התמכרות למסכים

טיפול בהתמכרות למחשב

ד"ר אברהם מזרחי הינו מומחה בשיטת 12 הצעדים

התמכרות למסכים

“האם את/ה מכור לסמארטפון” היא שאלה פופולרית שחוזרת על עצמה בשאלוני בחן את עצמך ברשת. גם שיחות סלון גולשות לא פעם למועקה הנלווית לשימוש המוגזם שנעשה במכשיר. פרודיות על צילומי סלפי שיצאו משליטה מנחמים את המכורים עם קצת הומור עצמי, ולאלה נלווית גם רשימה של אפליקציות מעודכנות, כמו זאת שמדווחת בסוף היום כמה פעמים נגע/ה המשתמש/ת במסך, שמנסות לעזור לך להיגמל מהנייד באמצעות, ניחשתם נכון, הנייד.

התמכרות היא משהו הרבה פחות מלבב ומצחיק. התופעה מוגדרת כהתנהגות המשמשת כדי להפיק הנאה וכדי להקל על תחושות של כאב או לחץ. הפרעה זו מתקיימת כאשר האדם אינו מסוגל לשלוט בהתנהגות או להגביל אותה חרף תוצאותיה המזיקות. התמכרויות לטכנולוגיה, לאינטרנט או למדיה מובדלות בספרות המחקרית מהתמכרויות פיזיולוגיות ונקראות “התמכרויות התנהגותיות” ומתוארות כאינטראקציה מוגזמת בין אדם לבין מכונה.

התמכרות לאינטרנט, התמכרות למשחקי מחשב, התמכרות לאייפון או לכל סמארטפון אחר, התמכרות לאייפד, התמכרות לאתרי היכרויות, התמכרות לאתרי קניות , התמכרות לפורנו ולמין, כולן מהוות דוגמאות להתמכרות לאינטרנט. הן שונות זו מזו מבחינת התוכן שלהן, אך לא מבחינת המהות.

מהי התמכרות למשחקי מחשב? היצירתיות, השכלול ותוצרי הטכנולוגיה המואצת גרמה למחשב, ובפרט למשחקי המחשב, להחליף את משחקי הילדות המוכרים ואת המפגשים החברתיים של בני נוער ומבוגרים בני זמננו. אלא שאליה וקוץ בה, אומנם הורים מונעים מעצמם את הדאגה בשליחת הילד לשחק בחוץ, אך סכנה חמורה לא פחות אורבת ממש מתחת לאף - התמכרות למשחקי המחשב.

אנו רגילים לחשוב על התמכרות בהקשר של סמים או אלכוהול, אך למעשה ישנם סוגי התמכרות רבים אחרים שכולם חולקים את אותם מאפיינים כמו התמכרות לסמים. התמכרויות נחלקות לשתי קבוצות: התמכרות לחומרים כימיים כגון סמים, סיגריות ואלכוהול והתמכרות להתנהגויות כמו קניות, ניקיון, מין, עבודה וגם משחקי מחשב. אכן, כמעט כולנו עושים בדיוק את אותן התנהגויות, מי יותר ומי פחות. השאלה המתבקשת היא איך נדע שזו התנהגות התמכרותית? אמנם, קיים קושי להבחין מתי ההתנהגות היא נורמטיבית ומתי היא הופכת להתמכרותית. קיימים כמה סימנים העלולים להעיד על התמכרות של ממש. 

מהם הסימפטומים המעידים על התמכרות למשחקי מחשב?

ראשית נציין כי מכורים למשחקי מחשב הם בדרך כלל בנים, בין אם ילדים, נערים או מבוגרים.  המאפיין העיקרי של התנהגות המוגדרת כהתמכרותית היא חוסר שקט, בעיקר כאשר האדם נאלץ לא לעסוק בפעילות ההתמכרותית שלו.

