להרשמה ולפרטים על מסלולי הלימוד שלנו

קבע עוד היום

פגישת אבחון וייעוץ

החרדה של הציונות הדתית משיטת 12 הצעדים?

המכון הישראלי לטאותרפיה - התמחות בטיפול בכל סוגי ההתמכרויות

הרב גינזבורג פסק לאחרונה ששיטת 12 הצעדים הינה כפירה ביסודות האמונה, והנהירה אחריה מהווה סימן לבעיית שורש עמוקה יותר של פנייה מוטעית אחר חומרים של גויים וחילוניים.​

כל כך חמור המקרה של הרב גינזבורג שהוא פוסק בזו הלשון להירפא בשיטת 12 הצעדים. אתה עומד למות? תמות, רק אל תלך לקבל החלמה בשיטת 12 הצעדים, זהו הציטוט מפי הרב.

"הרב הורה למכורים שאסור להתרפא בשיטה זו מפני שהיא מבוססת על אמונות נוצריות הנוגדות את עיקרי האמונה של התורה". 

מעניין איפה והיכן המושג של "קיפוח נפש דוחה שבת", האם קדושת החיים אינה מעל הכל, האם יש מנתח מוסלמי או נוצרי שיכול להציל את בנו של הרב גינזבורג והוא יצווה עליו שבשום אופן לא יירפא אצל המנתח הזה.

מהיכן מגיעה ההתנגדות האפילה להצלת חיים, לאלו שהם גם ככה קורבן ושעיר לעזאזל במשפחות שלהם, בבתי הכנסת, בישיבות, אלו הם אותם המנודים, שמקבלים את השידןכים הגרועים, שמתייחסים אליהם כאל פסולת חברתית.

הם מצאו דרך והרב גינזבורג פוסק שאסור להם להציל את עצמם, ממה הרב חושש ?, איש הפסיכולוגיה היהודית בחברה החרדית חושש שהגישה שלו כנראה אינה מספיק יעילה לעזור לאנשים ובפרט למכורים לסמים, פורנו, אלכוהול, אוכל, הימורים ועוד.

התמכרות לגראס
צעד אחר צעד 12 הצעדים בטאותרפיה

ממשיך לטעון הרב גינזבורג טענות דומות לרב טאו, ש"צריך לדעת שמקור שיטת 12 הצעדים הוא בנצרות (והיא בעצם משקפת את תמצית האמונה הנוצרית)...

 

היסוד הוא האמונה הנוצרית שהחטא הוא מושרש באנושות מחטא אדם הראשון ואין מנוס ממנו ועל כן הוא בעצם מחלה אנושית אנושה שאין לה מרפא".

הטענה בדבר המחלה נכון מאוד, אבל 12 הצעדים מדגישה את העיקרון שזו מחלה ולא חטא, בזה גדולתה של שיטת 12 הצעדים, היא מסירה את האשמה ממכורים וזה כנראה סותר את דעתו של הרב גינזבורג שלא מכיר אולי ביכולתו של האל למחול למי שחסר ישע אל מול דחפים בלתי נשלטים. הרב גינזבורג מבין מעט פסיכולוגיה והוא אינו קרא תיאוריות רבות כנראה שהדחף, האינסטינקט רודה באדם, שישנם כאלה שאין להם מספיק כוחות אגו לדחיית סיפוקים, שישנם כאלה שהטראומות שלהם כה קשות שאינם מסוגלים לשאת רגש מסויים.

"יש לנו מחלה כרונית מתפתחת וקטלנית אבל אנו כן מחלימים" ( מתוך מכורים אנונימיים).

אני משער שהרב גינזבורג שכותב רק משמועות את המאמר ולא קרא מה כתוב בגישת 12 הצעדים אינו מבין שישנה החלמה מלאה בגישת 12 הצעדים, החלמה לא רק מההתמכרות אלא גם מכל הרעיונות החולניים התרבותיים החברתיים, המשפחתיים והדתיים שהרעילו למכורים את הסופר אגו, את האני העליון שמעניש אותו, שופט אותו, ומבקר אותו ומספר למכור כמה הוא מעוות וחסר תקנה.

קורס 12 הצעדים.jpg

הרב גינזבורג טוען שהתחום של ריפוי הנפשי הינו תחום רוחני (כי הוא עוסק בעניינים הקשורים למוסר,דרכי חיים, ניתוח  התנהגויות, סולמות ערכים, מערכת אמונות ועוד). לכן,  "שיטת טיפול הנובעת ממקור לא יהודי, יש להניח שיש בה – או במודע או שלא במודע –השפעות נכריות ממש (על תכני הטיפול)".

