העצמי והביטחון העצמי של המכורים למריחואנה וגראס.

משמעות המילה יוגה בסנסקריט היא "איחוד", כאשר הכוונה היא לאיחוד בין הגוף והנפש, למצב בו החושים מתכנסים פנימה ואנו לא נתונים להסחות דעת ומחשבות מטרידות.

 

תרגולי היוגה כוללים, לצד האימון הגופני, גם תרגילי נשימה ולעיתים גם מדיטציה, ואלו חשובים אף יותר, על פי פילוסופיית היוגה, מהדרך בה גופכם מתפתל ומגיע לזוויות שונות ומדויקות.

מדיטציה היא תרגול מנטלי המאפשר יצירת חיבור בין הנפש הגוף והרוח. תרגול המדיטציה מאפשר לאנשים להשיג איזון, רוגע, שליטה עצמית לצד פיתוח תודעה. במזרח, מדיטציה היא תרגול עתיק אשר פותח במקביל במגוון גדול של מסורות כדרך להרחבת התודעה ובחיפוש אחר הבריאות. טקסטים קדומים מלמדים כי בעבר מדיטציה הייתה הליך רפואי להחלמה ושימור המצב הבריאותי, כבר לפני 3,000 שנה. מקור המילה הוא בשפה ההודית המסורתית “סנסקריט” ומשמעותה תשומת לב.

אנו ממליצים לבני המשפחה ללמוד את שיטת 12 הצעדים במכללת טאותרפיה. מטרת הלימוד הוא הענקת שפה משפחתית משותפת לבני המשפחה לתקשר סביב המחלה. אנו מאמינים שהמחלה היא משפחתית וכלם צריכים לעבור תהליך שיתרום להעלאת המודעות ולסיכויי הצלחה גבוהים בתהליך.

למקרים קשים ומורכבים אנו ממליצים על כניסה למרכז יום חמישה ימים בשבוע עם צוות רב מקצועי שנותן מענה הוליסטי בטאותרפיה לכל ההיבטים של המחלה. לבוגרי מרכז יום יש בסיס יציב של החלמה ויכולת לתרגל את העקרונות המדהימים של טיפול רגשי, 12 הצעדים, יוגה, מדיטציה, כתיבה טיפולית, פסיכודרמה ועוד.

טיפול

קבוצתי

12

הצעדים

יוגה

מדיטציות

טיפול משפחתי

מרכז יום

לטאותרפיה יש בכל הארץ בוגרים אשר מומחים בשיטת טאותרפיה לטיפול בהתמכרויות. כל הבוגרים עברו הכשרה של שנים רבות, יש להם ניסיון רב בהתמודדות עם ההתמכרויות שלהם וארגז כלים עשיר ביותר לעזור לכל אדם ברחבי הארץ לעשות שינוי, ניקוי ולהגיע למימוש עצמי מלא.

טיפול אישי

תהליכי הטיפול בטאותרפיה

למכון הישראלי לטיפול בטראומה , התמכרויות, חוסר איזון נפשי, דיכאון, חרדה וחוסר תפקוד יש לנו מספר רב של דרכים לעזור לכם לחזור אל מסלול חייכם היצרני והיעיל.

אינדקס מטפלים טאותרפיה

לכל מי שזקוק לאנונימיות ואינו יכול להיחשף וזקוק למרחב אינטימי יש לנו מאגר מטפלים בכל רחבי הארץ. רבים מהצרכנים והמכורים הם אנשים מהמעמד הגבוה ומפחדים להיחשף. הפחד מוביל אותם לפסיכיאטרים שאין להם מושג איך לטפל בהתמכרויות חוץ מלתת עוד כדורים וסמים חוקיים, שזו קטסטרופה בפני עצמה.

קורס 12 הצעדים

גמילה אינה מחייבת ייסורים קשים, לכן ישנם רבים שמעדיפים להיות סטודנטים של ההחלמה ולא מטופלים, קורס 12 הצעדים מספק מסגרת התחלתית, יחד עם טיפול אישי יכול להתאים ל"מכורים" החדשים כאלה שהם מתפקדים, כאלה שמחפשים משענת לחיים ולייצר תהליך החלמה במקביל.

מרכז יום לטיפול בהתמכרויות

מרכז יום מתעוררים זו מסגרת יומית עד 5 ימים בשבוע, מסגרת אשר מתאימה למי שרוצה להיגמל במסגרת פתוחה ולעבור תהליך משנה חיים. שיטת טאותרפיה היא המובילה בישראל עם יכולת לייצר מוטיבציה לחיים, שינוי תפיסות וגישות הרסניות לחיים מלאים ומשמעותיים.

bottom of page