top of page
6Z8A7325_edited.jpg

פוסט טראומה

ו-12 הצעדים

קורס 12 הצעדים עבור הלומי קרב, נפגעי פעולות איבה,

משטרת ישראל, מג"ב ולוחמי אש.

הופכים את הבלתי אפשרי לאפשרי

12 הצעדים להתמודדות עם פוסט טראומה 

לראשונה בעולם מכללת טאותרפיה מנגישה את 12 הצעדים בצורה ייחודית לפוסט טראומתיים באשר הם להתנהלות מול הטראומה והכאב הבלתי פוסק של לוחמי ישראל. כיום ישנם כ-80,000 הלומי קרב בישראל, מפיגועים, ממלחמות, מחשיפה לאירועים קשים, מאירועים ותאונות שהתרחשו תחת שרות צבאי ועוד ועוד.

במשך השנים האחרונות ד"ר מזרחי אברהם עבד על פרויקט ייחודי זה והשתמש בידע של פוסט-טראומתיים אנונימיים שקיים בארה"ב להתמודדות עם הטראומה.

זה מסלול חדשני וייחודי שבשנה שעברה התחלנו אותו והשנה אנו מרחיבים את הפעילות שלנו בנושא ופותחים מסלול נוסף.

אנו קבוצה של מחלימים שהחלמנו מהטראומה האישית שלנו ומביאים את הניסיון האישי שלנו אליכם בצורה שהיא אנטי-תזה לטיפולים הקיימים כיום.

"זהו תהליך של שינוי דרכו אנשים משפרים את בריאותם ורווחתם, מסוגלים לחיות חיים עם כיוון משמעות ומטרה, ושואפים להגיע למלוא הפוטנציאל למימוש עצמי שלהם."

Orange Soft Passive Income Tips Youtube Thumbnail (11).png

פוסט טראומה ושיטת טאותרפיה

"כל בן אדם רוצה שיראו אותו, ופה המדינה ששלחה אותך אומרת לך - אתה שקרן"

כתבה במוסף סוף השבוע על פרויקט ייחודי שעובדת לראשונה בעולם כבר שלוש שנים בשיטת 12 הצעדים לפוסט טראומתיים של שרותי הביטחון ונפגעי פעולות איבה.

בואו להיות חלק בהתפתחות של עמותת טאותרפיה

ביוני 2017 זכיתי ללוות חבורה של לוחמים שרובם פוסט טראומתיים להודו, למסע ייחודי, מסע רגשי יוצא דופן על גילוי העוצמה הפנימית שקיימת בנו.
בכל שנות עבודתי כמטפל, כמכור נקי אשר העביר אין ספור קבוצות טיפוליות, המון שעות טיפול בלמעלה מ- 30 שנות עבודה בתחום הטראומה וההתמכרויות לאוכל, סמים, אלכוהול, הימורים, מין, קניות ועוד הרבה מאוד התמכרויות אחרות, בכל השנים הללו לא פגשתי קבוצה אמיצה ומיוחדת כזו.
הטכניקות שלי, השפה שלי, האמירות שלי באים מהעולם הטיפולי שפיתחתי על פי הערכים והעקרונות של 12 הצעדים, בודהיזם ופסיכולוגיה שמהם נוצרה ונוסדה טאותרפיה שהיא שפה ייחודית בשדה הטיפולי בישראל ובעולם.

החוויה הייתה מיוחדת עבורי, החיילים המשוחררים יצאו לטיול שחרור שהם החמיצו, טיול שחבריהם עשו הם טיפלו בצלקות הפיזיות והרגשיות שלהם.

אני הייתי מכור לסמים קשים באותה תקופה שחבריי בילו להם וטיילו בעולם, מעולם לא חשבתי על טיול כזה, מראש פסלתי אפשרויות מהסוג הזה. הייתי אמיץ בהמון תחומים בחיי, אבל להתרחק ככה להיות עצמאי, לטפל בעצמי כל כך רחוק מהבית זו הייתה משימה שלא חשבתי שאי פעם אעשה.

לטפס לגובה 5400 מטר בלאדק, בצפון הודו כלל לא עלה בדעתי, להיות בשדה, לישון באוהלים רק המילים הללו מרתיעות אותי מלחשוב על טיול כזה.

והנה יצא כך שהיקום זימן לי אפשרות ללוות חבורת אמיצים, חבורה של לוחמים, חבורה של גברים, חבורה שבתוכה נשים מופלאות ואמיצות, וכלנו יחד יצאנו למסע אל הבלתי נודע.

