top of page
קורס 12 הצעדים-ד"ר מזרחי אברהם

החלמה ללא גבולות

להרגיש. לכאוב. לִלמוֹד. לצמוח.

קורס 12 הצעדים מכללת טאותרפיה

נרקומנים  אנונימיים- איראן וארה"ב

החלמה ללא גבולות: התחולה הבין-תרבותית של נרקומנים אנונימיים

Narcotics Anonymous (NA) הוא ארגון לא מקצועי, מבוסס 12 צעדים לעזרה הדדית עם 70,065 פגישות ברחבי העולם, מתוכם 27,677 בארה"ב. באופן קצת מפתיע, איראן ראתה את הגידול הגדול ביותר בפגישות ה-NA בעשר השנים האחרונות. מחקר זה ערך השוואה בין-תרבותית של השתתפות בשתי המדינות עם כמה תוצאות בלתי צפויות.

לאיזו בעיה מחקר זה מתייחס?

 

 

נרקומנים אנונימיים הוא ארגון לא מקצועי, לעזרה הדדית, המקדם מודל של 12 הצעדים  של החלמה, כולל יעדים של התנזרות. משרד NA World Services מדווח על 70,065 פגישות ב-139 מדינות נכון לשנת 2019. מתוכם, 27,677 (40%) נמצאים בארצות הברית. בהתחשב בזמינות החופשית שלה, NA היא לעתים קרובות משאב חזיתי עבור אלה המחפשים להחלים מבעיית סמים.

 

NA נמצא כיעיל במחקרים שבהם אנשים עוקבים ומשתתפים באופן טבעי לאורך זמן בעבודת הצעדים, כמו גם כאלה שבהם אנשים חולקים אקראית להפניה אינטנסיבית של 12 הצעדים בהשוואה להפניות פחות אינטנסיביות, וסטנדרטיות. עבודה מתפתחת מראה גם שעבור אנשים עם הפרעת שימוש באופיואידים, NA ונוכחות הדדית ב-12 הצעדים האחרים עשויים להיות מועילים מעבר לתרופות אגוניסטיות אופיואידים כמו בופרנורפין (לרוב נרשמים בניסוח עם נלוקסון ומוכר בשם המותג Suboxone).

NA הוקמה באיראן בשנת 1990 וגדלה במידה ניכרת מאז אותה תקופה עם 21,974 קבוצות NA ברחבי המדינה. בעוד היבטים של ההתפתחות הרוחנית ואיכות החיים של חברי איראן דווחו בעבר, יש מעט מידע לגבי הדמוגרפיה שלהם, השימוש בחומרים וחוויית החברות ב-NA עד כה.

 

זהו פער חשוב בידע שלנו מכיוון שהבנת היבטים של תוכנית ה-NA באיראן, ''רפובליקה איסלאמית'', יכולה לעזור לנו ללמוד על המנגנונים העומדים בבסיס יכולת ההסתגלות של פורמט ה-NA בקידום ההחלמה מהתמכרות במסגרות תרבותיות שונות מזו שבארה"ב. מתוך מחשבה על מטרה זו, השוו המחברים בין מדגם של חברי NA איראניים למדגם של דומה של ארה"ב, וכן דמוגרפיה. כדרכים שבהן הם משתתפים ב-NA (למשל, שימוש בנותני חניכה) וחוויות קשורות (למשל, ירידה בתשוקה לסם).

מה מצא המחקר הזה?

המחקר נערך עם  789 חברי NA בשני הארצות עם 262 נשאלים איראנים שעמדו על ממוצע של 8.66 שנים (SD = 4.85) מאז השימוש האחרון בסמים ו-527 נשאלים אמריקאים שממוצעים של 6.12 שנים (SD = 8.55) מאז השימוש האחרון בסמים.

המדגם האיראני היה כמעט אך ורק גברי; חוץ מזה, היו רק מעט הבדלים קלים בין שני המדגמים בגיל, בדתיות וניסיון קודם של אשפוזי גמילה ופסיכיאטרי.

