top of page

אושו על חמלה אולטימטיבית | ד"ר מזרחי אברהם מייסד מכללת טאותרפיה

Updated: Apr 13

האהבה שאנו מכירים בעולם היא לעיתים קרובות אשליה, כסות עיניים המסתירה את השנאה הרווחת. למרות השיח הנפוץ על אהבה, המציאות מלמדת על נוכחות של שנאה בין דתות, מדינות ומעמדות חברתיים. מדי עשור פורצת מלחמת עולם כתוצאה מהצטברות השנאה, וההיסטוריה האנושית רצופה באלפי מלחמות.


אושו על חמלה אולטימטיבית | ד"ר מזרחי אברהם מייסד מכללת טאותרפיה

קורס 12 הצעדים - מכללת טאותרפיה
אושו על חמלה אולטימטיבית | ד"ר מזרחי אברהם מייסד מכללת טאותרפיה


הפתרון אינו טמון בהטפה לאהבה, אלא בטיפוח מודעות לכל הרגשות המתעוררים בנו, בין אם מדובר בשנאה או באהבה. המודעות היא האיכות החשובה, ולא אופי הרגש עצמו. במקום לכוון את האדם לאהוב או לשנוא, יש ללמד אותו להיות ערני ומודע לפני שרגש מסוים משתלט עליו.


מודעות היא כוח מהפך בעל איכויות מאגיות. היא מסוגלת להמס את כל הדברים המכוערים שבנו ולהפוך אותם ליופי טהור, מבלי שנצטרך לעשות דבר. די בכך שנשים לב בערנות לתחושות העולות בנו, ונגלה שרגשות שליליים כמו כעס פשוט מתפוגגים, ובמקומם נותר ניחוח של חמלה, אהבה וטוב לב.


על פי גישה זו, מה שמעמיק ומתחזק לנוכח מודעות הוא מעלה, ואילו מה שמתפוגג ונעלם ממנה נחשב לחטא. ההגדרה של מעשים כחיוביים או שליליים אינה תלויה במעשים עצמם, כי אם ברמת המודעות של מבצעם. כל אחד יכול לגלות זאת בעצמו על ידי התבוננות פנימית וחקירה עצמית, ללא צורך באמונה בדבר מה.


כוחה המופלא של המודעות טמון ביכולתה להפוך את הקערה על פיה מבלי לדכא דבר. היא פשוט שופכת אור על הדברים, וחושפת את טבעם האמיתי. אם נשמור על מודעות שוטפת בכל פעולותינו, נוכל לחיות חיים נטולי שנאה, כעס וקנאה, לא בזכות מאמץ לוחץ או התנגדות, אלא פשוט דרך נוכחות ערה.


המסר המרכזי הוא שעל האדם לשאוף למודעות מלאה ועקבית, ולהשקיע בכך את מירב תשומת הלב. זוהי הדרך היחידה לצמיחה רוחנית ולחיים משוחררים מסבל. שאר הדברים אינם באמת חשובים - לא המעשים עצמם, לא האמונות או הדעות, ואפילו לא הבחירה בין אהבה לשנאה. רק המודעות קובעת.


כולנו נושאים בחובנו ניצוץ של תודעה זכה וצלולה, ועלינו מוטלת המשימה לאפשר לו לזרוח ולהאיר את חיינו. ככל שנתירגל בכך ונעמיק בדרך זו, כך נזכה לחוות את החיים במלוא יופיים ועומקם. המפתח לאושר, לשלווה ולמימוש עצמי נמצא בפנים, והוא נגיש לכל אחד המוכן להתבונן פנימה בכנות ובהקשבה. זהו מסע מופלא שבכוחו לשנות את חיינו מן היסוד, צעד אחר צעד, רגע אחרי רגע של מודעות טהורה.


מודעות - המפתח לחיים משוחרריםהאשליה של האהבה בעולם המודרני


האהבה שאנו מכירים בעולם היא לעיתים קרובות אשליה, כסות עיניים המסתירה את השנאה הרווחת. למרות השיח הנפוץ על אהבה, המציאות מלמדת על נוכחות של שנאה בין דתות, מדינות ומעמדות חברתיים. כולם מדברים על אהבה, אך אלו לרוב רק מילים ריקות מתוכן. כשמביטים סביב, קל לראות עד כמה השנאה חזקה ונוכחת. היא מפעפעת בכל רובדי החברה האנושית, ומתפרצת מדי פעם במלחמות הרסניות.


שורשי השנאה והמלחמות בהיסטוריה האנושית


מדי עשור פורצת מלחמת עולם כתוצאה מהצטברות השנאה, וההיסטוריה האנושית רצופה באלפי מלחמות. נדמה שלמרות כל ההתקדמות הטכנולוגית והתרבותית, האנושות עדיין לא למדה להתמודד עם השנאה ולמנוע את ההשלכות ההרסניות שלה. הסיבות לכך מורכבות ושזורות זו בזו - החל מאינטרסים כלכליים וכוחניים, דרך שליטה חברתית ואידיאולוגית, ועד למנגנונים פסיכולוגיים עמוקים של פחד, קנאה ותסכול.


