top of page

ברוכים הבאים

התמכרות למסכים

להרגיש. לכאוב. לִלמוֹד. לצמוח.

התמכרות למסכים

ד"ר מזרחי אברהם

מייסד מכללת טאותרפיה

והמכון הישראלי לטיפול בטראומה והתמכרויות

התמכרות למסכים

“האם את/ה מכור לסמארטפון” היא שאלה פופולרית שחוזרת על עצמה בשאלוני בחן את עצמך ברשת. גם שיחות סלון גולשות לא פעם למועקה הנלווית לשימוש המוגזם שנעשה במכשיר. פרודיות על צילומי סלפי שיצאו משליטה מנחמים את המכורים עם קצת הומור עצמי, ולאלה נלווית גם רשימה של אפליקציות מעודכנות, כמו זאת שמדווחת בסוף היום כמה פעמים נגע/ה המשתמש/ת במסך, שמנסות לעזור לך להיגמל מהנייד באמצעות, ניחשתם נכון, הנייד.

התמכרות היא משהו הרבה פחות מלבב ומצחיק. התופעה מוגדרת כהתנהגות המשמשת כדי להפיק הנאה וכדי להקל על תחושות של כאב או לחץ. הפרעה זו מתקיימת כאשר האדם אינו מסוגל לשלוט בהתנהגות או להגביל אותה חרף תוצאותיה המזיקות. התמכרויות לטכנולוגיה, לאינטרנט או למדיה מובדלות בספרות המחקרית מהתמכרויות פיזיולוגיות ונקראות “התמכרויות התנהגותיות” ומתוארות כאינטראקציה מוגזמת בין אדם לבין מכונה.

344846948_816638440127430_7138289841358058286_n_edited.jpg

להיות מודע לקשיים מאפשר להימנע מהם

344553455_604541691391469_8687981390394582418_n_edited.jpg

גם מסע של אלף מייל מתחיל בצעד אחד קטן

התמכרות לאינטרנט

 התמכרות למשחקי מחשב, התמכרות לאייפון או לכל סמארטפון 

התמכרות לאינטרנט, התמכרות למשחקי מחשב, התמכרות לאייפון או לכל סמארטפון אחר, התמכרות לאייפד, התמכרות לאתרי היכרויות, התמכרות לאתרי קניות , התמכרות לפורנו ולמין, כולן מהוות דוגמאות להתמכרות לאינטרנט. הן שונות זו מזו מבחינת התוכן

שלהן, אך לא מבחינת המהות.

מהי התמכרות למשחקי מחשב? היצירתיות, השכלול ותוצרי הטכנולוגיה המואצת גרמה למחשב, ובפרט למשחקי המחשב, להחליף את משחקי הילדות המוכרים ואת המפגשים החברתיים של בני נוער ומבוגרים בני זמננו. אלא שאליה וקוץ בה, אומנם הורים מונעים מעצמם את הדאגה בשליחת הילד לשחק בחוץ, אך סכנה חמורה לא פחות אורבת ממש מתחת לאף - התמכרות למשחקי המחשב.

אנו רגילים לחשוב על התמכרות בהקשר של סמים או אלכוהול, אך למעשה ישנם סוגי התמכרות רבים אחרים שכולם חולקים את אותם מאפיינים כמו התמכרות לסמים. התמכרויות נחלקות לשתי קבוצות: התמכרות לחומרים כימיים כגון סמים, סיגריות ואלכוהול והתמכרות להתנהגויות כמו קניות, ניקיון, מין, עבודה וגם משחקי מחשב. אכן, כמעט כולנו עושים בדיוק את אותן התנהגויות, מי יותר ומי פחות.

 

השאלה המתבקשת היא איך נדע שזו התנהגות התמכרותית? אמנם, קיים קושי להבחין מתי ההתנהגות היא נורמטיבית ומתי היא הופכת להתמכרותית. קיימים כמה סימנים העלולים להעיד על התמכרות של ממש. 

מהם הסימפטומים המעידים על התמכרות למשחקי מחשב?

מכורים למחשב מבלים את מרבית זמנם בשהייה מול המחשב

ראשית נציין כי מכורים למשחקי מחשב הם בדרך כלל בנים, בין אם ילדים, נערים או מבוגרים.  המאפיין העיקרי של התנהגות המוגדרת כהתמכרותית היא חוסר שקט, בעיקר כאשר האדם נאלץ לא לעסוק בפעילות ההתמכרותית שלו.

