top of page

גמילה מאיטומין | התמכרות וגמילה מאיטומין במרכז יום "מתעוררים" מבית טאותרפיה

Updated: Jun 26

טאותרפיה - המכון הישראלי לטיפול בטראומה והתמכרויות


איטומין (AtoMIN) הוא שם מסחרי לתרופה פסיכיאטרית המשמשת בעיקר לטיפול בהפרעות כמו סכיזופרניה והפרעות פסיכוטיות אחרות. איטומין שייכת למשפחת התרופות נוגדות הפסיכוזה. פסיכוזה הינה מצב של ניתוק מהמציאות אשר מתאפיין במחשבות לא נכונות, הזיות, דיבור לא ענייני, והתנהגות בלתי מאורגת. התרופות נוגדות הפסיכוזה מרגיעות ועוזרות לארגון החשיבה והתפיסה.גמילה מאיטומין | התמכרות וגמילה מאיטומין במרכז יום "מתעוררים" מבית טאותרפיה

גמילה מאיטומין | התמכרות וגמילה מאיטומין במרכז יום "מתעוררים" מבית טאותרפיה
גמילה מאיטומין | התמכרות וגמילה מאיטומין במרכז יום "מתעוררים" מבית טאותרפיה

קורס 12 הצעדים במכללה המובילה בישראל

לימודי פסיכותרפיה הוליסטית ממוקדת טראומה והתמכרויות

מרכז יום לטיפול בטראומה והתמכרויות, חוסר תפקוד וחוסר איזון נפשי
הנה רקע כללי והיסטורי על איטומין:


איטומין (AtoMIN) הוא שם מסחרי לתרופה פסיכיאטרית המשמשת בעיקר לטיפול בהפרעות כמו סכיזופרניה והפרעות פסיכוטיות אחרות. הנה רקע כללי והיסטורי על התרופה:


רקע והיסטוריה:


1. פיתוח והיסטוריה:


- איטומין פותחה בשנות ה-50 של המאה ה-20 כחלק מהחיפוש אחר תרופות אנטי-פסיכוטיות חדשות.

- התרופה הוצגה לראשונה לשוק על ידי חברת תרופות גדולה, והפכה לאחד מהטיפולים הנפוצים ביותר להפרעות פסיכוטיות באותה תקופה.


מנגנון פעולה:


1. אנטגוניסט דופמינרגי: אטומין פועל על ידי חסימת קולטני דופמין במוח, מה שעוזר להקטין את הפעילות הדופמינרגית המוגברת הקשורה לסימפטומים פסיכוטיים כמו הלוצינציות ודלוזיות.

2. השפעות נוספות: בנוסף לחסימת דופמין, התרופה משפיעה גם על מערכות אחרות במוח, מה שעוזר להפחתת סימפטומים נוספים של הפרעות פסיכוטיות.


שימושים קליניים:


1. סכיזופרניה: השימוש העיקרי של אטומין הוא בטיפול בסכיזופרניה, שם הוא מסייע להפחית את הסימפטומים הפסיכוטיים ולשפר את איכות החיים של המטופלים.

2. הפרעות פסיכוטיות אחרות: התרופה משמשת גם לטיפול בהפרעות פסיכוטיות נוספות, כמו מניה פסיכוטית, ולעיתים בהפרעות התנהגות חמורות.

3. מניעת הישנות: אטומין משמשת גם למניעת הישנות של התקפים פסיכוטיים אצל מטופלים אשר חוו אפיזודות קודמות.


תופעות לוואי:


1. תופעות לוואי נפוצות: תופעות לוואי נפוצות כוללות נוקשות שרירים, רעד, עייפות, ועלייה במשקל.

2. תופעות לוואי חמורות: ישנם סיכונים לתופעות לוואי חמורות יותר כמו תסמונת נוירולפטית ממאירה או דיסקינזיה מאוחרת, ולכן יש לעקוב אחר המטופלים בקפידה.


התפתחויות חדשות:


1. דור שני: עם השנים, פותחו תרופות אנטי-פסיכוטיות חדשות (דור שני) עם פחות תופעות לוואי, אך איטומין עדיין בשימוש במקרים מסוימים.


