התמכרות לסיגריות

קשה להאמין שאך לפני 30-40 שנה עישון סיגריות היה נורמה. נדמה היה כי כולם מעשנים. צעירים, מבוגרים, נשים, גברים, כאשר גם לא היו חוקים שאסרו את העישון במקומות ציבוריים כמו בתחבורה הציבורית, באולמי אירועים ואפילו מורים בין כותלי בית הספר. עם הזמן גילו כי בנוסף לתופעות הלוואי שהיו מוכרות למעשנים, ישנו גם פרמטר נוסף. מחקרים גילו כי העישון מזיק באופן ישיר לבריאות. הוא קשור למחלות קשות כמו מחלות לב, בעיות נשימה אצל ילדים (מעשנים פסיביים) גורם ללידות מוקדמות ואף למחלת הסרטן.

 

לאור נתונים אלו נדמה היה כי חברות הסיגריות הן אלו שעומדות לפשוט את הרגל. אך למרבה ההפתעה – המעשנים לא זנחו את הרגלם והמשיכו בשלהם.

אנשים המעשנים מודעים היטב לכל תופעות הלוואי הבלתי נעימות של העישון. הריח, השיניים הצהובות, אובדן חוש הריח והטעם ועוד. הם גם מודעים לסכנות שגלומות בעישון והנתונים הקשים אמורים היו לכאורה להשפיע עליהם. מדוע הדבר אינו קורה? אז האמת היא שחלק מהמעשנים פשוט בוחרים להמשיך לעשן למרות כל מה שהם יודעים על הנושא.

 

הם נהנים מהעישון ובאופן מודע בוחרים להתעלם מכל הסיכונים האורבים להם ומכל תופעות הלוואי מהם סובלת הסביבה שלהם ואף הם עצמם. החלק האחר פשוט רואה את הגמילה כמשימה בלתי אפשרית לחלוטין.

 

הם מעשנים עם נקיפות מצפון. אך רגשות האשמה כמובן לא פותרות את הבעיה שלהם ואינן פותרות אותם מכל הבעיות.

בהתמכרות לעישון סיגריות קיימת תלות נפשית רבה של המעשן. על אף המודעות של כל אדם לנזקי העישון – מבחינה בריאותית, אסטתית וכלכלית, אנשים עדיין מתקשים מאד בהפסקת העישון ובגמילה מסיגריות. מלבד הפגיעה בעצמו, האדם המעשן פוגע גם באנשים הסובבים אותו וגורם להם לעישון.

 

כיצד נוצרת התלות בסיגריות? עבור אנשים שמעשנים, הסיגריות הן חלק מההתנהלות היומיומית ומלוות את רוב הפעולות השגרתיות של החיים: העישון הוא הסיבה לצאת להפסקה קלה מעבודה או לימודים, העישון מתלווה לשתיית הקפה, אחרי הארוחה, בזמן שיחת טלפון, בעת נהיגה, מול המחשב או הטלוויזיה, אחרי הסקס, לפני השירותים ועוד.

בהתחלה, מצטרפת הסיגריה להתנהגויות ולפעולות הרגילות של היומיום. בהמשך מתקבע בתודעה הקשר האסוציאטיבי בין ההתנהגות לסיגריה ונוצרת אשליה כאילו ההתנהגות תלויה בסיגריה ולא תוכל להתקיים בלעדיה. כך גם התניה רגשית לגבי העישון: הסיגריות שמלוות את המעשן לאורך כל היום, נתפסות אצלו כקשורות לרגשות שהוא חווה, עד שנדמה לו שלא יוכל להתמודד עם רגשותיו מבלי לעשן.

 

לצד התלות ההתנהגותית והפסיכולוגית החזקה בעישון, מתפתחת אצל המעשנים גם התמכרות פיסיולוגית לניקוטין, החומר הפעיל שנמצא בטבק הסיגריות, שהיא חזקה ומהירה יחסית להתמכרויות לחומרים אחרים. הניקוטין מגיע למוח ומשפיע עליו במהירות שיא של שניות בודדות. ההשפעה היא קצרה יחסית ומתפוגגת תוך פחות משעה ולכן הצורך לעשן שוב מתעורר תוך זמן קצר.

 

ההחלטה להפסיק לעשן כרוכה בחששות רבים, בפחד מכישלון ובגורמים נפשיים, חברתיים ורגשיים.  הפרידה מההרגל הממכר היא תהליך קשה וכואב, המחסור הגופני בניקוטין גורם לתופעות של "קריז" (תסמיני גמילה) המתבטאות בעצבנות, כאבי שרירים, קשיים בשינה, עצירות, עליה במשקל, עייפות ועוד. המחסור הנפשי בהרגל שפיתחנו כלפיו תלות גורם לכמיהה עזה לסיגריות שקשה להתמודד איתה. עישון סיגריות מהווה בין היתר גם אמצעי לוויסות עצמי ורגשי.

 

המעשנים נעזרים בסיגריה כדי להפיג מתח, להפחית חרדה ולהירגע. ההחלטה להיגמל מעלה את החשש להתמודד עם כל אותם קשיים ללא התיווך של הסיגריות.

 

אנשים רבים חווים תחושה של חרדה שמציפה אותם לנוכח הקשיים הצפויים: קושי להתרכז בעבודה או בלימודים, קושי לוותר על ההפסקות שהיו לעישון, פחד מהשמנה או עצירות, חשש להיות עצבני ובכך לעורר קונפליקטים זוגיים או משפחתיים, כמו גם החשש מהפחתת ההנאה מיחסי מין ללא העישון.

ההחלטה להיגמל – ולא משנה מאיזו המתמכרות שלא תהיה – דורשת הרבה אומץ. אם כבר קבלתם את ההחלטה – עליכם לקחת נשימה עמוקה ולהתכונן לתהליך. הוא בדרך כלל לא יהיה קל, הוא ידרוש מאמצים רבים, יהיו נקודות שבירה, תגיעו אולי גם לצמתים בהם תתחרטו על שבכלל נכנסתם לתהליך, אך אם תמשיכו על אף הכול להיות עקביים, לצעוד במסלול הגמילה, תיהנו בסופו של דבר מגמילה מושלמת כאשר אתם תשלטו על הסיגריה ולא הם עליכם.

 

הדבר נכון גם כאשר מדובר בנושא של עישון חברתי או אכילה רגשית, או כל התמכרות הנובעת ומונעת מסיבות סביבתיות ואישיות שונות.

הסוד טמון ברצון אמתי להיגמל ובתהליך גמילה מותאם, בליווי מקצועי ואישי. אך נוכל לקבוע מעבר לכל ספק כי – גמילה מעישון – כל אחד יכול להפסיק לעשן!

תן לעצמך הזדמנות וצור קשר עכשיו – את\ה לא לבד!

אנשי המקצוע והמומחים שלנו ישמחו לסייע הטיפול מותאם אישית. השאר/י פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי או פנה/י

אלינו בטלפון: 03-7788766

מאת : ד"ר מזרחי אברהם

המכון הישראלי לטאותרפיה

התמחות בטיפול בכל

סוגי ההתמכרויות