top of page

אושו להתעורר לעולם | רוב בני האדם חיים בשינה עמוקה | ד"ר מזרחי אברהם מייסד מכללת טאותרפיה

Updated: Apr 13

מאז ראשית ההיסטוריה האנושית, רוב בני האדם חיו במצב של שינה, חסרי מודעות עצמית אמיתית. האדם התפתח מבעלי חיים הנמצאים בתרדמת עמוקה, ורק מעטים נדירים, כמו בודהא וסוקרטס, העזו להתעורר ולחיות חיים ערים ומודעים. ההשקעה הרגשית והנפשית של האדם בשינה היא עצומה, והתנגדותו להתעוררות דומה לקבצן החולם שהוא קיסר, הנאבק כדי להישאר בחלומו המתוק.


אושו להתעורר לעולם | רוב בני האדם חיים בשינה עמוקה | ד"ר מזרחי אברהם מייסד מכללת טאותרפיה

קורס 12 הצעדים-מכללת טאותרפיה
אושו להתעורר לעולם | רוב בני האדם חיים בשינה עמוקה | ד"ר מזרחי אברהם מייסד מכללת טאותרפיה


מלחמות העולם והסכסוכים המתמשכים מוכיחים כי האנושות עדיין לא התעוררה. אם ברצוננו למנוע הרס עתידי, עלינו לעורר מספיק אנשים שיובילו לשינוי תודעתי רחב היקף. אדם מעורר אינו יכול להיות פוליטיקאי, מכיוון שהוא אינו מסוגל לשקר או להבטיח הבטחות שווא. הוא חופשי מאגו ומתסביכי נחיתות המניעים את הצורך להנציח את עצמנו בהיסטוריה.


השאיפה להירשם בדפי ההיסטוריה נובעת מיצר טריטוריאלי חייתי, בדומה לכלב המסמן עץ בשתן כדי להכריז על בעלותו. גם הלאומים והגבולות שיצרנו הם סוג של סימון טריטוריה מלאכותי ומיותר. אנו יכולים וצריכים לחיות כאנושות אחת מאוחדת, ללא מחיצות שרירותיות.


כדי להתעורר מהשינה, עלינו לפתח אומץ ומודעות עצמית. עלינו להתנתק מהאגו ומתסביכי הנחיתות, ולהשקיע בהתפתחות רוחנית ונפשית במקום בחלומות ובאשליות חיצוניות. עלינו לחתור לחיים הרמוניים כמשפחה אנושית אחת, מעבר לדחפים החייתיים והמפרידים. ההתמקדות צריכה להיות בחיים ערים, מלאי משמעות ותכלית, ולא בשאיפות האגו החולף.


ההתעוררות היא תהליך הדרגתי הדורש מודעות ומאמץ מתמשך. עלינו לאמן את עצמנו לחיות ברגע הנוכחי, לזהות דפוסי מחשבה שליליים ולהחליפם בחיוביים, ולפעול מתוך ביטחון פנימי ולא מתוך תגובות אגו אוטומטיות. כל אחד יכול לתרום לשינוי על ידי מעשי חסד וחמלה יומיומיים, והתמודדות אמיצה עם הפחדים העמוקים ביותר שלנו.


הדרך להתעוררות אינה קלה, אך היא הכרחית אם ברצוננו למנוע אסונות עתידיים ולהגשים את הפוטנציאל האנושי במלואו. כל צעד קטן לכיוון מודעות וערנות מקרב אותנו לעולם טוב יותר. הגיע הזמן להתעורר מהשינה, להשיל את האשליות, ולחיות את האמת הפנימית העמוקה ביותר שלנו. בואו נצעד יחד בדרך זו, ונברא מציאות חדשה של אחדות, אהבה ותודעה על פני האדמה.


ההתעוררות מהשינה: המסע של האנושות לקראת מודעותמאז ראשית ההיסטוריה: האנושות בתרדמת


מאז שחר ההיסטוריה האנושית, רוב בני האדם חיו במצב של תרדמת נפשית, ללא מודעות עצמית אמיתית. האדם התפתח מבעלי חיים הנמצאים בשינה עמוקה, כשהוא ממשיך את קיומו בהכרה מעורפלת ומוגבלת. לאורך הדורות, רק מעטים נדירים העזו לפקוח את עיניהם ולהתבונן במציאות בצלילות, בוחרים בדרך של התעוררות והארה. דמויות כמו בודהא, סוקרטס וישוע הן דוגמאות בודדות לאותם אמיצים שהשילו את כבלי השינה והובילו חיים של ערנות מלאה.


ההשקעה בשינה: הקושי להתנתק מאשליות


ההשקעה הרגשית והנפשית של האדם במצב השינה היא עצומה. בדומה לקבצן החולם שהוא קיסר עשיר ומאושר, גם אנו נאחזים בכל כוחנו באשליות המוכרות והנוחות. התנגדותנו להתעוררות נובעת מהחשש לאבד את הביטחון המדומה שמספקים לנו החלומות, גם כשהם רחוקים מהמציאות. אנו מעדיפים להישאר בנוחות השקרית של הלא-מודע, מאשר להתמודד עם אתגרי הערות והאחריות האישית.


מלחמות ואלימות: תוצאות של אי-מודעות


המלחמות, הסכסוכים והאלימות הבלתי פוסקים בעולמנו הם עדות מובהקת לכך שהאנושות עדיין לא התעוררה. כל עוד אנו לכודים בשינה, אנו פועלים מתוך דחפים ויצרים נמוכים, חוסר הבנה וחמדנות אנוכית. התוצאות ההרסניות של התנהגות זו ניכרות היטב במציאות המורכבת והכאוטית שאנו חווים. אם ברצוננו למנוע הרס נוסף ולהבטיח עתיד בטוח ובריא לדורות הבאים, עלינו להגביר את המאמצים לעורר את המודעות הקולקטיבית שלנו.


פוליטיקה ושקרים: האגו כמניע מרכזי


בעולם השרוי בתרדמת, גם הפוליטיקה והמנהיגות מונעות על ידי אגו וצרכים נמוכים. אדם מעורר, החופשי מאשליות האגו, אינו יכול להיות פוליטיקאי במובן המקובל. הוא אינו מסוגל לשקר, להבטיח הבטחות שווא או לרמות את הציבור לטובת ההישרדות הפוליטית שלו. המנהיגות האמיתית צריכה לנבוע ממקום של אמת פנימית, יושרה ורצון טוב, ולא מתוך שאיפות שלטון וכוח אנוכיות.


הרצון להירשם בהיסטוריה: אינסטינקט חייתי


הדחף האנושי להנציח את עצמנו בדפי ההיסטוריה, להשאיר חותם ומורשת, שורשיו נטועים עמוק באינסטינקטים החייתיים שלנו. בדומה לכלב המסמן עצים כדי להכריז על בעלותו על הטריטוריה, גם אנו רוצים "לסמן" את העולם בנוכחותנו, להשאיר רושם בל יימחה. אולם, שאיפה זו נובעת מאי-מודעות לטבענו האמיתי ולמהות הקיום. ככל שנתעורר, נבין שהישות האמיתית שלנו חורגת הרבה מעבר לזהות האישית הזמנית ולצורך בהכרה חיצונית.


הלאומים כסימון טריטוריה מיותר


גם המדינות, הלאומים והגבולות שיצרנו הם סוג של סימון טריטוריה מלאכותי ומיותר. ההפרדה בין עמים ותרבויות נובעת מפחד, חשדנות ורצון לשליטה, ולא משקפת את המציאות העמוקה יותר של האחדות והקשר ההדדי בין כל בני האנוש. ככל שנתפתח ונתעלה מעל צרכי האגו הצרים, כך תגבר ההכרה שאנו משפחה אנושית אחת, החולקת בית משותף על פני כדור הארץ. הגיע הזמן להסיר את המחיצות המדומות ולחיות בהרמוניה, מתוך כבוד והבנה הדדיים.


הדרך להתעוררות: פיתוח מודעות ואומץ


הצעד הראשון בדרך להתעוררות הוא פיתוח מודעות עצמית ואומץ להתבונן פנימה. עלינו להתנתק מזיהוי עם האגו ועם תסביכי הנחיתות המזינים אותו, ולגלות מחדש את מהותנו האמיתית. זהו תהליך הדרגתי של חקירה עצמית, של עימות כנה עם הפחדים והכאבים שלנו, ושל שחרור האחיזה בדימויים ובהרגלים המגבילים. ככל שנעמיק בתהליך זה, כך נוכל להתחבר למקור הפנימי של שלווה, חוכמה ואהבה בתוכנו, ולהקרין אותן לעולם.


חתירה לחיים הרמוניים וחיבור לטבע


ההתעוררות מזמינה אותנו לחיות בהרמוניה עם עצמנו, עם הסובבים אותנו ועם הטבע. עלינו ללמוד מחדש את שפת האחדות והחיבור, מעבר לדחפים המפרידים והמנוכרים. הטבע מהווה השראה ומודל לחיים מאוזנים, שבהם כל יצור ממלא את תפקידו בענווה ובהּודיה. ככל שנתחבר מחדש לאדמה, לצמחים ולבעלי החיים, כך נזכור את מקומנו הטבעי במארג החיים, ונוכל לחיות בתודעה אקולוגית של הדדיות והשפעה חיובית על כדור הארץ.


חיים של משמעות ותכלית עמוקה


התעוררות אמיתית מחייבת מעבר מחיים של הישרדות וסיפוק צרכים שטחיים, לחיים של משמעות ומימוש פוטנציאל. עלינו לגלות את הסיבה העמוקה לקיומנו, את המתנות והכישורים הייחודיים שיש לנו להציע לעולם. במקום לרדוף אחר הצלחה חומרית ומעמד חברתי חיצוניים, עלינו לטפח את חיי הנפש והרוח, להשקיע בהתפתחות פנימית ובתרומה אמיתית לסביבתנו. ככל שנחיה יותר מתוך הלב והאמת שלנו, כך החיים שלנו יהיו עשירים ומלאי סיפוק.


צעדים קטנים לקראת שינוי גדול


התהליך של התעוררות הוא מסע ארוך ואיטי, הדורש התמדה ונחישות. לא נוכל לשנות את העולם בן לילה, אבל כל אחד מאיתנו יכול לתרום את חלקו בדרכו הייחודית. כל מעשה קטן של חסד, אמפתיה וקבלת האחר מחזק את השדה המודע של כולנו ומקדם אותנו צעד נוסף לעבר החזון. אפילו ברמה האישית, כשאנו מתמודדים עם הפחדים העמוקים ביותר שלנו, משחררים כעסים ישנים ופותחים את הלב, אנו תורמים לשינוי הכולל.


הזמנה להתעוררות משותפת


ההתעוררות הקולקטיבית של המין האנושי היא האתגר הגדול ביותר של תקופתנו. בעידן של משברים גלובליים ואיומים קיומיים, אין לנו ברירה אלא לצמוח ולהתפתח. עלינו לשלב כוחות, ללמוד זה מזה, ולהעז לחלום ביחד על עתיד חדש. כשנצעד יחד בנתיב ההתעוררות, מחוברים ללב ולחזון המשותף, שום מכשול לא יעמוד בפנינו. אז הבה נצא למסע, נתמיר את השינה למודעות והפרדה לאחדות. זוהי ההזדמנות שלנו להיות אור לעולם, ולברוא מציאות חדשה ונהדרת.

תובנות מרכזיות אושו:


1. רק מעטים בודדים בהיסטוריה האנושית התעוררו באמת מהשינה.

2. האדם התפתח מבעלי חיים שנמצאים בשינה עמוקה, ללא מודעות עצמית.

3. נדרש אומץ רב לצאת מהשינה, מכיוון שאנו משקיעים כל כך הרבה בה.

4. מלחמות העולם מוכיחות שהאדם עדיין ישן.

5. ניתן למנוע מלחמת עולם שלישית רק על ידי העלאת מודעות מספקת.

6. אדם מעורר לא יכול להיות פוליטיקאי, מכיוון שהוא לא מסוגל לשקר.

7. רצון להירשם בהיסטוריה מוכיח משהו חייתי באדם.

8. אין צורך באומות על פני כדור הארץ, כולנו יכולים לחיות כאנושות אחת.

9. מנהיגות נובעת מתסביך נחיתות ורצון להוכיח את עצמנו.

10. רק לעיתים נדירות קמו אנשים כמו בודהא וסוקרטס שהעזו לצאת מהשינה.


"שינוי לא יבוא אם נחכה לאדם אחר או לזמן אחר. אנחנו הם אלה שלהם חיכינו. אנחנו השינוי שאנו מחפשים."

עצות מעשיות של אושו:1. התעוררו מהשינה והתחילו לחיות חיים מודעים יותר.

2. אל תתנו לאגו ולתסביך הנחיתות לשלוט בכם ובבחירות שלכם.

3. שאפו לאחדות ולחיים הרמוניים כאנושות אחת, ללא גבולות מלאכותיים.

4. היו אמיצים מספיק כדי לומר את האמת, גם אם היא לא פופולרית.

5. השקיעו בהתפתחות האישית שלכם ובהעלאת המודעות, במקום בחלומות שווא.

6. זכרו שאתם יותר מסתם בעלי חיים, ויש לכם פוטנציאל להתעלות מעל לדחפים החייתיים.


שאלות מעוררות מחשבה:


1. האם אתם מרגישים שאתם חיים חיים של שינה או של התעוררות? מה גורם לכם לחשוב כך?

2. באילו תחומים בחייכם אתם עדיין "ישנים" ומה עוצר אתכם מלהתעורר?

3. איך אתם יכולים לתרום להתעוררות של יותר אנשים סביבכם ולמנוע הרס עתידי?

4. מה הייתם מוכנים לוותר או לשנות כדי לחיות חיים מודעים ומלאי משמעות יותר?

5. איזו תובנה או רעיון מההרצאה הכי מהדהדים אתכם ואיך תוכלו ליישם אותם כבר מהיום?

בחן את תודעתך:


1. האם אתם מודעים לרגע הנוכחי או שאתם חיים בעיקר בעבר או בעתיד? תרגלו להיות כאן ועכשיו.

2. מהן המחשבות האוטומטיות שעוברות לכם בראש במהלך היום? נסו לזהות אותן ולהחליף אותן במחשבות מקדמות.

3. באילו מצבים אתם מגיבים מתוך אגו או תסביך נחיתות? תרגלו לפעול מתוך מקום פנימי של ביטחון עצמי.

4. כיצד אתם יכולים לתרום ליצירת עולם מאוחד ואוהב יותר? עשו מעשה קטן של חסד וחמלה בכל יום.

5. מהו הפחד הכי גדול שלכם? התמודדו אתו צעד אחר צעד והפכו אותו למנוף לצמיחה והתפתחות.


אושו להתעורר לעולם | רוב בני האדם חיים בשינה עמוקה | ד"ר מזרחי אברהם מייסד מכללת טאותרפיהComments


bottom of page