סיכום:


איטומין היא תרופה פסיכיאטרית חשובה בהיסטוריה של הטיפול בהפרעות פסיכוטיות. למרות הפיתוח של תרופות חדשות עם פרופיל בטיחותי טוב יותר, היא נותרה אפשרות טיפול במקרים מסוימים, במיוחד כשמדובר במטופלים שאינם מגיבים לטיפולים אחרים.
האם האיטומין ממכר


האיטומין (EtoMIN) הוא תרופה אנטי-פסיכוטית המשמשת לטיפול בהפרעות כמו סכיזופרניה והפרעות פסיכוטיות אחרות. בדרך כלל, תרופות אנטי-פסיכוטיות אינן נחשבות כממכרות מבחינה פיזיולוגית, כלומר, הן אינן גורמות לתלות פיזית כמו חומרים ממכרים אחרים (כגון אופיאטים או בנזודיאזפינים).


הסברים נוספים:


1. תלות פיזית ופסיכולוגית:


- תלות פיזית: אנטי-פסיכוטיות, כולל איטומין, לא גורמות לתלות פיזית בצורה ישירה. המטופלים לא יחוו תסמיני גמילה חמורים כאשר יפסיקו את השימוש בתרופה.

- תלות פסיכולוגית: עלולה להיות תלות פסיכולוגית במובן שהמטופל מרגיש שהוא זקוק לתרופה כדי לשמור על תפקודו התקין. זה לא תלות ממכרת במובן הקלאסי, אלא יותר תלות טיפולית.


2. סיכון לתסמיני נסיגה:


- יש לציין שאצל חלק מהמטופלים, הפסקה פתאומית של התרופה עלולה לגרום להחמרה בסימפטומים הפסיכוטיים או להופעה מחודשת של הסימפטומים המקוריים (מה שנקרא "תסמיני נסיגה"). לכן, הפסקת התרופה צריכה להיעשות באופן מדורג ובהנחיית רופא.


3. השפעות ארוכות טווח:

- שימוש ממושך באנטי-פסיכוטיות יכול להיות מלווה בתופעות לוואי מסוימות, כגון דיסקינזיה מאוחרת, ולכן יש לנטר את מצב המטופל באופן קבוע ולהתאים את הטיפול בהתאם לצורך.


סיכום:


בעוד שאיטומין אינו ממכר במובן המסורתי של המונח, יש לנקוט בזהירות כאשר מפסיקים את השימוש בו ויש לעקוב אחר המטופלים בקפידה כדי להבטיח שאין החמרה בסימפטומים הפסיכוטיים או הופעת תסמיני נסיגה.
תסמיני גמילה מאיטומין


תסמיני גמילה מאיטומין (או תרופות אנטי-פסיכוטיות דומות) עשויים להופיע כאשר הפסקת התרופה נעשית בצורה פתאומית ולא מדורגת. למרות שאיטומין אינו נחשב ממכר, הפסקה פתאומית יכולה לגרום לתופעות לוואי בלתי רצויות. הנה תסמיני הגמילה העיקריים שיכולים להופיע:


תסמינים נפוצים:


1. החמרה של הסימפטומים הפסיכוטיים:


- חזרה של הלוצינציות: שמיעת קולות או ראיית דברים שאינם קיימים במציאות.

- דלוזיות: אמונות כוזבות שאינן מבוססות על המציאות.

2. תסמינים פיזיים:


- תסמינים גסטרואינטסטינליים: בחילות, הקאות, שלשולים.

- הזעת יתר: הזעה מוגברת ולא מוסברת.

- רעידות: רעד בידיים או בגוף כולו.


3. תסמינים נוירולוגיים:


- אינסומניה: קשיים בהירדמות או שינה לא סדירה.

- חרדה: עלייה בתחושת החרדה.

- אי שקט: תחושת אי שקט כללית.


תסמינים נדירים אך חמורים:


1. דיסקינזיה מאוחרת: תנועות לא רצוניות של הפנים והגפיים, שלעתים מופיעות גם לאחר הפסקת השימוש בתרופה.

2. תסמונת נוירולפטית ממאירה: מצב נדיר אך מסוכן שכולל סימפטומים כמו חום גבוה, נוקשות שרירים, ושינויים במצב ההכרה.