יחסית למשיבים בארה"ב, חברי ה-NA האיראנים שנבדקו היו מבוגרים יותר, היו יותר גברים, היו יותר מועסקים (או סטודנטים), ופחות מהם היו שקיבלו טיפול קודם בהפרעת השימוש בסמים שלהם. המשיבים האיראנים גם זוהו פחות כדתיים והיו פחות מהם שפקדו מקומות פולחן רשמיות שלהם כמו (מסגד מול כנסייה). נושא חשוב ומהותי שגילינו שהמשיבים האיראנים נטו לחוות תשוקה לסמים גם שנים רבות לאחר הפעם האחרונה שהתמשו בסמים.

האיראנים מעורבים יותר בחברותא

סביר יותר להניח שבמדגם האיראני יקבל המכורים זכו לחונך לספונסר  דבר שתרם רבות להצלחה דרך החונכות והאכפתיות מאשר המדגם האמריקאי.

המשיבים האיראנים היו מעורבים יותר בהיבטים החברתיים של ה-NA החברתי מאשר חברים בארה"ב. הגיל שבו המשיבים האיראנים השתתפו לראשונה בפגישת NA היה צעיר יותר מחברים אמריקאים, והסבירות שהם הופנו ל-NA על ידי איש מקצוע היו פחותים. למדגם האיראני היה סיכוי גבוה יותר לקבל חסות ולשמש נותני חסות מאשר למדגם האמריקאי.

היבטים מרכזיים של חוויית החברות ב-NA באיראן שונים מאלה של NA בארה"ב.

באמצעות ראיונות עומק, נמצא אצל המחברים כי באיראן נעשה מאמץ פעיל להגיע לאנשים שמגיעים בתחילה לחברותא אך לאחר מכן נושרים, ו''מחויבויות לשירות'' (מאמצים המשמשים לשמירה על פונקציות החברות) מקודמות באופן פעיל כבר מההתחלה בחברות.

 

פורמט החונכות שונה גם מזה האופייני בארה"ב, בכך שלנותני חונכות עשויים להיות עד 30 חניכים או יותר, בעוד שלמעלה מ-5 ספונסרים זה יוצא דופן בארה"ב. מתכונת זו נוצרה מכיוון שהיה רק מספר מצומצם של חברים עם החלמה ארוכת טווח לשרת בתפקיד זה כאשר החברותא הוקמה לראשונה באיראן. בנוסף, נותני החונכות נפגשים לעתים קרובות עם חניכים כקבוצה יותר מפעם אחת בשבוע כדי ''לעבוד'' על 12 הצעדים של ה-NA. טקס קבוצתי זה הוא בנוסף לפורמט המפגש הרגיל של ה-NA הנהוג בארצות הברית וברוב המסגרות ברחבי העולם. הדגש הזה על ''עבודה'' שיטתית של הצעדים מקודם באופן פעיל באיראן הרבה יותר מאשר בארצות הברית, וחגיגות מתקיימות באיראן לקבוצות של חניכים עם השלמת עבודת 12 הצעדים, בניגוד ל-NA במדינות אחרות שבהן חוגגים יובלים של תקופות ניקיון כל שנה עגולה.

מהן ההשלכות של ממצאי המחקר?

בסך הכל, המחברים מצאו שהיבטים מרכזיים של תרבות 12 הצעדים של NA ניתנים להעברה לסביבה תרבותית אחרת. העובדה שניתן לאמץ ולקיים את הגישה במדינה מוסלמית את חברותת 12 הצעדים, עם מקורותיה היהודיים-נוצריים ההיסטוריים, מסקרנת ומשמעותית.

 

הממצאים מצביעים על כך שמנגנוני המפתח של שינוי התנהגות המקדמים החלמה בחברותא זו, דהיינו הלכידות בין החברים, ההתייחסות לאידיאולוגיה של האגודה והפורמט הבסיסי של הפגישות הקבוצתיות שלה, עשויים לפעול ללא תלות בסביבה התרבותית שבה נוצרה ה-NA. מנגנונים לכאורה אלה של שינוי התנהגות עשויים להיות ישימים גם על שירותי החלמה אחרים, כגון תוכניות מגורים בעלות אוריינטציה של 12 צעדים או מרכזי גמילה או הוסטלים.

