top of page

קטמין-על סוסים ובני אדם | התמכרות לקטמין - סם המועדונים | ד"ר מזרחי אברהם מייסד מכללת טאותרפיה

Updated: May 11

מגדירים אותו כ"חומר הרדמה לסוסים", טוענים נגדו בטעות שהואעד כמה רחוק ילכו בני אדם כדי לאבד את עצמם לדעת, כדי להשיג הנאה, כדי לברוח מהמציאות למספר שעות ולדפוק את הראש כדי לא להיות, לא להרגיש, לא להתקיים, ולעשות דברים שבאופן טבעי הם מתקשים לעשותקטמין-על סוסים ובני אדם | התמכרות לקטמין - סם המועדונים | ד"ר מזרחי אברהם מייסד מכללת טאותרפיה

קטמין-על סוסים ובני אדם |  התמכרות לקטמין - סם המועדונים | ד"ר מזרחי אברהם מייסד מכללת טאותרפיה
קטמין-על סוסים ובני אדם | התמכרות לקטמין - סם המועדונים | ד"ר מזרחי אברהם מייסד מכללת טאותרפיה

בטאותרפיה אנו פוגשים כל פעם מחדש את המכורים ואת המשתמשים ואת אלו שרק ניסו ושומעים את אותם תירוצים והצדקות כל פעם. תחושת הבדידות, הניכור, הריקנות והסטרס מוציאים מבני האדם בעידן הנוכחי הרבה מאוד טירוף ושיגעון.

 

מאשימים את הקטמין שהוא "סם האונס" אותו שהוא הופך את בלייני המסיבות לזומבים. אבל השימוש בקטמין בחיי הלילה הולך וגובר בעולם  וגם בישראל.

 

ואיך לא חשבתם הפסיכיאטריה תעשה שימוש בסם, גם עולם הרפואה מגלה את יתרונותיו ו"סגולותיו" בטיפול בדיכאון. ככה זה לוקחים סמים ומכשירים אותם לתעשיית התרופות העולמית שהיא כיום סוחרת הסמים והקרטלים הגדולים ביותר בעולם.

 

כיצד נהפך חומר שבו השתמשו חיילי ארצות הברית במלחמת וייטנאם לסם הלוהט של דור ה-Y, כיצד הוא נבדל מסמים אחרים ואילו סכנות בכל זאת כרוכות בו?התמכרות לקטמין


אנחנו לא אחראים להתמכרות-אנחנו אחראים להחלמה מההתמכרותקטמין (Ketamine) הוא סם הרדמה סינטתי. מאפייניו כסם הגורם לדיסוסיאציות הפכו אותו לפופולארי בקרב ציבור צרכני הסמים הפסיכודליים. בישראל, קטמין נכלל בפקודת הסמים המסוכנים, אף שהוא נכלל ברשימת החומרים הפסיכוטרפיים שבצו הרוקחים.

הקטמין יוצר לראשונה כחומר הרדמה שאינו גורם לדיכוי מערכות גוף חיוניות, אולם עד מהרה נפוצו השמועות על החומרר “הגורם לנסיקה” והשימוש לרעה בו התרחב. מלבד ההשפעות הפסיכודאליות, משתמשי קטמין חווים מגוון הפרעות קוגניטיביות וכאבים. במינונים גבוהים ובערבוב עם חומרים אחרים – זהו סם שיכול אף לגרום למוות.

קטמין הידרוכלוריד הוא תרכובת כימית נגזרת של פנציקלידין והוא גורם לחסימת קולטנים מסוג NMDA של המעבירים העצביים המעוררים גלוטמאט ואספירט, קולטנים המרוכזיםם בצפיפות בתאי המוח ומעורבים בתהליכי למידה, זיכרון ותפקודים קוגניטיביים אחרים.

