top of page

ברוכים הבאים

זוגיות בצל התמכרות או פוסט טראומה

זוגיות בצל התמכרות או פוסט טראומה

אין דרך לאהבה האהבה היא הדרך

זוגיות בצל התמכרות או טראומה היא עניין כל כך מורכב ומסובך, רבים מבני הזוג שוקעים אל תוך מערכות יחסים הרסניות, מורכבות כואבות, רבים עושים טעויות רבות מכיוון שאחד מבני הזוג מנסה להציל ולעזור בכלים שיש לו, כלים שהביא מהעולם הפרטי שלו או לשה, כלים שלרוב לא רק שהם אינם יעילים אלא שהם מחזקים את ההתנהגות את ההתמכרות, את הטראומה או החולי הנפשי.

ביל ווילסון ואשתו לואיס ווילסון היו הזוג הראשון להבחין שהקשר הזוגי שלהם סביב ההתמכרות שלו לאלכוהול והטראומה הצבאית ממנה סבל מאופיינת בתלות הדדית. ביל ווילסון הוא מייסד והוגה של "אלכוהוליסטים אנונימיים, הוא יצר מהפיכה ששינתה את התפיסה לגבי התמכרות ולאחר מכן לגבי זוגיות בצל ההתמכרות.

מה שביל ווילסון זיהה ברגע שהוא התפכח מאלכוהול, זה שאשתו שהתפקיד שלה היה לעזור ולהיות האישה החזקה והתומכת, השפויה שהחזיקה את הבית ותפקדה, עבדה ופרנסה פתאום הייתה בבעיה כאשר בעלה התפכח, חזר לשפיות ולאיזון, מצא משמעות בחיים, החל לעזור לאנשים והיה פחות נזקק, ואז לואיס מצאה את עצמה די אבודה בחיים ובקשר הזוגי שלה.

ביל זיהה לא פעם שהיא העדיפה אותו אלכוהוליסט מאשר אדם מפוכח ויצרני, לא העדפה של רוע אלא שהיא הייתה מכורה להציל אותו, לסעוד אותו, לטפל בו, בעצם זו הייתה כל המשמעות שלה בחיים. מכיוון שהם לא יכלו להביא ילדים לעולם עולמה הפך לזר, מנוכר וריק.

ואז בהמלצתו בשנת 1940 היא הקימה את הקבוצה הראשונה של נשות האלכוהוליסטים, AL-ALON ובעצם פתחה את הצוהר להבנה מה המשמעות של מכורה למכור.

התקשרו לייעוץ ומידע: 03-7788766

הברית הזוגית הברית של המחלה

כאשר אדם אומר שהוא חולה-שאל אותו אם הוא מוכן להשתחרר ממקור החולי

הדינאמיקה המאפיינת את נוכחות ההתמכרות בין בני זוג משפיעה ומושפעת מהתמה של שליטה והעדר שליטה, תלות ועצמאות. התמכרות הינה מצב היעדר שליטה מוחלט בהתנהלות החיים של המכור הפעיל. המאבק הבולט ביותר בין המכור לבין עצמו נוגע להבנתו כי הוא מובס וכסר אין לו שליטה על ההתמכרות, וזאת על מנת שיוכל להיכנס לטיפול, הוא חייב להיכנע לעובדת היותו מכור ונישלט והוא אמור להגיע לכניעה ולחוסר אונים מול המחלה. לא פעם, גם בת הזוג תסרב להכיר בהתמכרות של בעלה ואת חוסר האונים שלה אל מול המצב של בן זוגה, מבחינתה הי "נכשלה"  והיא תסכים להניח לאחרים לעזור כי אם רק היא תבין שהיא הובסה וכל הפעולות שלה והרצון שלה, והאהבה שלה אין בה די.

בת הזוג תתקשה לראות איך, כתוצאה מההתמכרות, היא עצמה איבדה את השליטה עליו ועל חייה חייה, הקושי לומר שהאלכוהול או הסמים חזקים יותר ממנה הוא עצום, וכל מאמציה מושקעים גם הם בהכחשת עובדה זו באמצעות איומים בעזיבה.

