top of page

אושו על שימוש בסמים | מה עושים עם מגפת הסמים ד"ר מזרחי אברהם

Updated: Jun 23

סמים הם בעיה חברתית נפוצה ומדאיגה. במקום לאסור על סמים לחלוטין, על הממשלות לעבוד עם מדענים כדי למצוא סמים טובים יותר עם תופעות לוואי מזיקות פחות. איסור על שימוש בסמים מעניק להם חשיבות רבה יותר בעיני צעירים. הניסיון להגביל גישה לסמים רק מגביר את הפיתוי להשתמש בהם, כפי שהאל הנוצרי התגרה באדם וחווה כשאסר עליהם לאכול מעץ הדעת.


אושו על שימוש בסמים | מה עושים עם מגפת הסמים| ד"ר מזרחי אברהם

אושו על שימוש בסמים | מה עושים עם מגפת הסמים ד"ר מזרחי אברהם
אושו על שימוש בסמים | מה עושים עם מגפת הסמים ד"ר מזרחי אברהם


תקציר ההרצאה:

אושו על שימוש בסמים | מה עושים עם מגפת הסמים ד"ר מזרחי אברהם


סמים הם בעיה חברתית נפוצה ומדאיגה. במקום לאסור על סמים לחלוטין, על הממשלות לעבוד עם מדענים כדי למצוא סמים טובים יותר עם תופעות לוואי מזיקות פחות. איסור על שימוש בסמים מעניק להם חשיבות רבה יותר בעיני צעירים. הניסיון להגביל גישה לסמים רק מגביר את הפיתוי להשתמש בהם, כפי שהאל הנוצרי התגרה באדם וחווה כשאסר עליהם לאכול מעץ הדעת.


איסורים על חומרים ממכרים תמיד מביאים לתוצאות הפוכות. בהודו, כל פעם שאסרו אלכוהול, יותר אנשים התחילו לשתות וצרכו סוגים מסוכנים יותר של אלכוהול תוצרת בית. כשביטלו את האיסורים, אחוז המשתמשים ירד מיד. זה מראה שאנשים פונים לסמים ואלכוהול כדי להימלט מחיים קשים ואומללים.


הפתרון הוא לא לאסור סמים אלא לעזור לאנשי מדע לייצר סמים בטוחים יותר שיהיו זמינים תחת פיקוח רפואי. חדרים ייעודיים בבתי חולים יכולים לאפשר לאנשים להתנסות בסמים בסביבה מבוקרת. זה יקל את הקסם והפיתוי שלהם. אסור ששליחת צעירים למאסר בגלל שימוש בסמים תהרוס את חייהם וחינוכם. זה רק הופך אותם למכורים מנוסים יותר.


סמים צריכים להיחשב כתרופה שניתנת במינון ובזמנים נכונים כדי לספק הרפיה ושלווה לאנשים הזקוקים לכך, בדומה ללכת לכנסייה בימי ראשון. אך לאלו שמתרגלים מדיטציה, סמים לא נחוצים ואף מזיקים. המדיטציה מעניקה אושר ושמחה עמוקים יותר מכל חומר כימי, והסמים רק עוכרים את צלילות התודעה. לכן, שימוש בסמים אסור במרכז המדיטציה אך זה נובע מחוסר הצורך בהם ולא מאיסור שרירותי.


בסופו של דבר, מטרת הממשלות צריכה להיות לטפל בשורשי הבעיה ולספק דרכים בריאות להגיע לשלווה נפשית. במקום מלחמה עקרה בסמים הגורמת יותר נזק מתועלת, עליהן להכיר בצרכים האנושיים העומדים בבסיס ההתמכרויות. הסדרה מושכלת של שימוש מפוקח, יחד עם קידום שיטות טבעיות להתעלות כמו מדיטציה, יוכלו לצמצם בהדרגה את נזקי הסמים לפרט ולחברה. רק גישה הומנית וחומלת, נטולת שיפוטיות, תוכל להתמודד ביעילות עם אתגר זה.
סיכום מורחב: אושו על שימוש בסמים | מה עושים עם מגפת הסמים ד"ר מזרחי אברהםאושו על שימוש בסמים | מה עושים עם מגפת הסמים ד"ר מזרחי אברהם
אושו על שימוש בסמים | מה עושים עם מגפת הסמים ד"ר מזרחי אברהם

