top of page

אושו על סוגיית הדתות והאמת שלו | ד"ר מזרחי אברהם מכללת טאותרפיה

סוגיית האמת הדתית והריבוי הדתי בעולם מעוררת שאלות רבות ומורכבות. העובדה שקיימות מאות דתות שונות מעידה על בעיה בסיסית בהבנה ובגילוי של האמת הדתית האמיתית. לדעת אושו האמת יכולה להיות רק אחת, בעוד השקרים והפיקציות יכולים להיות רבים ומגוונים. הדתות השונות הן תוצר של אנשים, חברות, גיאוגרפיות ותקופות היסטוריות שונות, ואינן משקפות את מהות הדת כשלעצמה.


אושו על סוגיית הדתות והאמת שלו | ד"ר מזרחי אברהם מכללת טאותרפיה


החוויה הדתית האמיתית אינה תלויה בקטגוריות כמו לאום, גזע או זמן. היא חורגת מגבולות אלה ונמצאת מעבר למרחב ולזמן. כאשר מגלים את האמת הדתית, ההבדלים החיצוניים הופכים ללא רלוונטיים. בדומה לחוקי המדע, כמו נקודת הרתיחה של מים, האמת הדתית נשארת קבועה ובלתי משתנה, ללא קשר למאפיינים של מי שחווה אותה.


בניגוד לאמת הדתית, בני האדם נוטים לעטות מסכות ולשנות את האישיות שלהם בהתאם למצבים ולאנשים שונים. אנו מתנהגים אחרת עם בני משפחה, חברים, מכרים ואנשים זרים. השינויים הללו מתרחשים לעתים קרובות באופן אוטומטי, ללא מודעות מלאה מצידנו. המוח האנושי מכיל חלק "רובוטי" שמטפל במשימות שגרתיות וידועות, וכך גם השינויים באישיות הופכים לתהליך טבעי שאינו דורש מאמץ מודע.


כדי להתקרב לאמת הדתית, יש להתעלות מעל המגבלות והקטגוריות החיצוניות ולחפש את המהות הפנימית המשותפת. עלינו להיות מודעים לשינויים באישיות שלנו ולנסות להישאר נאמנים לעצמי האמיתי שלנו. יש לפתוח את התודעה לחוויה הרוחנית האותנטית, שהיא מעבר לזמן ולמרחב, ולהתחבר ליקום כפי שהוא, ללא הסוואות ומסכות מלאכותיות.


המסע לגילוי האמת הדתית דורש חקירה עצמית כנה, התגברות על דעות קדומות ופתיחות לחוויה הרוחנית הטהורה. זהו תהליך שמזמין כל אחד ואחת להרהר במהות הקיום, לחפש את החיבור הפנימי לאמת הנצחית ולחיות חיים אותנטיים יותר, בהתאמה עם העצמי האמיתי. האתגר הוא לצאת מגבולות הדת הממוסדת, לאמץ גישה אוניברסלית ולהיפתח לחוויה הרוחנית המעמיקה והמשנה חיים.


לסיכום, הדרך לגילוי האמת הדתית דורשת חקירה פנימית, חציית גבולות והתמודדות עם שאלות מורכבות. זוהי הזמנה לצאת מאזורי הנוחות, להרחיב את התודעה ולחתור למציאת המשמעות העמוקה של החיים. רק כאשר נהיה מוכנים להשיל את המסכות, להתעלות מעל הקטגוריות המגבילות ולחבק את האמת הרוחנית הטהורה, נוכל באמת להתחבר למהות הקיום ולחוות את החוויה הדתית האולטימטיבית.

האמת האחת מול ריבוי הדתות


סוגיית האמת הדתית והריבוי הדתי בעולם מעוררת שאלות רבות ומורכבות. כאשר מביטים על המספר הגדול של דתות שונות הקיימות, מתעוררת תהייה לגבי הסיבות לכך ולגבי האפשרות לקיומה של אמת דתית אחת ויחידה. ההיגיון מחייב שהאמת תהיה אחת בלבד, בעוד השקרים והפיקציות יכולים להיות רבים ומגוונים. העובדה שאנו מוצאים מאות דתות שונות ברחבי העולם מעידה על קושי בסיסי בהבנה ובגילוי של האמת הדתית האמיתית.


הדתות כתוצר של הקשרים חברתיים ותרבותיים


כל דת צמחה בהקשר חברתי, תרבותי, גיאוגרפי והיסטורי ייחודי. הן עוצבו על ידי אנשים, קהילות ותקופות שונות, והושפעו מהנסיבות והצרכים הספציפיים של כל חברה. במובן זה, הדתות הן תוצר של גורמים אנושיים משתנים, ולא בהכרח משקפות את מהות הדת הטהורה והאוניברסלית. יש להבחין בין הביטויים הדתיים השונים לבין הליבה הרוחנית המשותפת שעשויה להתקיים מעבר להם.


