top of page

דוקטור מזרחי אברהם-טיפול בהלומי קרב פוסט טראומה בשיטת 12 הצעדים-מכללת טאותרפיה

Updated: Oct 30, 2023


 

ד"ר מזרחי אברהם ייסד בשנת 2020 קורס להלומי קרב ונפגעי פעולות איבה של משרד הביטחון, קורס זה הוא פורץ דרך ולראשונה בעולם נערך במכללת טאותרפיה. להפתעת רבים המסלול המיוחד שהוא לימוד טיפולי יצר ניסים גלויים והחלמה מתמשכת מהלם קרב ונפגעי פעולות איבה. ראינו שיפור משמעותי בכל היבט ובכל תחומי חייהם.


הלומי קרב | דוקטור מזרחי אברהם | 12 הצעדים | פוסט טראומה | מכללת טאותרפיה

קורס 12 הצעדים
דוקטור מזרחי אברהם-טיפול בהלומי קרב פוסט טראומה בשיטת 12 הצעדים-מכללת טאותרפיהבשנת 2017 ד"ר מזרחי היה בפרויקט טיול שחרור של בית הלוחם כמטפל שליווה תהליך בהודו של טיפוס לגובה של 5200 מטר מעל פני האדמה. שבועיים מיוחדים במינם, לראשונה בחייו היה עם פצועי צה"ל והלומי קרב. הוא חזר והחל לעבוד על הדבר הבא בחייו, לחשוב איך הוא בונה תכנית עבודה להחלמה וריפוי מהלם קרב.

כמו מהיום הראשון אנשים גיחכו לשמע הרעיון, אמרו שהוא מגלומן, שהוא אינו מכיר במגבלות שלו, שהוא לא מציאותי, שהפעם ממש הוא איבד את הקשר עם המציאות, הוא המשיך ואנשים החלו לגחך ולצחוק, לאחר מכן החלו להיאבק בו גם בקרב בית-הלוחם גם בקרב אנשי מקצוע ועיתונאים שהחלו לנסות ולפגוע במכללה.

ד"ר מזרחי רק קיבל מוטיבציית יתר מהסיפור ובשנת 2021 יחד עם בית הלוחם לאחר שהצוות הקודם שהתנגד התחלף יצא לדרך הפיילוט, ניסיון ראשון בעולם ללמד את שיטת 12 הצעדים בצורה ייחודית לאחר שנבנתה תכנית מיוחדת עבור הלוי הקרב.

נבחר הצוות הבכיר של טאותרפיה להוביל יחד את היוזמה, יוזמה חריגה בקנה מידה עולמי, יוזמה שאין לה רקע קודם ואי-אפשר היה לדעת מה יקרה בתהליך הזה שהוא לא דומה לשום דבר אחר שנעשה בתחומי הטיפול בישראל ובעולם.

צוות טאותרפיה קיבל הנחיות לשפה חדשה עבור תכנית ההפעלה ונדרש למשמעת עצמית גבוהה לא לנסות להשתמש בידע אחר זולת השפה שמזרחי התאים לתהליך הייחודי הזה. ואכן הצוות המופלא שלנו עקב באדיקות וצעד בין שבילי הכאב, שבילי הסיוטים של הלומי הקרב, שבילי האובדן, שבילי החרדות האיומות אל עבר הלא-נודע.

התחושה הייתה שנכנסו לג'ונגל, אל עולמות אפלים שכף רגלו של אדם לא דרכה במקומות הללו. מייד החלו התנגדויות של הנהלת בית-הלוחם לשפה, לשיטה, והופעל עלינו לחץ לשנות את האני מאמין שלנו. צעדנו בין הטיפות והסתיים הקורס הראשון שבכנות לא היה מוצלח כל כך.

אבל 2 תלמידים מהבוגרים נרשמו ללימודי פסיכותרפיה למסלול התלת שנתי והייתה סנונית ראשונה של מה שעתיד להתרחש, המחזור השני כבר נפתח במכללה בטאותרפיה בצורה עצמאית ללא תלות באף גורם כלשהו לא במשרד הביטחון ולא בבית הלוחם, מזרחי החליט למממן את הקורס דרך עמותת טאותרפיה. התלמידים של המחזור השני כבר הגיעו דרך הפייסבוק, דרך פרסום הפעילות שלנו, והגיעו 32 תלמידים והדבר האמיתי יצא לדרך.

המחזור השני היה ואוו, פשוט ראינו ניסים גלויים, תהליך מטורף עוצמתי, תהליך מרתק, תהליך שבו סיימו 30 תלמידים את המסלול, 11 נרשמו ללימודי המשך של פסיכותרפיה, אנשים חוו החלמה, חרדות נעלמו, פלאשבקים נעלמו, סיוטים נמחקו מהזיכרון, נוצרה קבוצת תמיכה של פוסט טראומתיים אנונימיים, החזון עבורם מתחיל להתקיים ולהתרחש.

