top of page
pexels-photo-9775904.jpeg

הפרעת קשב וריכוז

מאת ד"ר מזרחי אברהם

מייסד מכללת טאותרפיה

והמכון הישראלי לטיפול בטראומה והתמכרויות

אזהרה חמורה:

אנו נגד שימוש בויונס, ריטלין, קונצרטה, אדרל, כל אלה סמים ממשפחת הקוקאין ואנו נגד שימוש לא חוקי בסם והפעלתו על ילדים רבים בניגוד לכל אתיקה מוסרית.

השימוש בפאניקה המוסרית שיוצרות חברות התרופות יחד עם מערכת החינוך הכושלת וההרוסה שלנו, מצאה דרך לשווק את הסמים שלה דרך פסיכיאטרים מחנכים, רופאים, פסיכולוגים ומאבחנים למיניהם.

במקום בו האידיאל שלנו זה הפך להיות איש אקדמיה, מצליחן, קרייריסט, סלב, עושר כלכלי, זה המקום בו איבדנו את האנושיות. גננות קורסות, מורים יוצאים מדעתם והפיתרון שהם מצאו לא שהמערכת תשתנה, לא שהמערכת תיקח אחריות על עצמה אלא שהילדים הם הבעיה וצריך להשתיק אותםצריך להגדיר אותם ולסמם אותם.

התירוץ שמוכרים לא להורים "הילד יחווה כישלון ביחס לערכים

הקפיטליסטיים החזיריים שלנו ואז הוא יגיע למקומות קשים.

למרות זאת אנו מביאים לכם את האבחנות וההגדרות כפי שהם לנוחיותכם.

בניגוד לדעה הרווחת ולעיסוק הגלוי העיקרי בהן, הפרעות קשב וריכוז אינן נחלתן של ילדים ובני נוער בלבד.

 

למעשה, הפרעות קשב וריכוז מופיעות בכל הגילאים: ילדים, בני נוער, בוגרים ואף בני הגיל השלישי סובלים מההפרעה. מומלץ לפנות לאבחון וטיפול בכל גיל.

מה שמוגדר כהפרעת קשב הוגדר באלכוהוליסטים אנונימיים כבעיה רגשית שהפתרון לה הוא 12 הצעדים.

ברוכים הבאים

הפרעת קשב וריכוז

להרגיש. לכאוב. לִלמוֹד. לצמוח.

אבחון קשב וריכוז

באופן טבעי,  אבחון הפרעות קשב וריכוז אינו נועד רק עבור הנמצאים במסגרות לימודיות שונות, שכן בעיות קשב וריכוז משפיעות  על מגוון רחב של תחומי חיים ובכלל על התפקוד היום יומי של כל מי שסובל ממנה.

 

כך למשל, במקרים רבים, הפרעת קשב מהווה קושי בתחום התעסוקתי, בעיקר זה הדורש ריכוז לאורך זמן. אך לא רק. הפרעות קשב וריכוז משפיעות גם על כושר הנהיגה וכן על החיים הזוגיים והמשפחתיים. כך למשל, בני זוג לסובלים מהפרעות קשב וריכוז או ילדים להורים הסובלים מההפרעה מתלוננים לא פעם כי קשה לנהל שיחה רציפה עם בן הזוג/ההורה, שהוא לא פעם מתקשה להקשיב לדבריהם עד הסוף, לשחק איתם ברצף, ובכלל להיות פנויים אליהם באופן מלא בלי הסחות דעת. 

לאורך השנים, השתנתה הגדרת הפרעת הקשב פעמים רבות. בעבר היה נהוג להתייחס לשתי תופעות נפרדות  ADD ו - ADHD, השימוש במונחים אלו היום היום פחות מקובל לחשוב כך, ואנשי מקצוע מתייחסים להפרעת קשב כהפרעה שיכולה להתאפיין בעיקר בתסמינים של לקות בקשב או כהפרעה שמתאפיינת בתסמינים של היפראקטיביות (פעילות יתר)  ואימפולסיביות (תגובה מיידית ללא שיקול דעת). המגמה כיום היא לראות בהפרעת קשב כהפרעה הנעה על רצף ומאובחנת על פי הופעתם של סימפטומים מסויימים באופן רציף בטווח זמן מסויים. 