ניהול הפסקת התרופה:


1. הפסקה מדורגת: כדי למנוע תסמיני גמילה, מומלץ להפסיק את השימוש בתרופה בצורה מדורגת תחת פיקוח רפואי. הרופא עשוי להוריד את המינון בהדרגה במשך כמה שבועות.

2. מעקב רפואי: חשוב להיות במעקב צמוד של רופא במהלך התקופה של הפסקת התרופה כדי לזהות תסמיני גמילה ולטפל בהם במידת הצורך.

3. תמיכה פסיכולוגית: לעתים יש צורך בתמיכה פסיכולוגית או טיפול נלווה כדי להתמודד עם החרדה והסימפטומים הפסיכוטיים העלולים להופיע.


סיכום:


תסמיני הגמילה מאיטומין יכולים להיות שונים מאדם לאדם ולהופיע במגוון רחב של עוצמות ותדירויות. חשוב לבצע את תהליך הפסקת התרופה בצורה מדורגת ובפיקוח רפואי כדי למזער את הסיכון לתסמינים בלתי רצויים.
"עלינו ללכת לקראת האמת בכל מאודנו." (אפלטון)מבט ביקורטי על האיטומין


השימוש בתרופה האנטי-פסיכוטית איטומין (EtoMIN) זוכה לביקורת בעולם על מספר היבטים שונים. הנה כמה מהביקורות העיקריות:


תופעות לוואי:


1. תופעות לוואי חמורות: איטומין, כמו תרופות אנטי-פסיכוטיות אחרות מהדור הראשון, מקושר לתופעות לוואי חמורות כמו דיסקינזיה מאוחרת (תנועות לא רצוניות של הפנים והגפיים), נוקשות שרירים, ורעד. תופעות לוואי אלו יכולות להיות קבועות ולהשפיע באופן משמעותי על איכות החיים של המטופלים (Psychology Today).

2. תסמונת נוירולפטית ממאירה: איטומין עלול לגרום לתסמונת זו, שהיא נדירה אך מסוכנת מאוד, וכוללת סימפטומים כמו חום גבוה, נוקשות שרירים, ושינויים במצב ההכרה (Fortune Business Insights).


יעילות מול תרופות חדשות:


1. דור ראשון מול דור שני: התרופות מהדור השני והשלישי, כמו ריספרידון, אולאנזפין, ואריפיפרזול, נחשבות לבעלות פרופיל בטיחותי טוב יותר ותופעות לוואי מופחתות. כתוצאה מכך, השימוש באיטומין ובתרופות מהדור הראשון פחת במידה רבה (Fortune Business Insights).


רגולציה ובקרה:


1. אזהרות חמורות (Black Box Warnings): איטומין נמצא תחת אזהרות חמורות מצד ה-FDA לשימוש בחולים עם דמנציה, מה שמגביל את השימוש בו בקבוצות מסוימות של מטופלים (Center for Evidence-based Policy)​.


ביקורות נוספות:


1. השפעות ארוכות טווח: ישנם דיווחים על כך ששימוש ממושך באיטומין יכול לגרום לנזק בלתי הפיך למערכת העצבים, כולל תסמונת דיסקינזיה מאוחרת, שממשיכה להוות דאגה בקהילה הרפואית.


סיכום:


איטומין, למרות שהוא נחשב לכלי חשוב בטיפול בהפרעות פסיכוטיות, נמצא תחת ביקורת רבה בשל תופעות הלוואי החמורות והסיכונים הכרוכים בשימוש בו. השימוש בתרופות מהדור השני והשלישי גדל בשל היתרונות הבטיחותיים שלהן, מה שמדגיש את הצורך בשיקול דעת רפואי קפדני בבחירת הטיפול המתאים לכל מטופל.


