top of page

ברוכים הבאים

התמכרות לקריסטל מת'

להרגיש. לכאוב. לִלמוֹד. לצמוח.

old-farmer-portrait-free-photo (1)_edited.jpg

התמכרות לקריסטל מת'

ד"ר מזרחי אברהם 

מייסד מכללת טאותרפיה

והמכון הישראלי לטיפול בטראומה והתמכרויות

התמכרות לקריסטל מת:

קריסטל מת' הוא מתאמפטמין (Methamphitamine), זהו סם פסיכואקטיבי סינתטי ממריץ וממכר, המשמש לצרכים רפואיים, ולמטרות הנאה. בדומה לרוב הסמים הממריצים, בהשפעת הסם חשים אושר והתעלות, ועם התפוגגות השפעתו חשים עייפות ורגיעה. סם זה נכלל בפקודת הסמים המסוכנים ואסור לשימוש וייצור במדינות רבות. השימוש בו גורם לעלייה מהירה של רמות הדופמין, הסרוטונין והנוראפינפרין בגוף, וכתוצאה מכך הוא מייצר תחושות של אנרגיה מרובה, עירנות יתר, חדות, אופוריה ועליה בחשק המיני ובביטחון העצמי.  

מבחינה פרמקולוגית, השפעתו של המתאמפטמין על הגוף היא כפעולת סם ממריץ על מערכת העצבים המרכזית. הסם משפיע על נוירוכימיקאלים האחראיים לקצב פעימות הלב, טמפרטורת הגוף, לחץ הדם, תיאבון, קשב, מצב רוח וכמו כן משפיע על מערכות התרעה דרך מנגנוני כאב.

דרכי נטילת הסם:

את הקריסטל מת' ניתן להכניס לגוף על ידי בליעה, שאיפה  ("הסנפה"), הזרקה, עישון, והכנסה רקטלית (לפי הטבעת). כמו כל הסמים הממכרים, הסיכוי להתמכר לסם הוא גדול יותר ככל שדרך הכנסתו לגוף נעשית בדרך המביאה לריכוז הסם בדם לעלות במהירות, והשפעתו מורגשת במהירות יתרה ובחדות גדולה יותר מאשר בדרכי צריכה אחרים.

 

רמת ההנאה של הסם (ה"כוח המניע" העיקרי של תופעת ההתמכרות) תלויה במידה שבה רמת הסם במערכת הדם עולה.

עישון הסם נחשב לרוב הדרך "המהירה ביותר" (כלומר העישון גורם לריכוז הסם לעלות בצורה המהירה והקצרה ביותר בדם וכך להגיע בצורה יעילה לכיוון המוח ומערכת העצבים המרכזית, מקום הפעולה העיקרית של הסם). אחרי עישון, הדרכים המהירות ביותר (בסדר יורד) הם: הזרקה, שאיפה, בליעה. ככל שדרך השפעת הסם מהירה יותר, כך משך השפעתו קצר יותר.

השפעות קיצוניות ומהירות של
הקריסטל מת'

ההתמכרות המהירה לקריסטל מת' מובילה להשפעות קיצוניות לטווח הקרוב והרחוק.

קריסטל מת עלול לגרום להשפעות הבאות:

ערנות גוברת, פעילות מוגברת במוח

תחושת ביטחון עצמי ומוטיבציה

תחושת הנאה וסיפוק

אופוריה בצריכת כמויות גדולות

אבדן תאבון

עוררות מינית

עליה בלחץ הדם

אישונים מורחבים

קיימות גם תופעות לוואי אפשרויות ונזקים עקב שימוש בקריסטל מת':

שלשול ובחילה

פריחה על העור

עליה בטמפרטורת הגוף

תחושת חוסר מנוחה

התמכרות פסיכולוגית חזקה

תחושת גרד המתוארת לעיתים כ"חרקים הזוחלים מתחת לעור", מצב שמוביל לגירוד עד זוב דם

אין אונות

טיקים בשיניים וחריקות בשיניים. בהמשך- הריסת מבנה השיניים והחניכיים

נזק לכליות

נזק לכבד

פגיעה במערכת החיסונית של הגוף

התנהגות בלתי חברתית או התנהגות עויינת

מוות ממנת יתר עקב שילוב עם סמים אחרים

קיימת סכנה נוספת בשימוש בקריסטל מת'. קיום יחסי מין תחת השפעת סמים, הידוע גם כ"כמסקס" (ChemSex), מתייחס בדרך כלל לשלושה סוגי סמים עיקריים: מפדרון, קריסטל מת' וG .

