top of page

ברוכים הבאים

התמכרות לריטלין

להרגיש. לכאוב. לִלמוֹד. לצמוח.

 

"זה כמו מרשם לקוקאין":
מגפת ההתמכרות של דור הריטלין

התחלתי לצרוך ריטלין כדי להיות כמו כולם, המשכתי כדי להרגיש סופרמן  כי זה גורם לתחושת אופוריה.

 

המשכתי לצרוך ריטלין כי זה עושה אותך יעיל יותר וחרוץ יותר. כי זה משאיר אותך רזה. הייתי בן 14 כשאובחנתי עם הפרעת קשב, קיבלתי מרשם לריטלין ומהוריי ואני חשבנו שהילדות שלי והעתיד שלי ניצלו. היום אני חלק מדור שגדל על זה, וכבר לא יכול בלי זה.

"הילדים שלי קיבלו מרשמים והייתי לוקחת את הכדורים לעצמי", מספרת לה אילנה בת ה-38 שמצבה הביא אותה למוסד גמילה. "המטפלים אמרו שיש לי קריזים" ואני צריכה להיגמל.

עם השעון המעורר של יום שישי הגיע ההנגאובר מליל חמישי, עניין של שלוש כוסות יין וכמה צ'ייסרים של עראק. שני אקמול לא עזרו, אז חציתי כמוסה של "ויואנס", פיזרתי את האבקה הלבנה על כפית ובלעתי עם שלוק מים. כעבור שעה כבר שטפתי את הבית, הפעלתי מכונת כביסה, הכנתי בצק לחלה והתיישבתי לכתוב את השורות האלה כשתמונה של כפית עם אבקה צרובה לי בראש. הרי זאת תרופת הפלא שלי, הכדור שפותר את בעיות הקשב והריכוז שלי, חלק מטיפול שהציל לי ולמיליונים אחרים את הילדוּת. זה לא אמור להיראות כל כך נרקוטי.

התקשרו לייעוץ ומידע: 03-7788766

ישנם רבים אשר מתמכרים לריטלין:

 

בטאותרפיה אנו פוגשים תלמידים רבים אשר קיבלו מידע מוטעה מאנשי חינוך, פסיכולוגים פסיכיאטרים, פסיכולוגים שמסבירים להם שהנזק מחוסר היכולת ללמוד תהיה גרועה והרסנית יותר מכל דבר אחר.

 

מה קטרה כאשר אותם ילדים שנפלו קורבן לסם הקטלני הזה הם מתמכרים לריטלין. הנזקים הם עצומים וחלק מהנזק הוא ש"המכורים לוקחים ריטלין בכמויות גדולות ומפתחים תופעות לוואי קשות, כמו חרדה דיכאון, בדידות וזומביות", "תופעות לוואי נוספות הן ירידה בתיאבון, פגיעה בשינה, טיקים, אי שקט ובחילות. ישנם מכורים לריטלין, וזו התמכרות קשה. חלקם לגמרי 'אאוט' וסובלים מתחושת רדיפה קשה. מי שלא סובל מהפרעות קשב ולוקח ריטלין יכול לסבול במקרים קיצוניים ממש ממצב פסיכוטי".

צריך לזכור כי ריטלין הוא הסם השני בפופולריות שלו בקרב סטודנטים, אחרי קנאביס והריטלין עלול לגרום ל "פריאפיזם" – זיקפה ממושכת וכאבים באיבר המין, שעלולה לגרום נזק בלתי הפיך – בקרב ילדים כבר מגיל 8.

 

קורס 12 הצעדים-מכללת טאותרפיה

כבוש את הכעס עם אי-כעס, כבוש את הרוע עם הטוב, כבוש את הזדון עם נדיבות, כבוש את הכזב עם האמת

ד”ר מזרחי אברהם

ד”ר מזרחי אברהם הוא עצמו מכור נקי מסמים, שעבר את התהליך הארוך ואת כל המערכות הטיפוליות. אברהם נקי מאז 2/9/1992 מכל דבר שמשנה את מצב הרוח והתודעה, ובמשך השנים הצליח לראות את הקסם הקיים אצל מכורים נקיים אשר חיים בשיטת 12 הצעדים.