 

חשוב לציין, במחקר זה היה סקר שהעריך אנשים בנקודת זמן אחת (כלומר, חתך רוחב). מחקר אורך, שבו חוקרים מודדים את השתתפותם של אנשים ב-NA לאורך זמן, והאם הוא מנבא תוצאות טובות יותר, נחוץ כדי להציע מסקנות מוצקות יותר לגבי התועלת של NA בקרב איראנים עם הפרעות שימוש באופייאידים ואחרות. עם זאת, עדות תצפיתית לצמיחתו ולכוח ההישארות שלו היא סוג אחד של ראיות. זה עשוי להיות מתורגם בסופו של דבר להדגמה ברורה יותר של השירות הקליני ובריאות הציבור של NA להתמכרות לאופייואידים באיראן ובמדינות אחרות. למרות החתך, התועלת הנתפסת של NA בקרב חברי איראן מדברת גם על התועלת הספציפית שמעניקים שירותים חינמיים מבוססי קהילה שבהם טיפול SUD פורמלי פחות זמין, כפי שקורה באיראן. בנוסף, הרחבת פורמט ה-NA המבוסס עם מפגשי החונכות, כפי שפותחו באיראן, עשויה להיות חידוש שימושי בארה"ב.

ליחידים ולמשפחות המחפשים החלמה

היבטים מרכזיים של התרבות והפורמט בן 12 הצעדים של NA נראים ניתנים להעברה למסגרות תרבותיות שונות. הדבר מצביע על כך שמנגנוני מפתח של שינוי התנהגות המקדמים החלמה בחברותא זו (לכידות בין החברים, ייחוס לאידיאולוגיה של החברותא והפורמט הבסיסי של מפגשי הקבוצה שלה), עשויים לפעול ללא תלות בסביבה התרבותית שבה קמה ה-NA. עבור אלה בהחלמה, זה אומר שהשתתפות בפגישות NA אם בעת נסיעה לחו"ל עשויה לענות על הצרכים שלך, למרות הבדלים בדת/תרבות של המדינה המארחת או שיטות ייחודיות של הקבוצה עצמה. יתרה מכך, חברי הקבוצה עשויים להיות דומים לאלה המוכרים לכם מבחינת הדמוגרפיה, למעט חריג מרכזי אחד - מגדר. זה יהיה חשוב לשקול אם/כאשר מתלבטים על השתתפות בפגישה של NA בחו"ל, שכן לתרבויות שונות יש דעות שונות מאוד על תפקידם/מקומם של גברים ונשים בקהילה.

לאנשי מקצוע ומערכות טיפול:

היבטים מרכזיים של התרבות והפורמט בן 12 הצעדים של ה-NA נראים כניתנים להעברה למסגרות תרבותיות שונות לכאורה (למשל, מדינה מוסלמית כמו איראן). הדבר מצביע על כך שמנגנוני מפתח של שינוי התנהגות המקדמים החלמה בחברותא זו (לכידות בין החברים, ייחוס לאידיאולוגיה של האגודה והפורמט הבסיסי של מפגשי הקבוצה שלה), עשויים לפעול ללא תלות בסביבה התרבותית שבה קמה ה-NA. זה חשוב לציין בהתחשב בריבוי העולמי של פגישות NA. גיוון כזה דורש ידע ברמה גבוהה על מנגנוני פעולה ויעילות של התאמות של NA בין תרבויות. כתוצאה מכך, ספקים עשויים לרצות להשקיע זמן ומשאבים בהבנת שירותי תומכי החונכות כדי להפנות ביעילות אנשים לקבוצות שעשויות לענות על הצרכים הייחודיים שלהם.

