top of page

אושו - איך להתמודד עם פחד | הפחד והחרדה כיום הם מגיפה עולמית | טאותרפיה

Updated: Apr 13

פחד נובע מהזדהות יתר עם דברים חיצוניים כמו מערכות יחסים, עבודה או מצב פיננסי. כאשר אדם מרגיש תלות רבה מדי במשהו או מישהו, הוא חושש מאובדנו. אך פחד זה מיותר, משום שהאדם תמיד מסוגל להתאים את עצמו לשינויים. גם אם העולם יגיע לקצו, האדם יסתיים יחד איתו ולא יישאר לדאוג לכך. אושו - איך להתמודד עם פחד | הפחד והחרדה כיום הם מגיפה עולמית | טאותרפיה

אושו - איך להתמודד עם פחד | הפחד והחרדה כיום הם מגיפה עולמית | טאותרפיה
אושו - איך להתמודד עם פחד | הפחד והחרדה כיום הם מגיפה עולמית | טאותרפיה


הפחד טבוע בתוך המוח עצמו, שהוא עצמו חלול וחסר תוכן. הפחד הבסיסי ביותר של המוח הוא שיום אחד האדם יהפוך מודע. התעוררות זו של המודעות תסמל את קץ העולם עבור המוח, את מותו. לכן המוח עוין כלפי מדיטציה ומודעות, החותרות תחת קיומו. 


אך עבור האדם עצמו, מותו של המוח מסמל דווקא לידה מחדש וחופש אמיתי. המוח הוא בית כלא, והמודעות היא היציאה מכלא זה. אדם המגיע למצב של עדות צלולה מבין כי מעולם לא היה כלוא באמת. הפחדים נעלמים כאשר האדם מבין שדבר לא יכול להילקח ממנו. גם אם הגוף ייהרג, המודעות תמשיך להתבונן בכך. הגילוי היקר ביותר הוא גילוי המודעות. 


ללא מודעות, האדם נידון לחיות בפחד מתמיד, הן במהלך חייו והן ברגע מותו, מבלי לטעום את החופש. הפוטנציאל לחופש תמיד נוכח, אך על האדם לתבוע אותו בכל רגע. זוהי האחריות האישית של כל אדם לממש את המודעות הטמונה בו ולהשתחרר מאחיזת הפחד של המוח. רק כך יוכל לחיות חיים של חופש אמיתי.פחד - המקור והפתרון


 

מקורות הפחד


פחד נובע בעיקר מהזדהות יתר עם דברים חיצוניים. כאשר אדם מרגיש תלות רבה מדי במשהו או במישהו, הוא חושש מאובדנו. זה יכול להיות מערכת יחסים, עבודה, מצב פיננסי או כל דבר אחר שהאדם רואה כחיוני לקיומו. הוא חושש שאם ישתנה משהו בסיטואציה הנוכחית, הוא לא יוכל להתמודד. החשש מפני השינוי יוצר תחושת אי-ודאות מתמדת המתבטאת בפחד. האדם נקשר בחוזקה לדברים חיצוניים ובונה את זהותו סביבם, במקום להיות מושרש בתוך עצמו. הוא שוכח שהגיע לעולם לבד, חי את חייו לבד, וגם כשיעזוב את העולם יהיה לבד. לא משנה כמה קרובים לו אחרים, בסופו של דבר הוא ישות נפרדת. אך הזיהוי עם הדברים החיצוניים מטשטש הבנה בסיסית זו, ויוצר תלות ופחד מהשינוי הבלתי נמנע.

 

האשליה של הפחד


אולם פחד זה הוא אשליה הנובעת מחוסר הבנה של המציאות. שינויים הם חלק בלתי נפרד מהחיים. כל רגע הוא חדש ומביא עמו אפשרויות חדשות. דברים מגיעים והולכים, אנשים נכנסים ויוצאים מחיינו, מצבים משתנים בהתמדה. אין שום דבר קבוע או יציב שניתן להיאחז בו לנצח. אדם החי בפחד מנסה לשמר את הקיים ונאבק בשינוי, אך זהו מאבק חסר תוחלת.


גם אם ישקיע את כל כוחותיו בכך, החיים ימשיכו להשתנות בניגוד לרצונו. הבעיה אינה בשינוי עצמו, אלא בהתנגדות אליו. כשאדם מבין שהשינוי הוא טבעי ובלתי נמנע, הוא יכול להרפות מההיאחזות ולזרום עם החיים. הוא מפנים שיש לו כוחות פנימיים להתמודד עם כל מצב. ההיסטוריה האנושית מראה שהאדם ניחן ביכולת הסתגלות יוצאת דופן, השווה אולי רק לזו של הטרקן. בני האדם חיים בתנאים מגוונים ביותר ומצליחים לשגשג בהם.