 

הוא נוכח איך הגישה הזו מצליחה לעשות עבור אנשים בזמן קצר מה שטיפול פסיכולוגי של שנים לא מסוגל לעשות.

היחשפותו לגישה, והיכולת שלו להשוות בין מטופלים שחיים בשיטת 12 הצעדים לעומת מטופלים שמגיעים לטיפול פרטני או קבוצתי שמרני, הביאה אותו לחבר בין העולמות ולפתח את טאותרפיה, בה נוסד הידע שעוזר לאנשים להגיע להחלמה מתמשכת

בגיל 32 עדיין לא ידעתי כפל וחילוק, הייתי עם הפרעת קשב חמורה כל חיי, הייתי כבר נקי ארבע שנים מסמים ואלכוהול, אני זוכר שהתחלתי ללמוד כדי להתקבל לאוניברסיטה והיה לי ממש קשה. 

עבדתי במרכז גמילה באותו הזמן והפסיכיאטר מייד איבחן אותי בחמש דקות והציע לי או אדרל, או ריטלין או ויואנס.

נבהלתי כי אני מכור נקי ואני לא נוגע בשום דבר משנה תודעה או מצב רוח.

סירבתי בנימוס, ויצאתי למסע ארוך של 12 שנות לימוד אקדמי ללא שום כדור או תחליף לכדור כדי ללמוד ולהיות מרוכז.

מה שגיליתי שהכל היה כרוך בחרדה, החרדה מהלימודים היא שיצרה את ההפרעה שלי, פחדתי לא להקשיב, פחדתי לא להיות מרוכז ויהיה שוב פער, פער  שיגרום לי להפסיק להאמין בעצמי, פער שיגרום לא לנשור מהלימודים. פיתחתי לעצמי טכניקת לימודים עצמאית, שנים למדתי בצורה שלימדתי את עצמי. 

סיימתי בהצטיינות תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית, למדתי פסיכותרפיה קלינית, ועשיתי דוקטורט.

אני זוכר שבאמצע התואר השני החרדה נעלמה ואיתה גם הפרעת הקשב.

במקום להקשיב לפסיכיאטר הקשבתי לעצמי, לכוחות שקיימים בי ובכל ילד, בכל אדם אשר קיים עלי אדמות.

מאז הקמתי מרכז גמילה, הקמתי מכללה, מכללה מיוחדת במינה, מכללת היחפנים, מכללה בה אין מבחנים אלא רק עבודה פנימית, עבודה מהרגליים.

מה שלמדתי מהלימודים שזו טכניקה חסרת משמעות אבל בעלי השררה, בעלי הכוח, חברות התרופות, מייצרות עוד ועוד בעיות כדי לממן את בעלי המניות שלהם.

ריטלין מנתק אותי מעצמי

אפשר אחרת וכל אחד יכול אחרת זו בעיה של תפיסת עולם ולא בעיה פסכיאטרית, נולדנו לשמוח ולשחק וזה הטבע של כל ילד.

מעולם לא הייתה לי בעיה להיות מרוכז בכדור-רגל, או בכדור-סל, או ששמעתי דברים מעניינים.

דוד (שם בדוי) מספר על עצמו את הבגרויות שלי סיימתי עם ממוצע 104 ושתי מגמות מורחבות. סיימתי אותן גם כמעט בלי שעות שינה ובמשקל 53 קילו. דיכוי התיאבון הוא תופעת לוואי מוכרת של תרופות להפרעות קשב וריכוז.

הדור של היום אינו מכיר מציאות נטולת ממריצים של מערכת העצבים המרכזית, מה שרוב האנשים מכנים פשוט "ריטלין"? אז תרימו יד, אלו שלא היו צריכים תוספת זמן במבחנים. תרימו יד, אלו שלא אובחנו עם ADD (הפרעת קשב וריכוז ללא היפראקטיביות) או ADHD (עם היפראקטיביות).

