? האם ניסיתם הכל ולא הצלחתם להפסיק לעשן

 

המכון הישראלי לטאותרפיה - התמחות בטיפול

בכל סוגי ההתמכרויות

קשה להאמין, שרק לפני 30-40 שנה העישון היה כמעט נורמה. נדמה היה כי כולם מעשנים. צעירים, מבוגרים, נשים, גברים, כאשר גם לא היו חוקים שאסרו את העישון במקומות ציבוריים כמו בתחבורה הציבורית, באולמי אירועים ואפילו מורים בין כותלי בית הספר. עם הזמן גילו כי בנוסף לתופעות הלוואי שהיו מוכרות למעשנים, ישנו גם פרמטר נוסף. מחקרים גילו כי העישון מזיק באופן ישיר לבריאות. הוא קשור למחלות קשות כמו מחלות לב, בעיות נשימה אצל ילדים (מעשנים פסיביים) גורם ללידות מוקדמות ואף למחלת הסרטן. לאור נתונים אלו נדמה היה כי חברות הסיגריות הן אלו שעומדות לפשוט את הרגל. אך למרבה ההפתעה – המעשנים לא זנחו את הרגלם והמשיכו בשלהם. אז נכון שעם השנים ירד במעט ובאופן מתון אחוזי המעשנים, אך עדיין רבים הם המעשנים

טיפול בהתמכרות לסיגריות

קבע עוד היום

פגישת אבחון וייעוץ

גמילה מעישון

למה אנשים עדיין מעשנים?

אנשים המעשנים מודעים היטב לכל התופעות הבלתי נעימות. הריח, השיניים הצהובות, אובדן חוש הריח והטעם ועוד. הם גם מודעים לסכנות שגלומות בעישון והנתונים הקשים אמורים היו לכאורה להשפיע עליהם. מדוע הדבר אינו קורה? אז האמת היא שחלק מהמעשנים פשוט בוחרים להמשיך לעשן למרות כל מה שהם יודעים על הנושא. הם נהנים מהעישון ובאופן מודע בוחרים להתעלם מכל הסיכונים האורבים להם ומכל תופעות הלוואי מהם סובלת הסביבה שלהם ואף הם עצמם. החלק האחר פשוט רואה את הגמילה כמשימה בלתי אפשרית לחלוטין. הם מעשנים עם נקיפות מצפון. אך רגשות האשמה כמובן לא פותרות את הבעיה שלהם ואינן פותרות אותם מכל הבעיות.

לא מתחילים לעשן

אז ברור שהטוב ביותר הוא פשוט לא להיקלע לסיטואציה הזו. לא להתחיל לעשן! הסיגריה הראשונה אף פעם אינה מגרה והיא אף לא מענגת. אך כאשר האדם נוטל עוד סיגריה ועוד אחת, הוא פשוט ממכר את עצמו לדעת. את השלב הזה חשוב לזהות ופשוט לדלג עליו. הבעיה היא שכאשר האדם נמצא שם, זה קורה בדרך כלל בעקבות צורך חברתי להשתייך לקבוצה שמעשנת או כדי למרוד במבוגרים האוסרים עליו את העישון. העישון גם מהווה מעין פיצוי על וויתור כלשהו, כמו וויתור על אוכל, חוסר תעסוקה וכדומה.

איך מיישמים גמילה מעישון ?

גמילה מעישון, ממש כמו גמילה מסמים או גמילה מאלכוהול אינו תהליך קל. בדרך כלל לא קורה שאדם מחליט ש – זהו זה! הוא יותר לא מעשן – ואכן מצליח לעמוד בהחלטתו. היות ובסיגריה ישנו החומר הפעיל – הניקוטין – שזהו כידוע חומר ממכר, על כן מחייבת הפסקת העישון תהליך פיזי של גמילה. האמת היא כי במקרים רבים הגמילה הפיזית אינה מסובכת כל כך אך ההתמודדות הפסיכולוגית עם העניין – זה הסיפור הקשה.

טאותרפיה – טיפול בהתמכרויות בשיטה יעילה ובטוחה

ההחלטה להיגמל – ולא משנה מאיזו המתמכרות שלא תהיה – דורשת הרבה אומץ. אם כבר קבלתם את ההחלטה – עליכם לקחת נשימה עמוקה ולהתכונן לתהליך. הוא בדרך כלל לא יהיה קל, הוא ידרוש מאמצים רבים, יהיו נקודות שבירה, תגיעו אולי גם לצמתים בהם תתחרטו על שבכלל נכנסתם לתהליך, אך אם תמשיכו על אף הכול להיות עקביים, לצעוד במסלול הגמילה, תיהנו בסופו של דבר מגמילה מושלמת כאשר אתם תשלטו על הסיגריה / על האוכל / על הסמים ולא הם עליכם.

הדבר נכון גם כאשר מדובר בנושא של עישון חברתי או אכילה רגשית, או כל התמכרות הנובעת ומונעת מסיבות סביבתיות ואישיות שונות.

הסוד טמון ברצון אמתי להיגמל ובתהליך גמילה מותאם, בליווי מקצועי ואישי.

אך נוכל לקבוע מעבר לכל ספק כי – גמילה מעישון – כל אחד יכול להפסיק לעשן!