חיפוש
  • Dr Avraham Mizrahi

התמכרות והכחשה

#12צעדים #קורס12צעדים #שיטת12צעדים #טאותרפיה #לימודיבודהיזם #לימודיהתמכרויות #גמילהמקוקאין #גמילהמקניות #גמילהמאלכוהול #גמילהמאהבה


מאת: אהרון פריבר פסיכותרפיסט


12 צעדים בדרך לכנות ולניפוץ מערכת ההכחשה והשקר העצמי
הכחשה היא חלק מההתמכרות לסמים אלכוהול הימורים קניות

הכחשה היא החלק שמסנדל את המכור לצאת ממעגל ההתמכרות שלו, אדם שנמצא בהתמכרות פעילה מכחיש את היותו מכור, והוא עושה זאת בשביל לשרוד, ההכחשה מונעת ממנו כאב, גם את הכאב שבגללו הוא נכנס להתמכרות, פגיעות ילדות וכדומה, וגם את הכאב בהכרה בנזקי ההתמכרות שלו, קשה מאד לראות את זה עין בעין בצורה מפוקחת, עדיף להכחיש, ולהשתמש..

ויש להכחשה כמה זרועות. יש את זרוע ההאשמות. אנחנו מאשימים גורמים חיצוניים, חלק מההאשמות מוצדקות, חלק מוצדקות פחות וחלקן לגמרי מופרכות. אצל המכור תמיד יש אשמים.

ויש למערכת ההכחשה גם את זרוע ההצטדקויות, אנחנו מצטדקים ומצדיקים את ההתמכרות שלנו בכל מיני דרכים, לדוגמא אדם שמכור לפייסבוק או לאינסטוש מתרץ לעצמו שהדעות שלו מוכרחות להשמע בעולם, הוא חייב את זה לעצמו, והוא עושה טוב בעולם, וכך היום העולם מתנהל והוא רוצה להיות חלק וכו, אדם שמכור לגראס מספר לעצמו שזה בסך הכל סמים קלים, והנה לראיה הוא עובד ומתפקד, והוא יכול להפסיק מתי שהוא רוצה, ובכלל יש ראיות שזה מונע מחלות ופותח שערי בינה וכדומה..

ויש להכחשה גם את זרוע ההשוואות, שהאדם משווה את מצבו למצבים של אחרים, נכון שאני מהמר אבל אני מעולם לא הפסדתי כמו ההוא שאבד את הבית שלו, אני מכורה לקניות אבל זה רק בסופי שבוע, לא כמו ההיא שעושה זאת כל יום..

וכך, זרועות ההכחשה בולמים את הכאב אך לא מעלימים אותו, במקרה הטוב מרדימים אותו, אך הוא גדל בשינה, כמו דוב שנכנס למערת החורף ויוצא משם גדול יותר וגם מאד רעב...

לכן עזרה למכור מתחילה משבירת ההכחשה, מאותה נקודה בו הוא מוכן להודות בתבוסה, מהרגע בו הוא מרים דגל לבן ומודה שהוא לא מסוגל לעזור לעצמו, אי אפשר להיות גם החולה וגם הרופא, בלי שבירת ההכחשה, אין לאדם סיכוי לצאת ממעגל ההתמכרות.


קורס פסיכותרפיה ממוקדת התמכרויות

קורס 12 הצעדים

קורס מאמנים להחלמה מהתמכרויות

הנחיית קבוצות בשיטת טאותרפיה

יוגה והחלמה מהתמכרויות

76 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול