top of page

אושו : האם אתה הורג את הזמן או שהזמן הורג אותך | ד"ר מזרחי אברהם מייסד מכללת טאותרפיה

החיים מתחילים ברגע שבו חיים קודמים מסתיימים במוות. כאשר אדם מת, פרק אחד בחייו נסגר, אך הספר כולו לא מסתיים. הוא רק עובר לפרק הבא. האדם הגוסס מתחיל לדמיין את חייו הבאים. לפני שהפרק נסגר, כל החיים חולפים במהירות לנגד עיניו, כל הזיכרונות, החוויות, התשוקות והרצונות הממומשים והבלתי ממומשים. הכל קורה בתוך שבריר שנייה, כי אין זמן. זהו תהליך מהותי שבו האדם אוסף את כל חוויותיו לפני שהוא ממשיך הלאה.


אושו : האם אתה הורג את הזמן או שהזמן הורג אותך | ד"ר מזרחי אברהם מייסד מכללת טאותרפיה

קורס 12 הצעדים - מכללת טאותרפיה
אושו : האם אתה הורג את הזמן או שהזמן הורג אותך | ד"ר מזרחי אברהם מייסד מכללת טאותרפיה


עַבְדֵי זְמָן עַבְדֵי עֲבָדִים הֵם – / עֶבֶד אֲדֹנָי הוּא לְבַד חָפְשִׁי:


עַל כֵּן בְּבַקֵּשׁ כָּל-אֱנוֹשׁ חֶלְקוֹ / "חֶלְקִי אֲדֹנָי!" אָמְרָה נַפְשִׁי.


הגוף והמוח לא ימשיכו איתו, אך התשוקה המשתחררת מהם תיצמד לנשמתו ותגדיר את חייו העתידיים. כל מה שנותר בלתי ממומש, האדם יתקדם לעבר אותו יעד. איך החיים החדשים יהיו נקבעים ב-99% על ידי הרגע האחרון של המוות. מה שנאסף ומובא כמו זרע, יהפוך לעץ, יניב פירות או פרחים. הכל כבר קיים בכוח בתוך הזרע, גם אם איננו מסוגלים לקרוא זאת. התכנית כולה נמצאת שם, וכל מה שעתיד לקרות כבר נוכח.


מה שהאדם עושה ברגע המוות שלו קובע כיצד תהיה לידתו הבאה. רוב האנשים מתים תוך הצמדות לחיים, כי הם אינם רוצים למות. רק ברגע המוות הם מכירים בעובדה שהם לא באמת חיו. החיים פשוט חלפו כמו חלום, ועכשיו לא נותר עוד זמן. במקום לחיות את הזמן שהיה להם, אנשים מבזבזים אותו על דברים טיפשיים. הם משחקים קלפים או שחמט ואומרים שהם "הורגים את הזמן". אבל באמת, הזמן הוא זה שהורג אותם. הזמן לא חולף או בורח, הוא תמיד נמצא איפה שהוא. אלה האנשים שעוברים וזורמים בכל רגע.


החיים מתחילים הרבה לפני הלידה, אפילו לפני ההתעברות. החיים מתחילים בסיומם של החיים הקודמים. פרק אחד נסגר ואחר נפתח. מה שאדם עושה ברגע מותו קובע איך תהיה לידתו. עליו לחיות כל רגע במלואו, לשחרר תשוקות שליליות ולקבל את המוות כחלק טבעי מהחיים. רק כך הוא יוכל להבטיח שהפרק הבא יהיה טוב יותר.


המוות הוא לא סוף הדרך, אלא תחנה במסע האינסופי של הנשמה. החיים לא מתחילים בלידה ולא מסתיימים במוות, אלא נמשכים הלאה כספר עם פרקים אינסופיים. מה שנעשה ברגע המוות מכתיב את צורת החיים הבאים. לכן, חשוב לחיות בהווה, לממש את הפוטנציאל הפנימי, למצוא משמעות עמוקה ולהתכונן למעבר הבא מתוך השלמה ושלווה. הבנה זו יכולה לעזור לנו לנצל את מתנת החיים על הצד הטוב ביותר.
החיים כספר אינסופי: המוות כתחנה במסע הנשמהפתיחה: החיים מתחילים מחדש עם סיום החיים הקודמים


החיים לא מתחילים ברגע הלידה ולא מסתיימים ברגע המוות. למעשה, החיים מתחילים מחדש בדיוק ברגע שבו החיים הקודמים מגיעים לסיומם עם המוות. כאשר אדם מת, פרק אחד בחייו אומנם נסגר, אך הספר עצמו לא מסתיים. הוא פשוט עובר לפרק הבא. האדם שנמצא על ערש דווי מתחיל כבר לדמיין ולהתכונן לקראת החיים הבאים שלו. זהו תהליך מעבר טבעי וחיוני.