הסימנים העיקריים המהווים נורה אזהרה להיתכנותה של הפרעת קשב וריכוז: מוסחות, קושי להתרכז בגירוי אחד, פעלתנות יתר, "קוצים בישבן", חוסר יכולת ארגון, שכחנות, חוסר מנוחה, קושי להתרכז ולסיים מטלות מורכבות, חוסר שימת לב לפרטים קטנים, קושי לעקוב אחר הוראות או לזכור סדר פעולות, דיבור יתר או קושי להקשיב בשיחה של "אחד על אחד", איבוד חוט המחשבה לעיתים קרובות ועוד.

DSC01836.jpg
Girl with a Shoulder Tattoo_edited.jpg

הפרעת קשב וריכוז והתמכרויות

הפרעות קשב והתמכרות

מחקרים מראים על סיכון גבוה לפתח התמכרות אצל הסובלים מהפרעות קשב וריכוז. מעריכים כי מחצית מהאנשים הסובלים מהפרעות קשב משתמשים בחומרים ממכרים לאורך זמן. כרבע מהמכורים לסמים מאובחנים כסובלים מהפרעות קשב, כאשר בהתמכרות לאלכוהול מעריכים כי השכיחות נעה בין 21%-50%. ממחקרים על בני נוער עולה כי הסיכון לפתח התמכרות בבגרות עולה משמעותית כאשר הבעיה אינה מטופלת. לבעיה גורמים נוירולוגים ונפשיים היכולים לתרום לקשר הגבוה להתמכרות.

 

הפרעת קשב וריכוז והתמכרות קשורים מבחינה מוחית לשינויים בהפרשת דופמין. עדות לכך נמצאה בין היתר במחקר שמצא כי שימוש בריטלין הנפוץ להקלת תסמינים של הפרעת קשב מחליש כמיהה לסמים בעת גמילה. דופמין הוא חומר כימי במוח שהפרשתו בין היתר יוצרת עוררות ותחושת סיפוק. אלכוהול ובעיקר סמים דוגמת קוקאין קשורים להפרשה עודפת של דופמין המעורר כמיהה מחודשת לסם. לאחר שימוש חוזר באלכוהול וסמים צפויים שיבושים בהעברת הדופמין במוח המובילים להתמכרות.

 

ליקויים במערכת זו קיימת אצל בעלי הפרעות קשב וריכוז עוד לפני התחלת השימוש, ועלולים לקצר משמעותית את השינוי התהליכי המבדיל בין משתמש למכור. ליקוי נוסף אצל הסובלים מהפרעות קשב קשור באונה הקדמית של המוח המגביר התנהגות אימפולסיבית, המעמידה את הסובלים מההפרעה בפני סיכוי גבוה יותר להגביר את השימוש בחומרים מסוכנים תוך קושי לחשוב על הסיכונים לטווח ארוך.

 

הפרעת קשב וריכוז פוגעת בין היתר ביכולת לשליטה עצמית, ועלולה גם היא לקצר משמעותית את המעבר התהליכי בין משתמש למכור.

 

בנוסף על בנתונים הביולוגיים, קיימים גורמים רגשיים המובילים להתמכרות. מצוקות נפשיות הן המנבא המשמעותי ביותר להתמכרות שהיא בעלת מרכיב משמעותי של בריחה.

 הפרעת קשב וריכוז אצל מבוגרים

מבוגרים הסובלים מהפרעות קשב מתקשים לנהל את עצמם, להתמיד בעבודות, להחזיק במשרות ניהוליות ולעמוד בלוחות הזמנים שנקבעו למשימות. גם בתחום הזוגיות ההפרעה מעוררת קשיים ויכולה לפגוע בתקשורת הבין אישית וביכולת לתפקד "כמבוגר האחראי" במסגרת משפחתית.