מכורים למחשב מבלים את מרבית זמנם בשהייה מול המחשב, בדרך כלל בשעות הלילה עד שעות הבוקר המוקדמות, ולכן הם גם מתעוררים לרוב רק בשעות הצהריים המאוחרות. כאשר הם קמים מהמחשב, וזה קורה לעיתים רחוקות, הם עושים זאת עבור סיפוק צרכים הכרחיים כמו הליכה לשירותים, שתייה ואכילה. כך, לרוב מכורים למשחקי מחשב יסבלו גם מבעיות אכילה או לפחות מהרגלי אכילה לא נכונים לאור העדפה של מזון מהיר וחטיפים. עוד נזהה התנהלות של הסתרת מידע, התחמקות משאלות, שימוש בתירוצים ודיבור ענייני לצרכים מסויימים בלבד, כלפי בני משפחה וחברים.

למעשה, בחירת החברים של מכורים למחשב תעשה על פי תחום העניין המשותף - משחקי מחשב. פעמים רבות חברויות אלו נוצרות דרך האינטרנט וגם הן אינן יוצאות מגבולות המחשב. לבסוף, מאפיין עיקרי חשוב הוא אובדן עניין בכל המעגלים האחרים בחייו של המכור, בין אם לימודים, עבודה, חברים, משפחה, זוגיות, תחומי עניין אחרים ועוד. ככל שההתמכרות מחמירה, כך גם גוברת ההימנעות מאותם מעגלים, תוך כדי לקיחת סיכון של אובדן עבודה או פירוק המשפחה.

איך זה בעצם מתחיל? האם כל מי שמשחק מול מחשב הוא בסיכון לפתח התמכרות? מה זה בכלל נותן לו? ממה הוא נהנה כל כך?

טוב יותר להדליק נר מאשר לקלל את החושך

345024367_886098259148923_473504098728608738_n_edited.jpg

התכלית אינה המטרה, אלא הדרך

ההתמכרות מאפשרת להם פורקן
של כאב

עיצוב דמות בדיונית נפוצה בעולם משחקי הפנטזיה מאפשרת לשחקן מאחורי המסך ליצור דמות חזקה

יש להבין כי  עולם ההתמכרות הוא עולם הנבנה על הבסיס הנפשי שלנו. כל התמכרות נוצרת על בסיס קושי נפשי שחווינו בעבר או שאנו חווים בהווה. כך, התמכרויות רבות מתפתחות לאור מצבים נפשיים קשים של דיכאון או חרדה ובעיקר בעקבות חוויות טראומטיות. מכורים רבים שמגיעים לטיפול מספרים על התעללות מינית שעברו בילדות, על חווית פוסט טראומה בעקבות תאונה, כתוצאה ממלחמה וכדומה.

ההתמכרות מאפשרת להם פורקן של כאב או לחילופין ממסכת את הכאב, בין אם במודע ובין אם לא. באשר

להתמכרות למשחקי מחשב, קבוצת סיכון משמעותית היא בני נוער רגישים, אינטליגנטיים, המתקשים לעמוד בגבולות, בעלי דחף למילוי צרכיהם באופן מיידי, אשר עולמם הפנימי והחיצוני מעורער. פעמים רבות משחקי מחשב, בעיקר משחקי פנטזיה מרובי משתתפים, מהווים תחליף חברתי עבור נערים בעלי קשיים חברתיים בולטים שמתקשים לנהל דו שיח פנים מול פנים עם אדם אחר.

 

עיצוב דמות בדיונית נפוצה בעולם משחקי הפנטזיה מאפשרת לשחקן מאחורי המסך ליצור דמות חזקה, לוחמת, נקייה מדעות קדומות ומחוויות העבר ובכך מהווה עבורו דרך  להתמודדות עם קשייו הרגשיים.  חשוב להבין שלמרות שלא נעשה שימוש בחומר כימי מסוכן, הרי שההתמכרות למשחק מחשב, כמו כל התנהגות התמכרותית אחרת, פוגעת באותם מנגנונים מוחיים כפי שקורה במוחו של מכור לסמים. אם ההתמכרות לא מטופלת, אט אט פוחתת היכולת של החלק האחראי במוח "לעמוד" מול הדחף וכך גם יכולת השליטה בהתנהגות ההתמכרותית פוחתת.

התמכרות כללית לאינטרנט

כיצד ניתן לזהות התמכרות לאינטרנט?