 

ככל שמערכת היחסים של המכור עם החומר הופכת להיות מרכזית יותר בחייו, הוא יפנה לכך יותר ויותר אנרגיה ויעשה בה שימוש כהישענות רגשית ופתרון בעיות. מצב זה יתרחש בעיקר כאשר שמערכת היחסים עם החומר הופכת עבורו זמינה "ומתגמלת" רגעית. זו הופכת להיות "הרומן" של המכור, רומן אשר נכנס לתוך משכנם של בני הזוג ומשפיע על מערכת היחסים שלהם.

 

כמי שהיה מכור וחי כמכור הסם האלכוהול מייצג אהבה אולטימטיבית בחיי המכור, זו אהבה שאין למעלה ממנה, עבורה הייתי מוכן להקריב הכל, באופן טבעי, בת הזוג עשויה להגיב בחשד, במעקב ובאי שקט להתרחקות של בעלה, ולעובדה כי האלכוהול הפך להיות מקור תמיכה מרכזי עבורו. ככל שבת הזוג תרגיש דחויה על ידו, יתחזקו אצלה תחושות חוסר הערך, חוסר הביטחון וחוסר האונים, אשר יחזקו בתורם את הצורך שלה להתאמץ יותר בכדי לפתור את בעיית ההתמכרות.

האישה לא פעם מרגישה נבגדת, היא מאויימת מכל מה שקשור ונותן כוח למכור הפעיל, היא מנסה לבודד אותו ורגעי הקסם הם כאשר הוא בא שבור, בוכה, מתחנן שהיא תעזור לו.

מה שמאפיין את המערכת הזוגית בזמן קיום הרומן עם 'הישות האחרת', קרי, האלכוהול או הסמים, הוא חוסר כנות ותרבות של הסתרה. לעיתים קרובות, קיים שיתוף פעולה מצד כל הנפשות הפועלות – בני הזוג וסביבתם, להימנע מלראות את האמת ולהכחיש את התחושות האינטואיטיביות. זוגות אלו שומרים על יציבות בעיקר באמצעות הכחשה המאפשרת להם 'לא לראות ולא לדעת', בעוד הם מייצרים תחושה של שלווה מדומה.

 

זאת ועוד, בין בני הזוג נוצרת השלמה דיספונקציונלית נוקשה בחלוקת האחריות, המעודדת את חוסר התפקוד של כל אחד מהם. למשל, בת הזוג עשויה לקחת על עצמה יותר ויותר תפקידים לתחום אחריות, כמעין חיפוי על התפקוד הפגום שלה ושל בן זוגה, אך בעיקר במגמה להחזיר שליטה ואיזון למערכת המשפחתית. התפקידים שהאישה לוקחת על עצמה נותנים לה תחושה מדומה של כוח אומניפוטנטי בסטטוס משפחתי, ומילוי תחושת הריקנות הרגשית שאיתה בת הזוג נעה בעולם.

נושא התלות ההדדית הינו נושא מרכזי בזוגיות התמכרותית, והוא קריטי בשלבים השונים של ההתמכרות.  לעומת זאת, בהתמכרות אנו עדים לתהליך הפוך בסדרו, המוביל את האדם העצמאי לכדי נסיגה המעידה על תלות מוחלטת של המכור באלכוהול ובסמים. במקביל, רמת התלות של בני הזוג הולכת וגוברת ככל שהמכור מאבד שליטה על חייו. בשיאה של מחלת ההתמכרות, המכור תלוי באופן מוחלט ביכולת של בת זוגו לנהל את הזוגיות ובנכונותה להישאר איתו ולהילחם על עצמאותם המשפחתית והכלכלית. 

בהרבה מקרים התלות של בת הזוג כה גדולה שכאשר בן הזוג מתחיל את התהליך היא מוצאת את עצמה מאבדת את התפקיד ההירואי שלה במילוי הצרכים של בן הזוג. זה אחד המוקדים הבעייתיים שקיימת במכורה למכור, אנו מכנים זאת כהתמכרות מכיוון שבת הזוג מסגלת לעצמה התמכרות למכור.

בגישת 12 הצעדים היא צריכה להודות שהיא לא רק חסרת אונים מול ההתמכרות שלו אלא גם מול ההתמכרות שלה. זו הודאה כפולה לעומת המכור שיש לו להודות על תבוסה אחת מול האלכוהול או הסמים. לא פעם בת הזוג מסרבת להודות בכישלונה ובתבוסה ואומרת, או עושה פעולות כדי שהוא יחזור לשימוש פעיל כדי להחזיר לעצמה את הביטחון שאבד לו.