בשל העובדה שהחומר פועל על תחושת ההתנתקות באמצעות חסימת קולטנים במוח ולא על ידי התחברות לרשת קולטנים כלל-גופנית, כמו חומרי הרדמה אחרים, אין הוא גורם לדיכוי מערכת הרפלקסים האוטונומית, שכוללת את מערכת הלב והנשימה, אך יש לו אפקט של דיכוי פעילות מוחית ופגיעה בזיכרון וכן תחושת התנתקות שמתבטאת באי-הרגשת כאב, אך גם בחוסר תגובה לגירויים סביבתיים.

במינונים נמוכים מהדרוש להרדמה החומר גורם שיבושים בתפקוד הביצועי ובזיכרון הגלוי. תוצאה נוספת של חסימת הקולטןן NDMA על ידי הקטמין מתבטאת בהפרעות התנהגות ונפש דמויות סכיזופרניה.

השפעת הקטמין על הגוף

אפקט השימוש בקטמין דומה ליתר סמי ההרדמה הדיסוציאטיביים- במינונים נמוכים ובינוניים מופיעות תופעות הזייתיות בעיקר ככל שישנה ירידה בכמות הגירוי החושי. המשתמש נכנס למצב דיסוציאטיבי, כלומר חווה ניתוק מתחושת המציאות ותחושת ה"עצמי". בכמויות גדולות של הסם ניתן להגיע למצב של חוסר מודעות לגבי הזהות האינדווידואלית ואיבוד תפיסת המציאות. ההזיות מדווחות כעמוקות וקשות לתיאור, ומלוות לעיתים בזעם ובתחושה מופרזת של חוסן פיזי רב. חלק מהמשתמשים לא יזכרו את שעבר עליהם בעת השימוש באותו האופן ששוכחים חלומות. עם זאת, ה"התעוררות" היא איטית והדרגתית. ההשפעות ההזייתיות מסתיימות לרוב תוך שעה. עם זאת, הפגיעה בחשיבה שקולה ובקואורדינציה נמשכות בין 18-24 שעות.

שימוש קטמין במינון נמוך מהמינון המקובל להרדמה גורם לתסמינים של סכיזופרניה, הפרעות בתפיסה, שיבוש בערנות ובשטף הדיבור, סימני התנתקות ופגיעה בזיכרון לטווח הקצר. כמו כן, השימוש בקטמין יוצר פסיכוזה קצרת טווח.

כאשר נעשה שימוש בקטמין בשעת בילוי, בדרך כלל עם שימוש במקביל גם בסמים או בחומרים אחרים, ההשפעות הן פגיעה בתפקוד הקוגניטיבי, התנתקות, תסמיני סכיזופרניה וכאבים. תסמינים אלה יופיעו ביום השימוש וגם מספר ימים אחריו. בנוסף על כך, קיימים דיווחים על חוויות בלתי נעימות כמו אי-יכולת לדבר, ראייה מטושטשת, חוסר קואורדינציה וחום, שגרמו להקטנת המינון שנצרך או להפסקת השימוש.

בקרב רוב המשתמשים, קיימת תופעה שמכונה K-hole , שמתבטאת בחוסר יכולת לנוע וכמעט שיתוק. לעתים יורגש מצב של “כמעט מיתה”, שהתבטא בשמיעת קולות וצלצולים, ב”מסע” במהירות גבוהה דרך מנהרה חשוכה אל האור, באמונה בכך שאתה מת, בקשר טלפתי עם אלוהים, במראות עזים ובתחושות של היפרדות מהגוף. מצבים כאלה גורמים לחרדה או לפאניקה אצל חלק מהמשתמשים.

מינון נמוך של קטמין (100-25 מ”ג) יגרום מיד להשפעות פסיכודאליות. מינון גבוה יותר עלול לגרום גם להקאות, להתכווצויות ולחוסר חמצן במוח ובשרירים. מינון של גרם שלם יכול לגרום למוות.