מכורים למחשב מבלים את מרבית זמנם בשהייה מול המחשב, בדרך כלל בשעות הלילה עד שעות הבוקר המוקדמות, ולכן הם גם מתעוררים לרוב רק בשעות הצהריים המאוחרות. כאשר הם קמים מהמחשב, וזה קורה לעיתים רחוקות, הם עושים זאת עבור סיפוק צרכים הכרחיים כמו הליכה לשירותים, שתייה ואכילה. כך, לרוב מכורים למשחקי מחשב יסבלו גם מבעיות אכילה או לפחות מהרגלי אכילה לא נכונים לאור העדפה של מזון מהיר וחטיפים. עוד נזהה התנהלות של הסתרת מידע, התחמקות משאלות, שימוש בתירוצים ודיבור ענייני לצרכים מסויימים בלבד, כלפי בני משפחה וחברים.

למעשה, בחירת החברים של מכורים למחשב תעשה על פי תחום העניין המשותף - משחקי מחשב. פעמים רבות חברויות אלו נוצרות דרך האינטרנט וגם הן אינן יוצאות מגבולות המחשב. לבסוף, מאפיין עיקרי חשוב הוא אובדן עניין בכל המעגלים האחרים בחייו של המכור, בין אם לימודים, עבודה, חברים, משפחה, זוגיות, תחומי עניין אחרים ועוד. ככל שההתמכרות מחמירה, כך גם גוברת ההימנעות מאותם מעגלים, תוך כדי לקיחת סיכון של אובדן עבודה או פירוק המשפחה.

איך זה בעצם מתחיל? האם כל מי שמשחק מול מחשב הוא בסיכון לפתח התמכרות? מה זה בכלל נותן לו? ממה הוא נהנה כל כך?

יש להבין כי  עולם ההתמכרות הוא עולם הנבנה על הבסיס הנפשי שלנו. כל התמכרות נוצרת על בסיס קושי נפשי שחווינו בעבר או שאנו חווים בהווה. כך, התמכרויות רבות מתפתחות לאור מצבים נפשיים קשים של דיכאון או חרדה ובעיקר בעקבות חוויות טראומטיות. מכורים רבים שמגיעים לטיפול מספרים על התעללות מינית שעברו בילדות, על חווית פוסט טראומה בעקבות תאונה, כתוצאה ממלחמה וכדומה.

ההתמכרות מאפשרת להם פורקן של כאב או לחילופין ממסכת את הכאב, בין אם במודע ובין אם לא. באשר

להתמכרות למשחקי מחשב, קבוצת סיכון משמעותית היא בני נוער רגישים, אינטליגנטיים, המתקשים לעמוד בגבולות, בעלי דחף למילוי צרכיהם באופן מיידי, אשר עולמם הפנימי והחיצוני מעורער. פעמים רבות משחקי מחשב, בעיקר משחקי פנטזיה מרובי משתתפים, מהווים תחליף חברתי עבור נערים בעלי קשיים חברתיים בולטים שמתקשים לנהל דו שיח פנים מול פנים עם אדם אחר.

 

עיצוב דמות בדיונית נפוצה בעולם משחקי הפנטזיה מאפשרת לשחקן מאחורי המסך ליצור דמות חזקה, לוחמת, נקייה מדעות קדומות ומחוויות העבר ובכך מהווה עבורו דרך  להתמודדות עם קשייו הרגשיים.  חשוב להבין שלמרות שלא נעשה שימוש בחומר כימי מסוכן, הרי שההתמכרות למשחק מחשב, כמו כל התנהגות התמכרותית אחרת, פוגעת באותם מנגנונים מוחיים כפי שקורה במוחו של מכור לסמים. אם ההתמכרות לא מטופלת, אט אט פוחתת היכולת של החלק האחראי במוח "לעמוד" מול הדחף וכך גם יכולת השליטה בהתנהגות ההתמכרותית פוחתת.

בנוסף על משחקי המחשב, קיימת התמכרות כללית לאינטרנט. כיצד ניתן לזהות התמכרות לאינטרנט?

