top of page
אשליית השליטה בשיטת 12 הצעדים

להרגיש. לכאוב. לִלמוֹד. לצמוח.

"מי שלוקח שליטה מאבד שליטה"

 

מאת ד"ר מזרחי אברהם:

מאז האדם הראשון מאז הדיאלוג הראשון אודות החטא הראשון, הדילמה הייתה אם אדם וחווה יכולים לשלוט באירוע והוא אכילה מעץ הדעת.

 

אדם וחווה רצו להאמין שכך יהיה הדבר וכאשר הם התגלו, מייד מנגנוני ההגנה, ההצדקה העצמית , ניסיון הבריחה מאחריות, ואני מאמין שזה היה הנגאובר רוחני.

 

הם איבדו שליטה על הסיטואציה, אך היה להם קשה להודות בתבוסה ולהיכנע.

 

הכניעה היא יסוד עצום בשיטת 12 הצעדים, מכורים נוטים לרצות באופן קבוע לשלוט על השימוש שלהם בסמים, אלכוהול, אוכל, הימורים, על הקניות ועוד.

 

בעבורם ההודאה בעובדה שאין להם שליטה שקולה למוות פיזי, נפשי ורוחני.

 

בעצם ההודאה האמיתית טמונה העובדה שהמכור אינו יכול לנהל את ההתמכרות שלו, מה שאומר שהוא אינו יכול להשתמש בכל חומר משנה ותודעה ללא ההאנגאובר הרוחני הרגשי ועל ידי והפיזי.

 

העובדה הבסיסית של הכניעה היא ההבנה שאין למכור את היכולת להשתמש בחומר משנה ותודעה.

 

ההודאה בכך שהמכור אינו יכול לשלוט היא ההבנה שעבורו כל שימוש הוא "פעם אחת היא יותר מידי ואלף לא די".

 

זו ההבנה העמוקה של המכור, שעל כל שימוש ולו הקל ביותר המכור יאבד שליטה. זה לא אומר שזה יקרה מייד, רבים מהמכורים מנסים להחזיק שריר להראות שהם מסוגלים לשלוט בשימוש שלהם.

 

אך החיים מראים להם פעם אחר פעם שהשליטה היא בלתי אפשרית. גישת 12 הצעדים דורשת מהמכור קודם להודות שהוא אינו יכול לשלוט בחומר.

 

ישנם שלושה שלבים בנושא ייחודי זה של השליטה והכניעה.

 

1. הודאה

2. הכרה

3. קבלה

 

האגו הנרקסיסטי הכפייתי והאובססיבי של המכורים מסרב לקבלת את שלושת השלבים, הוא ינסה להחליף סם זה באחר.

 

לפני מספר חודשים אחד המכורים לקוקאין שהיה בטיפולי, אמר לי תשמע ....יכול להיות שיש לי בעיה עם קוקאין אבל אין לי בעיה עם אלכוהול.

 

לאחר כשבועיים הוא בא מאושר ואמר לי "הנה תראה שתיתי פעמיים בכל סופשבוע ואני מאושר שאני נקי מקוקאין ואני מצליח לשלוט השתייה, וגם ממש לא שתיתי הרבה אלכוהול".

 

הקשבתי בתשומת לב ואמרתי לו שאני אוהב אותו מאוד ומקווה בשבילו שהוא יחיד סגולה, אדם יוצא דופן ואני מאחל לו בהצלחה במשימה.

 

על הדרך הוא גם אמר שהוא בסדר והוא לא צריך להמשיך טיפול.

 

אמרתי לו אני כאן אם תצטרך ובהצלחה לך. לא חלפו חודשיים וקיבלתי טלפון ממנו שהוא מפורק כמו שלא היה בעבר מעולם.

הוא פגע בשלב הזה גם במשפחה שלו שנחשפה למצב מורכב והתקף פניאקה קשה בו הוא היה שרוי, מול אשתו, ילדיו, והוריו.

 

זה היה שלב אחד בתהליך של הודאה וכניעה, מכיוון שזה תהליך של ריסוק האגו והאגו מתקומם נגד העובדה שמופיעים לו שהוא מובס.