המפגש עם התוכן הרגשי של הטראומות מוכר לי מעבודתי עם מכורים לסמים ואלכוהול, ידוע שרוב מוחלט של מכורים נושאים עימם טראומה שקדמה להתמכרות. 

כולם הזהירו אותי שהחיילים המשוחררים הם שונים, הם אחרים, צריך להיזהר איתם צריך להיזהר שהם לא יפתחו הסתייגות ממני או מהשפה שלי שמגיעה מההבנה שכולם מכורים למשהו, שלכולם יש טראומה כזו או אחרת, כולנו יכולים להזדהות אחד עם השני על כל מיני תחושות, רגשות וחוויות.

ואכן עם כל המטען של ההזהרות יצאנו למסע בין שבועיים ללא נודע, כבר במטוס הייתה חרדה מהולה בשמחה, בחור שהיה בהתקף חרדה במטוס ועבר שעות קשות מאוד. 

הייתה לי מייד הזדמנות לנסות להשתמש בטכניקות שלי שרכשתי עם השנים, חלקם מגישת 12 הצעדים, התוצאה עבור שנינו הייתה מעולה.

התחברנו מאוד, הייתי קרוב אליו כל הטיול, עברנו מסע רגשי משותף ואני כל כך שמח שהוא נהנה מהנוכחות שלי ואני משלו במסע המאתגר הזה.

הקדמה לחברי קבוצת החלמה בשיטת 12

הצעדים מ – PTSD

 

כל מי שנרשם לקבוצה המיוחדת, הזו לקורס של מכללת טאותרפיה, הם חיילים ותיקים ששירתו את מדינתם ונפגעו בצורה זו או אחרת. כשחזרת לבית מהשירות הצבאי שלך, יכול להיות ששמת לב שהשתנית. כבר לא היית אותו הדבר. יתכן שהרגשת זאת בעצמך וייתכן ששמעת זאת מאהוביך, "השתנית."

ישנם חמש דרכים ששינו אותך כתוצאה משרות החובה שעשית ;

מבחינה פיזית: גופך מרגיש שונה ומגיב בצורה שונה מאשר לפני השרות.

מבחינה רגשית: עברת טרנספורמציה, השתנית, יש לך רגשות שונים להתמודד איתם ובדרכים שונות מהעבר. עברת טרנספורמציה בקשר לעולם המחשבות, על מה אתה חושב ואיך אתה.

אתה משקיע זמן רב יותר במחשבות על הערכות איום שונות, על סכנה אפשרית הרבה יותר מאזרח רגיל, על מקומות מסוימים, ואתה חושב על הסביבה בדרכים שלא עשית בעבר. מבחינה חברתית אתה השתנית. אתה לא סובלני או סומך על מערכות היחסים והרגיעה שאליהם היית רגיל בעבר.

מבחינה רוחנית השתנית: אמונותיך, בתפיסות  הרוחניות שלך, אמונה בבני אדם, תחושת הגינות של החיים והאמון בטוב הבסיסי שיש באנשים או בחיים השתנה.

לאחר שעברתם את הטרנספורמציה אז אתם תחזרו לבית, לקהילה ולחברה לרשתות החברתיות שהיית חלק מהן, שאולי לא מבינים במה את/ה שונה?

מי רואה את זה?

האם יש לך גב?

בדרך כלל את/ה עלול/ה להרגיש לבד ולא מובן/ת.

כשאת/ה לא מרגיש/ה מובן/ת את/ה לא מרגיש/ה בטוח/ה, למרות שאת/ה שוב בעיר שלך, בשכונה, שלך ובסביבה שלך, ואף אחד לא יורה עליך. את/ה יודע/ת שאת/ה שונה ואף אחד אחר לא השתנה או עבר טרנספורמציה או.

זה יוצר מודעות קבועה לכך שאת/ה לבד ואינך סומך/ת על אחרים או על עצמך. את/ה לא יודע/ת מה עלול לדחות אותך או מה אתה מסוגל יכול לעשות. עכשיו את/ה נמצא/ת בכוננות גבוהה לכל מה שיכול לקרות.

סימני סכנה:

 

אתה אחר ויש לך סימני סכנה, למשל בקהל בקניון, את/ה מחכה בתור ארוך לתשלום במכולת, או שבן זוג שרוצה להיות קרוב ושואל כמה שאלות, ילדים שרועשים או שכן שלא שם את הדברים שלהם במקומם, רעש בלילה, נהג שעובר אותך בכביש או , קופאית במרכול או בסופר שלא מכבדת אותך.

כל העולם האזרחי הרגיל וכל החוויות מקבלות משמעויות שונות מבעבר והתגובה שלך אליהם מהווה סכנה.

