top of page

ברוכים הבאים

התמכרות להרואין

להרגיש. לכאוב. לִלמוֹד. לצמוח.

Girl with a Shoulder Tattoo_edited.jpg

פעם אחת יותר מידי

אלף פעם לא מספיק

התמכרות להרואין

ד"ר מזרחי אברהם

מייסד מכללת טאותרפיה

והמכון הישראלי לטיפול בטראומה והתמכרויות

התמכרות להרואין

האופיאויד הרואין הוא אבקה לבנה חצי-סינתטית בעלת טעם מר המיוצרת בתהליך כימי על ידי הוספת שתי קבוצות אצטיליות לאלקלואיד מורפין המצוי באופיום, ומכאן שמו המדעי של ההרואין – דיאצטיל-מורפין.

ההרואין ממכר ובמהירות, תחושת הנירוונה, העונגף השלווה היא סוג של היפנוזה עבור מתמכרי ההרואין, כאשר הקסם פג אין למכור ברירה אחרת אלא לחפש עוד ועוד כסף, כדי לקנות עוד ועוד הרואין.

מהר מאוד המכור מפתח סבילות וזקוק לכמות גדולה יותר של סם כדי להשיג את הנירוונה את השלווה והעונג. עם הזמן החיפוש נשאר אבל המכור אינו מצליח יותר להשיג את החוויה הראשונית והוא מתמכר לטקסים ורק להעלים את כאב הגמילה ואינו מוצא יותר שום עונג בסם אלא רק הקלה מהכאב.

רבים מהמכורים בשלב הזה לוקחים גם כדורי מרשם בנוסף לסם כדי להגיע לתחושת ההירדמות דבר שמכונה "צלילה" מתחת למים והיעלמות של הכאב הפיזי והכאב של החיים.

השפעות ההרואין

הכוח של ההרואין בהעלמת כאבים

השפעות ההרואין:

מאחר שסמים אופיואידיים הם בראש ובראשונה משככי כאבים, מפחית ההרואין ולפעמים מעלים לחלוטין כאבים שחש הצורך אותו. הרואין גורם לתחושת חמימות, להתעלות חושים, לשחרור מלחצים, לסיפוק, להרגשה כללית טובה ולאופוריה. להרואין תופעות לוואי חמורות. מינון גבוה של הרואין עלול לגרום לעיוותים בראייה, להזיות ולחלימה בהקיץ.

תופעות כמו בחילות והקאות עלולות להופיע בעיקר בשימושים הראשונים. כמו כן, המשתמש עלול לחוש עצירות וגירוד. קצב הנשימה יורד, לעיתים עד כדי סיכון חיים. בטווח הארוך ההרואין מדכא את היצר המיני ומשבש ומאט את יכולת התגובה.

למשתמש הרוכש הרואין ברחוב קשה לקבוע מה אחוז החומר הפעיל בסם הנמכר. כתוצאה מכך, אם החומר טהור מכפי שהמשתמש ציפה, עלולה להילקח מנת יתר.

זו עשויה לגרום לדיכוי נשימתי (היפוונטילציה) שיכול להוביל למוות אם לא ניתן נוגדן. הסיכוי לסבול מתופעות אלה גדל עד מאוד כאשר צורכים עם ההרואין סמים נוספים. השילוב הגרוע ביותר הוא שימוש בהרואין בו בזמן עם שתיית אלכוהול.  

istockphoto-1350915276-612x612.jpg

הכרה בתבוסה

המפתח לניקיון מסמים

istockphoto-1371960705-612x612.jpg

רק ביחד

זה עובד

ערבוב ההרואין עם
סמים אחרים

המכור רוצה תחושה חזקה ועוצמתית יותר ויותר

גם הערבוב עם סמים אחרים, כמו אקסטזי ושאר סמים ממריצים, עלול להיות קטלני ולגרום למוות. סמים המדכאים מערכת העצבים המרכזית (CNS depressants)  כמו בנזודיאזפינים,  ברביטורטים ואלכוהול, עלולים לגרום לחיזוק השפעת הסם ואף לגרור תגובה בין תרופתית שלילית ומנת יתר.