סמים - בין איסור לפיקוח מושכל


מבוא: בעיית הסמים בחברה המודרנית


סמים הם אחת הבעיות החברתיות המטרידות ביותר בעידן המודרני. השימוש לרעה בסמים גורם לנזקים אישיים וחברתיים עצומים, החל מבעיות בריאותיות ונפשיות וכלה בפשיעה, אלימות והתמוטטות מבנים משפחתיים. ממשלות וגופים ציבוריים משקיעים מאמצים רבים במלחמה בסמים, אך לעתים קרובות המדיניות המקובלת של איסור מוחלט אינה מביאה לתוצאות המיוחלות. נדרשת חשיבה מחודשת על האופן שבו החברה מתמודדת עם סוגיית הסמים.


השלכות השליליות של מדיניות האיסור

הגישה הרווחת כיום במרבית המדינות היא הוצאת הסמים אל מחוץ לחוק והטלת עונשים כבדים על מפיצים ומשתמשים. אולם, כפי שההיסטוריה מלמדת, איסורים גורפים על חומרים ממכרים רק הופכים אותם לאסורים ומסוכנים יותר. העלאת הסמים למעמד של "פרי אסור" מגבירה דווקא את הפיתוי להשתמש בהם, במיוחד בקרב צעירים הנמשכים לריגושים ואתגרים. כאשר החומרים נדחקים למחתרת, קשה יותר לפקח על איכותם ועל הפצתם והדבר מוביל לשימוש בתערובות מזוהמות ומזיקות במיוחד.


ניסיונות עבר לאסור אלכוהול והשלכותיהם

תקופות היובש בארצות הברית ובמדינות אחרות בעבר משמשות דוגמה מאלפת לכישלון המדיניות האוסרת. בכל פעם שאסרו על אלכוהול, הוא לא נעלם אלא פשוט עבר לשוק השחור. יותר אנשים החלו לצרוך אלכוהול באופן מופרז וסודי, לעתים קרובות תמורת סכומי כסף גבוהים ותוך סיכון בריאותם בשתייה של משקאות מפוקפקים. העבריינות והשחיתות השלטונית שגשגו סביב המסחר הבלתי חוקי. מנגד, כשביטלו את האיסורים, צריכת האלכוהול המופרזת ירדה מייד. זוהי עדות לכך שבני אדם נוטים לחפש דרכים לברוח מהקשיים, ואם נחסום בפניהם את הדרכים המזיקות, הם ימצאו חלופות בריאות יותר.


הצורך העמוק מאחורי השימוש בסמים

המפתח להבנת שורשי בעיית הסמים הוא ההכרה שאנשים פונים לחומרים ממכרים מתוך מצוקה וחוסר סיפוק בחייהם. עבור רבים, המציאות היומיומית מלאה בלחצים, מתחים ואכזבות בלתי פוסקים. בין אם מדובר בקשיים כלכליים, אתגרים במערכות יחסים, תחושת חוסר משמעות או מצבי דיכאון וחרדה - כל אלה יוצרים צורך עז לבריחה ושכחה ולו לזמן קצר. ללא דרכי התמודדות בריאות, סמים ואלכוהול נתפסים ככאב ראש זמין ונגיש להקלה מהסבל. אם נרצה להפחית את הביקוש לסמים, עלינו קודם כל להציע לאנשים כלים לניהול רגשי ונפשי של האתגרים בחייהם.


לקראת מדיניות מבוססת חמלה ומדע

הדרך להתמודד עם אתגר הסמים מבלי להחמיר את הנזקים עוברת בשילוב בין חמלה, הסדרה נבונה ומינוף הידע המדעי. במקום שרק יאסרו על סמים, הממשלות צריכות להשקיע בחיפוש דרכים בטוחות ונשלטות יותר לספק לאנשים את ההפוגה הנפשית שהם זקוקים לה. מדענים יכולים לפתח סמים סינתטיים עם פרופיל בטיחותי משופר, שישמשו למתן מבוקר במינון ובתזמון מדויקים לצרכי הרפיה, ריכוז או הארה. בתי חולים וקליניקות יוכלו לאפשר התנסויות מונחות בחומרים פסיכואקטיביים בסביבה תומכת, תוך מזעור הסיכונים וללא הפללה. בכך, תוסר ה"אורה" המסתורית מסביב הסמים והם יהפכו מ"פרי אסור" למשאב טיפולי לגיטימי.


