top of page

ד"ר מזרחי אברהם | דרכו של ד"ר מזרחי אברהם והקמת בית רוחני טאותרפיה

Updated: Jun 21

טאותרפיה המכון הישראלי לטיפול בטראומה והתמכרויות


ד"ר מזרחי אברהם הוא מכור נקי, נרקומן לשעבר, מכור להרואין, אלכוהול והימורים, הוא התנקה בשנת 1992 בספטמבר ומאז הוא במסע רוחני אינסופי, מסע של התרחבות, של התפתחות של מודעות עצמית ייחודית. לאחר עבודתו רבת השנים בשלל מסגרות טיפוליות בהתמכרויות נפלה אצלו ההבנה שהבעיה היא אוניברסלית ולא רק מחלות נפש או התמכרויות. זה הבסיס עליו ד"ר מזרחי אברהם הגה את הרעיון של מכללת טאותרפיה.


ד"ר מזרחי אברהם | דרכו של ד"ר מזרחי אברהם והקמת בית רוחני טאותרפיה
קורס 12 הצעדים במכללה המובילה בישראל

לימודי פסיכותרפיה הוליסטית ממוקדת טראומה והתמכרויות

מרכז יום לטיפול בטראומה והתמכרויות, חוסר תפקוד וחוסר איזון נפשי

מהו מסע רוחני ומה עבר ד"ר מזרחי אברהם:


מסע רוחני הוא תהליך אישי של חיפוש והבנה עמוקה יותר של משמעות החיים, הקיום, והקשר לאלוהות או לכוח עליון. הוא כולל התבוננות פנימית, חקר אמונות, והתחברות לרוחניות ולמקורות פנימיים של חוכמה והשראה.


המסע הרוחני יכול להיות מלווה בפרקטיקות כמו מדיטציה, תפילה, יוגה, לימוד טקסטים קדושים, השתתפות בטקסים דתיים, והתנסות בחוויות שמביאות לתחושת אחדות והבנה עמוקה יותר של העצמי ושל העולם.


כל אדם חווה את המסע הרוחני שלו בצורה שונה, בהתאם לאמונותיו, תרבותו וניסיונותיו האישיים. המטרה היא לאו דווקא להגיע ליעד מסוים, אלא לעבור תהליך של צמיחה והתפתחות רוחנית שמעשיר את החיים ומביא לתחושת שלווה וסיפוק.


במקרה של ד"ר מזרחי אברהם המסע החל עם תהליך הגמילה ומפגש עוצמתי עם קבוצות התמיכה של מכורים אנונימיים, מפגש סוער בו חווה חוויה רוחנית, ד"ר מזרחי התעורר לטבע המציאות כפי שהיא בלי הכחשה או סילוף של מי שהוא, מי שמסביבו, התבהרות וצלילות של העבר והגורמים שהביאו אותו להשתמש בסמים קשים.


מהי התעוררות רוחנית בשיטת 12 הצעדים:


התעוררות רוחנית בהקשר של 12 הצעדים והתהליך שעבר ד"ר מזרחי אברהם מתייחסת לחוויה עמוקה ומשמעותית של שינוי פנימי המתרחש כתוצאה מתהליך השיקום שמובילים 12 הצעדים. זהו תהליך שבו האדם חווה התחדשות רוחנית והבנה עמוקה יותר של עצמו ושל מקומו בעולם, וכן של הקשר שלו לכוח עליון או לאלוהות.


במסגרת תוכנית 12 הצעדים, ההתעוררות הרוחנית היא חלק בלתי נפרד מתהליך ההחלמה והשיקום. היא מתרחשת כאשר האדם עובד דרך כל הצעדים באופן כנה ומחויב, ומגיע להבנה חדשה ועמוקה של עצמו ושל הקשר שלו לרוחניות. תהליך זה כולל:


1. הכרה בהזדקקות לכוח עליון: בשלב הראשון, האדם מכיר בכך שהוא חסר אונים מול הבעיה שלו ושהוא זקוק לכוח עליון שיעזור לו להתגבר עליה.


2. מסירה לכוח עליון: הצעד השלישי מדגיש את הצורך למסור את רצונו ואת חייו לכוח עליון, תוך אמונה בכך שכוח זה יכול להוביל אותו בדרך נכונה.