בנוסף על משחקי המחשב, קיימת התמכרות כללית לאינטרנט. כיצד ניתן לזהות התמכרות לאינטרנט?

קיימים מספר סימנים המעידים על שימוש לרעה באינטרנט ומעלים חשש לקיומה של התמכרות. שימוש הולך וגובר באינטרנט, התרחקות ממחויבויות ותפקידי החיים העצמאיים ושינוי אורח החיים – "בשביל המחשב", הם סימנים עיקריים המעידים על התמכרות לאינטרנט. מפתיע לדעת כי בדומה להתמכרות לסמים או אלכוהול, ניתן לראות הופעת סימני גמילה, גם בקרב מכורים לאינטרנט: כאשר מנסים להוריד את כמות השימוש, להפחית במשך זמן השימוש או להפסיק את השימוש בכלל. אנשים מתארים סימנים של אי שקט, עצבנות, חרדה, דיכאון וכאבים בגוף, בדיוק כמו בניסיונות גמילה מסמים.

זאת ועוד, מחקרים מעידים כיום כי שימוש לא מבוקר באינטרנט גורם לשינויים בתפקוד המוח בדגש על יכולות איפוק, ריסון עצמי וויסות עצמי יכולות הנדרשות לשם הגבלה עצמית והפסקה עצמאית של כל התמכרות. העדפה של האינטרנט על פני חברים, משפחה, ילדים, בני זוג; לקיחת סיכון של עמידה בפיטורין רק כדאי לעבור שלב במשחק, מריבות חוזרות עם בן/בת הזוג בעקבות ריבוי שעות מול האינטרנט. פספוס ההתפתחות של התינוק הקטן או פספוס אפשרות לקשרים אינטימיים אמיתיים ויצירת מערכת יחסים זוגית ולא וירטואלית – כולם סימנים המעידים על התמכרות לאינטרנט. למעשה, כל אלה מסתכמים להתנהגות בה האדם נשאב למסך הקטן ובו בעת מתנתק מהעולם המציאותי על הקשיים שבו, אבל גם על הטוב שבו הכל לטובת האינטרנט, בלי יכולת להפסיק, גם אם רוצים. 

345194881_985602446046324_4940155853705968329_n_edited.jpg

להיות אנושי פירושו לאהוב בני אדם, ולהיות חכם פירושו להכירם

345156131_1934090393606058_953560235203557592_n_edited.jpg

מוזיקה בנפש יכולה להישמע ברחבי היקום

למה דווקא אינטרנט?

מה הקשר בין התמכרות לאתרי היכרויות להתמכרות

לקאנדי קראש?

מה הקשר בין התמכרות לאתרי היכרויות להתמכרות לקאנדי קראש? התשובה לשאלה הזו תתן גם מענה על השאלה מה הקשר בין כל התמכרות להתמכרות אחרת, למשל על הקשר שבין התמכרות לסמים לבין התמכרות להימורים. למעשה, במקרים רבים, המקור שהביא להתפתחותה של התמכרות הוא זהה בהתמכרויות שונות.

 

התמכרות למחשב, לאינטרנט ובכלל למסך כלשהו, קשורה לא פעם לצורך של האדם בתחושה של ביטחון או הגנה, רצון לברוח מקשיים אובייקטיביים בחייו, פתרון לקושי ביצירת קשרים בין-אישיים או קשרים אינטימיים כמו גם בריחה מיצירת קשרים אינטימיים מציאותיים.

מציאת מזור לקשיים רגשיים כמו חרדה, דיכאון, ביטחון עצמי נמוך, קושי בתקשורת ועוד. במקרים אחרים, התמכרות לאינטרנט מעניקה תחושה של כניסה לעולם אחר, עולם בו כל הבעיות נפתרות בן רגע. בדיוק כפי שקורה במשחק המחשב, כשקונים עוד "חיים" או כשפתאום המחשב "מחליט" להעביר אותך שלב, ללא מאמץ מצידך. התחושה של היעלמות הבעיות בן רגע היא מפתה, ולא פעם מביאה את האדם להישאב יותר ויותר לתוך עולם המשחק, כך שלאט לאט הוא מאבד קשר עם החיים המציאותיים שלו.

התמכרות למסכים בקרב בני נוער

כיצד ניתן לזהות התמכרות אצל בני נוער?