זה היה מעל ומעבר לכל דמיון אפשרי, גם בחלום הוורוד לא דמיינו שהריפוי יעבוד בכזו עוצמה ובכזו מהירות, קצינים בכירם, לוחמים מעוטרים,, נפגעי פיגועים, החלו להחלים וליצור ולעצב את העתיד של הריפוי עבור כל כך הרבה אזרחים אומללים במדינת ישראל שסובלים מפוסט טראומה והלם קרב.


"כל פוסט טראומתי צריך מישהו אחד שמאמין בו שהוא יכול להחלים"

כיום אנחנו בעיצומו של המחזור השלישי, מחזור מופלא מחזור עם גיבורי ישראל, קצינים בכירים, טייסים, מפקדי יחידות קרביות, חיילים משדה הקרב, נפגעי פעולות איבה, קבוצה מטורפת של חברותא, תהליך שהחל עם קושי עצום וחוסר אמון מוחלט הגיע לפסגות מטורפות של הישגים משמעותיים בלתי רגילים לאחר חמישה חודשי עבודה מאומצת.

ד"ר מזרחי תמיד אמר לנו בצוות אתם תאמינו שאפשר לחולל ולהפוך את הבלתי אפשרי לאפשרי, אל תקשיבו לקולות הספקניים לא מבחוץ ולא מבפנים, הם זקוקים לאמונה שלכם בהחלמה שלהם ובאפשרות לצאת ממעגל הסבל.

רבים מהבוגרים שלנו הפסיקו עם מריחואנה הפסיקו כדורים פסיכיאטריים רבים, רבים מהם נקיים מכל דבר שמשנה מצב רוח ותודעה, רבים מהם עוברים את האירוע הכי משמעותי בחייהם ברגעים אלו ממש.

ללא הצוות המופלא שלנו כל זה לא היה קורה, אין באמת אנשי צוות מיוחדים עם הקרבה כזו בשום מסגרת בארץ, אין אנשים שכל כך מחויבים ומסורים לתהליך התובעני הזה כמו הצוות הזה. וזה לא למען טאותרפיה או החזון שלה, אלא כלפיי גיבורי ישראל שבזכותם אנחנו כאן, בזכותם אנחנו חיים, בזכותם אפשר ללמד, בזכותם הילדים של כולנו יכולים לצאת החוצה מהבית, וזו מתנה ענקית לראותם אותם מקריבים כל כך הרבה.

לכל תלמיד יש מלווה אישי בכל התהליך, תלמידי טאותרפיה משנה ב' ושנה ג' עושים שרות והתנדבות והם מלווים באופן צמוד את החניך שלהם ועושים עבודת קודש, כל המכללה עומדת בתור כדי לקבל לליווי וחניכה את אחד המתמודדים בתשוקה ורצון עז להעניק ולתרום לתהליך שלהם. תודה לכל התלמדים שבלעדיהם זה לא היה אפשרי.

תודה מיוחדת לברק ניר רכז הפרויקט שעובד יומם וליל על הקורס.

תודה ומעבר לסתם הוכרת תודה לשלי שטיינמיץ מנחם שללא העזרה שלה, התרומות שגייסה, ההשתתפות בצוות ההנחיה כל זה לא היה קורב ואפשרי. לעיתים גם כאשר אתה עושה ומשתדל צריך שליחים ושלי היא פשוט אחד הניסים של הפרויקט הזה ואנחנו מודים לה על כך יום יום.

תודה לד"ר מזרחי אברהם על ההשראה האינסופית שלו, על שעורים יוצאי דופן ואמונה שאין לה תחליף.
האם כל פוסט טראומתי מתאים למסלול?


התשובה היא שלא, לא כל פוסט טראומתי מתאים, ישנם מהלומי הקרב ונפגעי פעולות איבה שזקוקים למענה אינטנסיבי יותר, מקיף יותר, אנו נפגשים אחת לשבוע לחמש שעות, יש תמיכה רציפה בוואצאפ, יש לכל הלום קרב מלווה אישי, יש מסגרת של קבוצת תמיכה של פוסט טראומתיים אנונימיים.אבל כל זאת לא יעזור למי שנמצא במצב אקוטי וחריף, שזקוק אולי לגמילה מכדורים או סמים או אלכוהול, יש כאלה שזקוקים לבית מאזן למספר חודשים, וישנם כאלה שקודם זקוקים למרכז יום כפי שקיים בטאותרפיה כדי להתאזן.