3. חשבון נפש וחשיפה עצמית: הצעדים הרביעי והחמישי עוסקים בחשבון נפש מעמיק וחשיפת הטעויות והפגמים בפני כוח עליון, עצמם ואדם אחר.


4. שינוי דפוסי חשיבה והתנהגות: הצעדים השישי והשביעי עוסקים בשחרור מהפגמים ובקשת עזרה מכוח עליון לשינוי דפוסי התנהגות שליליים.


5. תיקון מערכות יחסים: הצעדים השמיני והתשיעי כוללים תיקון מערכות יחסים ופיוס עם אנשים שנפגעו מההתנהגויות השליליות של האדם.


6. שמירה על ערנות ושיפור מתמיד: הצעדים העשירי והאחד עשר מדגישים את החשיבות של שמירה על ערנות ושיפור מתמיד, כולל מדיטציה ותפילה.


7. שיתוף אחרים והמשך העזרה: הצעד השנים עשר עוסק בשיתוף החוויה הרוחנית עם אחרים והמשך העזרה לאנשים הנמצאים במצב דומה.


התעוררות רוחנית זו היא תהליך הדרגתי ומעמיק, המוביל לתחושת שלום פנימי, משמעות והבנה עמוקה של העצמי ושל הקשר לכוח עליון.


מה עבר ד"ר מזרחי אברהם בתהליך של ההתעוררות

כאשר אדם מתמסר לתהליך של 12 הצעדים, מתרחשים מספר שינויים עמוקים ומשמעותיים בחייו כפי שד"ר מזרחי אברהם חווה:


1. שינוי בתפיסת העצמי


 • הכרה בפגמים האישיים: ד"ר מזרחי למד לזהות ולהכיר את הפגמים והטעויות שלו, מה שהוביל אותו לשינוי תפיסת העצמי שלו והבנה עמוקה יותר של האישיות שלו.


 • קבלת אחריות: הוא קיבל אחריות מלאה על הפעולות והבחירות שלו כחלק מרכזי בתהליך, זה הוביל לשיפור ההתנהגות וההתמודדות שלו עם מצבים קשים.


2. שינוי במערכות יחסים


 • תיקון מערכות יחסים: מערכות היחסים של ד"ר מזרחי היו הרוסות וחולות, וכחלק מהצעדים השמיני והתשיעי, הוא ביקש לתקן מערכות יחסים שנפגעו, ביקש סליחה והציע פיוס לכל מי שזה היה אפשרי.


 • בניית אמון: אף אדם לא האמין בד"ר מזרחי והמסע של בניית אמון היה ארוך מאוד, התהליך עזר לו לבנות מחדש אמון עם אנשים קרובים, כמו משפחה וחברים, מה שהוביל לשיפור מערכות היחסים.


3. התפתחות רוחנית


 • חיבור לכוח עליון: כאדם שהיה מנותק כל חייו מהכרה בכוח עליון או אלוהים החוויה הרוחנית עיצבה מחדש א התודעה של ד"ר מזרחי דרך 12 הצעדים הוא פיתח קשר עמוק ומשמעותי עם הכוח עליון והעקרונות הרוחניים בצעדים, מה שהביא אותו עם הזמן לתחושת שלום פנימי וביטחון.


 • מדיטציה ותפילה: המדיטציה והתפילה הופכות לחלק בלתי נפרד מהחיים, עוזרות לאדם לשמור על שלווה ונפש מאוזנת. ד"ר מזרחי השקיע שנים רבות בעולם המדיטציות ורכש כלים מעולמות שונים ופיתח עשרות מדיטציות מקוריות בעבודת 12 הצעדים.


4. שינוי בדפוסי חשיבה והתנהגות


 • שחרור מהתנהגויות שליליות: תהליך העבודה על הצעדים מביא לשחרור מדפוסי התנהגות שליליים והרגלים מזיקים. המסע שלו היה ארוך מכיוון שדפוסי ההתנהגות השליליים וההרסניים היו חלק בלתי נפרד מד"ר מזרחי. חלק נשרו מייד וחלק לקחו שנים רבות של רצוא ושוב עד לשחרור המוחלט.