סכנות נוספות הנובעות מהרואין קשורות בעיקר להזרקה, שכן שימוש במזרקים משותפים מגדיל את סיכון ההידבקות באיידס ומחלות זיהומיות אחרות. בנוסף, פוגעת הזרקה תכופה בוורידים ועלולה להביא להרס מוחלט שלהם. בנוסף, שיעור הלוקים בצהבת לסוגיה בקרב מכורים להרואין גבוה בעשרות אחוזים בהשוואה לשיעורם בכלל האוכלוסייה.

הרואין, כמו שאר קרוביו ממשפחת האופייטים, הוא סם ממכר חזק ביותר. האופייטים נחשבים לסמים הממכרים ביותר מכל סוגי הסמים, והתמכרותם קשה ביותר הן פזיולוגית והן פסיכולוגית.

זו הסכנה המרכזית הנשקפת למשתמשים בו. לאחר שאדם נעשה מכור, מחסור בסם לתקופה של כמה שעות עד יממה יגרום למצוקה גופנית ולתופעות גמילה (withdrawal) או "קריז". התמכרות להרואין עלולה לקרות מהר מאוד, לעיתים כבר בפעמים הראשונות שמשתמשים בו (אולם לעיתים ההתמכרות היא איטית והדרגתית).

עמידות להרואין

כמו עם כל הסמים האופיואידיים, בשימוש מתמשך הגוף מפתח עמידות להרואין. כך, אדם שבפעם הראשונה היה לו די במנה של כ-20-30 מ"ג כדי לחוש את השפעת הסם, יכול לאחר שימושים אחדים בלבד להתרגל לסם עד שכמות כזו לא תשפיע עליו כלל, והוא יאלץ להשתמש בכמויות גבוהות בהרבה (למשל כ-100-150 מ"ג) כדי להשיג את אותה התחושה.

 

לאחר הפסקת השימוש לכמה שבועות העמידות לסם פוחתת, והגוף מאבד בהדרגה את הסבילות שפיתח.

מנת יתר של הרואין יוצרת שיבושים חמורים במנגנוני הפיקוח של המוח, עד כדי קריסה מוחלטת של מערכת העצבים. הסימנים הם ירידה בלחץ הדם ובעקבותיה קצב לב מואץ והצטברות נוזלים בריאות. בהיעדר טיפול חירום, אדם שצרך מנת יתר ימות עד מהרה, לרוב עקב בצקת ריאות.

ההתמכרות להרואין היא קשה ומסוכנת, אך יש מוצא. אתם לא לבד! כל אדם יכול לבקש עזרה ולקבל מענה שיעזור לו לצאת מהסבל ולעלות על דרך חיים חדשה ובריאה יותר.

התמכרות להרואין-מרכז גמילה טאותרפיה

תהליכי הטיפול בטאותרפיה

למכון הישראלי לטיפול בטראומה , התמכרויות, חוסר איזון נפשי, דיכאון, חרדה וחוסר תפקוד יש לנו מספר רב של דרכים לעזור לכם לחזור אל מסלול חייכם היצרני והיעיל.

אינדקס מטפלים טאותרפיה

לכל מי שזקוק לאנונימיות ואינו יכול להיחשף וזקוק למרחב אינטימי יש לנו מאגר מטפלים בכל רחבי הארץ. רבים מהצרכנים והמכורים הם אנשים מהמעמד הגבוה ומפחדים להיחשף. הפחד מוביל אותם לפסיכיאטרים שאין להם מושג איך לטפל בהתמכרויות חוץ מלתת עוד כדורים וסמים חוקיים, שזו קטסטרופה בפני עצמה.

קורס 12 הצעדים

גמילה אינה מחייבת ייסורים קשים, לכן ישנם רבים שמעדיפים להיות סטודנטים של ההחלמה ולא מטופלים, קורס 12 הצעדים מספק מסגרת התחלתית, יחד עם טיפול אישי יכול להתאים ל"מכורים" החדשים כאלה שהם מתפקדים, כאלה שמחפשים משענת לחיים ולייצר תהליך החלמה במקביל.

מרכז יום לטיפול בהתמכרויות

מרכז יום מתעוררים זו מסגרת יומית עד 5 ימים בשבוע, מסגרת אשר מתאימה למי שרוצה להיגמל במסגרת פתוחה ולעבור תהליך משנה חיים. שיטת טאותרפיה היא המובילה בישראל עם יכולת לייצר מוטיבציה לחיים, שינוי תפיסות וגישות הרסניות לחיים מלאים ומשמעותיים.

bottom of page