top of page

גמילה מסמים | הגמילה של רוברט קנדי המועמד כיום לנשיאות ארצות הברית | ד"ר מזרחי אברהם

האם מכורים לסמים שנקיים יכולים להיות המנהיגים הבאים של העולם החופשי, האם מכור שחי את שיטת 12 הצעדים יכול להנהיג את ארה"ב בדרך של שפיות, כנות, ענווה, חמלה, נתינה ועבודת צוות. מניסיון חיי רק מכורים נקיים מחוייבים לעקרונות הרוחניים הללו וחייהם תלויים בהם ולכן אין ספק שהכנות האמונה והשרות שרוברט קנדי יעשה הוא יהיה דוגמא ומופת לאחרים.


גמילה מסמים | הגמילה של רוברט קנדי המועמד כיום לנשיאות ארצות הברית | ד"ר מזרחי אברהם

גמילה מסמים | הגמילה של רוברט קנדי המועמד כיום לנשיאות ארצות הברית | ד"ר מזרחי אברהם
גמילה מסמים | הגמילה של רוברט קנדי המועמד כיום לנשיאות ארצות הברית | ד"ר מזרחי אברהם


רוברט קנדי - מדבר על ההתמכרות שלו לסמים


היו ימים רבים שחשבתי לעצמי, מי יכול? אני לא אוהב את עצמי וחושב שאני אפס ושאני, ללא קשר למה שהחלטתי, כבר נכנסתי לכאן לעולם הסמים, מי יכול הייתי אומר לעצמי? אין מקום להתקדם מזה אין דרך להיגמל, אבל אני חושב שכל זה נובע מזה שכאשר הייתי ילד והייתי עם עם הפרעות קשב וריכוז ואתה יודע, אז אני לא יכול לייצר, אני לא יכול ללמוד עד כדי כך שכשהתחלתי לקחת כדורי מרשם המינונים הגבוהים שעלו עם הזמן, עזרו לי בהתחלה ללמוד ולהיות מועיל והתחלתי באמת לעשות טוב בארץ.


אני חושב שהייתי מגניב באותה תקופה היו מלא שאלות שעניתי בצורה מדהימה, ואתה יודע, אם הטיפול התרופתי היה עדיין עובד כנראה שכל חיי הייתי צורך אותו, אבל יש לנו סבילות לסמים ולכדורים ואחרי שאתה עושה את זה הרבה זמן זה עובד לרגע, במיוחד כשהייתי ברמות מגניבות, זה מתחיל לעבוד עליך, ואתה יודע, זה עובד לרגע, אבל זה כבר מכין לך את המצבה ומקרב אותך עוד קצת אל המוות שלך.
ההתמכרות זה כמו לטייל עם גורילה


ההתמכרות היא כמו טיול עם גורילה, בהתחלה אתה שמח כי אתה חושב שאתה מנהל את הגורילה, אל לגורילה יש תוכניות משל עצמה ומחכה לגמור אותך. אני לא הבנתי את זה באותו הזמן. זה היה מספיק טוב.


ואז בשלב הבא בחיי, אבא שלך מת. כן, אבא שלי היה מגניב ב-62. אוקיי, אז... אז הוא היה מגניב אחרי זה, ופתאום לא מדבר עוד.


קנדי נולד בוושינגטון הבירה ב-17 בינואר 1954. הוא השלישי מבין אחד-עשר ילדיהם של הסנאטור והתובע הכללי רוברט פ. קנדי ושל אתל קנדי. הוא אחיין של נשיא ארצות הברית לשעבר, ג'ון פיצג'רלד קנדי והסנאטור טד קנדי. הוא היה בן תשע כשדודו, הנשיא ג'ון קנדי, נרצח ב-1963, ובן 14 כשאביו נרצח בזמן שהתמודד על המועמדות הדמוקרטית הבחירות לנשיאות ארצות הברית בשנת 1968.


קנדי שמע על הירי באביו כשהיה בבית הספר תיכון בג'ורג'טאון. כמה שעות לאחר מכן, הוא טס ללוס אנג'לס במטוסו של סגן הנשיא יוברט האמפרי, יחד עם אחותו הגדולה קתלין ואחיו הבכור ג'וזף, והיה עם אביו כשמת. קנדי היה מנושאי הארון בהלוויה של אביו, שם נאם וקרא קטעים מנאומיו של אביו במיסה לזכר מותו בבית הקברות הלאומי ארלינגטון.