למדענים:

היבטים מרכזיים של התרבות והפורמט בן - 12 הצעדים של NA נראים ניתנים להעברה למסגרות תרבותיות שונות. הדבר מצביע על כך שמנגנוני מפתח של שינוי התנהגות המקדמים החלמה בחברותא זו (לכידות בין החברים, ייחוס לאידיאולוגיה של החברותא והפורמט הבסיסי של מפגשי הקבוצה שלה), עשויים לפעול ללא תלות בסביבה התרבותית שבה קמה ה-NA.

 

עם זאת, יש מעט מאוד מחקר ספציפי על-NA בסך הכל, הן בארה"ב והן מחוצה לה. נדרשת עבודה נוספת כדי לבדוק את היכולת של NA לקדם תוצאות טובות יותר של שימוש בחומרים, ולבודד מנגנוני פעולה פוטנציאליים וכיצד זה משתנה בהתאם לתרבות. יתר על כן, גישות מחקר שותפות בקהילה הכוללות מחזיקי עניין בחברות ב-NA (בדומה, אך לא בשימוש כאן) עשויות לעזור לקדם את הידע שלנו על NA וכיצד NA פועלת בין-תרבותית.

עבור קובעי מדיניות

היבטים מרכזיים של התרבות והפורמט בן 12 הצעדים של NA נראים ניתנים להעברה למסגרות תרבותיות שונות. הדבר מצביע על כך שמנגנוני מפתח של שינוי התנהגות המקדמים החלמה בחברותא זו (לכידות בין החברים, ייחוס לאידיאולוגיה של האגודה והפורמט הבסיסי של מפגשי הקבוצה שלה), עשויים לפעול ללא תלות בסביבה התרבותית שבה קמה ה-NA. למרות זאת, עדיין יש כל כך הרבה שאנחנו לא יודעים איך ה-NA עובד בארה"ב או איך מדינות אחרות התאימו את ה-NA כדי לענות על הצרכים הייחודיים שלהן. כתוצאה מכך, מימון מוגבר למחקר ספציפי ל-NA יכול לעזור ליידע שיטות קליניות וקהילתיות מבוססות מדעיות.

ד"ר מזרחי אברהם - מסקנה

מה שסיקרן אותי לתרגם את ממצאי המחקר זה מעקב של מעל ל-31 שנות החלמה אישית שלי דרך עבודת 12 הצעדים ולראות את ההשלכות של החברותא של נרקומנים אנונימיים באיראן. איראן תמיד סקרנה אותי, איך משטר אסלאמי קיצוני מאפשר לנרקומנים אנונימיים לחדור פנימה לתוך קודש הקודשים האסלאמי ולהעניק להם יכולת לתפעל את שיטת הצעדים שהיא מטיפה לחוויית האלוהים באופן סובייקטיבי דבר שמערער את כל הדתות.

מיליוני נרקומנים באיראן

ממחקרים אישיים שלי ומעקב אחר איראן גם מפרסום במקורות מחקר עולמיים עולה כי איראן בעלת אחוז הגבוה ביותר בעולם בשימוש בהרואין. אלכוהול בחברה המוסלמית הוא איסור מתוך הקוראן, לעומת זאת ההרואין אינו מוזכר בקוראן למרות שהמטיפים ואנשי הדת האיראנים יוצאים נגדו היכולת להעביר סמים דרך אפגניסטן הוא קל ודרך הגבול זורמים כמויות עצומות של הרואין לתוך איראן. מעבר למה שמוצג לעולם איראן רקובה מבפנים, אבטלה גבוהה, דיכוי, חוסר יכולת להתפתחות אישית, סירוס נשים, פגיעה בחופש הביטוי וזמינות אדירה של הרואין כל אלה הפכו את איראן למעמת נרקומנים יחסים ל-1000 נפש. מדובר על בין 6-8 אחוז מהאוכלוסייה האיראנית וזה אומר כ-8 מיליון נרקומנים פעילים.