קיימים מספר סימנים המעידים על שימוש לרעה באינטרנט ומעלים חשש לקיומה של התמכרות. שימוש הולך וגובר באינטרנט, התרחקות ממחויבויות ותפקידי החיים העצמאיים ושינוי אורח החיים – "בשביל המחשב", הם סימנים עיקריים המעידים על התמכרות לאינטרנט. מפתיע לדעת כי בדומה להתמכרות לסמים או אלכוהול, ניתן לראות הופעת סימני גמילה, גם בקרב מכורים לאינטרנט: כאשר מנסים להוריד את כמות השימוש, להפחית במשך זמן השימוש או להפסיק את השימוש בכלל. אנשים מתארים סימנים של אי שקט, עצבנות, חרדה, דיכאון וכאבים בגוף, בדיוק כמו בניסיונות גמילה מסמים.

זאת ועוד, מחקרים מעידים כיום כי שימוש לא מבוקר באינטרנט גורם לשינויים בתפקוד המוח בדגש על יכולות איפוק, ריסון עצמי וויסות עצמי יכולות הנדרשות לשם הגבלה עצמית והפסקה עצמאית של כל התמכרות. העדפה של האינטרנט על פני חברים, משפחה, ילדים, בני זוג; לקיחת סיכון של עמידה בפיטורין רק כדאי לעבור שלב במשחק, מריבות חוזרות עם בן/בת הזוג בעקבות ריבוי שעות מול האינטרנט. פספוס ההתפתחות של התינוק הקטן או פספוס אפשרות לקשרים אינטימיים אמיתיים ויצירת מערכת יחסים זוגית ולא וירטואלית – כולם סימנים המעידים על התמכרות לאינטרנט. למעשה, כל אלה מסתכמים להתנהגות בה האדם נשאב למסך הקטן ובו בעת מתנתק מהעולם המציאותי על הקשיים שבו, אבל גם על הטוב שבו הכל לטובת האינטרנט, בלי יכולת להפסיק, גם אם רוצים. 

למה דווקא אינטרנט?

 

מה הקשר בין התמכרות לאתרי היכרויות להתמכרות לקאנדי קראש? התשובה לשאלה הזו תתן גם מענה על השאלה מה הקשר בין כל התמכרות להתמכרות אחרת, למשל על הקשר שבין התמכרות לסמים לבין התמכרות להימורים. למעשה, במקרים רבים, המקור שהביא להתפתחותה של התמכרות הוא זהה בהתמכרויות שונות.

 

התמכרות למחשב, לאינטרנט ובכלל למסך כלשהו, קשורה לא פעם לצורך של האדם בתחושה של ביטחון או הגנה, רצון לברוח מקשיים אובייקטיביים בחייו, פתרון לקושי ביצירת קשרים בין-אישיים או קשרים אינטימיים כמו גם בריחה מיצירת קשרים אינטימיים מציאותיים.

מציאת מזור לקשיים רגשיים כמו חרדה, דיכאון, ביטחון עצמי נמוך, קושי בתקשורת ועוד. במקרים אחרים, התמכרות לאינטרנט מעניקה תחושה של כניסה לעולם אחר, עולם בו כל הבעיות נפתרות בן רגע. בדיוק כפי שקורה במשחק המחשב, כשקונים עוד "חיים" או כשפתאום המחשב "מחליט" להעביר אותך שלב, ללא מאמץ מצידך. התחושה של היעלמות הבעיות בן רגע היא מפתה, ולא פעם מביאה את האדם להישאב יותר ויותר לתוך עולם המשחק, כך שלאט לאט הוא מאבד קשר עם החיים המציאותיים שלו.

אם יש לכם בעיה, אתם לא לבד!

 

צרו קשר עוד היום עם מכון ומכללת טאותרפיה

 וקבלו עזרה

 

טיפול וייעוץ ממגוון המטפלים במכון. 03-7788766

 

 

אברהם מזרחי הינו מומחה בשיטת 12 הצעדים