טאותרפיה היא שיטת טיפול רב-תחומית המתמקדת בטיפול בהתמכרויות:


טאותרפיה היא שיטת טיפול רב-תחומית המתמקדת בטיפול בהתמכרויות ובבעיות נפשיות באמצעות גישה הוליסטית המשולבת עם עקרונות רוחניים, פסיכולוגיים ופיזיולוגיים. השיטה מושתתת על עקרונות של פילוסופיית ה"טאו" (Dao) הסינית, המדגישה איזון והרמוניה בין הגוף, הנפש והרוח. הנה סקירה של שיטת הטאותרפיה לגמילה וטיפול בהתמכרויות:


עקרונות בסיסיים של הטאותרפיה


1. איזון והרמוניה:

   - הטאותרפיה מתמקדת בהשגת איזון והרמוניה בין כל מרכיבי האדם: הגוף, הנפש והרוח. ההנחה היא כי חוסר איזון בין המרכיבים הללו מוביל להתמכרויות ולבעיות נפשיות.

  

2. עקרונות הטאו:

   - השיטה נשענת על עקרונות הטאו (דרך), המנחים את המטופל לשאוף לחיים מאוזנים והרמוניים. פילוסופיית הטאו מדגישה חיים בפשטות, בענווה ובהתאמה לזרימת החיים הטבעית.


3. גוף, נפש ורוח:

   - הטאותרפיה רואה את האדם כשלם ומשולב, ולא מתמקדת רק בתסמינים של ההתמכרות אלא גם בשורשים העמוקים יותר של הבעיה, כמו טראומות עבר, רגשות בלתי מעובדים וקשיים נפשיים.

מרכיבי הטיפול בטאותרפיה1. טכניקות רוחניות:


   - מדיטציה: מדיטציה משמשת ככלי מרכזי לטיפול, ומטרתה להשיג רוגע פנימי, איזון נפשי ורוחני, ולהפחית את המתח והלחץ.

   - תרגולי נשימה: תרגולים שמטרתם לשפר את היכולת של האדם לשלוט בנשימה ולחזק את הקשר בין הגוף לנפש.


2.טכניקות פסיכולוגיות:


   - טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT): עקרונות הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי משולבים עם עקרונות הטאו כדי לשנות דפוסי מחשבה והתנהגות מזיקים.

   - טיפול בטראומה: עבודה על עיבוד טראומות עבר ושחרור רגשות בלתי מעובדים שיכולים לתרום להתמכרות.


3. פעילות גופנית:

   - יוגה וצ'י גונג: תרגולים אלו משלבים תנועה, נשימה ומודעות פנימית, ומטרתם לחזק את הגוף, להרגיע את הנפש וליצור תחושת איזון והרמוניה.

   - פעילות גופנית כללית: פעילות גופנית סדירה משפרת את הבריאות הפיזית והנפשית ומפחיתה את הצורך בהתמכרות.


4. תזונה נכונה:

   - תזונה מאוזנת: הטאותרפיה מדגישה את החשיבות של תזונה מאוזנת ובריאה ככלי לשיפור הבריאות הפיזית והנפשית.


יתרונות הטאותרפיה בטיפול בהתמכרויות


1. גישה הוליסטית: השיטה מטפלת במטופל כמכלול ולא רק בתסמינים, מה שמאפשר התמודדות עם שורשי הבעיה.

2. שילוב של טכניקות שונות: הטאותרפיה משלבת מגוון רחב של טכניקות רוחניות, פסיכולוגיות ופיזיולוגיות, מה שמגביר את היעילות של הטיפול.

3. שיפור איכות החיים: על ידי השגת איזון והרמוניה, המטופלים חווים שיפור משמעותי באיכות החיים, בבריאות הפיזית ובתחושת הרווחה הנפשית.


סיכום


טאותרפיה היא שיטת טיפול הוליסטית שמשלבת עקרונות רוחניים, פסיכולוגיים ופיזיולוגיים לטיפול בהתמכרויות ובבעיות נפשיות. השיטה מתמקדת באיזון והרמוניה בין הגוף, הנפש והרוח, ומשלבת טכניקות כמו מדיטציה, תרגולי נשימה, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, יוגה וצ'י גונג, ותזונה נכונה. הגישה ההוליסטית של הטאותרפיה מאפשרת טיפול עמוק ואפקטיבי בשורשי ההתמכרות ומשפרת את איכות החיים של המטופלים.