הם חוו לאורך הדורות מצבים קיצוניים של מלחמות, רעב, מגפות ואסונות טבע, אך תמיד מצאו דרך להמשיך הלאה. גם ברמה האישית, רוב האנשים עברו מצבי חיים שונים מאוד במהלך השנים, אך הצליחו להתאים את עצמם אליהם. אם כן, הפחד מפני השינוי הוא חסר בסיס, כי לאדם יש תמיד את המשאבים להתמודד איתו.

 

התבוננות במוות


לעיתים עולה החשש מפני האפשרות הקיצונית ביותר - סוף העולם. אנשים רבים פוחדים ממה שיקרה אם היקום כולו יחדל להתקיים. הם דואגים כיצד יוכלו להתמודד עם מצב שכזה. אבל גם פחד זה הוא שורש הבעיה, ולא הפתרון. כי אם העולם יגיע לקצו, גם האדם יסתיים יחד איתו. הוא לא יישאר לבד להתמודד עם החורבן. הכול פשוט ייפסק, כולל המודעות שלו. זה יהיה למעשה החופש המוחלט מכל פחד. שום דבר לא ישאר שיהיה אפשר לפחד ממנו. לכן, גם האפשרות הגרועה ביותר אינה מהווה סיבה אמיתית לחשוש. מוות, בין אם של הפרט או של היקום כולו, הוא בלתי נמנע בכל מקרה. אנו חיים כעת, וזה מה שקובע. העתיד איננו וייתכן שלעולם לא יהיה. אם אדם מבין זאת, הוא יכול להרפות מהפחד וליהנות מחייו כל עוד הם נמשכים. הוא חי בהווה במקום לדאוג למה שעשוי לקרות או לא לקרות מחר.

 

מוח מבוסס פחד


מקור הפחד נעוץ במבנה הפנימי של המוח האנושי. המוח מורכב מתהליכים חשיבתיים וקוגניטיביים שמטבעם הם חסרי ממשות. הוא מלא ברעיונות, אמונות, זיכרונות ודימויים שאין להם ממשות פיזית. כל התוכן המנטלי הזה בסופו של דבר ריק וחלול. המוח יודע זאת ברמה עמוקה, ולכן הוא חי בפחד מתמיד מפני גילוי האמת על אופיו האמיתי.


הוא פוחד שיום אחד האדם יתעורר ויבין שכל מה שהוא האמין בו אינו אמיתי. זה יהיה סופו של המוח כפי שהכרנו אותו. לכן המוח נאבק בכל כוחו נגד התרחבות המודעות. הוא רוצה לשמר את המצב הקיים שבו האדם מזדהה עם המחשבות שלו ורואה אותן כמציאות הסופית. כל דבר שמאיים לערער על ההזדהות הזו, כמו מדיטציה או לימוד רוחני, מעורר את התנגדותו העזה של המוח. הוא רואה בהם אויב שיש להילחם בו או להימנע ממנו. כך שלפחד יש בסיס מוצק מנקודת מבטו של המוח, גם אם הוא אינו מודע לו באופן גלוי.

 

הדרך לחופש


אך מנקודת המבט של האדם עצמו, אין סיבה אמיתית לחשוש מהתפוגגות המוח. להפך, זהו החופש האמיתי שהוא כמה לו. המוח מהווה כלא המונע מהאדם לחוות את המציאות הבלתי אמצעית, הנקייה מפרשנות ושיפוט. הוא לוכד את האדם ברשת מחשבתית אינסופית, שגורמת לו לחיות בעולם אשלייתי. כשהמוח נעלם, האדם זוכה לראשונה לראות את החיים כמות שהם.


הוא מבין שהיה חופשי מלכתחילה, אך נתן למוח לשכנע אותו אחרת. התעוררות המודעות מאפשרת לו לצאת מהכלא המדומה ולהפסיק לחיות בפחד. זוהי לידה מחדש של האדם מתוך האפר של המוח. הוא מגלה את האוצר האמיתי - המודעות הטהורה שאינה תלויה בשום דבר חיצוני. זהו מצבו הטבעי של האדם, שהיה קיים תמיד מתחת לרעש המחשבתי. כעת הוא יכול להתענג על השקט הפנימי ולחיות בשלווה גם כשהעולם סביבו גועש.