חינוך והכוונה לצד אכיפה מידתית

חשוב לא פחות מאספקת תחליפים בטוחים הוא מתן חינוך והסברה נרחבים על סמים והשלכותיהם. במקום הפחדה והזהרות סתמיות, יש להעביר מידע מהימן ומאוזן שיאפשר לאנשים לקבל החלטות מושכלות. צעירים צריכים ללמוד על ההנאות והסיכונים הכרוכים בחומרים שונים, על דרכים אחראיות יותר לחקור תודעה ועל חשיבות האיזון והמתינות. כשהמוקד הוא העצמה ולא הפללה, הסמים מאבדים מכוחם. יחד עם זאת, אין להתעלם גם מהצורך באכיפה מול ניצול לרעה וסיכון הזולת.  סוחרים ומפיצים הגורמים במודע לנזק ומנצלים את המצוקה האנושית חייבים לתת על כך את הדין. 


קידום תרבות רוחנית וחיבור פנימי

לטווח הרחוק, הפתרון לדחף האנושי להתמכרויות טמון בטיפוח דרכים טבעיות לאיזון נפשי. הקניית כלים למודעות עצמית, וויסות רגשי וחיבור רוחני-תודעתי הם המפתח להפחתת הצורך בסמים מלכתחילה. כפי שחווים המתרגלים במרכזי מדיטציה, כשיש דרך בריאה ועמוקה לחוות הרפיה, קבלה עצמית ושמחת חיים אותנטית - הסמים מאבדים מהקסם שלהם. איכויות כמו חמלה עצמית, נוכחות קשובה וקבלת המציאות כפי שהיא הם "סמים" מושלמים המייתרים כל חומר חיצוני. ככל שיותר אנשים יאמצו שיטות מדיטציה ופרקטיקות של העצמה רוחנית, הביקוש להרדמה כימית ילך ויקטן.


אחריות קולקטיבית לחברה בריאה

בסופו של דבר, צמצום השימוש המזיק בסמים מחייב שינוי תפיסתי המשלב אחריות אישית עם אחריות חברתית. כולנו שותפים ביצירת מציאות המזמנת איכות חיים והגשמה אמיתית לכל אדם. ככל שנדאג יותר זה לרווחתו הנפשית והגופנית של זה, ונקדם ערכים של הומניות ואמפתיה בכל מעגלי החיים, נוכל למנוע את ההידרדרות לנתיבים הרסניים. אל לנו להאשים את הקורבנות או להפוך אותם לפושעים. תפקידנו כחברה לספק לכל פרט בה את התנאים למימוש עצמי בדרכים מיטיבות.


לקראת עתיד נקי מהתמכרויות

המאבק בנגע הסמים מהווה צומת גורלית עבור האנושות בדרכה לעתיד בריא ומודע יותר. המשך ההישענות על מדיניות מיושנת של איסורים והפללה רק ינציח את מעגל הסבל. אם נשכיל לאמץ גישה הוליסטית המשלבת חינוך, טיפול מעצים, הסדרה מבוססת מדע וקידום ערכים רוחניים - נוכל בהדרגה לצמצם את ההתמכרויות לסמים ולהגשים את הפוטנציאל האנושי במלואו. זוהי משימה מורכבת הדורשת שיתוף פעולה בין כלל מגזרי החברה, אך השכר שבצידה הוא דורות הגדלים מתוך יציבות רגשית ותחושת ערך פנימית. בעוד הסמים תמיד יהיו חלק מהקיום האנושי, אל לנו להפוך אותם למוקד החיים עצמם. חזון העתיד הוא מציאות שבה כל אדם יוכל למצוא בתוכו את הסמים המושלמים בדמות אהבה, יצירה והגשמה.
אושו על שימוש בסמים | מה עושים עם מגפת הסמים ד"ר מזרחי אברהם
אושו על שימוש בסמים | מה עושים עם מגפת הסמים ד"ר מזרחי אברהם


תובנות מרכזיות מתוך השיעור:


1. איסור סמים רק מעניק להם חשיבות גדולה יותר ויוצר פרובוקציה, במיוחד בקרב צעירים.

2. הממשלות צריכות לעזור למדענים למצוא סמים טובים יותר עם תופעות לוואי פחותות, במקום לדכא את השימוש בסמים.

3. לכל איסור יש השפעה מסוכנת ומזיקה.

4. האנשים בחברה כל כך אומללים שהם זקוקים למשהו כדי לשכוח מה קורה בחייהם.

