נרקומנים אנונימיים

 

"תהליך של שינוי דרכו אנשים משפרים את בריאותם ורווחתם, מסוגלים לחיות חיים עם כיוון ומטרה, ושואפים להגיע למלוא  הפוטנציאל למימוש עצמי."

מכורים אנונימיים (NA)

תכנית הצעדים נוצרה לראשונה בארגון AA (אלכוהליסטים אנונימיים) בנובמבר 1939, היום בו ביל ווילסון התנקה מאלכוהול. תאריך הולדתה של AA הרשמית הוא בתאריך 10\6\1935, היום בו ביל המייסד פגש את ד"ר בוב. פתרון ההזדהות שהם מצאו בפגישה בה שני אלכוהליסטים שיתפו אחד את השני הפך לאבן יסוד של ארגון האלכוהליסטים האנונימיים. מארגון זה, התפתחה גישה ייחודית שעברה לארגונים רבים אחרים כמו OA (אכלני יתר אנונימיים), NA (מכורים אנונימיים), GA (מהמרים אנונימיים) ועוד קבוצות רבות אחרות. התכנית הפכה להיות חלק בלתי נפרד ממרכזי הגמילה השונים, מקהילות טיפוליות להתמכרויות שונות והפרעות אכילה. היום, התכנית היא חלק מתפיסות עולם מקצועיות של אנשי מקצוע בכל העולם.

ה- NA (מכורים אנונימיים) נוסד בשנת 1935 בקליפורניה שבארצות הברית על ידי שישה מכורים שהיו חברים בקבוצת ה AA. המסר של AA התאים להם רק באופן חלקי, כי הוא היה מכוון לאלכוהליסטים והדגיש את הצורך להמנע משתיה אך לא דיבר על הצורך להמנע משימוש בכל חומר המשנה את מצב הרוח והתודעה. NA העתיק מ AA את כל דרך ההחלמה חוץ מאשר תוספת אחת ייחודית ל NA וחשובה. מכורים אנונימיים מתמקדת בהתמכרות בכלל ולא בחומר מסויים (כגון אלכוהול). זו הסיבה ש NA מתאימה לכל מכור באשר הוא, לא משנה מה ההתמכרות שלו, כולל אלכוהליסטים כמובן.

 

NA מגיע לישראל בשנת 1984, על ידי שני מכורים שהכירו את הקבוצות בארצות הברית. מאז, NA ישראל גדל והיום הוא נפוץ בכל הארץ, מוכר על ידי החברה והממסד ומסייע לאלפי מכורים מדי יום ללא הבדל מוצא, דת, גזע ומין.

 אנ-איי היא חברותא או חברה שלא למטרת רווח, של גברים ונשים עבורם הסמים הפכו לבעיה עיקרית. אנו מכורים מחלימים הנפגשים באופן קבוע כדי לעזור אחד לשני להישאר נקיים. אין לנו דמי חבר או תשלומי חובה. הדרישה היחידה לחברות היא הרצון להפסיק להשתמש.

 

אינכם צריכים להיות נקיים כשאתם באים לכאן, אבל אנו מציעים שאחרי הפגישה הראשונה שלכם תמשיכו לבוא, ותבואו נקיים. אתם לא צריכים לחכות למנת-יתר או להיאסר כדי לקבל עזרה ממכורים אנונימיים, כמו כן, התמכרות אינה מצב חסר תקווה ממנו אין החלמה. אפשר להתגבר על הרצון להשתמש בסמים בעזרת תוכנית שנים-עשר הצעדים של מכורים אנונימיים ובעזרת החברותא של מכורים מחלימים.

 

התמכרות היא מחלה שיכולה לתקוף כל אחד, אחדים מאיתנו השתמשו בסמים בגלל שהם נהנו מהם, בעוד שאחרים השתמשו כדי לדכא רגשות שהיו לנו. אחרים סבלו מחולי גופני או נפשי והתמכרו לתרופות שנרשמו להם בעת מחלתם. אחדים מאיתנו רצו להיות חלק מהחבר'ה והשתמשו בסמים פה ושם רק כדי להיות בראש אחד עם כולם, ואז גילו שאינם יכולים להפסיק.  