הצורך בגישה חדשה - מודעות במקום הטפה


הפתרון אינו טמון בהטפה לאהבה, אלא בטיפוח מודעות לכל הרגשות המתעוררים בנו, בין אם מדובר בשנאה או באהבה. המודעות היא האיכות החשובה, ולא אופי הרגש עצמו. במקום לכוון את האדם לאהוב או לשנוא, יש ללמד אותו להיות ערני ומודע לפני שרגש מסוים משתלט עליו. זוהי גישה שונה בתכלית מהדרך המקובלת של ציווי מוסרי או אידיאולוגי. היא מכוונת לחיבור עמוק יותר של האדם עם עצמו, מתוך אמונה שהמפתח לשינוי נמצא בפנים.


המאגיה שבמודעות - המסת הרגשות השליליים


מודעות היא כוח מהפך בעל איכויות מאגיות. היא מסוגלת להמס את כל הדברים המכוערים שבנו ולהפוך אותם ליופי טהור, מבלי שנצטרך לעשות דבר. די בכך שנשים לב בערנות לתחושות העולות בנו, ונגלה שרגשות שליליים כמו כעס פשוט מתפוגגים, ובמקומם נותר ניחוח של חמלה, אהבה וטוב לב. התהליך הזה מתרחש מעצמו, ללא כל מאמץ או התערבות מצידנו. פשוט נוכחות קשובה ומלאה, המאפשרת לדברים להתגלות כפי שהם.


ההגדרה החדשה של מעלה וחטא על פי מודעות

על פי גישה זו, מה שמעמיק ומתחזק לנוכח מודעות הוא מעלה, ואילו מה שמתפוגג ונעלם ממנה נחשב לחטא. ההגדרה של מעשים כחיוביים או שליליים אינה תלויה במעשים עצמם, כי אם ברמת המודעות של מבצעם. זוהי תפיסה מהפכנית הסותרת את המוסכמות המוסריות המסורתיות. היא מזמינה אותנו להתבונן בחיים במבט חדש ורענן, משוחרר מהשיפוטיות וההאשמה העצמית שכה מאפיינות את מערכת הערכים הרגילה.


חקירה עצמית וגילוי אישי - הדרך להתנסות במודעות


כל אחד יכול לגלות זאת בעצמו על ידי התבוננות פנימית וחקירה עצמית, ללא צורך באמונה בדבר מה. המודעות אינה תלויה בידע, בהשכלה או במעמד חברתי. היא נגישה לכל אדם המוכן להקדיש לה תשומת לב. ככל שנתרגל בה, היא תהפוך יותר ויותר לאופן הקיום הטבעי שלנו. נוכל לחוות בהדרגה את ההשפעות המדהימות שלה על איכות החיים והיחסים, ולהיווכח שמדובר בעוצמה אמיתית הטמונה בנו מלכתחילה.


ייחודה של המודעות - העדר דיכוי וחשיפת הטבע האמיתי


כוחה המופלא של המודעות טמון ביכולתה להפוך את הקערה על פיה מבלי לדכא דבר. היא פשוט שופכת אור על הדברים, וחושפת את טבעם האמיתי. בניגוד לשיטות אחרות המבוססות על שליטה עצמית ומשמעת נוקשה, המודעות מאפשרת לחיים לזרום בחופשיות וספונטניות. היא מלמדת אותנו לקבל את מה שיש, מתוך הכרה שכל חוויה, נעימה כלא נעימה, מגיעה ומתפוגגת מאליה. בכך טמון סוד החופש האולטימטיבי.


חיים של שלום ושלווה דרך נוכחות ערה

אם נשמור על מודעות שוטפת בכל פעולותינו, נוכל לחיות חיים נטולי שנאה, כעס וקנאה, לא בזכות מאמץ לוחץ או התנגדות, אלא פשוט דרך נוכחות ערה. נגלה שככל שהמודעות מעמיקה, כך מתפתחות בנו ספונטנית תכונות כמו סובלנות, אמפתיה, סליחה ואהבה אוניברסלית. נחווה תחושה הולכת וגדלה של שלום ושלווה, שאינה תלויה בנסיבות חיצוניות. זוהי מהות האושר האמיתי - שמחה פנימית שאינה מושפעת מגורמים חולפים.


מסר מרכזי - מודעות מלאה ועקבית כתנאי לצמיחה רוחנית


המסר המרכזי הוא שעל האדם לשאוף למודעות מלאה ועקבית, ולהשקיע בכך את מירב תשומת הלב. זוהי הדרך היחידה לצמיחה רוחנית ולחיים משוחררים מסבל. כל השאר משני - המעשים, האמונות, הדעות, ואפילו הבחירה בין אהבה לשנאה. רק המודעות היא שקובעת בסופו של דבר את איכות החיים. ככל שהיא תהיה רציפה ויציבה יותר, כך נזכה לשחרור עמוק יותר מהמלכודות המנטליות שלנו.


