התמכרות ובעיה נפשית

מאת ד"ר מזרחי אברהם:

 

תחלואה כפולה או בעיה כפולה:

המושג “תחלואה כפולה” הוא מונח המתאר אנשים הסובלים מהפרעה נפשית והתמכרות לסמים ולאלכוהול או להתנהגות ממכרת אחרת.

 

מצבים אלו של  תחלואה כפולה, מצריכים טיפול ייחודי מתוך התחשבות בשני מרכיבי ההפרעה. שתי הבעיות, גם המחלות הנפשיות וגם הפרעות השימוש בסמים ובאלכוהול, הן מחלות כרוניות, בעלות מהלך גלי של החמרה ונסיגה (פרוגרסיביות) והחלמה משתיהן, נעשית בשלבים ולאורך זמן. בעולם ההתמכרויות נפוץ לראות מאוד מצבים של תחלואה כפולה - יותר מחמישים אחוז מהמכורים סובלים מקשיים רגשיים נוספים.

תחלואה כפולה יכולה לבוא לידי ביטוי בשני אופנים: בין אם בקיומם של שני מושאי התמכרות (סמים ואלכוהול, הימורים ואלכוהול, התמכרות לאוכל והתמכרות לקניות ועוד) ובין אם במצב של התמכרות ביחד עם מצב רגשי אחר כמו דיכאון, חרדה ועוד. חשוב לציין - תחלואה כפולה בהתמכרויות היא תופעה נפוצה מאוד. למעשה, פעמים רבות התמכרות לחומרים או התנהגויות נועדה להקל, להסוות או להשיג תחושה של פיצוי על קשיים רגשיים עמוקים יותר.

 

תופעה זו נקראת "טיפול עצמי" (self medication). כך למשל, אנשים הסובלים מחרדה משתמשים בחומרים כמו סמים או אלכוהול על מנת להפחית את רמות החרדה ולהצליח לתפקד בתחומים בהם החרדה משתקת אותם, בעוד אחרים משתמשים באלכוהול על מנת להשכיח את הדיכאון ולהצליח להרגיש יותר טוב. במקרים אחרים, שימוש בחומרים או התמכרות מציף קשיים רגשיים שהיו חבויים או מחמיר כאלה שהיו מתונים.

ניתן לזהות מצבים לתחלואה כפולה כאשר מבחינים כי אדם הסובל מקשיים רגשיים כלשהם לראשונה או באופן חוזר: שימוש בחומרים ממכרים, ירידה חדה בתפקוד (תעסוקתי, חברתי, משפחתי, בין אישי, יום-יומי, או כולם יחד), הופעת מחשבות שווא (בין אם מחשבות של גדלות או פרנויה), סימנים של פסיכוזה (לרבות הזיות ויזואליות או של שמע), אלימות או כל התנהגות קיצונית ולא אופיינית.

ידוע שהאוכלוסייה הסובלת מתחלואה כפולה, הינה הטרוגנית, שכן ישנה קשת רחבה של מחלות פסיכיאטריות ובריאות הנפש במידת חומרה שונה, מגבילות פחות (כהפרעת חרדה) או מגבילות יותר (כסכיזופרניה בשלב מתקדם) . רבים מהסובלים מהפרעות נפשיות, המשתמשים בחומרים ממכרים, עושים זאת “לטיפול עצמי”.

 

כלומר, השימוש נעשה, בכדי להקל על הסימפטומים של ההפרעה ועל הלחץ והכאב הנפשי בו הם שרויים. חולים פסיכיאטרים משתמשים בסמים, לטיפול עצמי כדי להקל על סימפטומים שונים, כגון בעיות במצב הרוח, חרדה ונדודי שינה.

מצבים של תחלואה כפולה מצריכים טיפול ייחודי מתוך התחשבות בשני מרכיבי ההפרעה.  הטיפול באוכלוסיה הסובלת מתחלואה כפולה הוא מורכב כיוון שהוא מצריך התמודדות טיפולית עם שני חוליים במקביל: התמכרות לסמים ומחלת נפש.

תכנית הטיפול בתחלואה כפולה צריכה לכלול הן את הגמילה הפיזית מהסמים והן תכנית טיפולית ארוכת טווח. טיפול כזה יכלול את האלמנטים הבאים:

1. תהליך של גמילה (במסגרת מתאימה או בבית בליווי של איש מקצוע/בן משפחה קרוב). 

2. השתלבות במסגרת קבוצתית המתבססת על שיטת 12 הצעדים

3. טיפול פרטני עם איש מקצוע המומחה בטיפול בהתמכרויות.

4. ליווי תמיכה והדרכה של בני משפחה או קרובים אחרים היכולים לסייע בתהליך השיקום של המכור.

אם הנכם מזהים את עצמיכם או אדם קרוב אליכם במאמר זה, אל דאגה, אתם לא לבד! פנו עוד היום למכללת טאותרפיה של המכללה האקדמית וינגייט בראשותו של ד"ר אברהם מזרחי, וקבלו תמיכה, עזרה ומידע לגבי מגוון המטפלים ואפשרויות הטיפול וההחלמה שלנו. 03-7788766

תחלואה כפולה 12 הצעדים

מאת : ד"ר מזרחי אברהם

המכון הישראלי לטאותרפיה

התמחות בטיפול בכל

סוגי ההתמכרויות

תן לעצמך הזדמנות וצור קשר עכשיו – את\ה לא לבד!

אנשי המקצוע והמומחים שלנו ישמחו לסייע הטיפול מותאם אישית. השאר/י פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי או פנה/י

 

אלינו בטלפון: 03-7788766