טאותרפיה מפעילה מרכז-יום לטיפול בהתמכרויות ובטראומה
טאותרפיה מפעילה מרכז יום לטיפול בהתמכרויות ובטראומה, המתמקד בגישה הוליסטית לשיקום וריפוי. המרכז מציע מגוון רחב של שירותים טיפוליים הנבנים על עקרונות הטאותרפיה, ומשלבים טכניקות רוחניות, פסיכולוגיות ופיזיולוגיות. הנה סיכום של המרכז והשירותים המוצעים בו:


מטרות המרכז


1. שיקום והתאוששות: לסייע למטופלים להתגבר על התמכרויות וטראומות ולשקם את חייהם.

2. השגת איזון והרמוניה: לטפח תחושת איזון והרמוניה בין הגוף, הנפש והרוח.

3. פיתוח כלים להתמודדות: להקנות למטופלים כלים מעשיים להתמודדות עם מתחים, חרדות ודחפים התמכרותיים.


שירותים ופעילויות במרכז


1. טיפול אישי:

   - פגישות ייעוץ: מפגשים אישיים עם מטפלים מוסמכים לטיפול בנושאים אישיים, רגשות ומצבי חרדה.

   - טיפול בטראומה: עבודה על עיבוד ושחרור טראומות עבר באמצעות טכניקות שונות כמו EMDR (עיבוד תנועות עיניים).


2. טיפול קבוצתי:

   - קבוצות תמיכה: קבוצות קטנות בהן משתתפים יכולים לשתף חוויות ולקבל תמיכה מחברים לקבוצה.

   - סדנאות טיפוליות: סדנאות שונות המתמקדות בנושאים כמו ניהול סטרס, פיתוח מיומנויות חברתיות והתמודדות עם דחפים.


3. טכניקות רוחניות:

   - מדיטציה: מפגשי מדיטציה יומיים המכוונים להשגת רוגע פנימי ואיזון נפשי.

   - תרגולי נשימה: טכניקות נשימה המיועדות להרגעה ולהתמודדות עם מתחים.


4. פעילות גופנית:

   - יוגה וצ'י קונג: שיעורים המשלבים תנועה, נשימה ומודעות פנימית, שמטרתם לחזק את הגוף ולהרגיע את הנפש.

   - פעילות גופנית כללית: פעילות גופנית מותאמת אישית לחיזוק הבריאות הפיזית.


5. תזונה נכונה:

   - הכוונה תזונתית: ייעוץ תזונתי מותאם אישית לשיפור הבריאות הכללית ולהתמודדות עם התמכרויות.

   -סדנאות בישול בריא: לימוד הכנת מזון בריא ומזין.


יתרונות המרכז


1. גישה הוליסטית: המרכז מטפל במטופל כמכלול ולא רק בתסמיני ההתמכרות, מה שמאפשר התמודדות עמוקה ויסודית עם הבעיה.

2. שילוב טכניקות מגוונות: השילוב של טכניקות רוחניות, פסיכולוגיות ופיזיולוגיות מגביר את יעילות הטיפול.

3. סביבה תומכת ומעודדת: סביבה טיפולית מכילה ותומכת, המספקת למטופלים תחושת ביטחון ורוגע.


סיכום


מרכז היום של טאותרפיה לטיפול בהתמכרויות ובטראומה מציע גישה הוליסטית ושילוב של טכניקות רוחניות, פסיכולוגיות ופיזיולוגיות לטיפול ושיקום. המרכז מתמקד בהשגת איזון והרמוניה, פיתוח כלים להתמודדות ושיפור איכות החיים של המטופלים. באמצעות מגוון רחב של שירותים ופעילויות, המטופלים מקבלים תמיכה מקיפה ומותאמת אישית לשיקום וריפוי עמוק.


העתיד כבר כאן - הכשרת מטפלים בשיטת טאותרפיה להתמכרויות וטראומה מתוך אוכלוסיית המכורים הנקייםהכשרת מטפלים להתמכרויות מתוך אוכלוסיית המכורים הנקיים היא גישה יעילה ומועילה, בעיקר בשל ההבנה האישית והניסיון החיוני שיש למטפלים אלה. טאותרפיה, בגישתה ההוליסטית והרוחנית, מדגישה את החשיבות של חיבור אישי והבנה מעמיקה של תהליכי הגמילה והשיקום. הנה כמה היבטים חשובים על הכשרת מטפלים להתמכרויות בקרב מכורים נקיים בשיטת טאותרפיה:


יתרונות הכשרת מטפלים מתוך אוכלוסיית המכורים הנקיים:


1. הבנה וניסיון אישי:


   - חוויה אישית: מטפלים שעברו את תהליך ההתמכרות והגמילה בעצמם מבינים את המטופלים לעומק ומסוגלים להתחבר אליהם ברמה אישית.