החוויה הדתית כאמת החורגת מגבולות


החוויה הדתית האמיתית, בשונה מהדתות הממוסדות, אינה מוגבלת על ידי קטגוריות חיצוניות. היא חוצה גבולות של לאום, גזע, מגדר או תקופה היסטורית, ומתקיימת בממד שמעבר לזמן ולמרחב. כאשר אדם מגיע לחוויה רוחנית עמוקה ואותנטית, ההבדלים הפרטיקולריים הופכים ללא רלוונטיים. האמת הדתית, בדומה לחוקי הטבע והמדע, היא אוניברסלית וקבועה, ואינה תלויה במאפיינים האישיים של מי שחווה אותה.


המסכות והאישיויות המשתנות של האדם


בעוד האמת הדתית נותרת יציבה ובלתי משתנה, בני האדם נוטים להציג פנים שונות ולשנות את אישיותם בהתאם לנסיבות. אנו מתנהגים בצורה שונה כלפי בני משפחה, חברים, שותפים לעבודה או זרים. לעתים קרובות, השינויים הללו מתרחשים באופן אוטומטי וללא מודעות מלאה. המוח שלנו מכיל מנגנונים "רובוטיים" שמאפשרים לנו לבצע פעולות שגרתיות ללא מאמץ מודע, וכך גם החלפת האישיויות הופכת לתהליך טבעי וחלק.


הצורך בהתעלות מעל המגבלות החיצוניות


כדי להתקרב לאמת הדתית האוניברסלית, נדרש מאיתנו להתעלות מעבר למגבלות ולהגדרות החיצוניות שמפרידות בין בני האדם. עלינו להסיר את המסכות, לחשוף את העצמי האמיתי שלנו ולחתור למציאת המהות המשותפת שמאחדת את כולנו. זהו תהליך של חקירה פנימית, של ערעור על הנחות קיימות ושל פתיחות לחוויה הרוחנית הטהורה. רק כאשר נהיה מוכנים לראות מעבר לשוני ולהכיר בשורשים המשותפים של הקיום האנושי, נוכל להתחיל במסע האמיתי לגילוי האמת הדתית.


הדרך לחיבור עם האמת הפנימית


המסע הרוחני מזמין אותנו להעמיק את ההתבוננות פנימה, אל תוך נבכי הנפש והתודעה. זוהי הזמנה לחקור את המהות האמיתית שלנו, את הניצוץ האלוהי השוכן בכל אחד ואחת. ככל שנצליח להסיר את השכבות החיצוניות ולגעת בליבה הפנימית שלנו, כך נתקרב יותר לאמת הדתית האוניברסלית. זהו תהליך של היפתחות, של ויתור על אחיזה בדפוסים ובאמונות מגבילות, ושל אומץ להתמודד עם השאלות הגדולות של הקיום.


החיפוש אחר המשמעות והאותנטיות


בשורה התחתונה, החיפוש אחר האמת הדתית הוא למעשה חיפוש אחר משמעות ואותנטיות. זוהי שאיפה לחיות חיים מלאים, מודעים ומחוברים יותר לעצמנו, לזולת ולמקור הקיום. ככל שנעמיק בתהליך הזה, נגלה שהאמת הדתית אינה נמצאת רק במקום אחד או בדת אחת, אלא שהיא נוכחת בכל רגע ובכל היבט של החיים. זוהי הבנה שהחוויה הרוחנית האמיתית אינה תלויה בהשתייכות לקבוצה או למסורת מסוימת, אלא נובעת מתוך חיבור אישי ואינטימי עם הקדושה והאינסוף.


לקראת תפיסה אוניברסלית של הדת


האתגר הגדול העומד בפנינו הוא לצאת מהגבולות הצרים של הדת הממוסדת ולאמץ תפיסה רחבה יותר של רוחניות ואמונה. במקום להתמקד בהבדלים ובניגודים בין הדתות, עלינו לחפש את המכנה המשותף ואת החוכמה האוניברסלית שעומדת בבסיסן. זוהי קריאה לפתוח את הלב והמוח, להקשיב לקולות המגוונים של האנושות ולראות את היופי והאמת הטמונים בכל אחד מהם. רק כאשר נהיה מוכנים לחצות גבולות, לאמץ גישה מכילה ולכבד את הדרכים השונות לחוויה הרוחנית, נוכל באמת להתקרב לאמת הדתית האולטימטיבית.


לסיכום, המסע לגילוי האמת הדתית הוא מסע אישי ואוניברסלי כאחד. הוא דורש מאיתנו לאתגר את הנחות היסוד שלנו, להרחיב את גבולות התודעה ולחתור למציאת המשמעות העמוקה של הקיום האנושי. זהו מסע של התפתחות רוחנית, של חמלה וקבלה, ושל חיבור מחודש אל המקור האלוהי השוכן בתוכנו ובכל היקום. ככל שנצעד בנתיב הזה בלב פתוח ובנפש חפצה, כך נתקרב אל האמת הדתית הנצחית ונגלה את העושר הרוחני האינסופי הטמון בקיום שלנו.