אכן הרב גינזבורג צודק שהעבודה הנפשית היא עבודה רוחנית, תכנית 12 הצעדים מאמינה שמחלת ההתמכרות היא פיזית, נפשית ורוחנית. ההיבטים של העבודה הנפשית נובעים ממערכות יחסים ראשוניות, נובעות מאמונות שהופנמו והן מזיקות, נובעות מתפיסה רוחנית שגורמת סבל למכורים, נובעות מפרפקציוניזם שיש למכורים, להיות הכי דתיים, התלמידים הכי טובים, הצדיקים הכי גדולים, האבות הכי טובים, הבעלים המושלמים והילדים המושלמים.

אכן החלק הנפשי והרגשי משפיע ומושפע הדדית מהרוחני, גישת 12 הצעדים מאמינה שאם אדם ישנה את הקיצוניות שלו בתפיסת הערכים, המוסר, האמונה יהיה לו קל יותר להחלים מההתמכרות. הדבר דומה לכך שגיל המצוות הוא 13, הסיבה לכך שאף ילד אינו כשיר למלא את כל המצוות. ולאף רב אין בעיה עם זה. הדבר הברור ביותר עם מכורים זה חוסר התבגרותם, הכניעה לדחפים היא כניעה ילדית, ולכן אין לשפוט את המכור לפי קנה מידה רגיל.

כל מכור נקי חווה את עצמו בתהליך הגמילה כילד קטן, חווה רגשות ותחושות ילדיות, ראשוניות, זה נורא מביך את המכור שנראה איש גדול, אך בתוך תוכו יש ילד מלא כאב, טראומה, סבל, ודחפים עזים לברוח מהרגשות.

האם נדון את הילד כמבוגר, או שמא נניח לילד לגדול ?

הרי כל גישה פסיכולוגית כמעט נגעה בתורות שונות, פרויד הביא את עולם המיתולוגיה היווני, יונג את הארכיטיפים הבודהיסטים, היהודיים, הנוצריים והטאואיסטים. הגישה הקוגנטיבית או הנרטיבית הן כולן גישות המשנות את האדם וברור שזה נוגע בעולם התרבותי סביבו ומטיל בו ספק.

הפחד של הרב גינזבורג הוא לפי דבריו הוא :

כך אמר הרב: "עצם הדבר שאתה זקוק לכתת רגלים רחוק (=לשיטות של גויים) בשביל ריפוי נפשי – הוא מה שאנחנו כל הזמן צועקים עליו שהוא פשיטת רגל שלנו (של עולם התורה). ספרי הרפואה האמיתיים של הנפש נמצאים אצלנו" (מפני שספריהם של חכמי ישראל מלאים בעצות והדרכות מפורטות לעבודה שיטתית ועמוקה על נטיות הנפש). הרב הדגיש: אין שום בעיה נפשית שאין לה פתרון על פי ספריהם של חכמי ישראל, ולכן, אין צורך כלל לפנות לספרי ריפוי נפשי של גויים.

צודק הרב גינזבורג למרות היותי חילוני גמור, למרות היותי איש של 12 הצעדים, למרות הרבה דברים אחרים אני יודע, לא מאמין, יודע שהיהדות הביאה את הידע המיוחד אל העולם. היהדות עיצבה את כל עולם הפסיכולוגיה ולא בכדי רוב המטפלים בעולם יהודים, אני גאה ביהדות הזו והרב אינו גאה בזה, אני רואה את השפע שנובע ממעיין הידע היהודי ושמח על-כך.

הפחד נועד למי שחש שהוא מאבד את הקרקע, החרדה היא קשה, לקרוא לאנשים לא להחלים זו קריאה עצובה מאוד, אני לא בטוח שהרב גינזבורג מבין את ההשלכות של האמירה הזו וכמה נזק הוא עלול לגרום לאין סוף מכורים יהודים ברחבי העולם היהודי.

אני מזמין את הרב גינזבורג למכללת טאותרפיה לקיים יום עיון, יום של התקרבות, יום של אהבה ללא תנאים, יום שבו נקדיש מאמץ להציל נפשות כואבות בעולם המורכב שלנו.

להרשמה ולפרטים על מסלולי הלימוד שלנו