לאחר מות אביו, התגורר קנדי עם משפחת אומנה בקיימברידג', מסצ'וסטס. קנדי נזרק משתי פנימיות: במילברוק בצפון מדינת ניו יורק ובפומפרט בקונטיקט עקב שימוש בסמים. באוגוסט 1970, קנדי ובן דודו נעצרו בברנסטייב, מסצ'וסטס, בגין החזקת מריחואנה והועמדו ל-13 חודשי מאסר על תנאי.


קנדי המשיך את לימודיו באוניברסיטת הרווארד, וסיים את לימודיו ב-1976 עם תואר ראשון בהיסטוריה וספרות אמריקאית. מאוחר יותר למד בבית הספר לכלכלה של לונדון לפני שרכש תואר דוקטור למשפטים מבית הספר למשפטים של אוניברסיטת וירג'יניה, ותואר שני במשפטים מאוניברסיטת פייס.
תאונת הדרכים ששלחה את קנדי לגמילה מסמים


בעת שהיה חבר בקונגרס האמריקני, פטריק קנדי, הודיע כי הוא החליט להתאשפז במכון לגמילה מסמים. זאת, לאחר שהיה מעורב בתאונת דרכים מסתורית סמוך לגבעת הקפיטול בוושינגטון. חבר הקונגרס הוא נצר לשושלת קנדי הידועה: אביו הוא הסנטור אדוארד קנדי ודודו הוא נשיא ארצות הברית לשעבר, ג'ון קנדי.

 

קנדי נהג במכונית מסוג פורד מוסטנג סמוך לגבעת הקפיטול. קנדי איבד שליטה על רכבו, כמעט פגע בניידת משטרה שחנתה לצד הכביש ולבסוף התנגש במחסום בטיחות. השוטרים שהיו עדים לתאונה דיווחו כי חבר הקונגרס התנדנד מצד לצד לאחר שיצא מרכבו.

 

חבר הקונגרס קנדי כאשר היה בן 38 סיפר כי היה תחת השפעת משככי כאבים בעת שהתנגש במחסום בטון סמוך לבית המחוקקים. שוטרים שהוזעקו למקום התאונה אמרו לעיתון ה"טיימס" הבריטי כי קיבלו הוראה שלא לבדוק את רמת האלכוהול בדמו של קנדי.

 

קנדי, שהתמודד בעבר עם התמכרות לסמים ודיכאון, אמר לעיתונאים בבירה האמריקנית כי החליט להתאשפז במרפאת "מאיו". לאחר האשפוז אמר קנדי שהוא "אינו זוכר דבר מפרטי התאונה או שנעצרתי בידי שוטרים".

 

הסנטור אדוארד קנדי פרסם הצהרה ובה הביע תמיכה בבנו פטריק ובניסיונותיו להילחם בהתמכרות לסמים. "הוא לקח אחריות מלאה למעשיו ובכוונתו לשתף פעולה עם חוקרי המשטרה", אמר הסנטור קנדי.

 

המקרה הזכיר לרבים את התאונה שבה היה מעורב הסנטור קנדי בשנת 1969. קנדי האב חזר אז מבילוי עם חברתו באי צ'פקווידיק, סטה מהכביש עם רכבו וצלל לאגם. הנוסעת טבעה למוות ואילו קנדי הצליח להיחלץ. הסנטור הצעיר ספג ביקורת קשה מכיוון שלא דיווח לרשויות על התאונה ובמקום יצר קשר עם אביו ועורך דינו.


 

כמה מבני משפחת קנדי, שזכתה למעמד מיוחד בארה"ב המזכיר במידת מה את זה של משפחת האצולה בבריטניה, סבלו בעבר מבעיות התמכרות לסמים. דייוויד קנדי, אחיינו של הנשיא, נעצר בשנת 1979 בחשד להחזקת סם מסוג הרואין ומאוחר יותר מת כתוצאה ממנת יתר. רוברט קנדי ג'וניור, בנו של בובי קנדי, נעצר בשנת 1983 בחשד לשימוש בהרואין.
הדמוקרטיות בקריסה - מדוע ד"ר מזרחי מאמין שהמנהיגים בעולם חייבים לעבוד 12 הצעדים


המאמר מתמקד במשבר הדמוקרטיה העולמי ומציע פתרון רדיקלי: הפיכת מכורים נקיים, אשר חווים את תהליך החלמה במסגרת שיטת 12 הצעדים, למנהיגי העתיד. לפי המחבר, ד"ר מזרחי אברהם, הדמוקרטיות ברחבי העולם נתקלות בקשיים עקב פוליטיקה פנימית פגומה ומושחתת, שלא מצליחה להביא פתרונות אמיתיים לבעיות העולם.