ניצוץ התודעה הזכה הטמון בכל אחד


כולנו נושאים בחובנו ניצוץ של תודעה זכה וצלולה, ועלינו מוטלת המשימה לאפשר לו לזרוח ולהאיר את חיינו. זהו המצפן הפנימי שלנו, המדריך אותנו הביתה אל עצמנו. ככל שנתירגל בכך ונעמיק בדרך זו, נחווה את החיים במלוא יופיים ועומקם. נראה את הפלא שבכל רגע, ונחוש הכרת תודה אינסופית על הזכות להיות בני אדם. זוהי זכות שאין שנייה לה, הזדמנות יקרת ערך להגשמה עצמית אמיתית.


דרך חיים של ערנות והתבוננות פנימית


המפתח לאושר, לשלווה ולמימוש עצמי נמצא בפנים, והוא נגיש לכל אחד המוכן להתבונן פנימה בכנות ובהקשבה. זהו מסע מופלא שבכוחו לשנות את חיינו מן היסוד, צעד אחר צעד, רגע אחרי רגע של מודעות טהורה. ככל שנצעד בו, נגלה שהאור שאנו מחפשים מצוי בתוכנו כל העת. נבין שהחיים עצמם מזמינים אותנו להיפתח אל עוצמת הנוכחות, ולחיות מתוך ערות מוחלטת. זו הזמנה שאין לסרב לה, שכן היא מובילה הישר אל לב הקיום.


תובנות מרכזיות של אושו:


1. האהבה שלכם היא אחיזת עיניים, ולכן בעולם רואים יותר שנאה מאשר אהבה.

2. כולם מדברים על אהבה, אבל זה רק דיבורים. בפועל, שנאה נמצאת בכל מקום.

3. מלחמות פורצות כל עשר או עשרים שנה בגלל הצטברות השנאה.

4. חשוב להיות מודעים לרגשות שלנו, בין אם זו שנאה או אהבה.

5. מודעות היא כוח מהפך שיכול להפוך את הדברים המכוערים בנו ליפים.

6. הגדרת המעשים כחטא או מעלה תלויה במודעות שלנו, ולא במעשים עצמם.

7. ניתן לנסות ולראות אילו דברים נעלמים ואילו נשארים כשמפעילים מודעות.

8. מודעות לא דוחקת שום דבר, אלא פשוט ממיסה את הדברים השליליים.

9. אם נשמור על מודעות לאורך כל פעולותינו, לא נמצא בחיינו שנאה, כעס או קנאה.

10. היופי במודעות הוא שהיא לא דורשת מאיתנו לעשות דבר מלבד להיות קשובים.


"אין דרך אל האושר. האושר הוא הדרך." - תיק נאת האן

עצות מעשיות של אושו:


1. תרגלו מודעות בכל רגע נתון, במיוחד כשעולים בכם רגשות חזקים.

2. אל תנסו לדחוק או לדכא רגשות שליליים, פשוט הביטו בהם בקשב.

3. שימו לב אילו תכונות מתחזקות ואילו נעלמות לנגד עיניכם כשאתם מודעים.

4. זכרו שלמודעות יש כוח מהפך שיכול להפוך את המכוער ליפה.

5. אל תשפטו את עצמכם או אחרים לפי המעשים, אלא לפי רמת המודעות.

6. השתדלו לשמור על מודעות עקבית לאורך כל שעות היום והפעילויות השונות.


מנטרות לדיבור עצמי של אושו:1. במקום "אני מלא/ת שנאה", תגידו "אני מרחיב/ה את המודעות שלי לרגשותיי".

2. במקום "הכל סביבי רע", תגידו "אני מביט/ה במציאות בעיניים חדשות ומודעות".

3. במקום "אני חסר/ת אונים מול הרגשות שלי", תגידו "יש בי כוח מהפך של מודעות".

4. במקום "העולם מלא אלימות ושנאה", תגידו "אני תורם/ת לעולם דרך המודעות שלי".

5. במקום "אני אדם רע/ה", תגידו "המודעות שלי מאפשרת לי להפוך ליותר ויותר יפה".


שאלות מעוררות מחשבה:1. באילו מצבים בחייכם אתם מזהים שעולים בכם רגשות שליליים חזקים?

2. מה הרגשתם כשהבטתם ברגש השלילי מנקודת מבט של מודעות, בלי לנסות לשנות אותו?

3. האם הצלחתם לזהות תכונה או רגש מסוים שנעלם כשהפעלתם עליו את אור המודעות?

4. באילו דרכים אתם יכולים לתרגל הרחבת מודעות במהלך שגרת יומכם?

5. כיצד תוכלו להביא את בשורת המודעות לסביבה הקרובה שלכם ולהשפיע לטובה?


אושו על חמלה אולטימטיבית | ד"ר מזרחי אברהם מייסד מכללת טאותרפיהCommentaires


bottom of page