 

רבים מאיתנו ניסו להתגבר על ההתמכרות ולפעמים אף השיגו הקלה זמנית, אבל לרוב, זה הוביל למעורבות עמוקה עוד יותר בעולם הסמים. לא משנה מהן הנסיבות. התמכרות היא מחלה מתפתחת כמו סכרת. אנו אלרגיים לסמים. סופנו תמיד אותו דבר: בתי סוהר, מוסדות או מוות. אם חייכם הפכו בלתי ניתנים לניהול ואתם רוצים לחיות בלי הצורך להשתמש בסמים, אנו מצאנו דרך. אנו משתמשים בשנים-עשר הצעדים של מכורים אנונימיים על בסיס יומיומי כדי לגבור על מחלתנו.

החלמה היא לא רק להיות נקי. כשאנו מתנזרים מכל סוגי הסמים (כן, זה אומר גם אלכוהול וחשיש) אנו פוגשים רגשות שמעולם לא התמודדנו איתם בהצלחה. אנו חווים רגשות שבעבר לא היינו מסוגלים אפילו לחוות. עלינו להיות נכונים לפגוש רגשות חדשים וישנים כשהם עולים.

למדנו לחוות רגשות ולהבין שהם לא יכולים לפגוע בנו אם לא ננהג בצורה הרסנית. אם יש לנו רגש שאיננו מסוגלים להתמודד איתו, במקום לפעול בצורה הרסנית, אנו מתקשרים לחבר אנ-איי. כשאנו משתפים אנו לומדים לעבור את זה. יש סיכוי שהוא עבר חוויה דומה והוא יכול לספר מה עבד עבורו. זכור, מכור בחברת עצמו, סכנה.

 

שניים-עשר הצעדים, חברים חדשים וחונכים, כולם עוזרים לנו להתמודד עם רגשות אלה.  באנ-איי השמחה שלנו מוכפלת כשאנו משתפים בימים טובים; והצער שלנו קטן כשאנו משתפים ברעים. לראשונה בחיינו אנו לא צריכים לחוות שום דבר לבד. עכשיו, כשיש לנו קבוצה, אנו מסוגלים לפתח מערכת-יחסים עם כח עליון שיכול תמיד להיות איתנו.  

 

אנו מציעים שמיד לאחר שתכירו את החברים באזור שלכם, תמצאו לעצמכם חונך. זו זכות להיות חונך של חבר חדש, אז אל תהססו לבקש. חונכות היא חוויה רבת-ערך לשני הצדדים; כולנו כאן כדי לעזור וכדי לקבל עזרה. אנו המחלימים חייבים לשתף אתכם במה שלמדנו על-מנת לשמור על הגדילה שלנו בתכנית האנ-איי ועל היכולת שלנו לתפקד בלי סמים .

 

התכנית הזו מציעה תקווה. כל שעליכם להביא עמכם זה את הרצון להפסיק להשתמש ואת הנכונות לנסות דרך חיים חדשה זו . בואו לפגישות, הקשיבו בפתיחות, שאלו שאלות, קחו מספרי טלפון והשתמשו בהם.  הישארו נקיים רק להיום.  כמו כן, ברצוננו להזכיר לכם שזו תכנית אנונימית והאנונימיות שלכם תשמר בקפידה.  "איננו מעוניינים לדעת במה או בכמה השתמשת, מי היו הסוחרים שלך, מה עשית בעבר, אם אתה עשיר או עני, אלא אך ורק מה אתה רוצה לעשות בנוגע לבעיתך ואיך אנו יכולים לעזור."

ברצונכם לשמוע עוד על טיפולים ברוח תכנית NA ושנים עשר הצעדים? פנו עוד היום למכללת טאותרפיה של המכללה האקדמית וינגייט בהנהלת ד"ר אברהם מזרחי וקבלו מענה, ייעוץ והכוונה. 03-7788766

גיימי.jpg

מאת : ד"ר מזרחי אברהם

המכון הישראלי לטאותרפיה

התמחות בטיפול בכל

סוגי ההתמכרויות

תן לעצמך הזדמנות וצור קשר עכשיו – את\ה לא לבד!

אנשי המקצוע והמומחים שלנו ישמחו לסייע הטיפול מותאם אישית. השאר/י פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי או פנה/י

 

אלינו בטלפון: 03-7788766