המאמר מציג את שיטת 12 הצעדים, שנוסדה על ידי ביל ווילסון, כמודל לניהול דמוקרטי ואפקטיבי יותר. זאת משום שהשיטה מדגישה אידיאלים של שירות, נתינה ואחריות קהילתית, בניגוד לרדיפה אחר כוח או הון. המאמר טוען כי אלו שעברו תהליך גמילה והחלמה אישית מבינים את החשיבות של שיתוף פעולה והבנה הדדית כדי להבטיח את שרידות הקבוצה, תכונות שהן הכרחיות למנהיגות טובה.


המאמר מבקר את המצב הפוליטי הנוכחי שבו הדמוקרטיות מתפרקות ומציע כי החברה הפוליטית צריכה ללמוד מהצלחת תנועות כמו 12 הצעדים, שמצליחות לשמור על מוסריות ודמוקרטיה עקב עקרונותיהם של שיתוף ושירות ולא עקב מאבקי כוח. המחבר מסכם כי פתרון המשבר הדמוקרטי יבוא רק כאשר מנהיגות חדשה תקום, אחת שהחיים והערכים שלה תלויים בהחלטה לפעול על פי עקרונות שירות ואמונה ולא על פי חיפוש אחר כוח או הגדרה אישית.
"אמונה עיוורת בסמכות היא האויב הגדול ביותר של האמת." (איינשטיין)
הנקודות המרכזיות במאמר:1. משבר הדמוקרטיה העולמי


המאמר פותח בתיאור של משבר דמוקרטי עולמי, עם דוגמאות ממדינות שונות ברחבי העולם כמו ארה"ב, אירופה וישראל. המחבר מציין כי הדמוקרטיות נתקלות בקשיים חמורים ואינן מצליחות להביא פתרונות יעילים לבעיות העולם המודרני, כאשר הפוליטיקה נתפסת כפגומה ומושחתת.


2. שיטת 12 הצעדים כדגם לניהול


המאמר מדגיש את שיטת 12 הצעדים, המקורית בקרב קבוצות תמיכה למכורים, כדוגמת ניהול שיכולה לשמש כמודל לניהול הדמוקרטיות. השיטה מבוססת על עקרונות של שיתוף פעולה, שירות ואחריות אישית וקהילתית, שנראים כמתאימים יותר לניהול המודרני מאשר מאבקי כוח ורדיפה אחר אינטרסים פרטיים.


3. הצורך במנהיגות מחורים נקיים


המאמר טוען שמכורים נקיים, אנשים שחווים תהליך של התמודדות והתגברות על התמכרויות שונות ועברו את שיטת 12 הצעדים, הם המועמדים האידיאליים להנהיג את הדמוקרטיות. הניסיון שלהם בהתמודדות עם קשיים פנימיים והשגת שיקום מעניק להם כלים של אמפתיה, שירות והבנה הדדית שחסרים במערכת הפוליטית הקיימת.


4. ביקורת על המערכת הפוליטית הקיימת


המאמר מבקר את המערכת הפוליטית העכשווית שאינה מסוגלת להתמודד עם האתגרים הגלובליים ומשבר הדמוקרטיות הקיים. המחבר מזהיר מפני ריבוי חוקים ותקנות שאינם מספקים פתרונות אמיתיים, אלא רק מעמיקים את המשבר.


5. קריאה לשינוי ולשקם את הדמוקרטיות


המאמר קורא לחידוש ולשקם של הדמוקרטיות דרך יישום שיטת 12 הצעדים והעקרונות שלה ברמה הפוליטית. המאמר מציע כי אותם עקרונות של שיתוף, שירות והבנה הדדית יכולים לסייע ביצירת מערכת דמוקרטית יותר בריאה ויעילה.


בסך הכל, ד"ר מזרחי מציע פתרון יצירתי ומורכב לבעיות המתמשכות בדמוקרטיות המודרניות דרך השאלה וההשראה מתוך ניסיון של תנועות גמילה ושיקום אישי.

