top of page

ברוכים הבאים

להרגיש. לכאוב. לִלמוֹד. לצמוח.

345194881_985602446046324_4940155853705968329_n.jpg

מאת: ד"ר מזרחי אברהם

מייסד מכללת טאותרפיה

והמכון הישראלי לטיפול בהתמכרויות

האם הקוקאין ממכר ?

המכון הישראלי לטאותרפיה - התמחות בטיפול בכל סוגי ההתמכרויות

עבור מי שאינו מכיר את העובדות המונח "התמכרות" הוא מונח אשר מורכב ממספר היבטים שונים אשר בסופה של הבדיקה אפשר להבין האם לאדם קיימת התמכרות או לא.

לטאותרפיה ישנה הבנה שההתעסקות בסם מסיחה את הדעת האם  הקוקאין ממכר או לא,  זו אינה השאלה הנכונה.

השאלה הנכונה לשאול את האדם, האם את/ה  בעלת אישיות התמכרותית או לא ?.

 מהי התמכרות לקוקאין?

 

בדרך כלל התמכרות  מתאפיינת בהתנהגות כפייתית אובססיבית אשר נועדה להשיג את הגירוי או ריגוש, אשר ממשיכה גם כאשר היא מובילה להשלכות שליליות והרסניות ובאה על חשבונם של צרכים חשובים אחרים שיש לאדם בחייו הבוגרים.

השאלה האם קוקאין ממכר, האם יש לו תופעות לוואי של הירואין או כדורי מרשם, או אלכוהול, אינה הסוגייה המרכזית.

סם המלכים הקוקאין-פרויד והקוקאין

נכון שבתוך משפחת הסמים, , הקוקאין, נתפס בתוך חיינו כסם שאינו מזיק, סם המלכים הוא מכונה, הקוקאין נחשב טהור מכיוון שאין לו התמכרות פיזית, הגוף אינו מפתח תלות כימית אורגנית בקוקאין.

 

לכן הוא נחשב סם המלכים, פרויד, יונג, מלכים, קיסרים, ראשי מדינות, אמנים, שחקני כדורגל, שחקני כדורסל צורכים את הסם, המחיר הגבוה של הקוקאין משפיע על אוכלוסיית המשתמשים בקוקאין בעולם ובישראל.


פרויד גילה את הסם בשנת 1886 וחשב שהוא מופלא לטיפול בדיכאון, הוא צרך את הקוקאין בקביעות שנים רבות, נתן לאשתו קוקאין, נתן לחבריו קוקאין, וראה בו תרופת פלא מבחינה פסיכולוגיתחיובית על האדם.

עד שחבר יקר מאוד שלו מת ממנת יתר, גם דוקטור גרוס חברו האהוב שפרויד חשב שהוא מטפל דגול התמכר לקוקאין והזניח את הקריירה שלו את משפחתו וחי בעוני עם הקוקאין עד מותו.

השפעות הקוקאין כוללות המרצה של מערכת העצבים המרכזית, דיכוי התיאבון ותחושת אופוריה ומרץ. בנוסף, הקוקאין מחולל אפקט של הרדמה מקומית, והיה בשימוש לצרכים אלה לפני שהשימוש בו כסם רחוב הפך נפוץ.

משתמשי קוקאין מייחסים כאבי גב כרוניים לנזק כתוצאה מהשימוש, ואף נטבע לכך מטבע לשון הולם באנגלית.

כיום בישראל ישנם המון סוגים שונים של שימוש בקוקאין כאשר בקרב האוכלוסייה מהמעמד הגבוה, השימוש או צורת השימוש היא די דומה בין הצרכנים של הקוקאין.

יש את החברה של החתונות שצורים קוקאין בארועים, חתונות, בתי השימוש מלאים בצרכני "סם המלכים".

