top of page

הכרת תודה - ד"ר מזרחי אברהם - מכללת טאותרפיה - 12 הצעדים

Updated: Apr 22

מה המשמעות של אסירות תודה בשיטת 12 הצעדים מכללת טאותרפיה | ד"ר מזרחי אברהם


הכרת | תודה | ד"ר | מזרחי | אברהם | טאותרפיה | 12 | צעדים

מה המשמות של הכרת תודה:


הכרת תודה לאדם משמעה שאתה מביע הערכה, שהאדם מכיר תודה על תרומתו והוקרתו למישהו או משהו שרדם או כוח אחר עשה או סיפק לך. זה משמעותי עבור האדם או המוסד אשר העניק לנו משהו כי אותו אדם או גוף מרגיש שהזמן, המאמץ או המשא ומתן שהוא השקיע נחשבים ונערכים. הכרת תודה מעידה על זיהוי של המאמץ שהושקע ועל החשיבות של התרומה שניתנה.

בנוסף, הכרת תודה מגרה רגשות חיוביים והבנייתיים. הגורמים הפסיכולוגיים שנמצאים מאחורי ההוקרה וההערכה משפרים את מצב הרוח של האדם שקיבל את התודה, כמו גם את האדם שהביע את התודה. הזיהוי וההוקרה של מעשים טובים עשויים לשפר את החשיבות וההקשר בין האנשים, וליצור סביבה חברתית חיובית יותר.


הכרת תודה -מלאני קליין פסיכואנליטיקאית


מלאני קליין הייתה פסיכואנליטיקאית פורצת דרך, אשר הביאה תרומה משמעותית לתחום הפסיכואנליזה. חלק מהתיאוריה הפסיכואנליטית שלה, קליין דגמה את הפרקטיקה של "הכרת תודה" כחשובה בהתפתחות האישיות ובבניית הערכים המוסריים.


בתיאוריה של מלאני קליין, תהליכי התפתחות הנפש בהרגשה מתרחשים בשלב מוקדם מאוד, כאשר התינוק עדיין קשור לאימו ולחפיפה בעולם הרגשות והתפרצות החיים הראשוניים. התפתחות האני המוקדמת היא הבסיס להקניית רגשות, תחושות ומושגים ראשוניים כמו טוב-רע, פנים-חוץ וכו'.


הכרת תודה בתיאוריה של קליין משמשת כאמצעי להתפתחות תחושות ההערכה ההקשבה המוסרית בפרקטיקה הפסיכואנליטית. זהו התהליך שבו הילד התינוק לומד להבחין בין הטוב לרע, ולזהות גם בפני עצמו וגם בפני האחר. הכרת התודה במובן הזה מסייעת בתהליך התפתחות הערכים המוסריים והמושגים האתיים, וביניהם, את היכולת לרגש חברתי ולהתמודד עם הטוב והרע בעצמו ובסביבתו.


ככלל, בתיאוריה של מלאני קליין, הכרת התודה היא חלק מהתהליכים הפסיכולוגיים המוקדמים הקשורים להתפתחות האני והרגשות הבסיסיים.


העיקרון המרכזי בתיאוריה של קליין הוא האמצעיות. היא חקרה את תופעות האמצעיות שכוללות כמה מנגנונים רגשיים ופסיכולוגיים אשר התינוק משתמש בהם כדי להתמודד עם המציאות והתפרצות הרגשות המתקיפים אותו.


בהקשר זה, הכרת התודה מהווה את חלק מהתהליכים הפסיכולוגיים הגורמים להתפתחות האני המוקדם שבו התינוק מתחיל להבחין בין העצמי והאחר. התודה בפסיכולוגיה של קליין היא אחד האמצעים שבו התינוק מתחיל להבין שפעולותיו יכולות להשפיע על אחרים, וכי הוא ניתן להערכה בגלל פעולותיו.


התהליך הזה מביא להתרחבות הפרספקטיבה החברתית של הילד, שמהווה את הבסיס להתפתחות תחושות האחריות, הרגשת החברותיות והתבוננות מוסרית.


על פי קליין, התהליכים הפסיכולוגיים המוקדמים הללו יוצרים את הבסיס להתפתחות האישיות המורכבת ולהקניית מושגים וערכים. הכרת התודה היא רק חלק מתהליך רחב יותר שמכיל גם את פריצת הדרך המוסרית הסביבתית של הילד בתהליך הפיתוח המוקדם.


