top of page

ברוכים הבאים

טאו-דאו טאואיזם

להרגיש. לכאוב. לִלמוֹד. לצמוח.

טאו-דאו טאואיזם - מאת ד"ר מזרחי אברהם

הטאו (Tao) הוא מונח עיקרי בתנועת הטאואיזם. הוא מתאר את הסדר הקדום והטבעי של העולם, וכן את הדרך להתאים את עצמנו לטבע ולזכות לחיים שלמים ומלאי משמעות.

 

הטאו מתאר את התהליכים וההסדרים והטבעיים של הקוסמוס, וכן את המקור העמוק והקדום של הכל. כדי לצמוח ולהתפתח, האדם צריך להיות בסנכרון עם הטבע ולהבין את הסדרים והמחקרים הטבעיים של העולם.

 

בתוך הטאו, נמצאים גם מושגים כמו "ווי" (Wei) - המתאר את הפעולות וההתנהגות שלנו בעולם, וכן "ווו" (Wu Wei) - המתאר את היכולת לפעול ולזכות להשפעה רק באמצעות הסנכרון עם הטבע ובאין עשייה מיותרת. המטרה העיקרית של הטאואיזם היא להפיק את המיטב מן הטאו ולממש את הפוטנציאל האישי והקוסמי שלנו

 

המונח "טאו" (Tao) הוא מונח מרכזי בטאואיזם, ומתאר את התובנה הגבוהה המאחדת את כל היצורים והמקור לכל הדברים. הטאו מתאר את הכוח העמוק בהוויה האנושית והמניע את היצורים והעולם, ומתאר גם את המצב הבלתי מתואר שבו אין דבר שנפרד מהכול.

 

הטאו מתאר את התנועה האינסופית של היצורים והעולם, ומתאר גם את ההרמוניה והשלווה הטבעית שיכולה להתגלות כאשר יש סנכרון בין האדם והטבע. כמו כן, הטאו מתאר את הדרך אל החכמה והאמת האוניברסלית, ומציין שכדי לגשת לטאו צריך להתמקד בפשטות, השגת הסביבה הטבעית והסתכלות מחוץ לעצמיות.

 

לכן, הטאו הוא מושג מורכב וקשה לתיאור מדויק במלים, והוא מציין את ההרגשה המאחדת של כל היצורים והעולם, ואת המצב הבלתי מתאר שבו הכל משתלב ומתנועע יחד.

התקשרו לייעוץ ומידע: 03-7788766

הטאו (Tao) מתאר את הכוח המנחה של היצור והטבע בעולם. המונח "טאו" מתאר את הדבר המוביל את הכול, הסדר הטבעי והאוניברסלי של העולם, שכולל את כל התהליכים והפעולות הטבעיות של היצורים.

 

בטאואיזם, הטאו מתאר את המציאות העמוקה והבלתי מושגת של העולם, ומעורר את החיפוש של האדם אחרי האמת והחכמה האוניברסליות. לפי תפיסת הטאו, החיים הם תהליך זרימה טבעי, ומטרת האדם היא להתאים לזרימה הטבעית ולעקוב אחרי הדרך הטבעית של הטאו, כדי להגיע לפעולות טובות וכדי להשיג שלום פנימי ותפיסה מעמיקה יותר של המציאות.

 

כיום, המונח "טאו" משמש גם בתחומי האמנות, הפילוסופיה והפסיכולוגיה, ומשמש כמושג מרכזי לתיאור ההתאם לסדר הטבעי ולתפיסת עולם עמוקה ומעמיקה יותר.

 

לפי הטאואיזם, הטאו הוא המקור לכל היצורים והתהליכים בעולם, והוא מתאר את הכוח המניעי הגדול ביותר של היצירה והתפתחות. הטאו מתאר את התנועה הטבעית של העולם, ומכוון להשלמתו והקיומו של העולם.

 

כמו כן, הטאואיזם מציג דרכי שימוש בטאו כדי להשגת הרמוניה ואיזון בחיי האדם והחברה, ולהתמודדות עם הקשיים והאתגרים של החיים. בעזרת תפיסת הטאו, האדם מקבל כלים לפתור בעיות ולהתמודד עם המציאות המשתנה והמתאימה לכל עת ומקום.

 

לאו דזה - מייסד הטאואיזם

 

הטאואיזם הוא מסורת פילוסופית ודתית שפותחה בסין במאה ה-6 לפני הספירה. המייסד הרשמי של הטאואיזם הוא לאו צ'יואן דזה (Laozi), אך לא נודע על ידי חוקרים כמה מאומת היו המידעים על חייו ועל יצירתו. לכן, המקורות הטקסטואליים המרכזיים של הטאואיזם הם הספרים "דאו דה ג'ינג" (Dao De Jing) ו-"זואנג צי" (Zhuangzi), שנכתבו בתקופה המאוחרת יותר של המסורת וכן מסורת מוניסטית של חפשי עצמאות אישית ושלווה פנימית.