 

התהליך האישי שלי לקח 16 שנים עד שהודיתי, והתחלתי את תהליך ההכרה שאני לא שולט בשימוש בהירואין.  לקח זמן רב עד שהבנתי שאני לא יכול לשלוט בשום חומר אחר, שאני מכור ואני לא שולט גם באלכוהול, כדורי מרשם, אוכל, קניות והתמכרויות נוספות.

 

הבחור שלנו לבסוף הודה שיש לו בעיה עם אלכוהול בנוסף לקוקאין, הוא החל שוב את התהליך, במשך חודשים רבים נמשכה ההכרה וההתוודעות למאפייני האישיות ההתמכרותית.

 

שיטת 12 הצעדים טוטאלית ברמת הדרישה שלה להודאה, הכרה וקבלה. שום תהליך פסיכולוגי לא רלוונטי בשלב הזה.

 

שמירה על יום נקי זוהי מטרת העל , הכלי המרכזי בתחילת התהליך הוא רק להיום, פיתוח מודעות ספציפית למאפייני המחלה מכיוון שהכשרה בשיטת 12 הצעדים תופסות את המכור כחולה במחלת ההתמכרות.

 

12 הצעדים זו דרך חיים, זו אינה רק שיטה טיפולית, אלא ראייה הוליסטית רחבה ביותר. לוקח שנים ללמוד את הרבדים השונים והמגוונים, לוקח שנים לראות את ריבוי הצבעים,  לוקח שנים להבין את עומק הכניעה הדרושה.

 

אותו מכור לקוקאין הוא בחור אמיד מאוד , הוא עובד קשה מאוד , ביקשתי ממנו לפנות זמן לתהליך ההחלמה. הוא טען שזה בלתי אפשרי ויש לו המון פגישות עסקים, פגישות הנהלה, פגישות עם פוליטיקאים ושיש לו המון גופים שהוא תורם להם.

 

כמובן שזה לא עשה עליי רושם רב, אמרתי לו שיש ושוב ....ההחלמה חייבת להיות במקום הראשון.

 

הוא כעס נורא, ויתרתי על אלכוהול ויתרתי על הקוקאין, מה אתה רוצה ממני......אני משלם לך הרבה כסף שתעשה את העבודה שלך.

 

עמדתי על שלי ואמרתי לו שההודאה שלו לא עמוקה מספיק ואם הוא ימשיך להתנהל בצורה כזו הוא יחזור להשתמש.

 

כמובן שהוא טען שאין קשר בין העבודה לבין ההתמכרות, הוא טען שזה מעולה שהוא עסוק, ואם תהיה לו בעיה הוא ינוח.

 

המחיר הגיע לאחר שבוע אינטנסיבי ביותר והוא שוב קרס, וטען ששתה יין והוא בשליטה.

 

אהההה זה לא לקח הרבה זמן עד השימוש הבא בקוקאין ושוב הוא התפרק לרסיסים ולקח לו יומיים קשים עד להתאושש והגיע מובס לראות אותי שוב.

 

הוא שאל תגיד דוקטור מזרחי, מה הסיפור הזה, בסך הכל מה רציתי, מה עשיתי, לחגוג קצת, כולם חוגגים, אז מה העניין?.

 

האמת שהוא צודק, אנחנו חיים בעידן המגיפה, ההתמכרות היא מגיפה קשה, המחיר של הסטרס הוא בלתי נסבל, אנשים מכל המעמדות מחפשים לברוח, מחפשים שקט קצת שקט.

 

אבל מכורים לא יכולים להרשות לעצמם את הפרביליגיה הזו, הם שתו מספיק, לקחו מספיק כדורי מרשם, לקחו מספיק סמים או הימרו בשביל כמה גלגולי חיים.

 

ההיגיון הוא טוטאלי בשיטת 12 הצעדים,  אין דבר כזה חצי בהיריון , או שאתה בדרך והדרך מבקשת הודאה מלאה שאין לך שליטה בכך דבר שמשנה את מצב הרוח והתודעה וכניעה לדרך של 12 הצעדים.