 

לכולם יש אפקט "מעורר חשק מיני" ועוזר בערנות יתר. בעת השימוש בסמים אלה, ולעיתים בערבוב מסוכן של כמה סוגי סמים יחד, אנשים יכולים לקיים יחסי מין במשך שעות וימים, כשהם מרגישים בטחון עצמי רב ופחות חשופים לכאבים. יחד עם זאת, בנוסף לסיכון של שימוש בסמים, נגרמות למשתמשים פציעות שיכולות לגרום להדבקות במחלות מין ואיידס (HIV).

6Z8A7483_edited.jpg
Fashion Photography_edited.jpg

תשוקה מסמאת את עינינו כמו הכייס הרואה אצל הצדיקים רק את כיסיהם

התמכרות ותלות
בקריסטל מת'

התמכרות ותלות

קריסטל מת' הוא חומר ממכר מאוד. חלק מהמשתמשים מדווחים על תלות כבר אחרי פעם או פעמיים של שימוש, והוא ממכר פי שלוש מקוקאין, למשל. משתמשים רבים שהתמכרו לקריסטל מתאמפטמין דיווחו שהם מעולם לא ראו את עצמם כ"אנשים שמתמכרים בקלות".

הפגיעה החריפה במערכת העצבים המרכזית פוחתת עם ירידת ריכוז החומר בדם.

 

רבים מהמשתמשים מפצים על אובדן השפעות הסם על ידי נטילת הסם בכמות גדולה יותר, כדי לשמור על רמה יציבה של אופוריה וערנות. ירידת סף הגירוי והעלייה בצריכת המתאמפטמין גורמת לעיתים למשתמש להיות ער זמן רב. השפעות חוסר השינה גורמות לעצבנות, ראיה מטושטשת, איבוד זיכרון, בלבול , פרנויה, ובחילה. אחרי שימוש ממושך, משתמשי המתאמפטמין מפתחים עצבנות בשל מחסור בשינה ושינה לא סדירה.

מ-HIGH לדיכאון ואובדנות: השפעת סם הקריסטל מת' מחולקת לכמה שלבים:

שלב הריגוש (Rush)

 

הסם נספג בדם  וגורם לדופק מאד מהיר ועלית לחץ דם. שלב זה נמשך כחצי שעה.

 

שלב האופוריה (High)

 

הגוף נמצא בתחושה של חדות ופוקוס, אנרגטיות, עשיית דברים בחזרתיות, אופוריה, ועליה בחשק המיני. שלב זה יכול להמשך ארבע עד 16 שעות.

שלב ההפרזה (Binge)

 

 

המשתמש רוצה להמשיך ולקחת עוד מנת סם על מנת לחוות שוב ושוב את אותן התחושות. שלב זה יכול להמשך עד שבועיים.

בכל שימוש חווה המשתמש את השלבים  High ו-Binge עד שהגוף לא מגיע לתחושה זו יותר.

 

שלב הצביטה (Tweaking)

 

כאשר הקריסטל מת' לא מספק יותר את התחושה שהמשתמש רוצה והוא לא יכול להרגיש הקלה, שלב זה מלווה בתחושת ריקנות, רעב ואיבוד הזהות העצמית. לעיתים בשלב זה מופיעות תחושות של צמרמורת, גרד, ואף הזיות שנראות אמתיות לגמרי. בשלב זה המשתמש עלול להזיק לעצמו ולאחרים.