יש את המתקדמים יותר שעבורם יש טקס פעם בשבוע שבועיים שכולל בתי מלון, נערות ליווי, קוקאין בכמות גדולה, הם מסתגרים יום, יומיים, שלושה עם נערות ליווי או פגישות מזדמנות עם צרכניות קוקאין, ישנה פנטזיה ארוטית שמעט מאוד מתקיימת של שימוש בקוקאין וסקס מעולם אחר.

האמת שלרוב אני פוגש חברה או נשים שהסם עניין אותם יותר מהמין, נכון שישנה עלייה בסף הגירוי, אך לרוב בשלב מסוים הדודה לקוקאין, הרצון לחיות משורה לשורה גובר על כל רצון אחר.

ברגע השימוש הוא שימוש כפייתי אובססיבי, אך לרוב אנשי הון, עורכי דין, רופאים, שחקנים חוזרים לשגרה ואיתה מגיעה ההכחשה, "אני לא מכור", "אני שולט בסם", אלו משפטים שהם יגידו לקרובים אליהם, אבל איש מקצוע שמבין, איש מקצוע שהיה מכור, איש מקצוע שחווה את מערכת ההכחשה גם יכול לפרוץ אותה בקלות.

בדרך כלל הדאון בא למחרת, ואז ישנה פתיחות גדולה יותר לקבל עזרה, בדרך כלל הטעות הנפוצה ללכת לפסיכיאטר, אין טעות גדולה יותר מזו, כי אז הם מדברים על דיכאון או חרדה, אלו סימפטומים של השימוש בקוקאין, אלו רגעים משמעותיים, ברגעים כאלה אפשר להתמכר לתרופות המרשם שהם יקבלו ואז נוצרה בעיה נוספת או יותר מבעיה אחת.

תגיעו אל אנשים מקצוע שהם מכורים נקיים או שלמדו יחד עם מכורים נקיים ויודעים ומכירים את שפת ההתמכרות שהיא שפה אוניברסלית שפה שמשותפת לכל צרכני הקוקאין.

IMG-20220719-WA0115 (1)_edited_edited.jpg
345024367_886098259148923_473504098728608738_n_edited.jpg
התמכרות לקוקאין

התמכרות לקוקאין:

קוקאין (המכונה גם קריסטל) הוא מעין אבקה המופרש מעלי צמח הקוקה. בעבר, היו משתמשים בחומר זה למטרות רפואיות כחומר מרדים, משכך כאבים והקלה במחלות פיזיות שונות. כיום, ובמשך שנים רבות, נמכר הקוקאין כסם בלתי חוקי בצורה אבקתית המשמשת להסנפה או הזרקה, או בצורתו המסונתזת (מבושלת) המכונה "קראק" ומיועדת לעישון.

 

קוקאין הוא אחד מהסמים הנפוצים ביותר בעולם כיום ובעל השפעה חזקה, מסוכנת וקטלנית יותר מסמים אחרים. סם זה נחשב כ"סם העשירים" ומחירו גבוה מאד ביחס לסמים אחרים. בכדי לממן את הסם היקר, נשים וגברים רבים נאלצים לעסוק בזנות, להסתובב בחברת עבריינים, וכתוצאה מכך רבים מהם מעורבים גם בפלילים. הקוקאין שייך לקטגוריה של סמים ממריצים, מעוררים, הפועלים ישירות על מערכת העצבים המרכזית, בדגש על הגברת קצב שחרור חומר הנקרא דופמין היוצרת תחושה מיידית של מרץ לא רגיל ושל עוררות גבוהה. השפעותיו המיידיות של השימוש בקוקאין הן תחושה של אופוריה, דופק מואץ, אי שקט, עודף אנרגיה, חוסר מנוחה, דיבור יתר, הופעתם של אישונים מורחבים ועליה בלחץ הדם.

 

כמו כן, לשימוש ממושך בקוקאין השפעות פיזיות של אובדן משקל, חוסר יכולת להירדם, פגיעה במערכות העיכול בעקבות בליעה של החומר, פגיעה במערכות הקשורות בבליעה ובמערות האף בעקבות הסנפה, זיהומים בעקבות הזרקות ועוד. שימוש יתר מהווה סכנת חיים ממשית העלולה להגרם לרוב מהתקף לב או שבץ מוחי. באופן לא מיידי ובטווח הארוך שימוש בקוקאין גורם לתלות מוחלטת בשימוש, כאמור, לעיתים כבר לאחר מספר שימושים מועט.