ד"ר מזרחי מציע מספר הצעות מעשיות לקידום הרעיון של שילוב עקרונות שיטת 12 הצעדים בניהול הציבורי והדמוקרטי. הנה כמה מההצעות המרכזיות:1. הכשרת מנהיגים פוליטיים: להטמיע תוכניות הכשרה למנהיגים ולפוליטיקאים שמבוססות על עקרונות שיטת 12 הצעדים. כלול בתוכניות אלו יהיו סדנאות, קורסים והדרכות שמטרתן ללמד את המנהיגים על אחריות קהילתית, עבודת שירות וניהול ללא רדיפה אחר כוח אישי.


2. קמפיינים ציבוריים: ליזום קמפיינים ציבוריים שמקדמים את ההבנה וההכרה ביתרונות של שיטת 12 הצעדים כדגם לניהול דמוקרטי. המטרה היא להעלות את המודעות לפוטנציאל השיקומי והבנייתי של השיטה בקרב הציבור ובקרב מנהיגים ציבוריים.


3. תמיכה במכורים נקיים: עידוד ותמיכה באנשים שעברו תהליך של התמודדות והחלמה לפי שיטת 12 הצעדים להיכנס לתפקידים ציבוריים ולקחת חלק בניהול המדינה. זה כולל פיתוח מסלולים מיוחדים שיעזרו להם להשתלב במערכת הפוליטית.


4. שילוב בחינוך ובאקדמיה: לכלול בלוח הלימודים של בתי הספר והמוסדות האקדמיים קורסים על שיטת 12 הצעדים והיישומים שלה בחיי היום יום ובניהול הציבורי. כמו כן, להטמיע את העקרונות האלו במסגרת לימודי מנהל ציבורי ומדיניות.


5. שיתופי פעולה עם ארגונים חברתיים: יצירת שיתופי פעולה עם ארגונים שמקדמים התמודדות עם התמכרויות ושיקום חברתי לצורך פיתוח תוכניות ויוזמות חברתיות שמבוססות על עקרונות השירות והאחריות הקהילתית.


ההצעות הללו מטרתן להביא לשינוי פרדיגמטי בגישה לניהול הציבורי והדמוקרטי, באמצעות לקיחת עקרונות ממסגרת שיקומית והחלתם על המערכת הפוליטית והציבורית במטרה לייצר ניהול יותר אתי, שקוף ויעיל.
מספר שאלות מרכזיות שכל אדם בדמוקרטיה עכשווית צריך לשאול את עצמו:מה אני יכול לעשות כדי לתרום לקהילה שלי? - השאלה מדגישה את החשיבות של עבודת שירות ותרומה לקהילה, מושגים מרכזיים בשיטת 12 הצעדים.


  1. כיצד יכולה האחריות האישית שלי לשפר את המערכת הפוליטית? - התוכנית מעודדת כל אדם לבחון כיצד הוא יכול להשפיע חיובית על המערכת הפוליטית דרך עקרונות של יושרה ואמינות.

  2. האם אני מבין את ההשפעה של הפוליטיקה על חיי היום יום? - שאלה זו חשובה להבנת הקשר בין החלטות פוליטיות לבין השפעתן על החיים האישיים והקהילתיים.

  3. איך אני יכול לקדם שיח פוליטי מוסרי ובונה? - חשוב לשאול זאת כדי לחזק את הדמוקרטיה מבפנים על ידי שיח ציבורי שמקדם ערכים של כבוד הדדי והבנה.

  4. האם אני פתוח לשקול דעות וגישות שונות משלי? - בדמוקרטיה, חשוב להיות פתוח לדעות של אחרים וללמוד מהן, כדי לבנות חברה מגוונת וסובלנית יותר.

  5. מה הפעולות שלי מלמדות על הערכים שאני מחזיק בהם? - שאלה זו יכולה לעזור לאדם להבין כיצד פעולותיו משקפות את הערכים שהוא מחזיק בהם ולשאול עצמו אם הם מתאימים למוסר הרצוי בחברה הדמוקרטית.

  6. איך אני יכול לקחת חלק בשיפור המערכת הדמוקרטית? - מעודדת כל אדם להיות פעיל ומעורב בחיים הציבוריים והפוליטיים של מדינתו.
טאותרפיה – סיוע בהתמודדות עם התמכרויות


​מרכז יום - בוקר או ערב


מרכז יום מאפשר שינוי יסודי של דפוסי החיים של האדם שסובל מהתמכרויות וטראומה, שינוי גישה לחיים, גמילה מהפנטזיה שהיא הקשה מכולם, שיקום הזוגיות או המשפחתיות.