   - השראה ודוגמה אישית: מכורים נקיים יכולים לשמש כדוגמה חיה למטופלים, ולהראות להם כי ניתן להתגבר על ההתמכרות ולחיות חיים בריאים ומלאים.


2. אמפתיה ואמינות:


   - אמפתיה חזקה: המטפלים יכולים להפגין אמפתיה אמיתית ולבנות קשרי אמון חזקים עם המטופלים, מאחר והם מבינים את האתגרים והקשיים שבדרך.

   - אמינות ואותנטיות: החוויות האישיות של המטפלים מוסיפות לאמינות שלהם בעיני המטופלים, מה שמקל על בניית מערכת יחסים טיפולית מוצלחת.


3. העצמה והשראה:


   - תהליך העצמה: הכשרת מטפלים מתוך אוכלוסיית המכורים הנקיים מאפשרת למכורים הנקיים לעבור תהליך העצמה אישי ולשמש כמובילים בקהילה שלהם.

   - מוטיבציה גבוהה: מטפלים אלו נוטים להיות בעלי מוטיבציה גבוהה לתרום ולעזור לאחרים, מתוך תחושת שליחות אישית ורצון לעזור לאנשים במצבים דומים.
תהליך ההכשרה בטאותרפיה


1. לימודים תיאורטיים:


   - פסיכולוגיה של ההתמכרות: הכשרה תיאורטית בנושאים כמו מנגנונים פסיכולוגיים של התמכרות, תסמיני גמילה והשלכות נפשיות.

   - עקרונות הטאותרפיה: לימוד עקרונות הטאותרפיה, כולל פילוסופיית הטאו, מדיטציה, טכניקות נשימה ואיזון גוף-נפש-רוח.


2. הכשרה מעשית:


   - סדנאות ותרגולים: השתתפות בסדנאות מעשיות הכוללות תרגולים של טכניקות טיפוליות שונות, כמו טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, יוגה וצ'י גונג.

   - התנסות מעשית: עבודה מעשית תחת פיקוח במרכזי טיפול, הכוללת טיפול פרטני וקבוצתי.


3. פיתוח מיומנויות אישיות:


   - מיומנויות בין-אישיות: פיתוח מיומנויות תקשורת, אמפתיה והבנת צרכים של המטופלים.

   - ניהול עצמי: כלים לניהול עצמי, התמודדות עם לחצים ושמירה על איזון אישי כמטפלים.


4. תמיכה והמשך התפתחות:


   - ליווי ותמיכה: קבלת ליווי ותמיכה ממטפלים מנוסים לאורך כל תהליך ההכשרה ולאחר מכן.

   - המשך התפתחות מקצועית: עידוד להשתתפות בהשתלמויות והדרכות מקצועיות נוספות לשם המשך התפתחות מקצועית.


סיכום


הכשרת מטפלים להתמכרויות מתוך אוכלוסיית המכורים הנקיים בטאותרפיה מציעה גישה ייחודית ומעצימה לטיפול. מטפלים אלו מביאים עימם הבנה עמוקה וניסיון אישי, אמפתיה ואמינות גבוהה, ותשוקה עזה לעזור לאחרים. תהליך ההכשרה כולל לימודים תיאורטיים, הכשרה מעשית, פיתוח מיומנויות בין-אישיות וניהול עצמי, וליווי מתמשך. גישה זו מאפשרת למכורים הנקיים לשמש כמובילים בקהילה ולתרום באופן משמעותי לשיקום ולריפוי של מטופלים אחרים.גמילה מאטומין | התמכרות וגמילה מאטומין במרכז יום "מתעוררים" מבית טאותרפיהComentários


bottom of page