איראן - מגיפה של שימוש בהרואין 

 

banner_3.jpg

טהראן - היא בירת הנרקומנים באיראן 

"נרקומנים אנונימיים" במשך שני העשורים האחרונים חדרה לאיראן למרות התנגדות של משמרות המהפיכה באיראן, ומשטר האייתולות.

 

מה אתם יודעים על איראן ?

מתוך האינפורמציה של הארגון העולמי של "נרקומנים אנונימיים, עולה שאחוז מהמכירות של הספרות לאיראן הוא הגבוה בעולם.

 

בדרך כלל מטעמי שחיתות כל הדפסת הספרים והמחזיקים, או חומר אחר יוצא מהמרכז שרות העולמי של נרקומנים אנונימיים ומחולק בעולם.

 

כיום באיראן ישנם מפגשים אשר נערכים במסגרות שונות אבל לרוב המפגשים הם נערכים  תחת כיפת השמים מכיוון שישנו מחסור אדיר במשאבים לעזור לכל כך הרבה מכורים.

לפי נתוני UNODC, ועל פי הודאה רשמית של ממשלת איראן, ישנם כיום  יותר מ-4 מיליון נרקומנים מתוך 70 מיליון תושבי איראן שזה אחוז מטורף, מעל לכל סטטיסטיקה עולמית אחרת.

באופן אישי אני סבור שישנם מעל ל-6 מיליון מכורים להרואין באיראן והסם זמין כמעט בכל פינה ובזול.

ההתמכרות חוצה את גבולות העולם, את עולם ההשכלה, המעמד, הגיל והמצב הכלכלי. בכל העולם כיום אנו רואים אנשי עסקים, רופאים, משפטנים, פסיכולוגים, פסכיאטרים, עובדים סוציאליים, עובדי הצווארון הלבן ואקדמאים או בגיל העמידה פגיעים בדיוק באותה מידה כמו בני נוער חסרי השכלה ממעמד חברתי נמוך.

 

כמו בישראל שבתחילת שנות התשעים החלו קבוצות התמיכה של מכורים אנונימיים לצמוח ולגדול, כך גם באיראן גבר הביקוש להשתתפות בפגישות של "נרקומנים אנונימיים", תנועה שהחלה להתארגן באמצע שנות ה-90, עולה בהרבה על המקומות הזמינים.

ישנם בערך  עורכת 3100 פגישות שבועיות, ב-193 עיירות וערים. 

 

כיום לאחר החשדנות הראשונית ויש לומר ששנים לקח לאירנים לשלטונות להתייחס בסובלנות לקבוצה. בתחילה היה נציג של המשטר יושב עם המכורים במהלך הפגישה למרות שזה נוגד את המסורת של מכורים אנונימיים.

פשוט לא הייתה אז שום אפשרות אחרת לקיים פגישות בגלל החשדנות הרבה, אך הבעיה הפכה כה אקוטית כה חמורה באיראן ששום אידאולוגיה דתית לא הצליחה לבלום את המגיפה ולכן שלטונות איראן נתנו לגוף הכי אמריראי בגישה להיכנס אל תוך ליבת החיים האיראנית

המשבר הדתי הוא קשה עבור האיראנים, כואב, אך הידיעה שמכורים כתבו את התכנית ולא איש דת מקלה עליהם כיום לחיות בשלום עם המכה שאולי בולמת מעט את המגיפה האיומה.

ישראל שהיא מדינה דמוקרטית חילונית פלורליסטית עומדת לא פעם אל מול הדילמות של מה מקומם של מכורים אנונימיים בתוך המסגרת החברתית שלנו. 

כתבתי לא מעט ואתם מוזמנים לקרוא על הרב טל, הרב גינזבורג ורבים אחרים שיוצאים בתוקפנות רבה נגד שיטת 12 הצעדים.

התוקפנות שלהם מעידה רק על חוסר ביטחון בדת שלהם, חוסר מודעות עצמית לגבי מצבם בעיקר של מכורים למין במגזר החרדי דתי לאומי שמוצאים את עצמם במסגרות של מכורים למין אנונימיים.

אנו רואים את הקונפליקט כאשר הדת וכל הדתות לא מצליחים למרות הידע הרוחני הרב, היהודי קבלי, הסופי מוסלמי, הנוצרי קתולי או פרוטסטנטי עם המגיפה העולמית ועם התמכרות בכלל.

למרחב הזה נכנסו נרקומנים אנונימיים ובתוך המרחב הזה הם ביטלו את הסמכות הדתית ונתנו מענה רוחני, נפשי ורגשי למיליוני בני אדם ברחבי העולם.

באיראן של היום אנו רואים נרקומנים בני 9-10 והלאה, משתמשים בהרואין, בעישון, הסנפה, הזרקה ועוד.

ההרואין מכונה גם "קוק פרסי" ובשנות ה-90 היה נפוץ ביותר בישראל.

קבע עוד היום

פגישת אבחון וייעוץ

מאת : ד"ר מזרחי אברהם

המכון הישראלי לטאותרפיה

התמחות בטיפול בכל

סוגי ההתמכרויות

תן לעצמך הזדמנות וצור קשר עכשיו – את\ה לא לבד!

אנשי המקצוע והמומחים שלנו ישמחו לסייע הטיפול מותאם אישית. השאר/י פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי או פנה/י

 

אלינו בטלפון: 03-7788766