טיפול זוגי כמנוף למניעת החזרה לשימוש באלכוהול/סמים

בני אדם מחלימים רק באמצעות אהבה

טיפול זוגי כמנוף למניעת החזרה לשימוש באלכוהול/סמים

עקב כל מה שתיארנו ללא טיפול זוגי הסיכויים שהמכור יצליח לעבור את המכשולים והאתגרים שיש לו בדרך להחלמה קטנים מאוד. הטיפול הזוגי נותן מענה לבת הזוג לא להישאר מאחור בתהליך ההחלמה.

בדרך כלל מכורים נקיים מתאהבים בהחלמה, בחברים, בחברותא, בקבוצות התמיכה ואז האישה שוב חשה נבגדת, לא רק שהסמים והאלכוהול היו במקום הראשון כעת ההחלמה שוב תופסת מקום לפני הבית והזוגיות.

אותה קנאה שאופיינה לסם או לאלכוהול כעת מופנית אל ההחלמה, רבים מהם מקבלים מעמד של מחלימים, אנשי רוח, ככל שההחלמה מתקדמת והאישה מוצאת את עצמה חסרת אונים מול ההתמכרות שלה עצמה שאינה מטופלת וזה מולווה בקנאה וצרות עין על הטוב שיש לבעלה ממקורות אחרים.

העצמאות שלו אינה מתקבלת פעמים רבות, האחריות שהוא לומד לקחת, הדרך והשינוי שהוא עושה למרבית ההפתעה נתקלים בכעס, תסכול וייאוש עד כדי העדפת מודל השימוש בה היא הייתה חיונית ומשמעותית למרות הסבל הרב שהיה כרוך בכך.

סיכום

הסיכום שלנו הוא בהבנה שבת הזג זקוקה גם היא לעבור תהליך מקביל, לזהות את נקודות התורפה, ללמוד את 12 הצעדים, ללמוד דרכים וכלים להתפתחות אישית שיעזרו לה לשחרר את השליטה ואת התלות שלה. בהרבה מקרים צריך לבצע "התנתקות" רגשית מהאובססיה והכפייתיות שיש לה בתוך היחסים הזוגיים וללמד אותה דרכים להכיר את עצמה ואת הבור השחור שקיים אצלה.

את/ה לא חייב/ת להמשיך לסבול

עורך המאמר | ד"ר מזרחי אברהם | מייסד ומנהל מכללת והמכון לטאותרפיה

תהליכי הטיפול בטאותרפיה

למכון הישראלי לטיפול בטראומה , התמכרויות, חוסר איזון נפשי, דיכאון, חרדה וחוסר תפקוד יש לנו מספר רב של דרכים לעזור לכם לחזור אל מסלול חייכם היצרני והיעיל.

אינדקס מטפלים טאותרפיה

לכל מי שזקוק לאנונימיות ואינו יכול להיחשף וזקוק למרחב אינטימי יש לנו מאגר מטפלים בכל רחבי הארץ. רבים מהצרכנים והמכורים הם אנשים מהמעמד הגבוה ומפחדים להיחשף. הפחד מוביל אותם לפסיכיאטרים שאין להם מושג איך לטפל בהתמכרויות חוץ מלתת עוד כדורים וסמים חוקיים, שזו קטסטרופה בפני עצמה.

קורס 12 הצעדים

גמילה אינה מחייבת ייסורים קשים, לכן ישנם רבים שמעדיפים להיות סטודנטים של ההחלמה ולא מטופלים, קורס 12 הצעדים מספק מסגרת התחלתית, יחד עם טיפול אישי יכול להתאים ל"מכורים" החדשים כאלה שהם מתפקדים, כאלה שמחפשים משענת לחיים ולייצר תהליך החלמה במקביל.

מרכז יום לטיפול בהתמכרויות

מרכז יום מתעוררים זו מסגרת יומית עד 5 ימים בשבוע, מסגרת אשר מתאימה למי שרוצה להיגמל במסגרת פתוחה ולעבור תהליך משנה חיים. שיטת טאותרפיה היא המובילה בישראל עם יכולת לייצר מוטיבציה לחיים, שינוי תפיסות וגישות הרסניות לחיים מלאים ומשמעותיים.

bottom of page