 • פיתוח הרגלים חיוביים: ד"ר מזרחי אט אט החליף את הדפוסים השליליים עד שוויתר לחלוטין על כל מי שהיה, התמסר ללימודים אקדמאיים למרות שלא היה לו שום סיכוי להצליח הוא עבר טרנספורמציה מוחלטת ואימץ את הלימוד כאורח החיים המועדף עליו. כמו כן הוא למד לנהל את הרגשות בצורה בריאה יותר והתנהלות חברתית בונה.


5. תמיכה ועזרה לזולת


 • שיתוף בחוויות: מאז ההתעוררות הרוחנית של ד"ר מזרחי אברהם הוא משתף את החוויות והתובנות שרכש עם אחרים, מה שמעצים את התחושה שלו של חיבור לקהילה ולתמיכה הדדית.


 • עזרה לאחרים: הצעד השנים עשר מעודד את האדם להמשיך לעזור לאחרים שעוברים תהליכים דומים, מה שמחזק את ההבנה הרוחנית ואת תחושת השליחות. אין ספק שצעד זה עזר לו להתרחב בעבודה הפנימית לאחר שמעל 20 אלף תלמידים ומטופלים עברו תחת טיפולו והקורסים שהוא מעביר.6. תחושת משמעות וביטחון


 • הבנה עמוקה של החיים: ההתעוררות הרוחנית הביאה אותו להבנה עמוקה יותר של משמעות החיים ושל מקומו בעולם. מאדם שהיה נע ונד בחיים, תלוש, לא מחובר לשום דבר בעל משמעות חייו מלאים משמעות.

 • ביטחון עצמי: הביטחון העצמי משתפר כתוצאה מההתקדמות בתהליך ומהשינויים החיוביים שמתרחשים בחיים. מאדם עם דימוי עצמי כל כך נמוך, עם הערכה עצמית מתחת לאפס, בלי שום ביטחון עצמי כיום הוא אדם משחורר מאנשים שלם עם עצמו באופן מלא, חי בקבלה עצמית מלאה, בעל הגדרה עצמאית ללא תלות בשום גורם חיצוני ובאף אדם על פני האדמה רק דרך החיבור שלו לכוח העליון שלו.7. שמירה על ערנות ושיפור מתמיד


 • תחזוקה שוטפת: הצעדים העשירי והאחד עשר מעודדים שמירה על ערנות ושיפור מתמיד של החיים האישיים והרוחניים. כל מי שקרוב אל ד"ר מזרחי אברהם לא ראה התמסרות כזו של אדם לדרך הרוחנית, לתרגול, למדיטציה, ללמידה, להתפתחות, לעשייה, כל מי שבסביבה שלו נדבק מהתשוקה האינסופית שלו לתרגול 12 הצעדים בחייו.


 • התמדה בתהליך: ההתמדה שלו בתהליך והשמירה על הצעדים כחלק מהשגרה היומית מבטיחים את המשך הצמיחה וההתפתחות האישית שלו ושל כל אדם.


בסופו של דבר, תהליך ההתמסרות ל-12 הצעדים מוביל לשינוי כולל ואמיתי בחייו של האדם, מעניק תחושת משמעות, רוגע וביטחון, ומשפר את איכות החיים באופן משמעותי.


"להיות אנושי פירושו לאהוב בני אדם, ולהיות חכם פירושו להכירם."


התוצאה של העשייה הרבה שלו הובילה את ד"ר מזרחי אברהם לייסד את המכללה המופלאה טאותרפיה, את מרכז יום להתמודדות עם טראומה והתמכרויות, לפרויקט הלומי קרב ונפגעי פעולות איבה "בשביל אור" ועוד.טאותרפיה היא שיטת טיפול רב-תחומית המתמקדת בטיפול בהתמכרויות:


טאותרפיה היא שיטת טיפול רב-תחומית המתמקדת בטיפול בהתמכרויות ובבעיות נפשיות באמצעות גישה הוליסטית המשולבת עם עקרונות רוחניים, פסיכולוגיים ופיזיולוגיים. השיטה מושתתת על עקרונות של פילוסופיית ה"טאו" (Dao) הסינית, המדגישה איזון והרמוניה בין הגוף, הנפש והרוח. הנה סקירה של שיטת הטאותרפיה לגמילה וטיפול בהתמכרויות:


עקרונות בסיסיים של הטאותרפיה


1. איזון והרמוניה:

   - הטאותרפיה מתמקדת בהשגת איזון והרמוניה בין כל מרכיבי האדם: הגוף, הנפש והרוח. ההנחה היא כי חוסר איזון בין המרכיבים הללו מוביל להתמכרויות ולבעיות נפשיות.