חונכות יתרונות וחסרונות:

חונכות זה דבר מיוחד ומדהים, זהו אחד מהכלים הכי מדהימים להענקת משמעות חדשה לחיים. אדם שהיה נרקומן, שגרם נזק בלתי נגמר לחברה ולעצמו מוצא את עצמו מעביר את ניסיון ההחלמה שלו לאחרים וצומח וגדל מזה בצורה בלתי רגילה. הוא זוכה להערכה ואהבה של החניכים על הזמינות שלו, על הידע שלו, על היכולת שלו להעביר קבוצת הנחיה שהיא לא פשוטה, על הכריזמה שלו מכיוון שהשפה היא מבוססת כריזמה, חוכמה ויצירתיות, והוא בעצם משקם המון חלקים פגועים בעצמו וזה מעורר השראה.

שימו לב שבעצם יש הבדל כי בארה"ב יש לחונך חמישה חברים לעומת שלושים באיראן, זה יכול להיות מכיוון שבתרבות האיראנית אין בילויים, אין מועדונים, אין נופשים, העבודה היא בשעות מועטות יחסים למערב ועוד אלמנטים נוספים תרבותיים.

החיסרון היחידי שעלול להתרחש שתיווצר תחושה של מנהיגות בתוך הקבוצות, מנהיגות של שליטה, של חונכים חזקים, של מובילי דעת קהל ומאבקים בין קבוצות שונות והערצה למנהיג ולא לתוכנית 12 הצעדים. קל ליפול לתוך המלכודת הזו מניסיון אישי 30 חניכים זה המון, ממש המון ומצריך תשומת לב של חצי יום לפחות להקשיב ולהיות זמין ולעזור, זה ממש חלום.

האיראנים נשלטים ואין להם אופי דמוקרטי, ככה גם בכל העולם המוסלמי ויכול להיות שיש הקשר תרבותי שזולג אל תוך המבנה של החברותא ומשפיע על האופן בו נוצרת ומתקיימת הקבוצה. בכל מקרה אפשר רק לברך על הנינה והשרות שהחברה האלה עושים ומיישמים את העקרונות של מכורים אנונימיים ומי ייתן ואוכל יום אחד לנסוע לשם לתת מסר 

תהליכי הטיפול בטאותרפיה

למכון הישראלי לטיפול בטראומה , התמכרויות, חוסר איזון נפשי, דיכאון, חרדה וחוסר תפקוד יש לנו מספר רב של דרכים לעזור לכם לחזור אל מסלול חייכם היצרני והיעיל.

אינדקס מטפלים טאותרפיה

לכל מי שזקוק לאנונימיות ואינו יכול להיחשף וזקוק למרחב אינטימי יש לנו מאגר מטפלים בכל רחבי הארץ. רבים מהצרכנים והמכורים הם אנשים מהמעמד הגבוה ומפחדים להיחשף. הפחד מוביל אותם לפסיכיאטרים שאין להם מושג איך לטפל בהתמכרויות חוץ מלתת עוד כדורים וסמים חוקיים, שזו קטסטרופה בפני עצמה.

קורס 12 הצעדים

גמילה אינה מחייבת ייסורים קשים, לכן ישנם רבים שמעדיפים להיות סטודנטים של ההחלמה ולא מטופלים, קורס 12 הצעדים מספק מסגרת התחלתית, יחד עם טיפול אישי יכול להתאים ל"מכורים" החדשים כאלה שהם מתפקדים, כאלה שמחפשים משענת לחיים ולייצר תהליך החלמה במקביל.

מרכז יום לטיפול בהתמכרויות

מרכז יום מתעוררים זו מסגרת יומית עד 5 ימים בשבוע, מסגרת אשר מתאימה למי שרוצה להיגמל במסגרת פתוחה ולעבור תהליך משנה חיים. שיטת טאותרפיה היא המובילה בישראל עם יכולת לייצר מוטיבציה לחיים, שינוי תפיסות וגישות הרסניות לחיים מלאים ומשמעותיים.

bottom of page