 

מימוש המודעות


חיים ללא מודעות גוררים סבל בל יתואר. האדם נדון לחיות בפחד מתמיד, הן מפני השינויים שהחיים מזמנים והן מפני המוות הממתין בסופם. הוא מוקף אימה מכל עבר, בלי יכולת להשתחרר ממנה. כל ניסיון להתחמק ממנה רק מעצים אותה ומוסיף עליה רבדים נוספים. לאדם אין דרך אמיתית להתמודד עם הפחד כל עוד הוא שקוע בו. הוא עלול לחיות חיים שלמים בצל הפחד מבלי לטעום את טעם החופש ולו לרגע. רק בשעת מותו הוא עשוי לקבל הצצה לאמת, אך אז זה עלול להיות מאוחר מדי. אך האדם אינו חסר אונים. בכל רגע נתון הפוטנציאל להתעוררות נמצא בתוכו, מחכה שיגלה אותו. הכוח להשתחרר מאחיזת הפחד נמצא אצלו כל העת, אך הוא צריך לתבוע אותו מחדש שוב ושוב. זו אחריותו האישית של כל אדם לממש את המודעות שלו ולחיות לאורה. אם הוא מוכן לשים את ההתעוררות בראש סדר העדיפויות שלו, הדרך תיפתח בפניו. הבחירה תמיד בידיו - להמשיך לחיות בפחד או לצעוד לעבר החופש. כל רגע הוא הזדמנות חדשה להיוולד מחדש אל האור של המודעות.
 תובנות מרכזיות של אושו:1. הפחד נובע מזיהוי יתר עם דברים חיצוניים ותלות בהם.

2. האדם מסוגל להתאים את עצמו לכל שינוי, כפי שההיסטוריה מוכיחה.

3. גם סוף העולם לא צריך להפחיד, כי האדם יסתיים יחד איתו.

4. הפחד הוא תולדה של המוח, שמפחד מהתעוררות המודעות.

5. מותו של המוח הוא הלידה מחדש והחופש האמיתי של האדם.

6. המודעות היא האוצר היקר ביותר, המאפשר חיים ללא פחד.

7. ללא מודעות, האדם נידון לחיות ולמות בפחד מתמיד.

8. הפוטנציאל להתעוררות קיים בכל רגע, אך יש לתבוע אותו מחדש.

9. זוהי אחריותו של כל אדם לממש את המודעות ולחיות לאורה.

10. כל רגע הוא הזדמנות להיוולד מחדש אל החופש של המודעות. "החופש האמיתי מגיע כשמבינים שמעולם לא היה שום כלא מלבדו." - אושו

עצות מעשיות של אושו:


1. זהו את הדברים החיצוניים שאתם מזדהים איתם יתר על המידה ומפחדים לאבד.

2. זכרו שיש לכם תמיד כוחות פנימיים להתמודד עם שינויים, כפי שעשיתם בעבר.

3. התבוננו במוות בפנים והבינו שאין ממה לפחד, כי לא תישארו אחריו.

4. היו מודעים לפחדים שהמוח מייצר ואל תתנו להם לשלוט בכם.

5. אפשרו למודעות שלכם להתעורר ולהוביל אתכם לחופש מהמוח המפוחד.

6. קחו אחריות אישית על מימוש המודעות והחיים לאורה בכל רגע.מנטרות לדיבור עצמי של אושו:

 

1. אני בוחר/ת לראות את המציאות כפי שהיא, ללא פרשנות ושיפוט של המוח.

2. אני מודע/ת לכך שאני חופשי/ה מהפחד, ושהמוח לא יכול לשלוט בי עוד.

3. אני תובע/ת את המודעות שלי מחדש בכל רגע ובוחר/ת לחיות לאורה.שאלות מעוררות מחשבה:1. האם אי פעם חשתם שאתם חיים בפחד מתמיד? מה היה הגורם העיקרי לכך?

2. כיצד הרגשתם כשהבנתם שהפחד מגיע מהמוח ואינו אמיתי? האם זה שינה את נקודת המבט שלכם?

3. האם ניסיתם ליישם את הרעיונות הללו בחייכם? מה היו האתגרים העיקריים?

4. מהיחוויית המודעות עבורכם? כיצד היא שונה מהחוויה הרגילה של החיים?

5. כיצד אתם מתכוונים לקחת אחריות על מימוש המודעות בחייכם מעתה והלאה?

בחן את תודעתך: 


1. האם אתם מודעים לפחדים המתעוררים בכם במהלך היום? נסו לזהות אותם ולהבין את מקורם.

2. כשאתם חשים תלות בדבר חיצוני כלשהו, האם אתם יכולים להזכיר לעצמכם שאתם שלמים גם בלעדיו?

3. האם אתם יכולים להתבונן בשינויים בחייכם מנקודת מבט של קבלה והבנה, במקום פחד והתנגדות?

4. כשהמוח מייצר מחשבות מפחידות, האם אתם מסוגלים להכיר בהן מבלי להאמין להן או להגיב אליהן?

5. האם אתם מוכנים להקדיש זמן מדי יום למדיטציה או לתרגול אחר שמטפח את המודעות שלכם?


אושו - איך להתמודד עם פחד | הפחד והחרדה כיום הם מגיפה עולמית | טאותרפיה


Comments


bottom of page