 

תרימו יד, אלו שהרופא לא רשם להם ריטלין, אטנט, קונצרטה, ויואנס או כל כדור אחר שמטרתו לאסוף את תפזורת הקשב. כמה מכם נצמדו למינון שמופיע במרשם?

קורס 12 הצעדים-מכללת טאותרפיה

אין דרך לאהבה 

האהבה היא הדרך

טאותרפיה נוסדה עבור אותם ילדים שהתבגרו לאותם יצורים אנושיים, רגישים, ייחודיים ויוצאי דופן בעולם שנשלט על ידי חברות התרופות, פסכיאטריזציה של התרבות, רפואה ששכחה מה התפקיד שלה, פסיכולוגים ומחנכים שמחפשים שקט ופתרונות מהירים, עובדים סוציאליים ומחנכים שמשתפים איתם פעולה במרץ.

דור ה-Y הוא תוצאה של כל הגורמים החברתיים, עבדות מודרנית, אנשי היי טק עם בעיות חריפות, עורכי-דין שזקוקים למרץ כדי לעמוד בקצב, רופאים שעובדים שעות מטורפות וצריכים להיות עירניים, אנשי עסקים שמתרוצצים בכל העולם וצריכים להיות ממוקדים בעסקים, מנטורים שמבזבזים אנרגיה וזקוקים להלהיט אנשים וזקוקים לממריצים כדי להריץ את כולם יחד איתם.

הרשימה ארוכה של הצרכנים, המשתמשים בכדורי מרץ לא נקיף את כל המשתמשים אבל במרכז העולם כיום נמצאים הילדים ואת הילד שלכם אתם עדיין יכולים להציל.

כולנו חיים היום בקצב מהיר, צריכים להגיע לתוצאות מהירות, להצליח, להתקדם, לכבוש עוד פסגה ולהגיע לעוד שיא, כפועל יוצא מכך, הרבה מאוד ילדים מאובחנים כבעלי הפרעות קשב למיניהם, כחסרי מנוחה, כסובלים מאי שקט ולכן גם השימוש בתרופות פסיכיאטריות ובכדורי הרגעה, דוגמת ריטלין, הוא נפוץ מאוד והסטטיסטיקה מדברת על כמעט כל ילד רביעי שבידיו מרשם, חוקי ומאושר, לריטלין עקב היותו לוקה בהפרעת ADD מסוג כלשהו.

הבעיה היא אינה הפרעת הקשב אלא בעיית חיים, בעיה בגישה לחיים, בעיה עם סולם הערכים החברתי, בעיה במטרות החברתיות, בעיה בתרבות המצליחנים, בעיה עם הגישה ללימודים והיחס המועדף שהאקדמיה או בית הספר מקבל על חשבון ערכים אחרים הישרדותיים לא פחות.

לפני מאות ואלפי שנים מי שהיה נחות מבחינה פיזית הייתה לו בעיה לשרוד, להשיג אוכל, להגן על עצמו, להתמודד עם החיים ועם הישרדות המשפחה שלו.

כיום המחשב החליף את האדם, ההישרדות של החנון המודרנית היא דרך הכוח שהןא צבר עם הידע והמקצוע שרכש. כיום הטכנולוגיה מחליפה את האדם והאדם לא צריך להתגונן מפני אריה או לטפס על עץ להשיג אוכל.

ובכן, ריטלין, כמו כל תרופה אחרת, הוא סם וכמו כל סם, גם הוא ממכר והופך להיות, עד מהרה, לחלק משמעותי, משמעותי מדי, בשגרת החיים של המתמכר.

הוא כבר לא מסתפק בכדור אחד ליום, כפי שרשם הרופא, הוא כבר מעדיף לכתוש אותו ולהסניף אותו כמו  קוקאין על מנת להגיע לתוצאות אפקטיביות יותר, הוא חווה תחושות של התעלות והתמוטטות, Ups and Downs, וסממנים אחרים של התמכרות לכל דבר- הוא מרגיש כאב פיזי כאשר הוא לא בהשפעת התרופה וכאב פיזי בשל השפעות התרופה, זהו מעגל התמכרות.

