התמכרות להירואין 

התמכרות להירואין וקוק פרסי

banner_3.jpg

התמכרות להרואין

האופיאויד הרואין הוא אבקה לבנה חצי-סינתטית בעלת טעם מר המיוצרת בתהליך כימי על ידי הוספת שתי קבוצות אצטיליות לאלקלואיד מורפין המצוי באופיום, ומכאן שמו המדעי של ההרואין – דיאצטיל-מורפין.

השפעות ההרואין

מאחר שסמים אופיואידיים הם בראש ובראשונה משככי כאבים, מפחית ההרואין ולפעמים מעלים לחלוטין כאבים שחש הצורך אותו. הרואין גורם לתחושת חמימות, להתעלות חושים, לשחרור מלחצים, לסיפוק, להרגשה כללית טובה ולאופוריה. להרואין תופעות לוואי חמורות. מינון גבוה של הרואין עלול לגרום לעיוותים בראייה, להזיות ולחלימה בהקיץ.

 

תופעות כמו בחילות והקאות עלולות להופיע בעיקר בשימושים הראשונים. כמו כן, המשתמש עלול לחוש עצירות וגירוד. קצב הנשימה יורד, לעיתים עד כדי סיכון חיים. בטווח הארוך ההרואין מדכא את היצר המיני ומשבש ומאט את יכולת התגובה.

למשתמש הרוכש הרואין ברחוב קשה לקבוע מה אחוז החומר הפעיל בסם הנמכר. כתוצאה מכך, אם החומר טהור מכפי שהמשתמש ציפה, עלולה להילקח מנת יתר.

זו עשויה לגרום לדיכוי נשימתי (היפוונטילציה) שיכול להוביל למוות אם לא ניתן נוגדן. הסיכוי לסבול מתופעות אלה גדל עד מאוד כאשר צורכים עם ההרואין סמים נוספים. השילוב הגרוע ביותר הוא שימוש בהרואין בו בזמן עם שתיית אלכוהול.  

 

גם הערבוב עם סמים אחרים, כמו אקסטזי ושאר סמים ממריצים, עלול להיות קטלני ולגרום למוות. סמים המדכאים מערכת העצבים המרכזית (CNS depressants)  כמו בנזודיאזפינים,  ברביטורטים ואלכוהול, עלולים לגרום לחיזוק השפעת הסם ואף לגרור תגובה בין תרופתית שלילית ומנת יתר.

סכנות נוספות הנובעות מהרואין קשורות בעיקר להזרקה, שכן שימוש במזרקים משותפים מגדיל את סיכון ההידבקות באיידס ומחלות זיהומיות אחרות. בנוסף, פוגעת הזרקה תכופה בוורידים ועלולה להביא להרס מוחלט שלהם. בנוסף, שיעור הלוקים בצהבת לסוגיה בקרב מכורים להרואין גבוה בעשרות אחוזים בהשוואה לשיעורם בכלל האוכלוסייה.

הרואין, כמו שאר קרוביו ממשפחת האופייטים, הוא סם ממכר חזק ביותר. האופייטים נחשבים לסמים הממכרים ביותר מכל סוגי הסמים, והתמכרותם קשה ביותר הן פזיולוגית והן פסיכולוגית.

זו הסכנה המרכזית הנשקפת למשתמשים בו. לאחר שאדם נעשה מכור, מחסור בסם לתקופה של כמה שעות עד יממה יגרום למצוקה גופנית ולתופעות גמילה (withdrawal) או "קריז". התמכרות להרואין עלולה לקרות מהר מאוד, לעיתים כבר בפעמים הראשונות שמשתמשים בו (אולם לעיתים ההתמכרות היא איטית והדרגתית).

כמו עם כל הסמים האופיואידיים, בשימוש מתמשך הגוף מפתח עמידות להרואין. כך, אדם שבפעם הראשונה היה לו די במנה של כ-20-30 מ"ג כדי לחוש את השפעת הסם, יכול לאחר שימושים אחדים בלבד להתרגל לסם עד שכמות כזו לא תשפיע עליו כלל, והוא יאלץ להשתמש בכמויות גבוהות בהרבה (למשל כ-100-150 מ"ג) כדי להשיג את אותה התחושה.

 

לאחר הפסקת השימוש לכמה שבועות העמידות לסם פוחתת, והגוף מאבד בהדרגה את הסבילות שפיתח.

מנת יתר של הרואין יוצרת שיבושים חמורים במנגנוני הפיקוח של המוח, עד כדי קריסה מוחלטת של מערכת העצבים. הסימנים הם ירידה בלחץ הדם ובעקבותיה קצב לב מואץ והצטברות נוזלים בריאות. בהיעדר טיפול חירום, אדם שצרך מנת יתר ימות עד מהרה, לרוב עקב בצקת ריאות.

ההתמכרות להרואין היא קשה ומסוכנת, אך יש מוצא. אתם לא לבד! כל אדם יכול לבקש עזרה ולקבל מענה שיעזור לו לצאת מהסבל ולעלות על דרך חיים חדשה ובריאה יותר.

 

 

פנו עוד היום למכללת טאותרפיה של המכללה האקדמית וינגייט בראשותו של ד"ר אברהם מזרחי וקבלו ייעוץ, הפניה וטיפול המותאם במיוחד בשבילכם. 03-7788766

מאת : ד"ר מזרחי אברהם

מכלל לטאותרפיה

התמחות בטיפול בכל

לימודי התמכרויות

h.jpg

 המערכת    |          השפעת האופיאטים    |   סימני גמילה מאופיאטים

____________|______________________________|______________________________

 נשימה       |             דיכוי נשימה            |   נשימה מוגברת, השמעת                                                                          קולות בלתי מבוקרת

_________________________________________________________________________

                                                            

כאב           |        דיכוי תחושת כאב         |     רגישות יתר לכאב

________________________________________________________

לב             |   קצב מואץ; ירידה בלחץ דם |  קצב מואץ; עלייה בלחץ הדם

_________________________________________________________________________

 

חום הגוף  |            עלייה בחום               |          ירידה בחום

_________________________________________________________________________

 

מערכת העיכול |      עצירות                    |            שלשולים

_________________________________________________________________________

 

עור        |              יובש בעור                 |   הסתמרות העור, זיעה קרה

_________________________________________________________________________

התנהגות |   מצב-רוח מרומם, ירידה       | מצב-רוח ירוד, חרדה מוגברת,

                  בחרדה, רגיעה, ישנוניות              תוקפנות, נדודי שינה

_________________________________________________________________________

קבע עוד היום

פגישת אבחון וייעוץ

תן לעצמך הזדמנות וצור קשר עכשיו – את\ה לא לבד!

אנשי המקצוע והמומחים שלנו ישמחו לסייע הטיפול מותאם אישית. השאר/י פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי או פנה/י

 

אלינו בטלפון: 03-7788766