בזמן שמערכת העוררות שלך ה-FFF הזהירה אותך כל הזמן מפני סכנה. החושים שלך הפכו חריפים יותר תגובתיים יותר. ראית בצורה ברורה יותר, שמעת טוב יותר, הגברת את המודעות שלך בכל תחומי חייך, הסיבה היא כי חייך היו תלויים בזה.

כשחזרת לחיים הרגילים האזרחיים, אותה מערכת עוררות ה- FFF נותנת לך אותה התראה, אתה מקבל את אותה הודעה. את/ה לבד ולא בטוח/ה. את/ה לא מבחינ/ה בין סכנת הלחימה לבין ריבוי הבעיות הטמונות בחיים האזרחיים.

כתוצאה, את/ה מגיב/ה לכל מיני סיטואציות כאילו הם באמת מסוכנים ואת/ה ממשיך להיות שומר, חרד, ערני, בפיקוח, לא נותן לאף אחד להתקרב אליך ובסופו של דבר את/ה מרגיש/ה רחוק/ה, שונה, לא מוגן/ת, לבד ולא בטוח/ה.

כך PTSD מנהלת את חייך היום, ולמה שאנו מתכוונים כשאנו אומרים שה - PTSD הוא תוצאה של ההווה, לא של העבר.

זהו ה- PTSD שאנו נתייחס אליו בקבוצה זו. אנו נתמקד באופן שבו התרחשה PTSD לאורך חייך ואיך החרדה שלך מונעת ממך לעשות דברים שאתה בעצם מסוגל לעשות וליהנות מהחיים.

אנו עובדים על שיפור איכות חייך על ידי פיתוח שיטת 12 הצעדים כדי שתוכלו להתמודד עם כל מה שקורה היום. אחרי הכל, היום את/ה לא בקרב, ובהשוואה לחיים הקרביים, היום זה באמת אמור להיות קטן עליכם.

ניתן לטפל ב- PTSD :

קיימות מספר התערבויות דרך שיטת 12 הצעדים אשר הוכחו ועוזרות להפחית באופן ניכר או אפילו לחסל את הסימפטומים של ה- PTSD. זה לא מצב שאתה צריך לחיות איתו לנצח.

אנו יוצאים למסע ונפתח את המדריך לעבודת 12 הצעדים ל-PTSD ונתחיל ללמוד על ה- PTSD, על הסימפטומים שלו, הטריגרים והדרך המיוחדת של הצעדים להחלמה.

מי אנחנו:

אנחנו חברותא של אנשים שנפגעו מאירועים טראומטיים שונים. אנו חולקים ניסיון, כוח ותקווה אחד עם השני על מנת להתמודד טוב יותר עם השפעות הטראומה בחיינו. הדרישה היחידה לחברות היא שאנו, לאחר שהושפענו מטראומה יש לנו רצון כן להפוך את החיים שלנו לטובים יותר עבורנו ועבור משפחותינו. אנחנו לא רוצים להאשים או להשוות חוויות, אלא להבין את ההשפעות של טראומה על אנשים וכיצד השפעות אלה יכולות להשפיע על בני המשפחה, ובכך להיות חופשיות לצמוח ולקבל אחריות על חיינו.

אנחנו קבוצה עצמאית שדואגת לעצמה באמצעות תרומות משלנו. אנחנו לא בני ברית עם אף גוף, כת, תנועה פוליטית, אידיאולוגיה מסוימת, ארגון דתי או מוסד כלשהו. אנחנו לא רוצים לעסוק בכל סוג של מחלוקת ציבורית ולא לתמוך או להתנגד מכל סיבה שהיא בעניינים ציבוריים כלשהם.

המטרה העיקרית של הקבוצה שלנו היא ללמוד להתמודד עם השפעות הטראומה על חיינו, ולפתח דפוסים בריאים להתמודד עם הטראומה שלנו.

כלים והכשרות גם להורים של פצועי צה"ל : 

יש לכם ילד או ילדה אשר סובלים מטראומה, מנכות, אתם חסרי אונים מול המצב, אתם רצים לטיפול משפחתי, מחפשים עזרה פסיכולוגית ולא מקבלים מרגישים שיש מענה הולם לצרכים שלכם, אתם מחפשים תמיכה והיא איננה.

 

ההורות נפגמה ?, הזוגיות נפגעה ?, שאר הילדים מוזנחים ?, מה עושים ?

 

היום המהפיכה החלה והיא כאן, יש דרך, יש כיוון, יש עזרה, בואו לחזות, לשמוע אנשים שחוו מהפיכה בחייהם עם ילדיהם, עשו שינוי יסודי בחייהם, ולמדו להתמודד עם ילדיהם.

bottom of page