לצערי הורים מעדיפים כיום ילדים זומביים, למרות שהרבה ילדים אינם רוצים את הכדור והם לא חושבים על העתיד אלא סובלים מתופעות לוואי קשות, המערכת סביבם חושבת על מה יהיה עם הילד? ולא מה הילד מרגיש כעת.

התירוץ הקלאסי שהוא יחווה הצלחה עם הכדור, ישפר את ההישגים שלו וכך ירגיש טוב יותר עם ביטחון עצמי.

זו אינה מסיבה מספיק טובה כי בהמשך הוא יעדיף גראס, אלכוהול וסמים כדי להשתחרר מהתלות בכדורים, התלות לא פחות קשה מחוסר הישגים ולעיתים קרובות קטלנית יותר.

ישראל וזה לא מפתיע, עם המירוץ להישגיות שלנו כעם חסר שובע הפכנו לצרכנים הגדולים ביותר בעולם של ריטלין וכדורים ממריצים אחרים בדרך להיות אומת ההיי-טק ואומת פרסי הנובל. 

אולי לא כל מי שצורך ריטלין יהיה נרקומן או אלכוהוליסט, אבל כל הנרקומנים החדשים קיבלו ריטלין ואובחנו כבעלי הפרעת קשב.

את/ה לא חייב/ת להמשיך לסבול

עורך המאמר | ד"ר מזרחי אברהם | מייסד ומנהל מכללת והמכון לטאותרפיה 

הטרגדיה של ADHD ותרופות ממריצות

מה מסתירים מההורים, כדי שיסכימו לתת לילדיהם תרופות ממריצות? כיצד הגענו למצב בו המוני ילדים מאובחנים כבעלי "הפרעת קשב" ונוטלים תרופות כמו ריטלין, קונצרטה ואדרל? אין רמאות גדולה יותר מאבחנות יתר של ילדים שעלו באלפי אחוזים בלי שום השגחה בלי שום ביקורת בלי שום סמכות אמיתית מוסרית ערכית ואנושית.

אותו ילד שובחן יילך עם האבחנה הזו כל חייו, היא תהיה חלק מההגדרה העצמית שלו, חלק מרגשי הנחיתות שלו, חלק מחוסר הביטחון שלו, חלק מהדימוי העצמי הנמוך שלו, תפגע אנושות ביכולת להיות במערכות יחסים תקינות ובריאות.

רוברט ויטאקר, סופר ועיתונאי, מסביר:

יש כמה קווי עלילה לסיפור של ADHD.

 

 
הראשון הוא יצירת השוק לתרופות הללו וניתן לראות שמשנת 1980 כשאיגוד הפסיכיאטרים האמריקני פרסם את מהדורה 3 של ה-DSM הם יצרו את האבחנה הזאת ובמהדורות שלאחר מכן עשו שיהיה קל יותר לאבחן אותה.
זה קו העלילה הראשון, יש לך תחום לאבחון. השני, יש אנשים כמו ג'וזף בידרמן שאומרים שאין מספיק אבחון וטיפול
ואם לא תטפל בילדים הם לא יצליחו בהמשך החיים.

 

 
זה נהיה קו העלילה המדעי.

 

 
ואז השלישי – התרופות כן יוצרות שינוי בהתנהגות, לפחות בטווח הקצר, שמורים בביה"ס אוהבים – הילדים אולי יהיו ממוקדים יותר במשימה מסוימת, הם ידברו פחות ויהיו פחות פעילים מבחינה חברתית.

 

 
אז ניתן לראות איך שלושת הקווים האלו משתלבים כדי ליצור שימוש מוגבר באבחנה הזאת ושימוש מוגבר בתרופות ממריצות. הטרגדיה בסיפור של ADHD היא האם יש ראיות לכך שזה תורם לילדים בטווח הארוך? אפילו בתחילת שנות ה-90, אחרי עשור של כל זה תשמע את איגוד הפסיכיאטרים האמריקני אומר למעשה אנחנו לא רואים שיפור בהישגים לימודיים,

 

 
אנחנו לא רואים ירידה בפשיעה ואנחנו לא רואים שיפור בתפקוד בעבודה עם סיום הלימודים. אז הם עשו מחקר שנקרא MTA במימון המכון הלאומי לבריאות הנפש ואמרו "זה המחקר הראשון החשוב של ADHD שנעשה אי-פעם"
והוא ינחה אותנו בטיפול באמצעות בתרופות ממריצות.