הכרת תודה מלווה בתחושת דיכאון על הנפרדות מהאם או מהאחר, הבנה שהילד תלוי באחר לסיפוק צרכיו ורצונותיו, אבל זב הבסיס לסיפוק והרגעת החרדה האנושית שבה ישנה הבנה וביטחון שהאחר יספק לילד את צרכיו.


ההיפך זה נושא שקליין עסקה בו הרבה שילד שאינו מגיע להכרת תודה יסבול מקנאה צרות עין, חרדות פרנויות, תסכול אינסופי, רעב שאינו יודע שובע וחרדות קיומיות.שיטת 12 הצעדים-מכללת טאותרפיה
קורס 12 הצעדים- ד"ר מזרחי אברהםאסירות תודה - שיטת 12 הצעדים:


"אסירות תודה" היא גם אחד מהצעדים, העקרונות הנעלים ביותר בשיטת 12 הצעדים של אלכוהוליסטים אנונימיים (Alcoholics Anonymous, AA) ובמגוון גדול משיטות ההתמודדות עם התמכרות והתמסרות. שיטת 12 הצעדים היא תוכנית שנוצרה כדי לעזור לאנשים הנאבקים עם התמכרות לסמים, אלכוהול ובעיות נפשיות קשות.


בקרב אנשים הנאבקים עם התמכרות ובעיות אחרות, התכנית מציעה שיפור מתמיד וגישה פרקטית להתמודדות עם אתגרי החיים. "אסירות תודה" היא צעד שבו האדם נמצא במצב של הערכה והוקרה לכל אלו שתמכו בו, היו זה המשפחה, החברים, הקהילה או הכוח הרוחני שהוא מאמין בו.


הצעד כולל את הכרה במענה החברתי והרוחני שקיבל, וכן במענה האישי שביצע. הוא מתכנן את הצעד ומכין מראש את המחשבה והמילים שיבטאו את התודה הפנימית. בפועל, האדם יכול לפרט את האנשים או הגורמים שהוא מרגיש שהם חשובים ותורמים לתהליך השחרור שלו מהתמכרות.


"אסירות תודה" היא לא רק צעד מעניין בשיטת 12 הצעדים, אלא גם כלי חשוב בעבודה הרוחנית והאישית של האדם שנמצא בדרך לשחרור ולשיקום.


מכורים הם אנשים שמכלים את הטוב, סובלים מהרס עצמי, לכן האנטיביוטיקה שלהם למחלה ההרסנית הזו והדרך להימנעות מהרס עצמי, חברתי, משפחתי זה רק דרך אסירות תודה שמעניקה יכולת לשמור על הטוב, המרפא, המזין ולראות את חצי הכוס המלאה.


כל מי שבקרבו מכור, בן משפחה, חבר, הורה מכיר את נרעב שאין בו שובע, לעוד כסף, לעוד עזרה, לעוד סמים, לעוד כדורים, לעיתים זה מראה ונחווה כבור שאין לו תחתית ואכן זה כך. זה בור שחור ששואב כל דבר טוב והכל נעלם כלא היה.


זה לא משנה כמה תעניקו לאדם מסוים אם אין בו אסירות תודה הוא אינו חווה את הנתינה, אם תנסו לומר לו שדי אין לכם מה לתת לו יותר תחוו התפרצות זעם, שנאה, כעס ולא משנה מה וכמה הוא קיבל מכם.


בשיטת 12 הצעדים מתרגלים מחדש את האסירות תודה, כותבים כל תודה על כל דבר, ע האוויר, על הנשימה, על המזון, על החברים, על תכנית הצעדים, על החונך, על האהבה, על החסד, על הכוח העליון, על מתנות חינם שהוא מעניק כל יום בשפע רב. אבל מתרגלים גם על הקשיים, על הכאב שיש, על דברים שאנו רוצים והם מתעכבים, על אכזבות מבני אדם, על בגידות של אנשים מתוך הבנה עמוקה שהכל לטובה ואנו אומרים תודה שהכוח העליון מרחיק מאיתנו אנשים שאינם אמורים להיות איתנו בקשר.


על דברים שאנו מצפים להם אנו אומרים לו תודה כי כנראה עדיין איננו מוכנים לקבל את השפע וסביר להניח שאם נקבל מייד הכל נהרוס שוב, נשתמש לרעה בטוב שיש לנו ונפגע בעצמנו ובאחרים.


96 views0 comments

Comments


bottom of page