 

הבחור שלנו שולט במאות ואלפי עובדים יש לו כוח עצום, ההדרכה שלי איתו נתקלת בחומות גבוהים, בהתנגדות בהכחשה, ברציונליזציה, קשה לו לקבל שאני מבקש ממנו לרדת על ארבע, מבחינתו זה לוותר על כל מי שהוא.

 

והוא צודק כי הצעדים מבקשים מאיתנו ללכת כנגד כל מי שאנו, או מי שאנו מכירים.

 

ההנחה של ביל ווילסון מייסד גישת הצעדים שמכירים אינם מכירים את עצמם את העצמי האותנטי שלהם ולכן קודם כל הם צריכים לזנוח את העצמי המזוייף מתוך אמונה במטפל, במנחה, בחונך שיוביל אותו אל דרך המלך.

ההודאה העמוקה יותר קשורה ברובד אחר לנושא נוסף:

הודאה מול : מקומות דברים ואנשים

זו הודאה מורכבת שקשורה ישירות אל ההתמכרות, רוב המכורים לא מזהים מהם המקומות הדברים והאנשים שהם לוקחים עליהם שליטה ומסרבים לקבל את המציאות כפי שהיא.

הכניעה היא להפסיק לנסות לשנות את ההורים שלך, את המציאות, להפסיק לקחת שליטה על הילדים שלך, על היחס שלהם כלפיך, להפסיק לקחת שליטה ולצפות מהיקום להתחשב בך, להפסיק להאמין ששימוש בדברים הוא אינו כמו שימוש בחומר, ששחמוש לרעה באנשים הוא לא כמו שימוש בחומר.

איפה שהמכור ייקח שליטה הוא יאבד שליטה, הסכנה שזה יוביל לשימוש נוסף, סבב נוסף, ואולי למוות, או לאשפוז פסיכיאטרי.

בשלב הנוכחי כל מה שהתרגול שלנו מבקש מאיתנו בצעד הראשון זה לקבל בשלווה את הדברים שאנחנו לא יכולים לשנות. להפסיק לנסות לקחת שליטה ולשנות אותם. כולל להפסיק לנסות להרגיש טוב ההתמכרות היא מצב בו המכור הולך להשתמש כדי להרגיש טוב, כדי לצאת מהמצב המעיק.

.

תהליכי הטיפול בטאותרפיה

למכון הישראלי לטיפול בטראומה , התמכרויות, חוסר איזון נפשי, דיכאון, חרדה וחוסר תפקוד יש לנו מספר רב של דרכים לעזור לכם לחזור אל מסלול חייכם היצרני והיעיל.

אינדקס מטפלים טאותרפיה

לכל מי שזקוק לאנונימיות ואינו יכול להיחשף וזקוק למרחב אינטימי יש לנו מאגר מטפלים בכל רחבי הארץ. רבים מהצרכנים והמכורים הם אנשים מהמעמד הגבוה ומפחדים להיחשף. הפחד מוביל אותם לפסיכיאטרים שאין להם מושג איך לטפל בהתמכרויות חוץ מלתת עוד כדורים וסמים חוקיים, שזו קטסטרופה בפני עצמה.

קורס 12 הצעדים

גמילה אינה מחייבת ייסורים קשים, לכן ישנם רבים שמעדיפים להיות סטודנטים של ההחלמה ולא מטופלים, קורס 12 הצעדים מספק מסגרת התחלתית, יחד עם טיפול אישי יכול להתאים ל"מכורים" החדשים כאלה שהם מתפקדים, כאלה שמחפשים משענת לחיים ולייצר תהליך החלמה במקביל.

מרכז יום לטיפול בהתמכרויות

מרכז יום מתעוררים זו מסגרת יומית עד 5 ימים בשבוע, מסגרת אשר מתאימה למי שרוצה להיגמל במסגרת פתוחה ולעבור תהליך משנה חיים. שיטת טאותרפיה היא המובילה בישראל עם יכולת לייצר מוטיבציה לחיים, שינוי תפיסות וגישות הרסניות לחיים מלאים ומשמעותיים.

bottom of page