אנו בטאותרפיה מאמינים גם בשילוב של קבוצת התמיכה חרדתיים אנונימיים, אנו מאמינים שמעבר לטיפול הפרטני, הקבוצתי, וההכשרות של טאותרפיה, קבוצת הבית של החרדתי, בה הוא יפנים לעד שזו דרך חיים, שבה הוא יפסיק לחפש פתרונות קלים אצל פסיכיאטר או פסיכולוג או עובד-סוציאלי, אלא יצטרף למאמץ אנושי יוצא דופן של חרדתיים כמוהו, שבחרו להימנע מכל סוג של בריחה ולחיות על-פי גישה רוחנית אשר מציעה דרך חיים חדשה.


בקש עזרה עוד היום בטאותרפיה בטלפון 03-7788766קורס 12 הצעדים


מדוע שיטת הצעדים יכולה לעזור לכם לצאת ממעגל ההתמכרות לחרדות ?


12 הצעדים זו גישה הוליסטית ייחודית, גישה אשר שמה דגש על דחיית סיפוקים, התמודדות עם ריקנות, עם כאב, עם הצפת רגשות שנובעת מתוך תהליך הגמילה העמוק שהמכורים לחרדות ולריכוז עצמי גבוה עוברים. 12 הצעדים מעניקה "מודעות נכונה" לטבעה של ההתמכרות למחשבות, שפה חדשה, ארגז כלים מיידי להתמודדות עם דחפים בלתי נשלטים, סביבה וחברותא שמעניקה עזרה אשר זמינה, שינוי גישה לחיים ואימוץ השקפה רוחנית וסיפוק רוחני אשר מהווה תחליף להתמכרות לחרדות."מכוח האני נגרם העוול, מכוח האני נוצר הסבל. מכוח העצמי מתרחק האדם מהחטא ומכוח האני האדם נגאל." (בודהה)


טיפול אישי


"אין האדם יכול להתיר את עצמו מבית האסורים"


הגמילה מסמים ואלכוהול אינה מתאימה לאגו של האדם שרוצה לשלוט ולנהל את חייו ולהגיע לפשרות על-פי רצונו, המכורים לחרדות ופחדים חייבים עזרה גם קבוצתית וגם אישית. ההתמכרות מצריכה ליווי רגשי רוחני אינטימי, ליווי אשר יכול להיעשות רק על-ידי מומחים לטיפול בהתמכרויות וטראומה. ללא מטפל ועדיף אדם שכבר עשה עבודה על ההתמכרויות שלו הטיפול לא יעבוד.


מטפלי טאותרפיה מחוייבים לעבוד על ההתמכרויות והטראומות של חייהם כדי לקבל תעודת מטפל. אנו מאמינים בלב שלם שאדם שלא וויתר על העולם החומרי לא יכול להיות מטפל בהתמכרויות.קבוצות טיפוליותטאותרפיה מציעה מעבר לקורס צעדים גם קבוצות טיפוליות לטיפול בהתמכרויות הטיפול הקבוצתי נועד להשלים את ארסנל הכלים שאנו מציעים.פנו עוד היום לטאותרפיה לייעוץ וטיפול


מרכז יום מתעוררים הוא בעצם המקום בו המטופלים שלנו עוברים תהליך עד שנה של טיפול אינטנסיבי 5 ימים בשבוע. המקום מיועד לכל מי שזקוק ליפול אינטנסיבי ארוך כדי לעשות עבודת עומק. לא כל אדם מסוגל להיגמל ללא מסגרת רצינית שתחזיק ותכיל אותו לאורך זמן. המטרה היא לא רק להיגמל אלא להישאר נקי לאורך זמן רב. 03-7788766ד"ר מזרחי אברהם מייסד טאותרפיה


"אין דרך לאהבה האהבה היא הדרך", ככה לימדו אותי חבריי לפני 32 שנים שהייתי שפוף ושבור, מאז הדת שלי היא האהבה, חיי סובבים סביב אהבה מעשית, אהבה שמייצרת החלמה, אהבה שמצמיחה מטפלים, מצמיחה מטופלים, אהבה שכל רצונה הוא להעניק לאחרים.


גמילה מסמים | הגמילה של רוברט קנדי המועמד כיום לנשיאות ארצות הברית | ד"ר מזרחי אברהםコメント


bottom of page