טאותרפיה - המכון הישראלי לטיפול ואימון

התקשרו

להכוונה טלפונית

או תפנו באנונימיות

Thanks! Message sent.

קבע עוד היום

פגישת אבחון וייעוץ

בני המשפחה זקוקים להכוונה

וייעוץ בתחום ההתמכרויות

hands-3062274__480.png

המכון הישראלי לטאותרפיה לטיפול ואימון

טיפול בחרדה בשיטת 12 הצעדים וטאותרפיה

חרדה היא מצב המתעורר בשל דאגה מפני איום כלשהו אשר נגלה לאדם, 

חָרְדָה היא מצב פסיכולוגי או פיזיולוגי בו האדם חש אי שקט פיזי ונפשי, מתח ודאגה רבה, בשל מחשבה, תחושה או הרגשה שמשהו רע עומד לקרות עוד רגע או עוד כמה ימים. המחשבה יכולה להיות על איום וסכנה ממשיים במציאות עצמה או מחשבה וירטואלית דמיונית, או שהמחשבה היא מודעת או שהיא קיימת בלא מודע, והאדם חש באותם רגעים שהוא במצוקה, חסר אונים מול המחשבות התחושות והרגשות שבאות לביטוי פיזי.

בדרך כלל החרדה מתאפיינת במתח הולך וגובר, חשש ודאגה, דופק מהיר, נשימה מהירה, הזעה, רעד, תחושת עילפון/סחרור ותחושות פחד.

חרדה היא רגש שלילי רגש מתעתע, משהו מעורפל שלא נראה קשור לגירוי חיצוני קונקרטי ממשי, בעוד שפחד הוא תגובה מידית לתופעה מסוכנת במציאות ואפשר למקד את תחושת הפחד.

הבדל נוסף הוא בעיתוי הגירוי ברצף הזמן - פחד עולה לרוב מול גירוי שנתפס מאיים מיידית, בעוד חרדה עולה מול גירוי פנימי או חיצוני שלעיתים קרובות נתפס כמהווה סכנה עתידית הצפויה להתרחש.

בנוסף, הפחד מקושר יותר להתנהגויות אקטיביות ספציפיות של תגובת FFF הילחם או ברח או קיפאון, בעוד חרדה היא תוצאה של סכנה שנתפסת כבלתי ניתנת לשליטה ורובה אינה מודעת והיא מעניקה תחושה שלא ניתן להימנע ממנה בשום צורה.

תחושת חרדה במידה מסוימת, היא תגובה נורמלית למצב של לחץ, ולמעשה היא הכרחית להישרדות (פרויד כינה אותה בשל כך בשם "חרדת סיגנל", כלומר חרדה המהווה "אזעקה" ומאפשרת להגיב במהירות לאיום ממשי וכך לשרוד). אך ברמות גבוהות שלה, היא עלולה להתפתח לכדי הפרעת חרדה.

אריך פרום וויקטור פרנקל סבורים שהחרדה היא אוניברסלית וקשורה לתרבות הקפיטליסטית שאנו חיים בה בעידן הנוכחי. לכן אל לאדם לחוש או להרגיש אשמה בעקבות החרדה או הפחד.

דיכאון והתמכרות
טיפול באכילה רגשית
טיפול בחרדה
מהי פסיכותרפיה
שיטת 12 הצעדים
התמכרות לקוקאין
אימון אישי
אימון בהתמכרויות
מהו טיפול זוגי
מתבגרים וסמים
התערבות במשפחה
טיפול פסיכולוגי רוחני
משתחררים מהחרדה בעזרת שיטת טאותרפיה ו12 הצעדים

חרדה עשויה להיות מלווה בתסמינים וסימנים מסוגים שונים:

תסמינים פיזיולוגיים - עוררות פיזיולוגית של מערכת העצבים הסימפתטית הבא לידי ביטוי בתסמינים כגון: דפיקות לב חזקות ומהירות, בחילה, כאבים בחזה, קוצר נשימה, כאבי בטן או כאב ראש, תנועות מעיים מהירות, צורך דחוף להטיל שתן, טשטוש ראייה, סחרחורת או חולשה. הגוף מכין את האדם להתמודדות עם איום בתגובת הילחם או ברח, וכך עולים לחץ הדם וקצב הלב, ההזעה מוגברת, עולה זרימת הדם לקבוצות שרירים חשובות להתמודדות זו, ולעומתם מופחתת למשל פעילותם של מערכת החיסון ותהליכי העיכול. סימנים חיצוניים נוספים של חרדה עשויים להיות עור חיוור, הזעה, רעידות, והרחבת אישונים.

תסמינים פסיכולוגיים - כגון אי שקט, מתח, פחד מפני העתיד, חוסר ודאות, מחשבות של פחד ודאגה חוזרות ונשנות, חוסר ביטחון, צורך להיתלות באחרים או באמצעי ביטחון כלשהם, ועוד.

מיעוט מהאנשים שחווים חרדה עשויים גם לחוות תחושת אימה או פאניקה. התקף פאניקה בדרך כלל מגיע באופן פתאומי, ונוצרת תפיסת סכנה אמיתית, למרות שהסכנה והאיום מהגירוי המעורר זאת, אינם בהכרח רציונליים. אדם עשוי לבלבל בין התקף הפאניקה לבין התקף לב, אסטמה ועוד. הפאניקה דומה בביטוי ובמנגנון שלה לתחושת פחד חזקה, אבל נעדרת בדרך כלל אובייקט ממשי.

בספרות המחקרית נהוג להבחין בין חרדה מצבית לחרדה תכונתית. חרדה עשויה להיות מצבית, כלומר מופיעה לזמן קצר בעת תחושת סכנה, או תכונתית, כלומר קיימת אצל האדם לטווח ארוך. חרדה תכונתית משקפת נטייה יציבה להגיב בתחושות והתנהגויות של חרדה מצבית בציפייה קבועה יחסית למצבי איום. תכונת חרדה קשורה לתכונת אישיות של נוירוטיות.