  

2. עקרונות הטאו:

   - השיטה נשענת על עקרונות הטאו (דרך), המנחים את המטופל לשאוף לחיים מאוזנים והרמוניים. פילוסופיית הטאו מדגישה חיים בפשטות, בענווה ובהתאמה לזרימת החיים הטבעית.


3. גוף, נפש ורוח:

   - הטאותרפיה רואה את האדם כשלם ומשולב, ולא מתמקדת רק בתסמינים של ההתמכרות אלא גם בשורשים העמוקים יותר של הבעיה, כמו טראומות עבר, רגשות בלתי מעובדים וקשיים נפשיים.

מרכיבי הטיפול בטאותרפיה1. טכניקות רוחניות:


   - מדיטציה: מדיטציה משמשת ככלי מרכזי לטיפול, ומטרתה להשיג רוגע פנימי, איזון נפשי ורוחני, ולהפחית את המתח והלחץ.

   - תרגולי נשימה: תרגולים שמטרתם לשפר את היכולת של האדם לשלוט בנשימה ולחזק את הקשר בין הגוף לנפש.


2.טכניקות פסיכולוגיות:


   - טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT): עקרונות הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי משולבים עם עקרונות הטאו כדי לשנות דפוסי מחשבה והתנהגות מזיקים.

   - טיפול בטראומה: עבודה על עיבוד טראומות עבר ושחרור רגשות בלתי מעובדים שיכולים לתרום להתמכרות.


3. פעילות גופנית:

   - יוגה וצ'י גונג: תרגולים אלו משלבים תנועה, נשימה ומודעות פנימית, ומטרתם לחזק את הגוף, להרגיע את הנפש וליצור תחושת איזון והרמוניה.

   - פעילות גופנית כללית: פעילות גופנית סדירה משפרת את הבריאות הפיזית והנפשית ומפחיתה את הצורך בהתמכרות.


4. תזונה נכונה:

   - תזונה מאוזנת: הטאותרפיה מדגישה את החשיבות של תזונה מאוזנת ובריאה ככלי לשיפור הבריאות הפיזית והנפשית.


יתרונות הטאותרפיה בטיפול בהתמכרויות


1. גישה הוליסטית: השיטה מטפלת במטופל כמכלול ולא רק בתסמינים, מה שמאפשר התמודדות עם שורשי הבעיה.

2. שילוב של טכניקות שונות: הטאותרפיה משלבת מגוון רחב של טכניקות רוחניות, פסיכולוגיות ופיזיולוגיות, מה שמגביר את היעילות של הטיפול.

3. שיפור איכות החיים: על ידי השגת איזון והרמוניה, המטופלים חווים שיפור משמעותי באיכות החיים, בבריאות הפיזית ובתחושת הרווחה הנפשית.


סיכום


טאותרפיה היא שיטת טיפול הוליסטית שמשלבת עקרונות רוחניים, פסיכולוגיים ופיזיולוגיים לטיפול בהתמכרויות ובבעיות נפשיות. השיטה מתמקדת באיזון והרמוניה בין הגוף, הנפש והרוח, ומשלבת טכניקות כמו מדיטציה, תרגולי נשימה, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, יוגה וצ'י גונג, ותזונה נכונה. הגישה ההוליסטית של הטאותרפיה מאפשרת טיפול עמוק ואפקטיבי בשורשי ההתמכרות ומשפרת את איכות החיים של המטופלים.גמילה מסרוקסט | גמילה מסרקוסט והתמכרות לכדורי מרשם | מרכז יום "מתעוררים" מבית טאותרפיה


טאותרפיה מפעילה מרכז-יום לטיפול בהתמכרויות ובטראומה

טאותרפיה מפעילה מרכז יום לטיפול בהתמכרויות ובטראומה, המתמקד בגישה הוליסטית לשיקום וריפוי. המרכז מציע מגוון רחב של שירותים טיפוליים הנבנים על עקרונות הטאותרפיה, ומשלבים טכניקות רוחניות, פסיכולוגיות ופיזיולוגיות. הנה סיכום של המרכז והשירותים המוצעים בו:


מטרות המרכז


1. שיקום והתאוששות: לסייע למטופלים להתגבר על התמכרויות וטראומות ולשקם את חייהם.