 

דיכאון וחרדה הן תחלואות שכיחות הנלוות להפרעות קשב. מימוש הפוטנציאל האישי והמאמץ שיש להשקיע להגשמתו אצל בעלי הפרעת קשב שאינה מטופלת יכול להיות גדול ולהוות מקור לתסכול. הקשיים התפקודיים בתחומי החיים שהתחילו עוד בילדות, מתגבשים לתפיסה עצמית של כישלון המהווה מקור לדכדוך, חרדה ואכזבה. טיפול במכורים מלמד כי התמכרות מהווה דפוס התנהגות וטוואי לחיים המלווה בתחושת כישלון.

ייתכן כי עבור אלו שתפיסתם העצמית מתגבשת לנוכח כישלונות רבים, המעבר התפיסתי וגיבוש הזהות סביב ההתמכרות, המזוהה גם היא עם כישלון לא מהווה תפנית חדה בתפיסה העצמית אם כי תהום במדרון. זאת ועוד, השימוש הוא לעיתים דרך להימנע מלהרגיש את תחושת הכישלון תוך בריחה לעולם המהנה של השימוש.

 

שימוש לצורך "ריפוי עצמי" (self-medication) מבטא ניסיון להקל על מצוקות נפשיות באמצעות התמכרות. שימוש מהסוג הזה יכול להיות נפוץ בניסיון להקל על הסימפטומים של הפרעת הקשב או על מנת להקל על המצוקות הנפשיות הנלוות להפרעה.

 

השימוש בקנאביס ובטבק נפוצים בניסיון להתמודדות עם הסימפטומים של הפרעת הקשב. קנאביס יכול להפחית את רמת העוררות וטבק מגביר ריכוז. פה חשוב לציין כי לאורך זמן, שימוש בקנאביס פוגע בזיכרון, ביכולת הקשב לאורך זמן וביכולת ההנעה, ולמעשה מגביר את הסימפטומים של הפרעות הקשב. שימוש לצורך ריפוי עצמי יכול להיות גם בהתמודדות עם התחלואות הנלוות להפרעה. אלכוהול מפחית תחושת חרדה בעת השתכרות, והתמכרות למסכים ולמחשב מאפשרת הימנעות לאלו הסובלים מחרדה חברתית. הימורים יכולים להתאים לאופי האימפולסיבי והנטייה לקחת סיכונים, היכולה לזכות ברווחים נאים לצד הפסדים גדולים. 

טיפול בהפרעת קשב מקטין את הנטייה להתמכרות.

pexels-mart-production-7230348.jpg

תהליכי הטיפול בטאותרפיה

למכון הישראלי לטיפול בטראומה , התמכרויות, חוסר איזון נפשי, דיכאון, חרדה וחוסר תפקוד יש לנו מספר רב של דרכים לעזור לכם לחזור אל מסלול חייכם היצרני והיעיל.

אינדקס מטפלים טאותרפיה

לכל מי שזקוק לאנונימיות ואינו יכול להיחשף וזקוק למרחב אינטימי יש לנו מאגר מטפלים בכל רחבי הארץ. רבים מהצרכנים והמכורים הם אנשים מהמעמד הגבוה ומפחדים להיחשף. הפחד מוביל אותם לפסיכיאטרים שאין להם מושג איך לטפל בהתמכרויות חוץ מלתת עוד כדורים וסמים חוקיים, שזו קטסטרופה בפני עצמה.

קורס 12 הצעדים

גמילה אינה מחייבת ייסורים קשים, לכן ישנם רבים שמעדיפים להיות סטודנטים של ההחלמה ולא מטופלים, קורס 12 הצעדים מספק מסגרת התחלתית, יחד עם טיפול אישי יכול להתאים ל"מכורים" החדשים כאלה שהם מתפקדים, כאלה שמחפשים משענת לחיים ולייצר תהליך החלמה במקביל.

מרכז יום לטיפול בהתמכרויות

מרכז יום מתעוררים זו מסגרת יומית עד 5 ימים בשבוע, מסגרת אשר מתאימה למי שרוצה להיגמל במסגרת פתוחה ולעבור תהליך משנה חיים. שיטת טאותרפיה היא המובילה בישראל עם יכולת לייצר מוטיבציה לחיים, שינוי תפיסות וגישות הרסניות לחיים מלאים ומשמעותיים.

bottom of page