5. סמים לעולם לא נותנים לך דבר, הם רק משקפים את מצב הרוח הנוכחי שלך.

6. שליחת צעירים למאסר בגלל סמים לא עוזרת, רק הורסת את חייהם ואת חינוכם.

7. הממשלות צריכות לספק לאנשים סוג של הרפיה, שלווה ושקט, ואם לא מדיטציה, לפחות סם רפואי.

8. סמים צריכים להיחשב כתרופה ואפשר לשנות את כל ההשפעות השליליות שלהם.

9. המדיטציה היא הסם המושלם, ללא כל כימיקלים, ומי שמתרגל אותה לא ייהנה מסמים.

10. הבעיה עם הסמים היא עצומה והיא דורשת פתרון יצירתי ומדעי, לא דיכוי ועונשים.


"החיים חוזרים על עצמם בהיסח דעת – עד שלא תהפוך להיות מודע, הכל יחזור על עצמו כמו גלגל" (אושו).

עצות מעשיות מהשיעור:


1. נסו מדיטציה כתחליף בריא לסמים, היא תעניק לכם יותר שלווה, אהבה ושמחה.

2. אל תפחדו לחקור ולנסות דברים חדשים, אבל עשו זאת בצורה אחראית ובטוחה.

3. אל תתנו לחברה או לממשלה להכתיב לכם מה לעשות עם גופכם ונפשכם.

4. חפשו דרכים בריאות להתמודד עם הבעיות והאתגרים בחיים, במקום לברוח מהם באמצעות סמים.

5. זכרו שסמים הם לא פתרון אמיתי לשום בעיה, הם רק מחמירים אותה בטווח הארוך.

6. דברו בפתיחות עם האנשים הקרובים לכם על הרגשות והקשיים שלכם, וחפשו תמיכה ועזרה כשאתם זקוקים לה.


מנטרות לדיבור עצמי מתוך השיעור:


1. אני בוחר/ת בדרך של מודעות ורוגע פנימי, לא בבריחה למציאות מדומה.

2. אני מקשיב/ה לקול הפנימי שלי ועושה את מה שטוב לי, לא מה שאחרים אומרים לי.

3. אני מוצא/ת דרכים בריאות ויצירתיות להתמודד עם האתגרים והקשיים בחיים.

4. אני חי/ה את חיי בשמחה, באהבה ובחופש, לא בפחד ובהגבלות מיותרות. 

5. אני סומך/ת על עצמי ועל היכולת שלי להתפתח ולהשתנות לטובה בכל רגע נתון.


שאלות שהיו יכולות להישאל מהמאזינים לאחר ההאזנה לשיעור:


1. האם אתה חושב שיש מצבים שבהם שימוש מבוקר בסמים יכול להיות מועיל או אפילו נחוץ?

2. מה דעתך על הרעיון של לספק סמים בצורה חוקית ובטוחה, תחת פיקוח רפואי?

3. איך אתה רואה את התפקיד של המדיטציה והפרקטיקות הרוחניות כתחליף אפשרי לסמים?

4. מה יכולות להיות הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם בעיית הסמים בחברה לדעתך?


משפטי עוצמה נוספים שהיו יכולים להיאמר בשיעור:


1. "החופש האמיתי מתחיל בתוכנו, כשאנחנו משחררים את עצמנו מההרגלים והדפוסים המזיקים."

2. "הסמים הם רק תחליף עלוב לצמיחה והתפתחות אמיתית של התודעה האנושית." 

3. "אם נלמד להתמודד עם הכאב והסבל בצורה מודעת, לא נצטרך יותר לברוח מהם."

4. "השינוי מתחיל בנו, ברגע שאנחנו מחליטים לקחת אחריות על החיים והבחירות שלנו."


שאלות ותשובות שעלו בשיעור:


1. ש: מהן המחשבות שלך בנוגע לבעיית הסמים הקיימת בחברה הצפון אמריקאית: שימוש בקוקאין, מריחואנה? ישנן מחשבות כלשהן על זה?

ת: למעשה, כל הממשלות צריכות לעזור לאנשי המדע למצוא סמים טובים יותר עם תופעות לוואי פחותות, מאשר לדכא את השימוש בסמים. זה טיפשי.


2. ש: אבל אתה אינך מתיר שימוש בסמים כאן בראג'ניש באשראם שלך.