השפעות לטווח ארוך

עד כה טרם נעשו מחקרים מבוקרים בבני אדם שבדקו את השפעת הקטמין לטווח ארוך. במחקרים שנעשו בחיות במעבדה,, נמצא הרס של תאי עצב במוח עקב שימוש חוזר בקטמין. בגלל הקשר לפנציקלידין, שפעולתו בחסימת הקולטן NMDA חזקה פי עשרה מפעולת הקטמין, ונצפו במשתמשים בו תופעות של סכיזופרניה והשפעות לטווח ארוך, חשוב לבדוק נושא זה גם בקטמין.

עם זאת, מדיווחים של משתמשי קטמין לזמן ממושך עולה כי השפעות כגון תחושת ראייה מעמיקה של האני, פלשבק והזיות, יכולות להימשך עד שנתיים מהשימוש האחרון, וכי עלולה להיווצר גם סבילות ותלות פסיכולוגית או פיזיולוגית. הסבילות והתלות עשויות להתפתח כבר אחרי שימוש חד-פעמי בחומר, במיוחד בקרב מתבגרים וצעירים.

דרכי שימוש ומשך ההשפעה

משך ההשפעה של החומר קצר בהשוואה לסמים אחרים מסוגו, וריכוזו בדם מגיע לשיא 22 דקות בממוצע מזמן ההזרקה לשריר. מלבד ההזרקה ידוע גם שימוש בשאיפה, השיטה הנפוצה ביותר בקרב המבלים במסיבות, שבה ההשפעה הפסיכודלית מגיעה לשיאה מאוחר יותר ונמשכת שעה, ושימוש בבליעה של כדור או אבקה, שבו משך ההשפעה ארוך יותר. האפקט המהיר ביותר מושג באמצעות הזרקה לווריד וההשפעה נמשכת פחות משעה.

בגלל משך ההשפעה הקצר שיש לחומר עשויים המשתמשים לצרוך אותו כמה פעמים ברציפות (במיוחד בנסיבות של אירועי טכנו וכדומה) כדי להמשיך ולהרגיש את השפעותיו, ובכך טמון סיכון גבוה לפגיעה נוירולוגית חמורה ומתמשכת ואף סכנת חיים ממשית.

סיכונים מיוחדים

שימוש בקטמין במקביל לחומרים שמדכאים מערכות בגוף, כמו אלכוהול ותרופות מסוימות, מסוכן ביותר. לעתים החומר משווק כשהוא מעורב באקסטזי או בחומרים אחרים, ובמקרים כאלה עשויות לגבור ההזיות וההפרעה הקוגניטיבית והדיסוציאטיבית.

תהליכי גמילה וטיפול נכונים ומותאמים לכל אדם באשר הוא יובילו לחופש מההתמכרות לקטמין ואף להחלמה מלאה. זה אפשרי, אתם לא לבד.ניתן להבין מספר נקודות עיקריות:1. קטמין הוא סמ הרדמה סינטטי המכיל פוטנציאל להשפעות נזקות על הבריאות הפיזית והנפשית.

2. שימוש בקטמין עשוי לגרום לתופעות נזקות כגון הזיות, דיסוציאציה, חוסר קואורדינציה, ואפילו למצבים קריטיים כמו חוסר חמצן במוח ובשרירים שעשויים לגרום למוות.

3. השימוש בקטמין מוערך כסומך ונמוך למינון גבוה, וניתן למצוא את עצמו בתוך מצב קרוב להתנתקות מהמציאות.

4. ישנה סיכון לפגיעה נוירולוגית חמורה ומתמשכת, וסיכון לסיכונים חמורים במיוחד כאשר משתמשים בקטמין במקביל לסמים אחרים או לחומרים מדכאים אחרים.

5. נדרשת תמיכה מקצועית וטיפול מיוחד במקרים של התמכרות או שימוש קבוע בקטמין.