 

שלב הנפילה (Crash)

 

תגובה של "הלם" של הגוף לאחר שימוש ממושך בסם.  בשלב זה ישנו רצון לשינה מרובה. שלב זה יכול להמשך שלושה ימים. 

 

שלב הHang over

 

לאחר התעוררות משלב ה-Crash, המשתמש נמצא במצב מעורער, מיובש, עייף תמידית ותשוש.  שלב זה יכול להמשך שבועיים.

שלב הדיכאון

ככל שהקריסטל מת לוקח אותנו גבוה יותר

הוא מוריד אותנו נמוך יותר

שלב הדיכאון

 

שלב של חוסר אנרגיה ורעב לעוד סם, המלווה במחשבות אובדניות.

גמילה וטיפול

 

המתאמפטמין הוא סם ממכר מאוד מבחינה פסיכולוגית. הגמילה מהסם כרוכה בתהליכים חברתיים ומנטליים קשים מאוד לאדם המכור למתאמפטמין. כמו בכל תהליכי הגמילה, החזרה לשימוש בסם היא רבה. כדי להלחם בתופעה של חזרה לשימוש בסם קיים תהליך גמילה ב-12 הצעדים וגם קבוצות תמיכה של מכורים אנונימיים.

 

חשוב לשלב גם טיפול פרטני וקבוצתי המותאם לכל אינדיבידואל.

מכורים לשעבר ציינו שהם מרגישים טיפשים או משועממים כאשר הם מפסיקים להשתמש בקריסטל מת'. הרגשה זו מתרחשת כיוון שהמוח הסתגל לנוכחות הסם כדי לחשוב מהר יותר או ברמה יותר "גבוהה" ולאחר הפסקת השימוש בסם, הפעילות הפחותה במוחם גורמת לתחושות הללו.

ההתמכרות לקריסטל מת' היא קשה ומסוכנת, אך יש מוצא. אתם לא לבד! כל אדם יכול לבקש עזרה ולקבל מענה שיעזור לו לצאת מהסבל ולעלות על דרך חיים חדשה ובריאה יותר.

Lonely Traveller_edited_edited.jpg

אתה מאבד אך ורק את מה שאתה נקשר אליו, שחרר אותו והוא יהיה שלך לנצח

תהליכי הטיפול בטאותרפיה

למכון הישראלי לטיפול בטראומה , התמכרויות, חוסר איזון נפשי, דיכאון, חרדה וחוסר תפקוד יש לנו מספר רב של דרכים לעזור לכם לחזור אל מסלול חייכם היצרני והיעיל.

אינדקס מטפלים טאותרפיה

לכל מי שזקוק לאנונימיות ואינו יכול להיחשף וזקוק למרחב אינטימי יש לנו מאגר מטפלים בכל רחבי הארץ. רבים מהצרכנים והמכורים הם אנשים מהמעמד הגבוה ומפחדים להיחשף. הפחד מוביל אותם לפסיכיאטרים שאין להם מושג איך לטפל בהתמכרויות חוץ מלתת עוד כדורים וסמים חוקיים, שזו קטסטרופה בפני עצמה.

קורס 12 הצעדים

גמילה אינה מחייבת ייסורים קשים, לכן ישנם רבים שמעדיפים להיות סטודנטים של ההחלמה ולא מטופלים, קורס 12 הצעדים מספק מסגרת התחלתית, יחד עם טיפול אישי יכול להתאים ל"מכורים" החדשים כאלה שהם מתפקדים, כאלה שמחפשים משענת לחיים ולייצר תהליך החלמה במקביל.

מרכז יום לטיפול בהתמכרויות

מרכז יום מתעוררים זו מסגרת יומית עד 5 ימים בשבוע, מסגרת אשר מתאימה למי שרוצה להיגמל במסגרת פתוחה ולעבור תהליך משנה חיים. שיטת טאותרפיה היא המובילה בישראל עם יכולת לייצר מוטיבציה לחיים, שינוי תפיסות וגישות הרסניות לחיים מלאים ומשמעותיים.

bottom of page