התמכרות למסכים נפוצה במיוחד בקרב ילדים ובני נוער. לרוב היא נובעת מקשיים רגשיים וממצוקה רגשית מסוימת, אותה יש לאתר על מנת לפתור באופן מוחלט את הנטייה להתמכר. ההתמכרות מספקת מפלט זמני מהמצוקה ומהמציאות, אך כאשר נפסקת הצפייה במסכים או כאשר מנסים להיגמל ממסכים – המצוקה הרגשית שבה ומרימה את ראשה במהירות האור.

התמכרות למסכים בקרב בני נוער וילדים פוגעת בהתפתחות שלהם, בהישגים בלימודים, בקשרים החברתיים, בדימוי העצמי ובתקשורת עם שאר דיירי הבית. הדרך הטובה ביותר להיגמל ממסכים היא לפנות לקבלת טיפול רגשי, שניתן לשלב גם עם הדרכת הורים ו/או עם טיפול משפחתי. באמצעות טיפולים אלו אפשר לאתר את שורש הבעיה, לפתור אותה ולהעניק למטופלים כלים להתמודדות עם אתגרים ורגשות שליליים.

רבים מהילדים, בני הנוער והמבוגרים בעולם נחשבים למכורים לטכנולוגיה, גם אם אינם מודעים לכך, כולל התמכרות למסכים, לטלפון ולמשחקי מחשב. יתרה מכך, מחקרים שנערכו בעולם גילו כי בני האדם מכלים כ-4 שעות בממוצע בסמארטפון שלהם ועוד כ-6 שעות בממוצע בצפייה בטלוויזיה ושימוש במחשב או טאבלט.

יחד עם זאת, ישנן פעולות רבות בהן הורים יכולים לנקוט על מנת לשמור על עצמם ועל ילדיהם מפני ההשפעות השליליות של התמכרות למסכים, כאשר החשובה ביותר הינה לשוחח עמם על התמכרויות בעת שאלו הופכות להרסניות ומונעות מהם לתפקד באופן תקין בחיי היום יום או פוגעות בבריאותם הנפשית והגופנית.

למעשה, התמכרות למסכים מתארת מצב נפשי בו ילדים או מבוגרים נפגעים מההשפעות השליליות של הטכנולוגיה בעקבות התמכרות למשחקי מחשב, לאינטרנט, לטלפון, לטלוויזיה ולרשתות חברתיות.

האושר

נולד

מן

הצרה

טיפול בהתמכרות למסכים

שילוב של טיפול רגשי  עם טיפול בשיטת 12 הצעדים , בעיקר טיפול התפיסות השגויות של האדם ללא נוגדי טיפולים דיכאון וחרדה,  נמצא מאוד יעיל בטאותרפיה.

 

מחקרים לגבי הפרוגנוזה של ההפרעה מלמדים כי רבים מהמכורים מחלימים אחרי שנים של טיפול. 

 

הנה חלק משיטות הטיפול מבוססות בהתמכרות למסכים בקרב בוגרים ובני נוער:

שיטות טיפול שונות

טיפול קבוצתי - מה שצובע את האישיות של המכורים זו תחושת אשמה ובושה שמהולה בהסתרה. טיפול קבוצתי בהתמכרות מייצר הזדהות בין חברי הקבוצה, נרמול של תפיסת "המחלה"  העוסקת בדימוי העצמי והפחתת הצורך להשיג הנאה ובריחה מהמציאות. הנוכחות של מטופלים אחרים שסובלים מבעיה דומה מקל מאוד ומעניק תחושת אוניברסליות למתמודדות עם התמכרות. התמיכה וההכרה ההדדית רבת-ערך בטיפול בהפרעה זו. 

טאותרפיה מתבססת על שיטת 12 הצעדים, על ספרות ומתודה שאין באף מסגרת בישראל, מסגרת עבודה עצמית אשר מייצרת שינוי דרמטי ומהיר אצל מי שמתמיד בטיפול. זו השיטה היחידה בעולם שהיא הוליסטית, עוסקת גם בהיבטים קוגניטיביים, גם בהיבטים רגשיים, גם בהיבטים רוחניים. בנוסף היא מהווה מסגרת של העצמה אישית בה האדם המתמודד מקבל הזדמנות להיות מנטור חונך מה שמעלה את הדימוי העצמי והביטחון העצמי של המכורים למסכים.

משמעות המילה יוגה בסנסקריט היא "איחוד", כאשר הכוונה היא לאיחוד בין הגוף והנפש, למצב בו החושים מתכנסים פנימה ואנו לא נתונים להסחות דעת ומחשבות מטרידות.