 

 
מה קרה במחקר הזה?

 

 
למעשה הוא תוכנן להיראות טוב יותר בהשוואה לטיפול התנהגותי, אבל תתעלם מזה לרגע. לאחר 14 חודשים הם אמרו שבילדים שקיבלו תרופות היה שיפור קצת יותר גדול בסימפטומים של ADHD וקראו קצת יותר טוב.
וזה נהיה "בסיס הראיות" לשימוש ארוך-טווח בתרופות ממריצות. עדיין מצטטים זאת כיום – התוצאות של 14 החודשים. אך המחקר הזה המשיך.

 

 
זה מה שהחוקרים כתבו: שבסוף השנה השלישית נטילת תרופות היתה קשורה להתדרדרות, לא לשיפור. לאחר 6 שנים, לילדים שנטלו תרופות היו סימפטומים חריפים יותר של ADHD ובעיות בתפקוד. ובנוסף התגלה סיכון מוגבר להיות
מאובחן עם הפרעה פסיכיאטרית נוספת.

 

 
אז מה למדנו מהמחקר שנועד להעריך אם רצוי שניתן תרופות לילדים? שהתוצאות בטווח הארוך הן גרועות, שיפור מינורי בטווח של 14 חודשים. איזה מחקר מצוטט כיום להורים שמחפשים פתרון?
המחקר של ה-14 חודשים, הם אף פעם לא מצוטטים את המסקנות של הטווח הארוך. במאמר חדש במגזין לפסיכיאטריה בנורווגיה הם סקרו את כל הראיות ואמרו "אין שום ראיות שזה עוזר לילדים לגדול, שום ראיות".

 

 
אז מדוע אנחנו רושמים את התרופות האלו לילדים? בגלל שמאמינים שזה עוזר לילדים בהישגים אקדמיים,
קיים שוק עבורן, והן כן גורמות לילדים להתנהג באופן שונה, לפחות בטווח הקצר, באופן שמוצא-חן בעיני המורים.
זה הסיפור.

תהליכי הטיפול בטאותרפיה

למכון הישראלי לטיפול בטראומה , התמכרויות, חוסר איזון נפשי, דיכאון, חרדה וחוסר תפקוד יש לנו מספר רב של דרכים לעזור לכם לחזור אל מסלול חייכם היצרני והיעיל.

אינדקס מטפלים טאותרפיה

לכל מי שזקוק לאנונימיות ואינו יכול להיחשף וזקוק למרחב אינטימי יש לנו מאגר מטפלים בכל רחבי הארץ. רבים מהצרכנים והמכורים הם אנשים מהמעמד הגבוה ומפחדים להיחשף. הפחד מוביל אותם לפסיכיאטרים שאין להם מושג איך לטפל בהתמכרויות חוץ מלתת עוד כדורים וסמים חוקיים, שזו קטסטרופה בפני עצמה.

קורס 12 הצעדים

גמילה אינה מחייבת ייסורים קשים, לכן ישנם רבים שמעדיפים להיות סטודנטים של ההחלמה ולא מטופלים, קורס 12 הצעדים מספק מסגרת התחלתית, יחד עם טיפול אישי יכול להתאים ל"מכורים" החדשים כאלה שהם מתפקדים, כאלה שמחפשים משענת לחיים ולייצר תהליך החלמה במקביל.

מרכז יום לטיפול בהתמכרויות

מרכז יום מתעוררים זו מסגרת יומית עד 5 ימים בשבוע, מסגרת אשר מתאימה למי שרוצה להיגמל במסגרת פתוחה ולעבור תהליך משנה חיים. שיטת טאותרפיה היא המובילה בישראל עם יכולת לייצר מוטיבציה לחיים, שינוי תפיסות וגישות הרסניות לחיים מלאים ומשמעותיים.

bottom of page