 

בסין המודרנית, ללא ספק, לאו צ'יואן (Laozi) מזוהה עם המייסד המסורתי של הטאואיזם, אך ישנם חוקרים שונים שמעריכים כי המסורת הטאואיסטית הייתה פורחת כבר לפני לאו צ'יואן, והוא נחשב יותר למחבר המרכזי שכתב את הספר "דאו דה ג'ינג" (Dao De Jing) המכונה גם "לאו צ'יואן".

 

"דאו דה ג'ינג"

 

"דאו דה ג'ינג" (Dao De Jing) הוא ספר המהווה את היסוד למסורת הטאואיזם. הספר נחשב לאחד מספרי הקדושה המשמעותיים ביותר בסין, ומכיל מגוון רעיונות פילוסופיים, דתיים ואתיים. הוא נחשב גם לאחד מספרי הפילוסופיה החשובים ביותר בהיסטוריה של האנושות כולה.

 

הספר כתוב בסגנון פואטי ומכיל 81 פרקים, שבהם מוצגים מגוון רעיונות פילוסופיים כמו הדרך (Dao), הטבע, האיזון, הפעולה בלי מאמץ, הצניעות, והתמכרות לחיים החומריים. הספר מנסה להציג את הדרך לחיים שפשוטה ומלאת שלווה, וממליץ לקבל את הטבע כפי שהוא.

 

לאחר הופעתו הראשונית של הספר במאה ה-4 לפני הספירה, "דאו דה ג'ינג" נכנס למרכז התרבותי של סין והפך לכתב הקדוש החשוב ביותר במסורת הטאואיסטית ובסינית בכלל. הוא השפיע על מגוון תחומים בסינית, כמו פילוסופיה, אמנות, מדע, וכלכלה.

 

"דאו דה ג'ינג" (Dao De Jing) הוא אחד מהספרים המרכזיים של הטאואיזם ומכיל את הלכות המכוונות להבנת הדאו (Dao), המתאר את המציאות האולטימטיבית הקיימת מעבר לסימן ולמושגים. הספר נכתב במאה ה-4 לפני הספירה או במאה ה-3 לפני הספירה, אך מומלץ לזכור כי אין מקורות היסטוריים מדויקים על חייו של לאו צ'יואן, המחבר המסורתי של הספר.

 

הספר מורכב מ-81 פרקים קצרים שמדברים על מגוון נושאים כמו דאו, עצמאות אישית, תקשורת, מנהיגות ועוד. הוא מכיל גם פסוקים מפורסמים כמו "הדאו שנאמר איננו הדאו האמיתי" ו-"מי שיודע לדבר, לא יודע. מי שלא יודע לדבר, הוא יודע." הספר נחשב לחשוב מאוד ומלא תהיות, ולכן הוא נקרא גם "הספר המסתורי".

 

ה"דאו דה ג'ינג" הוא אחד מהספרים המשפיעים ביותר בהיסטוריה, וזכה לתרגום למגוון שפות. הוא נחשב לקלאסיקה של הספרות הסינית והפך לאחד מהטקסטים המשמעותיים ביותר בתרבות המזרח הרחוק.

טאותרפיה היא פורצת דרך בתחומי הפסיכותרפיה הרוחנית​

עורך המאמר | ד"ר מזרחי אברהם | מייסד ומנהל מכללת והמכון לטאותרפיה 

תהליכי הטיפול בטאותרפיה

למכון הישראלי לטיפול בטראומה , התמכרויות, חוסר איזון נפשי, דיכאון, חרדה וחוסר תפקוד יש לנו מספר רב של דרכים לעזור לכם לחזור אל מסלול חייכם היצרני והיעיל.

אינדקס מטפלים טאותרפיה

לכל מי שזקוק לאנונימיות ואינו יכול להיחשף וזקוק למרחב אינטימי יש לנו מאגר מטפלים בכל רחבי הארץ. רבים מהצרכנים והמכורים הם אנשים מהמעמד הגבוה ומפחדים להיחשף. הפחד מוביל אותם לפסיכיאטרים שאין להם מושג איך לטפל בהתמכרויות חוץ מלתת עוד כדורים וסמים חוקיים, שזו קטסטרופה בפני עצמה.

קורס 12 הצעדים

גמילה אינה מחייבת ייסורים קשים, לכן ישנם רבים שמעדיפים להיות סטודנטים של ההחלמה ולא מטופלים, קורס 12 הצעדים מספק מסגרת התחלתית, יחד עם טיפול אישי יכול להתאים ל"מכורים" החדשים כאלה שהם מתפקדים, כאלה שמחפשים משענת לחיים ולייצר תהליך החלמה במקביל.

מרכז יום לטיפול בהתמכרויות

מרכז יום מתעוררים זו מסגרת יומית עד 5 ימים בשבוע, מסגרת אשר מתאימה למי שרוצה להיגמל במסגרת פתוחה ולעבור תהליך משנה חיים. שיטת טאותרפיה היא המובילה בישראל עם יכולת לייצר מוטיבציה לחיים, שינוי תפיסות וגישות הרסניות לחיים מלאים ומשמעותיים.

bottom of page