מהי התמכרות לסמים?

התקשרו

להכוונה טלפונית

או תפנו באנונימיות

Thanks! Message sent.

קבע עוד היום

פגישת אבחון וייעוץ

התמכרות לסמים יכולה להתחיל משימוש מזדמן בסם כזה או אחר, שהופך עם חלוף הזמן לקבוע. לעיתים, ההתמכרות מתחילה לאחר חשיפה לתרופה המכילה חומר פעיל המעורר התמכרות.

 

אך מהי בעצם אותה התמכרות לסמים?

האם היא באמת מזיקה ואפילו הרסנית?

 

מדוע קשה כל כך להיגמל ועם זאת זהו צעד חשוב כל כך?

תלות פסיכולוגית, פיזית וגם התנהגותית

מדוע בעצם אנו עלולים ליפול למלכודת הסם?

crowd-of-people-1209630__480.jpg

בני המשפחה זקוקים להכוונה

וייעוץ בתחום ההתמכרויות

hands-3062274__480.png

במידה רבה ניתן לומר כי אין כאן עניין של רצון או חולשה של כח הרצון לבדם. השימוש עלול להתחיל כפעילות חברתית תמימה שנראית בלתי מזיקה. אך הסמים הממכרים הם חומרים שיוצרים בגופנו תלות או מעניקים למשתמש הרגשה נעימה. התלות שמפתחים המכורים אל הסם חזקה כל כך שכן היא נובעת משני היבטים. ההיבט הראשון הוא פיזי – גופני. ההיבט השני הוא רגשי פסיכולוגי ויש אומרים גם התנהגותי.

הצורך ביותר

ניתן לתאר את ההתמכרות בצורה הטובה ביותר באמצעות הביטוי – “הצורך ביותר”. ההתמכרות הפיזית נובעת מכך שכבר לאחר תקופה קצרה של שימוש גופנו לומד להסתגל להשפעות של הסם ומתקיים מעין מנגנון פיצוי. כך, אם שימוש בסם ממריץ כגון “ספיד” במשקל נתון מביא להרגשה טובה, לתחושה של יתר מרץ וריכוז, כעבור תקופת מה יהיה צורך במשקל כפול כדי להביא לאותה השפעה. זוהי גם סיבה נפוצה לכך כי מכורים לסמים נוטים לעבור לאחר תקופת שימוש מסוימת מסמים הנחשבים ל”קלים” לסמים המוגדרים כ”קשים” ולפיכך הרבה יותר מסוכנים וממכרים.

 

בין התמכרות לשימוש מזדמן

יש בנמצא סמים בעלי השפעות מגוונות ביותר. חלק מהסמים משרים על המשתמש רוגע ושלווה. אחרים מעוררים תופעה של הזיות ומשפיעים על התודעה. ישנם סמים שיוצרים תחושה של מרץ בעוד שאחרים מפחיתים כאבים ומשמשים רבות ברפואה.

ההבדל בין שימוש מזדמן בסם לבין שימוש קבוע או התמכרות לא תמיד ברור. מקובל להבדיל בין מכורים לבין אלא שאינם מכורים ברמת התשוקה לסם, כל פי רמת האינטנסיביות של המחשבות והפעולות הסובבות סביבו או סביב השימוש בו, בהשפעת השימוש על שינוי בהרגלי חיים נורמטיביים (עזיבת מקום עבודה, התנתקות מחברים). במידה רבה, ניתן לאבחן את המכורים בהתאם לרמת התסמינים התוקפים עם הפסקת השימוש בסם.

​תסמיני גמילה נפרסים על פני טווח רחב של ביטויים, בהתאם לסוג הסם ולמשך השימוש. ידועות תופעות כגון חוסר שקט, הפרעות שינה, חרדות, כאבי ראש, רעד, סחרחורות. לעיתים מופיעים שינויים בלחץ הדם, הזעה, הקאות ועוד.

עם מי אפשר להתייעץ ?

השלב הראשון לקראת החלמה הינו הכרה בכך שיישנה בעיה. כאשר מכירים בכך, ניתן לפנות לגורמי ייעוץ וטיפול. לרשות המכורים עומדות מסגרות לגמילה, ישנן עמותות וולונטריות המסייעות וכן גם הוסטלים ומרכזי גמילה ותמיכה בקהילה. ניתן לפנות גם לעובדים סוציאליים, פסיכולוגים ופסיכיאטרים בעלי התמחות בטיפול במכורים לסמים. גורם חשוב הינו התמיכה החברתית מצד האנשים הקרובים למכור, שיכולים בתורם להיעזר גם הם בעובדים סוציאליים וקבוצות תמיכה ייעודיות.

emotions-2764936__480.jpg
דיכאון והתמכרות
טיפול באכילה רגשית
טיפול בחרדה
מהי פסיכותרפיה
שיטת 12 הצעדים
התמכרות לקוקאין
אימון בהתמכרויות
התמכרות למין
התמכרות לאהבה
תלות יתר
אמון בסיסי
דיכאון ואלכוהול
גמילה מהימורים
קבוצת תמיכה
תרופות מרשם
התמכרות לסיגריות
חוסר אונים מהו
טיפול רוחני