מסקנת המאמר היא ששימוש בקטמין עשוי להיות מסוכן וחולף את הסיכון לפגיעה נוירולוגית ופיזית רצינית.


"יש פחות ופחות סלעים שאנו יכולים להיאחז בהם, פחות ופחות דברים שאנחנו יכולים להתייחס אליהם כאל נכונים אמיתיים וקבועים."


דרכי הטיפול בהתמכרות לקטמין


דרכי הטיפול בהתמכרות לקטמין יכולות להיות מגוונות ומשתלבות בהתאם לצרכי האדם ולרמת התמכרותו. כאשר מדובר בהתמכרות לסמים כגון קטמין, חשוב לשים דגש על גישה מקיפה המשלבת את היבטים פיזיים, נפשיים וחברתיים. כאשר נחשפים למקרים דומים, טיפול מקצועי והבנת המערכת הסוציאלית בה אדם חיים, יכולים להיות עזר חשוב.1. טיפול רפואי מקצועי: טיפול רפואי יכול לכלול תרופות או תוכניות טיפול תרגוליות המקודמות על ידי צוות רופאים, פסיכיאטרים ומומחים נוספים.

2. טיפול פסיכולוגי: ייתכן ויהיה עיקרי במקרים של התמכרות, שכן היא מאפשרת התמודדות עם גורמים רגשיים ופסיכולוגיים המובילים לשימוש בסמים.

3. תמיכה חברתית: יכולה לכלול תמיכה מהמשפחה, חברים וקהילה, כמו גם השתתפות בקבוצות תמיכה או תרומה לקהילה.

4. תוכניות טיפול אישיות: תוכניות אישיות יכולות להיות חשובות להתמודדות עם פרקטיקות והרגלים חיים שמביאים לשימוש בסמים.

5. תוכניות טיפול קבוצתיות: קבוצות טיפול יכולות להיות מאוד יעילות בהתמודדות עם התמכרות, כאשר הן מספקות תמיכה ועצמאות משותפת.

6. תוכניות טיפול בטאותרפיה: מרכז יום לגמילה מקטמין, בשילוב קורס 12 הצעדים יכול להיות חלק מתהליך ההתמודדות וההחלמה.


כל תוכנית טיפול צריכה להתאים לצרכי האדם המתמודד ולהתבסס על הבנת רקע ההתמכרות, הגורמים המדריכים אליה והצרכים האישיים שלו.


כמה שאלות נפוצות על קטמין:


1. מהו קטמין?

- קטמין הוא סמ הרדמה סינטטי המשמש לצורך הרדמה בפעולות רפואיות. בישראל, הוא נכלל בפקודת הסמים המסוכנים.

2. מהם ההשפעות של קטמין?

- השפעות הקטמין כוללות הזיות, דיסוציאציה, חוסר קואורדינציה, ואפילו סיכונים חמורים כמו חוסר חמצן במוח ובשרירים.

3. האם קטמין יכול לגרום להתמכרות?

- כן, קטמין יכול לגרום להתמכרות ולסיכון לפגיעה נוירולוגית חמורה ומתמשכת.

4. מהם הסיכונים בשימוש בקטמין?

- שימוש בקטמין במקביל לסמים אחרים או לחומרים מדכאים יכול לגרום לסיכון גבוה לפגיעה נוירולוגית ופיזית.

5. כיצד ניתן לטפל בהתמכרות לקטמין?

- טיפול בהתמכרות לקטמין כולל תמיכה רפואית מקצועית, טיפול פסיכולוגי, תמיכה חברתית, תוכניות טיפול אישיות, וכלי נשק כגון תרופות סיוע.

6. מהם הסימנים של התמכרות לקטמין?