שבריר השנייה של המוות: סיכום החיים בפלאש


לפני שהפרק הנוכחי נסגר סופית, מתרחש דבר מופלא. בשבריר השנייה של המוות, כל החיים חולפים במהירות מסחררת לנגד עיני האדם הגוסס. כל הזיכרונות, החוויות, התשוקות, הרצונות, ההישגים והכישלונות עוברים כמו סרט מהיר. פרטים קטנים וחסרי חשיבות לכאורה צפים גם הם. הכל מתרחש במהירות עצומה, כי אין יותר זמן. זהו תהליך הכרחי שבו האדם אוסף, מסכם ומקבץ את מכלול החוויות שלו לפני שהוא ממשיך אל הבלתי נודע.


הזרע של החיים הבאים: תשוקות מהחיים הקודמים


בסיום התהליך הזה, כשהגוף הפיזי והמוח מפסיקים לתפקד, התשוקה האנושית משתחררת מהם ונצמדת לנשמה. התשוקות והרצונות שאדם צבר במהלך חייו, בין אם מומשו או לא, הופכים לזרעים שינבטו וינתבו את החיים הבאים. כל משאלה שנותרה בלתי ממומשת תהפוך ליעד שאליו תשאף הנשמה בגלגול הבא. החיים החדשים נקבעים כמעט לחלוטין, ב-99%, על ידי אותו רגע אחרון של המוות. מה שהאדם אסף ונשא עימו כזרע, יתפתח לעץ מלא, יניב פירות או פרחים. כל האפשרויות כבר טמונות בתוך הזרע, גם אם איננו יכולים לפענח את השפה הזו. התוכנית השלמה נמצאת שם והיא תתממש.


החשיבות של רגע המוות: קביעת גורל הלידה הבאה


רגע המוות הוא אפוא רגע קריטי ועצום עוצמה. מה שהאדם חווה, מרגיש וחושב באותו רגע גורלי קובע למעשה איך תיראה הלידה וההתגלמות הבאה שלו. על פי רוב, בני אדם מתים כשהם אחוזים בחרדה ובהיאחזות עזה בחיים, כי הם אינם רוצים לעזוב. רק ברגע האמת הזה הם לפתע מבינים שבעצם לא ניצלו את חייהם, שהזמן חמק מבין אצבעותיהם מבלי שבאמת חיו. החיים התנהלו כמו חלום חמקמק, וכעת, כשהמוות מתדפק על הדלת, אין עוד אפשרות לתקן או לשנות. במקום למלא את הזמן שניתן להם בתוכן ומשמעות, רוב האנשים מבזבזים אותו על עיסוקים טפלים. הם משחקים משחקים ומנסים "להרוג" את הזמן, בלי לקלוט שבעצם הזמן הוא שלאט לאט קוטל אותם. הזמן עצמו אינו זז או משתנה, הוא תמיד היה ותמיד יהיה. אלה האנשים שזורמים ונעלמים בתוך נהר הזמן האינסופי.


ראיית התמונה הגדולה: המוות כחלק בלתי נפרד מהחיים


כדי לחיות חיים מלאים ובעלי משמעות, עלינו להכיר בכך שהמוות הוא חלק בלתי נפרד ממעגל החיים. החיים מתחילים הרבה לפני הרגע שבו אנו נולדים פיזית, ואפילו עוד קודם לרגע ההתעברות. שורשי החיים נטועים עמוק בסיומם של החיים הקודמים. פרק אחד מסתיים, ובו ברגע פרק חדש מתחיל. עלינו להבין שכל מה שנעשה ברגע המוות ישפיע באופן ישיר על איכות הלידה וההתנסות שלנו בסבב הבא. על כן, חובה עלינו לנצל כל רגע ורגע שניתן לנו, למלא את חיינו בתוכן ובייעוד, לשחרר כבלים של תשוקות הרסניות ושליליות, ולקבל את המוות בשלווה כשלב טבעי במסע הגדול.


לחיות בהווה ולהתכונן לעתיד: עצות לחיים מועילים ומודעים


כדי לחיות חיים מיטביים ולהבטיח שהפרק הבא שלנו יהיה עשיר ומספק יותר, ישנם מספר עקרונות מנחים שכדאי לאמץ. ראשית, עלינו להיות קשובים ונוכחים בכל רגע, ולנצל את הזמן שיש לנו לטובת מימוש הפוטנציאל הטמון בנו. שנית, עלינו לזהות ולהשיל מעלינו דפוסי חשיבה ותשוקות שליליות שעלולות להשפיע לרעה על עתידנו. שלישית, עלינו לחפש ולמצוא את המשמעות העמוקה והאותנטית בחיינו, ולפעול לאורה. ורביעית, עלינו להכין את עצמנו לקראת הבלתי נמנע, לקבל את העובדה שהחיים זמניים, ולטפח יחס של השלמה ושלווה פנימית. על ידי יישום העקרונות הללו נוכל לחיות בצורה מלאה ושלמה יותר, וליצור בסיס איתן לחיים הבאים.