2. השגת איזון והרמוניה: לטפח תחושת איזון והרמוניה בין הגוף, הנפש והרוח.

3. פיתוח כלים להתמודדות: להקנות למטופלים כלים מעשיים להתמודדות עם מתחים, חרדות ודחפים התמכרותיים.


שירותים ופעילויות במרכז


1. טיפול אישי:

   - פגישות ייעוץ: מפגשים אישיים עם מטפלים מוסמכים לטיפול בנושאים אישיים, רגשות ומצבי חרדה.

   - טיפול בטראומה: עבודה על עיבוד ושחרור טראומות עבר באמצעות טכניקות שונות כמו EMDR (עיבוד תנועות עיניים).


2. טיפול קבוצתי:

   - קבוצות תמיכה: קבוצות קטנות בהן משתתפים יכולים לשתף חוויות ולקבל תמיכה מחברים לקבוצה.

   - סדנאות טיפוליות: סדנאות שונות המתמקדות בנושאים כמו ניהול סטרס, פיתוח מיומנויות חברתיות והתמודדות עם דחפים.


3. טכניקות רוחניות:

   - מדיטציה: מפגשי מדיטציה יומיים המכוונים להשגת רוגע פנימי ואיזון נפשי.

   - תרגולי נשימה: טכניקות נשימה המיועדות להרגעה ולהתמודדות עם מתחים.


4. פעילות גופנית:

   - יוגה וצ'י קונג: שיעורים המשלבים תנועה, נשימה ומודעות פנימית, שמטרתם לחזק את הגוף ולהרגיע את הנפש.

   - פעילות גופנית כללית: פעילות גופנית מותאמת אישית לחיזוק הבריאות הפיזית.


5. תזונה נכונה:

   - הכוונה תזונתית: ייעוץ תזונתי מותאם אישית לשיפור הבריאות הכללית ולהתמודדות עם התמכרויות.

   -סדנאות בישול בריא: לימוד הכנת מזון בריא ומזין.


יתרונות המרכז


1. גישה הוליסטית: המרכז מטפל במטופל כמכלול ולא רק בתסמיני ההתמכרות, מה שמאפשר התמודדות עמוקה ויסודית עם הבעיה.

2. שילוב טכניקות מגוונות: השילוב של טכניקות רוחניות, פסיכולוגיות ופיזיולוגיות מגביר את יעילות הטיפול.

3. סביבה תומכת ומעודדת: סביבה טיפולית מכילה ותומכת, המספקת למטופלים תחושת ביטחון ורוגע.


סיכום


מרכז היום של טאותרפיה לטיפול בהתמכרויות ובטראומה מציע גישה הוליסטית ושילוב של טכניקות רוחניות, פסיכולוגיות ופיזיולוגיות לטיפול ושיקום. המרכז מתמקד בהשגת איזון והרמוניה, פיתוח כלים להתמודדות ושיפור איכות החיים של המטופלים. באמצעות מגוון רחב של שירותים ופעילויות, המטופלים מקבלים תמיכה מקיפה ומותאמת אישית לשיקום וריפוי עמוק.גמילה מואליום | גמילה מואליום והתמכרות לכדורי מרשם | מרכז יום "מתעוררים" מבית טאותרפיההעתיד כבר כאן - הכשרת מטפלים בשיטת טאותרפיה להתמכרויות וטראומה מתוך אוכלוסיית המכורים הנקיים


הכשרת מטפלים להתמכרויות מתוך אוכלוסיית המכורים הנקיים היא גישה יעילה ומועילה, בעיקר בשל ההבנה האישית והניסיון החיוני שיש למטפלים אלה. טאותרפיה, בגישתה ההוליסטית והרוחנית, מדגישה את החשיבות של חיבור אישי והבנה מעמיקה של תהליכי הגמילה והשיקום. הנה כמה היבטים חשובים על הכשרת מטפלים להתמכרויות בקרב מכורים נקיים בשיטת טאותרפיה:


יתרונות הכשרת מטפלים מתוך אוכלוסיית המכורים הנקיים:


1. הבנה וניסיון אישי:


   - חוויה אישית: מטפלים שעברו את תהליך ההתמכרות והגמילה בעצמם מבינים את המטופלים לעומק ומסוגלים להתחבר אליהם ברמה אישית.