 

התמכרות לקוקאין ובעיקר ההתמודדות עם הזמנים ללא השימוש באים לידי ביטוי בתחושות של דיכאון וחרדה עד כדי פרנויה, מחשבה לא בהירה, אי שקט, עצבנות יתר ותוקפנות, ביטחון עצמי מופרז, לעיתים הזיות, חוסר יכולת לנהל מערכות יחסים תקינות ולשמר מערכות יחסים קיימות. המכור מתקשה עם הזמן לנהל תקשורת נאותה עם אחרים, חווה קושי בריכוז ועוד.

לכך נוסף הצורך המתמיד להתמודד עם הכמיהה העזה ("דודא") לשימוש נוסף.

מניסיון טאותרפיה אנו יודעים שלוקח זמן למשתמש להגדיר את עצמו כמכור או כסובל בעקבות השימוש בקוקאין.

בדרך כלל זה מגיע בסופי שבוע, עם צורך לפרוק את המתח הרב שנוצר בחיי המשתמש בקוק.

פגשנו את כל הסוגים של המשתמש הנפוץ בקוקאין =, מהעבריין שמנסה להיות בשליטה ועד האוליגרכים ואנשי ההון של המדינה.

הסם נפוץ אצל עורכי דין, רופאים, אנשי היי-טק, צעירים אשר מבלים בשרותים יותר מאשר ברחבת הריקודים ועוד כל מיני גוונים של קוק.

בגדול התהליך של לפגוש בתחתית הכרחי כדי לבקש עזרה ולרוב ללא התחתית, הכאב, הסבל, אובדן השליטה האדם לא יבקש עזרה ולא ירצה עזרה.

כל עוד המשתמש חווה שהוא מנהל ושולט בסם הרווח המשני יגבר על הצורך להגיע לטיפול ולבקש לשנות את הגישה לחיים.

תהליכי הטיפול בטאותרפיה

למכון הישראלי לטיפול בטראומה , התמכרויות, חוסר איזון נפשי, דיכאון, חרדה וחוסר תפקוד יש לנו מספר רב של דרכים לעזור לכם לחזור אל מסלול חייכם היצרני והיעיל.

אינדקס מטפלים טאותרפיה

לכל מי שזקוק לאנונימיות ואינו יכול להיחשף וזקוק למרחב אינטימי יש לנו מאגר מטפלים בכל רחבי הארץ. רבים מהצרכנים והמכורים הם אנשים מהמעמד הגבוה ומפחדים להיחשף. הפחד מוביל אותם לפסיכיאטרים שאין להם מושג איך לטפל בהתמכרויות חוץ מלתת עוד כדורים וסמים חוקיים, שזו קטסטרופה בפני עצמה.

קורס 12 הצעדים

גמילה אינה מחייבת ייסורים קשים, לכן ישנם רבים שמעדיפים להיות סטודנטים של ההחלמה ולא מטופלים, קורס 12 הצעדים מספק מסגרת התחלתית, יחד עם טיפול אישי יכול להתאים ל"מכורים" החדשים כאלה שהם מתפקדים, כאלה שמחפשים משענת לחיים ולייצר תהליך החלמה במקביל.

מרכז יום לטיפול בהתמכרויות

מרכז יום מתעוררים זו מסגרת יומית עד 5 ימים בשבוע, מסגרת אשר מתאימה למי שרוצה להיגמל במסגרת פתוחה ולעבור תהליך משנה חיים. שיטת טאותרפיה היא המובילה בישראל עם יכולת לייצר מוטיבציה לחיים, שינוי תפיסות וגישות הרסניות לחיים מלאים ומשמעותיים.

bottom of page