ת: לא. האנשים שלנו אינם צריכים זאת; זה מדוע אינני מרשה זאת כאן.


3. ש: אתה אומר שסמים זה בסדר?

ת: לא, אני אומר שהסמים האלה אינם בסדר, והסיבה היא, מפני שהממשלות אוסרות אותם. אחרת המדע יכול היה לפתור את זה מאוד בקלות.


4. ש: למעשה, בכל בית חולים צריך שיהיה חדר. כל מי שרוצה להתנסות בסמים תחת השגחה רפואית, צריך לקבל זאת, מפני שהתנסות זו כדאית.

ת: ואני סבור שזו הדרך היחידה ליטול את כל הקסם מהסמים.


5. ש: מה שאני אומר בנוגע לעולם שבחוץ הוא שהממשלות צריכות להדגיש את העובדה, שזו בעיה עצומה.

ת: שליחת אנשים צעירים למאסר אינה מועילה. אתה פשוט הורס את האנשים הצעירים האלה, אתה הורס את דרך חינוכם.


6. ש: בעיניי סמים אמורים להיות תרופה.  ואם אנו רוצים, אנו יכולים לשנות את כל ההשפעות הרעות. זה יכול להיות דבר בריא.

ת: בכל בוקר יום ראשון, במקום ללכת לכנסיה, אתה פשוט יוצא לטריפ!


שאלות מעוררות מחשבה עבור המאזינים מתוך השיעור:


1. האם אתם מסכימים עם הרעיון שאיסור על סמים רק מגביר את המשיכה אליהם ואת השימוש בהם? מדוע או מדוע לא?


2. האם אתם חושבים שממשלות צריכות להתיר שימוש מבוקר בסמים תחת פיקוח רפואי? אילו יתרונות או חסרונות אתם רואים בגישה כזו?


3. האם אתם מאמינים שמדיטציה ופרקטיקות רוחניות יכולות להיות תחליף יעיל לשימוש בסמים? אם כן, כיצד? אם לא, מדוע?


4. מה דעתכם על הטענה שהחברה והממשלות הן שגורמות לבעיית הסמים, על ידי יצירת אומללות ודיכוי בחיי האנשים?


5. אילו פתרונות יצירתיים אתם יכולים להציע לבעיית הסמים, מלבד איסורים ועונשים? כיצד הייתם מיישמים אותם הלכה למעשה?


שאלון אפיון אישי - בחן את תודעתך:


1. האם שמתם לב למצבי רוח או מצבים רגשיים בהם אתם נוטים לפנות לסמים או לגורמים מסיחים אחרים? מה הם?


2. האם אתם מודעים למניעים האמיתיים מאחורי הבחירות וההתנהגויות שלכם בכל רגע נתון? כיצד תוכלו להעמיק את המודעות הזו?


3. האם ניסיתם להתבונן פנימה ולחקור את המקור לתחושת האומללות או חוסר שביעות הרצון שלכם? מה גיליתם?


4. האם אתם נותנים לעצמכם מספיק זמן ומרחב לשקט, לשלווה ולהתבוננות עצמית? אם לא, כיצד תוכלו לשלב זאת בחיי היומיום?


5. האם אתם מרגישים חופשיים לבחור את הדרך שלכם בחיים, או שמא לחצים חברתיים ותכתיבים חיצוניים מנהלים אתכם?


6. כיצד אתם מגיבים כשאתם נתקלים בדעות, אמונות או התנהגויות השונות משלכם? האם אתם שופטים ומתנגדים, או מקשיבים ומנסים להבין?


7. האם אתם מוכנים לוותר על הרגלים או תפיסות מוכרים ונוחים, כדי לפנות מקום לצמיחה ולהתפתחות? מה עוצר אתכם?


8. האם אתם מקשיבים לקול הפנימי שלכם, לאינטואיציה ולתחושות הבטן, או מתעלמים מהם לטובת השכל וההיגיון?


9. כמה אחריות אישית אתם לוקחים על מצבכם הנוכחי, על הבעיות והאתגרים שלכם? האם אתם מאשימים אחרים או נסיבות חיצוניות?


10. מהי המשמעות האמיתית של החיים עבורכם? מה נותן לכם תחושה של שלמות, של אושר ושל הגשמה? כיצד תוכלו להגשים זאת?


אושו על שימוש בסמים | מה עושים עם מגפת הסמים ד"ר מזרחי אברהם

Comments


bottom of page