 

תרגולי היוגה כוללים, לצד האימון הגופני, גם תרגילי נשימה ולעיתים גם מדיטציה, ואלו חשובים אף יותר, על פי פילוסופיית היוגה, מהדרך בה גופכם מתפתל ומגיע לזוויות שונות ומדויקות.

טיפול

קבוצתי

12

הצעדים

יוגה

מדיטציה היא תרגול מנטלי המאפשר יצירת חיבור בין הנפש הגוף והרוח. תרגול המדיטציה מאפשר לאנשים להשיג איזון, רוגע, שליטה עצמית לצד פיתוח תודעה. במזרח, מדיטציה היא תרגול עתיק אשר פותח במקביל במגוון גדול של מסורות כדרך להרחבת התודעה ובחיפוש אחר הבריאות. טקסטים קדומים מלמדים כי בעבר מדיטציה הייתה הליך רפואי להחלמה ושימור המצב הבריאותי, כבר לפני 3,000 שנה. מקור המילה הוא בשפה ההודית המסורתית “סנסקריט” ומשמעותה תשומת לב.

מדיטציות

אנו ממליצים לבני המשפחה ללמוד את שיטת 12 הצעדים במכללת טאותרפיה. מטרת הלימוד הוא הענקת שפה משפחתית משותפת לבני המשפחה לתקשר סביב המחלה. אנו מאמינים שהמחלה היא משפחתית וכלם צריכים לעבור תהליך שיתרום להעלאת המודעות ולסיכויי הצלחה גבוהים בתהליך.

טיפול משפחתי

למקרים קשים ומורכבים אנו ממליצים על כניסה למרכז יום חמישה ימים בשבוע עם צוות רב מקצועי שנותן מענה הוליסטי בטאותרפיה לכל ההיבטים של המחלה. לבוגרי מרכז יום יש בסיס יציב של החלמה ויכולת לתרגל את העקרונות המדהימים של טיפול רגשי, 12 הצעדים, יוגה, מדיטציה, כתיבה טיפולית, פסיכודרמה ועוד.

מרכז יום

לטאותרפיה יש בכל הארץ בוגרים אשר מומחים בשיטת טאותרפיה לטיפול בהתמכרויות. כל הבוגרים עברו הכשרה של שנים רבות, יש להם ניסיון רב בהתמודדות עם ההתמכרויות שלהם וארגז כלים עשיר ביותר לעזור לכל אדם ברחבי הארץ לעשות שינוי, ניקוי ולהגיע למימוש עצמי מלא.

טיפול אישי

תהליכי הטיפול בטאותרפיה

למכון הישראלי לטיפול בטראומה , התמכרויות, חוסר איזון נפשי, דיכאון, חרדה וחוסר תפקוד יש לנו מספר רב של דרכים לעזור לכם לחזור אל מסלול חייכם היצרני והיעיל.

אינדקס מטפלים טאותרפיה

לכל מי שזקוק לאנונימיות ואינו יכול להיחשף וזקוק למרחב אינטימי יש לנו מאגר מטפלים בכל רחבי הארץ. רבים מהצרכנים והמכורים הם אנשים מהמעמד הגבוה ומפחדים להיחשף. הפחד מוביל אותם לפסיכיאטרים שאין להם מושג איך לטפל בהתמכרויות חוץ מלתת עוד כדורים וסמים חוקיים, שזו קטסטרופה בפני עצמה.

קורס 12 הצעדים

גמילה אינה מחייבת ייסורים קשים, לכן ישנם רבים שמעדיפים להיות סטודנטים של ההחלמה ולא מטופלים, קורס 12 הצעדים מספק מסגרת התחלתית, יחד עם טיפול אישי יכול להתאים ל"מכורים" החדשים כאלה שהם מתפקדים, כאלה שמחפשים משענת לחיים ולייצר תהליך החלמה במקביל.

מרכז יום לטיפול בהתמכרויות

מרכז יום מתעוררים זו מסגרת יומית עד 5 ימים בשבוע, מסגרת אשר מתאימה למי שרוצה להיגמל במסגרת פתוחה ולעבור תהליך משנה חיים. שיטת טאותרפיה היא המובילה בישראל עם יכולת לייצר מוטיבציה לחיים, שינוי תפיסות וגישות הרסניות לחיים מלאים ומשמעותיים.

bottom of page