טאותרפיה – סיוע עם פוסט טראומה והלם קרב :


מרכז יום - בוקר או ערב


טיפול בטראומה והתמכרות חייב להיות מלווה בהשקעה מסיבית של הפוסט טראומתי, רוב הפוסט טראומתיים מזהים את עצמם כקורבנות של המציאות, ככאלה שהגורל פגע בהם והם מלאי טינה וזעם על שננטשו ולא קיבלו לגיטימציה והכרה לסבל


מרכז יום מאפשר שינוי יסודי של דפוסי החיים של הפוסט טראומתי, שינוי גישה לחיים, גמילה מהפנטזיה שהכל יעלם שהיא הקשה מכולם, שיקום הזוגיות או המשפחתיות. ​


אנו בטאותרפיה מאמינים גם בשילוב של קבוצת התמיכה של פוסט טראומתיים אנונימיים, אנו מאמינים שמעבר לטיפול הפרטני, הקבוצתי, וההכשרות של טאותרפיה, קבוצת הבית של הפוסט טראומתי, בה הוא יפנים לעד שזו דרך חיים, שבה הוא יפסיק לחפש פתרונות קלים אצל פסיכיאטר או פסיכולוג או עובד-סוציאלי, או בכדורים, אלא יצטרף למאמץ אנושי יוצא דופן של פוסט טראומתיים כמוהו, שבחרו להימנע מכל סוג של חומרים ולחיות על-פי גישה רוחנית אשר מציעה דרך חיים חדשה.


טיפול אישי :


"אין האדם יכול להתיר את עצמו מבית האסורים"ההחלמה אינה מתאימה לאגו של האדם שרוצה לשלוט ולנהל את חייו ולהגיע לפשרות על-פי רצונו, הפוסט טראומתיים חייבים עזרה גם קבוצתית וגם אישית. הטיפול בטראומה מצריכה ליווי רגשי רוחני אינטימי, ליווי אשר יכול להיעשות רק על-ידי מומחים לטיפול בהתמכרויות וטראומה. ללא מטפל ועדיף אדם שכבר עשה עבודה על ההתמכרויות שלו הטיפול לא יעבוד.


מטפלי טאותרפיה מחוייבים לעבוד על ההתמכרויות והטראומות של חייהם כדי לקבל תעודת מטפל. אנו מאמינים בלב שלם שאדם שלא וויתר על העולם החומרי לא יכול להיות מטפל בהתמכרויות.
"החלום מהווה דלת סמויה וקטנה בקודש הקודשים העמוק והאינטימי ביותר של הנפש, שפותחת באותו לילה בראשיתי וקוסמי - שם היא הנפש; הרבה לפני שהיה מודע האגו. ושם, אותה הנפש הרבה מעבר למה שהאגו המודע אי פעם יוכל לתפוס." ~ היבטים כלליים של הפסיכולוגיה של החלום (1928)קורס 12 הצעדים - גם למשפחות ובני הזוג


מדוע שיטת הצעדים יכולה לעזור לכם כבני משפחה של פוסט טראומתיים ?12 הצעדים זו גישה הוליסטית ייחודית, גישה אשר שמה דגש על דחיית סיפוקים, התמודדות עם ריקנות, עם כאב, עם הצפת רגשות שנובעת מתוך תהליך ההחלמה העמוק שהמכורים לטראומה עוברים. 12 הצעדים מעניקה "מודעות נכונה" לטבעה של הטראומה המשפחתית, שפה חדשה, ארגז כלים מיידי להתמודדות עם דחפים בלתי נשלטים, סביבה וחברותא שמעניקה עזרה אשר זמינה, שינוי גישה לחיים ואימוץ השקפה רוחנית וסיפוק רוחני אשר מהווה פיצוי על הסבל שנגרם למשפחה עקב הטראומה.קבוצות טיפוליות


טאותרפיה מציעה מעבר לקורס צעדים גם קבוצות טיפוליות לטיפול בטראומה התמכרויות הטיפול הקבוצתי נועד להשלים את ארסנל הכלים שאנו מציעים.ערוץ היוטיוב של טאותרפיה-ד"ר מזרחי אברהם


ערוץ היוטיוב הוא ערוץ חינמי המיועד לכל אדם שרוצה להיעזר ברשת כדי לקבל כוח, ידע, כלים להישאר נקי גם במצבים בהם אין עזרה זמינה.

"אין דרך לאהבה-האהבה היא הדרך"
שיטת טאותרפיה מאמינה במכורים, בבני המשפחות שלהם, באנשים שמכירים את הסבל, האובדן העמוק, אלה שהחיים פגעו בהם והשאירו צלקות בנפשם וגופם. אנו המקום היחידי בעולם כנראה שלוקח מכורים ובני משפחותיהם למסע אישי ובסופו מכשיר אותם להיות המטפלים המרפאים של הדור הבא בטראומה והתמכרויות. החזון של ד"ר מזרחי אברהם שרק המרפא הפצוע יכול לרפא הוא עוצמתי, חזק והוכיח את עצמו באלפי מקרים מטורפים ומדהימים. אנו הוכחה חיה לנס שאנחנו מדברים עליו ואנו כאן להעניק שירות אנונימי, דיסקרטי ואישי לכל אדם.Comentários


bottom of page