תובנות מרכזיות של אושו:1. האמת היא אחת, בעוד שקרים יכולים להיות מאות.

2. חוויה דתית היא אמת שאינה תלויה בגזע, לאום, תקופה היסטורית או גיאוגרפיה.

3. כשמגלים את האמת הדתית, המרחב והזמן הופכים ללא רלוונטיים.

4. היקום נשאר נאמן לעצמו ואינו עוטה מסכות מזויפות.

5. לאמת אין אישיות, בעוד שלבני אדם יש אישיויות רבות שמשתנות בהתאם למצבים שונים.

6. בני אדם משנים את האישיות שלהם באופן אוטומטי בהתאם לאנשים שונים שהם פוגשים.

7. למוח האנושי יש חלק רובוטי שמטפל במשימות שנלמדו היטב, ללא צורך במאמץ מודע.

8. השינויים באישיות מתרחשים במהירות וללא סימנים גלויים, אך ניתן להבחין בהם בתשומת לב.

9. מדע אינו תלוי בקטגוריות כמו לאום, גזע או תקופה היסטורית, בדומה לאמת הדתית.

10. המים רותחים ב-100 מעלות ללא קשר למאפיינים של מי שמרתיח אותם, וכך גם האמת הדתית אינה תלויה במאפיינים חיצוניים.


"האמת היא מראה שנפלה מידיו של האלוהים ונשברה לאלף חלקים, וכל אחד מחזיק בחלקיק ומאמין שבידו האמת כולה." - ג'לאל אד-דין רומי

עצות מעשיות:


1. חפשו את האמת הדתית מעבר לגבולות של דת, לאום וגזע.

2. היו מודעים לשינויים באישיות שלכם בהתאם למצבים ולאנשים שונים.

3. זכרו שהאמת היא אחת, בעוד שקרים יכולים להיות רבים ומגוונים.

4. התבוננו ביקום כפי שהוא, ללא מסכות או הסוואות מלאכותיות.

5. פתחו את תודעתכם לחוויה הדתית האמיתית, שהיא מעבר לזמן ומרחב.

6. אל תתנו לקטגוריות חיצוניות להגביל את חיפושכם אחר האמת הפנימית.קורס 12 הצעדים - מכללת טאותרפיה
מרכז יום לטיפול בהתמכרויות חוסר איזון נפשי וטראומה


מנטרות לדיבור עצמי:1. במקום "אני מוגבל על ידי הדת שלי", אמרו "אני פתוח לגלות את האמת הרוחנית האוניברסלית".

2. במקום "אני צריך להתאים את עצמי לציפיות של אחרים", אמרו "אני נשאר נאמן לעצמי האמיתי בכל מצב".

3. במקום "העולם מלא בשקרים ובאשליות", אמרו "אני מסוגל לזהות ולחיות את האמת הפנימית שלי".

4. במקום "המציאות משתנה כל הזמן", אמרו "אני מחובר לאמת הנצחית שמעבר לשינויים החיצוניים".

5. במקום "אני מוגבל על ידי הנסיבות החיצוניות", אמרו "אני חופשי לחקור ולגלות את מהותי האמיתית".


שאלות מעוררות מחשבה:


1. האם אי פעם חשבתם על האפשרות שהדת שלכם היא רק אחת מני רבות, ולא בהכרח מייצגת את האמת המוחלטת?

2. כיצד אתם יכולים לחפש את האמת הרוחנית מעבר לגבולות של הדת והתרבות שלכם?

3. האם אתם מודעים לשינויים באישיות שלכם במצבים שונים ועם אנשים שונים? מה המשמעות של זה?

4. איך אפשר להתחבר לאמת הפנימית הנצחית שקיימת מעבר לשינויים החיצוניים בחיים?

5. מה יכול לעזור לכם לחיות חיים אותנטיים יותר, בהתאמה עם העצמי האמיתי שלכם?


בחן את תודעתך:


1. האם אתם מוכנים להרפות מההיצמדות לדת מסוימת ולחקור את האמת הרוחנית האוניברסלית?

2. כיצד תוכלו לטפח מודעות עצמית ולזהות את השינויים באישיות שלכם בהתאם למצבים ולאנשים שונים?

3. מה תוכלו לעשות כדי להתחבר ליקום כפי שהוא, ללא מסכות או הסוואות מלאכותיות?

4. איך תוכלו לפתוח את תודעתכם לחוויה הדתית האמיתית, שהיא מעבר לזמן ולמרחב?

5. מה הצעד הראשון שתוכלו לעשות כדי לחיות בהתאמה עם האמת הפנימית שלכם, ללא הגבלות של קטגוריות חיצוניות?


אושו על סוגיית הדתות והאמת שלו | ד"ר מזרחי אברהם מכללת טאותרפיה

Comments


bottom of page