   - השראה ודוגמה אישית: מכורים נקיים יכולים לשמש כדוגמה חיה למטופלים, ולהראות להם כי ניתן להתגבר על ההתמכרות ולחיות חיים בריאים ומלאים.


2. אמפתיה ואמינות:


   - אמפתיה חזקה: המטפלים יכולים להפגין אמפתיה אמיתית ולבנות קשרי אמון חזקים עם המטופלים, מאחר והם מבינים את האתגרים והקשיים שבדרך.

   - אמינות ואותנטיות: החוויות האישיות של המטפלים מוסיפות לאמינות שלהם בעיני המטופלים, מה שמקל על בניית מערכת יחסים טיפולית מוצלחת.


3. העצמה והשראה:


   - תהליך העצמה: הכשרת מטפלים מתוך אוכלוסיית המכורים הנקיים מאפשרת למכורים הנקיים לעבור תהליך העצמה אישי ולשמש כמובילים בקהילה שלהם.

   - מוטיבציה גבוהה: מטפלים אלו נוטים להיות בעלי מוטיבציה גבוהה לתרום ולעזור לאחרים, מתוך תחושת שליחות אישית ורצון לעזור לאנשים במצבים דומים.
תהליך ההכשרה בטאותרפיה


1. לימודים תיאורטיים:


   - פסיכולוגיה של ההתמכרות: הכשרה תיאורטית בנושאים כמו מנגנונים פסיכולוגיים של התמכרות, תסמיני גמילה והשלכות נפשיות.

   - עקרונות הטאותרפיה: לימוד עקרונות הטאותרפיה, כולל פילוסופיית הטאו, מדיטציה, טכניקות נשימה ואיזון גוף-נפש-רוח.


2. הכשרה מעשית:


   - סדנאות ותרגולים: השתתפות בסדנאות מעשיות הכוללות תרגולים של טכניקות טיפוליות שונות, כמו טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, יוגה וצ'י גונג.

   - התנסות מעשית: עבודה מעשית תחת פיקוח במרכזי טיפול, הכוללת טיפול פרטני וקבוצתי.


3. פיתוח מיומנויות אישיות:


   - מיומנויות בין-אישיות: פיתוח מיומנויות תקשורת, אמפתיה והבנת צרכים של המטופלים.

   - ניהול עצמי: כלים לניהול עצמי, התמודדות עם לחצים ושמירה על איזון אישי כמטפלים.


4. תמיכה והמשך התפתחות:


   - ליווי ותמיכה: קבלת ליווי ותמיכה ממטפלים מנוסים לאורך כל תהליך ההכשרה ולאחר מכן.

   - המשך התפתחות מקצועית: עידוד להשתתפות בהשתלמויות והדרכות מקצועיות נוספות לשם המשך התפתחות מקצועית.


סיכום


הכשרת מטפלים להתמכרויות מתוך אוכלוסיית המכורים הנקיים בטאותרפיה מציעה גישה ייחודית ומעצימה לטיפול. מטפלים אלו מביאים עימם הבנה עמוקה וניסיון אישי, אמפתיה ואמינות גבוהה, ותשוקה עזה לעזור לאחרים.


תהליך ההכשרה כולל לימודים תיאורטיים, הכשרה מעשית, פיתוח מיומנויות בין-אישיות וניהול עצמי, וליווי מתמשך. גישה זו מאפשרת למכורים הנקיים לשמש כמובילים בקהילה ולתרום באופן משמעותי לשיקום ולריפוי של מטופלים אחרים.ד"ר מזרחי אברהם | דרכו של ד"ר מזרחי אברהם והקמת בית רוחני טאותרפיה


Comentarios


bottom of page