החיים כהזדמנות יקרת ערך לצמיחה והתעלות


לסיכום, ההבנה שהמוות הוא לא סוף הדרך אלא רק תחנה במסע האינסופי של הנשמה, יכולה לשנות מהותית את חווית החיים שלנו. היכולת לראות את התמונה הגדולה מאפשרת לנו להעריך עמוקות יותר את המתנה היקרה מפז של החיים עצמם. כשאנו קולטים שאיננו מוגבלים לגוף הפיזי החולף, ושבכל רגע נתון אנו מניחים את היסודות לעתיד, אנו יכולים לגשת לחיים בצורה אחראית ומודעת הרבה יותר. על ידי מיקוד בהווה, מימוש הייעוד האישי, שחרור ההיאחזויות המכבידות והכנה לקראת המעבר הבא, אנו רוקמים את המארג העדין של החיים במיטבו. כל רגע הוא הזדמנות יקרה מפז להתעלות, להשתנות ולהתקדם במסע של הנשמה. החיים הם אכן ספר עם פרקים אינסופיים, וכל אחד מאיתנו הוא הסופר של הפרק הבא.


תובנות מרכזיות של אושו:


1. החיים מתחילים ברגע שבו חייך הקודמים מסתיימים במוות.

2. כאשר אתה מת, פרק אחד בחיים נסגר, אך הספר אינו נסגר.

3. האדם הגוסס מתחיל לדמיין את חייו הבאים.

4. כל החיים חולפים במהירות בפני האדם ברגע המוות.

5. הכל קורה בתחום שניתן לכנותו תשוקה או רצון.

6. הגוף והמוח אינם ממשיכים, אך התשוקה משתחררת מהם ונצמדת לנשמה.

7. התשוקה תקבע את חייו העתידיים של האדם.

8. מה שאתה עושה ברגע המוות קובע איך תהיה הלידה שלך.

9. רוב האנשים מתים תוך אחיזה בחיים ואי רצון למות.

10. רק ברגע המוות אנשים מכירים בעובדה שהם לא באמת חיו.


"המפתח לחיים טובים הוא לחיות בהווה תוך למידה מהעבר והכנה לעתיד".

עצות מעשיות של אושו:1. חיו את חייכם במלואם בכל רגע, כי אינכם יודעים מתי יגיע סופם.

2. שחררו תשוקות ורצונות שליליים לפני רגע המוות כדי לא להעביר אותם לחיים הבאים.

3. היו מודעים לכך שכל פרק בחיים מסתיים, אך הספר נמשך הלאה.

4. השתמשו בזמן שיש לכם כדי לממש את הפוטנציאל שלכם ולחיות בצורה משמעותית.

5. זכרו שהתשוקות והרצונות שלכם מעצבים את המציאות העתידית שלכם.

6. קבלו את המוות כחלק בלתי נפרד מהחיים והכינו את עצמכם לקראתו.

מנטרות לדיבור עצמי ד"ר מזרחי אברהם:1. במקום "אין לי מספיק זמן", אמרו: "אני מנצל את הזמן שיש לי כדי לחיות את חיי במלואם".

2. במקום "אני מפחד ממוות", אמרו: "אני מקבל את המוות כחלק טבעי ממעגל החיים".

3. במקום "אני תקוע בעבר", אמרו: "אני משתמש בניסיון העבר שלי כדי ליצור הווה ועתיד טובים יותר".

4. במקום "החיים חסרי משמעות", אמרו: "אני מוצא משמעות בכל רגע של החיים שלי".

5. במקום "אני אבוד ומבולבל", אמרו: "אני בוטח בתהליך החיים ויודע שאני במסלול הנכון".


שאלות מעוררות מחשבה מתוך המאמר:


1. כיצד התובנות מהשיעור יכולות לשנות את הדרך שבה אתם חיים את חייכם?

2. אילו תשוקות ורצונות מניעים אתכם בחיים ואיך הם עשויים להשפיע על העתיד שלכם?

3. מהי המשמעות האמיתית של החיים עבורכם וכיצד אתם יכולים לממש אותה?

4. כיצד אתם יכולים להתכונן למוות ולהשלים עם העובדה שהחיים סופיים?

5. מה יכול לעזור לכם לחיות בהווה ולנצל את הזמן שנותר לכם בצורה הטובה ביותר?


בחן את תודעתך:


1. האם אתם מרגישים שאתם חיים את החיים במלואם בכל רגע נתון? אם לא, מה תוכלו לעשות כדי לשנות זאת?

2. האם יש לכם תשוקות או רצונות שליליים שמחזיקים אתכם אחורה? כיצד תוכלו לשחרר אותם?

3. כיצד אתם יכולים להשתמש בחוויות העבר שלכם כדי ליצור הווה ועתיד טובים יותר?

4. מהם הצעדים שתוכלו לנקוט כדי למצוא משמעות עמוקה יותר בחיים שלכם?

5. האם אתם מוכנים לקבל את העובדה שהחיים מתחילים ונגמרים? מה תוכלו לעשות כדי להתכונן לרגע המעבר הזה?קורס 12 הצעדים - מכללת טאותרפיה
מרכז יום לטיפול בהתמכרויות חוסר איזון נפשי וטראומה


אושו : האם אתה הורג את הזמן או שהזמן הורג אותך | ד"ר מזרחי אברהם מייסד מכללת טאותרפיה

Comments


bottom of page