- סימנים של התמכרות לקטמין עשויים לכלול התמודדות רגשית ופיזית קשה כאשר החומר לא זמין, צורך קבוע בקטמין כדי להרגיש נוח, וסימני פיצוי פיזי כאשר החומר אינו זמין.
שימוש בקטמין עשוי להוביל לסיכונים רבים וחמורים. הנה כמה מהסכנות העיקריות:1. סיכון לנפילה:

- שימוש בקטמין עשוי לגרום להזיה וחוסר קואורדינציה, מה שיוכל להוביל לנפילה ולפציעות גופניות.

2. סיכון לפגיעה נוירולוגית:

- שימוש ארוך טווח בקטמין עשוי לגרום לפגיעה נוירולוגית חמורה ומתמשכת, ואף לנזק לתאי העצב.

3. סיכון להתמכרות:

- קטמין מצריך כמות גובהת כדי להשפיע, ושימוש רב בו עשוי לגרום להתמכרות פיזית ופסיכולוגית.

4. סיכון לפגיעה בזיכרון ובתפקוד מוחית:

- שימוש תמידי בקטמין עשוי לגרום לפגיעה בזיכרון, לבעיות בריכוז, ולהפרעות בתפקוד מוחית.

5. סיכון למוות:

- מינון גבוה של קטמין עשוי לגרום למות, בעיקר כאשר הוא משמש בשילוב עם סמים אחרים או במקרים של יתר חשיפה.

6. סיכון להפרעות רגשיות ופסיכוזה:

- שימוש בקטמין עשוי לגרום להפרעות רגשיות כמו חרדה, פאניקה, ודיכוי רגשי, ולגרום להתפתחות פסיכוזה ודיסוציאציה.

7. סיכון להתמכרות קרובה:

- שימוש בקטמין עשוי להוביל להתמכרות מהירה, בעקבות התרגלות המוח לתכשיר המביא להרגשות נעים והרדמה.

8. סיכון לפגיעה בקשרים חברתיים ופרטיים:

- שימוש בקטמין עשוי לגרום לפגיעה בקשרים חברתיים ופרטיים, ולהפרעות בתקשורת עם סביבת הסביבה.הנה מספר מנטרות לחיזוק הגוף והנפש:


1. אני חשוב/ה וחשוב/ה ערך:

- להרגיש חשוב ולהבין את הערך שלך בעיניים של עצמך ושל אחרים יכול לחזק את האמון והביטחון העצמי.

2. אני יכול/ה:

- להתמקד ביכולות ובישויות שלך ולהאמין ביכולתך להתמודד עם אתגרים ולהצליח.

3. אני משיג/ה יש ויש לי תוצאות:

- להתרכז בהישגים שלך ובתוצאות חיוביות שאתה/את עושה יכול לחזק את השיפוט והביטחון העצמי.

4. אני נחמד/ה אל עצמי ואחרים:

- לטפח תחושה של אהבה עצמית ולקבל ולתת אהבה ותמיכה לאחרים יכול לחזק את הרגשת הרווחה והשפעה חיובית.

5. אני מתמקד/ת בהנאה ובנחמדות:

- להתרגש ולהנות מהרגע הנוכחי ולהתמקד בדברים החיוביים והנחמדים בחיים יכול לחזק את הרגשת השפעת הביטחון והרווחה.

6. אני בונה קשרים בריאים ותומך/ת:

- להתרגש ולהקים קשרים בריאים ותומכים יכול לחזק את הרגשת הרווחה והשפעת הביטחון.

7. אני חכם/ה ומשיג/ה:

- להעריך את הידע והיכולת שלך לפתור בעיות ולהשיג מטרות יכול לחזק את האמון והביטחון העצמי.

8. אני משקיע/ה זמן ומאמץ בעצמי:

- להשקיע זמן ומאמץ בעצמך ובפיתוח כישורים ותכונות יכול לחזק את האמון והביטחון העצמי.קטמין-על סוסים ובני אדם | התמכרות לקטמין - סם המועדונים | ד"ר מזרחי אברהם מייסד מכללת טאותרפיה

Opmerkingen


bottom of page