חיפוש
  • Dr Avraham Mizrahi

התמכרות לקוקאין | טיפול בשיטת טאותרפיה | טיפול אישי

מאת ד"ר מזרחי אברהם


האם הקוקאין ממכר ?

המכון הישראלי לטאותרפיה - התמחות בטיפול בכל סוגי ההתמכרויותעבור מי שאינו מכיר את העובדות המונח "התמכרות" הוא מונח אשר מורכב ממספר היבטים שונים אשר בסופה של הבדיקה אפשר להבין האם לאדם קיימת התמכרות או לא.

לטאותרפיה ישנה הבנה שההתעסקות בסם מסיחה את הדעת האם  הקוקאין ממכר או לא,  זו אינה השאלה הנכונה.

השאלה הנכונה לשאול את האדם, האם את/ה  בעלת אישיות התמכרותית או לא ?.

 מהי התמכרות לקוקאין?

בדרך כלל התמכרות  מתאפיינת בהתנהגות כפייתית אובססיבית אשר נועדה להשיג את הגירוי או ריגוש, אשר ממשיכה גם כאשר היא מובילה להשלכות שליליות והרסניות ובאה על חשבונם של צרכים חשובים אחרים שיש לאדם בחייו הבוגרים.

השאלה האם קוקאין ממכר, האם יש לו תופעות לוואי של הירואין או כדורי מרשם, או אלכוהול, אינה הסוגייה המרכזית.


נכון שבתוך משפחת הסמים, , הקוקאין, נתפס בתוך חיינו כסם שאינו מזיק, סם המלכים הוא מכונה, הקוקאין נחשב טהור מכיוון שאין לו התמכרות פיזית, הגוף אינו מפתח תלות כימית אורגנית בקוקאין.

לכן הוא נחשב סם המלכים, פרויד, יונג, מלכים, קיסרים, ראשי מדינות, אמנים, שחקני כדורגל, שחקני כדורסל צורכים את הסם, המחיר הגבוה של הקוקאין משפיע על אוכלוסיית המשתמשים בקוקאין בעולם ובישראל.

פרויד גילה את הסם בשנת 1886 וחשב שהוא מופלא לטיפול בדיכאון, הוא צרך את הקוקאין בקביעות שנים רבות, נתן לאשתו קוקאין, נתן לחבריו קוקאין, וראה בו תרופת פלא מבחינה פסיכולוגיתחיובית על האדם.

עד שחבר יקר מאוד שלו מת ממנת יתר, גם דוקטור גרוס חברו האהוב שפרויד חשב שהוא מטפל דגול התמכר לקוקאין והזניח את הקריירה שלו את משפחתו וחי בעוני עם הקוקאין עד מותו.

השפעות הקוקאין כוללות המרצה של מערכת העצבים המרכזית, דיכוי התיאבון ותחושת אופוריה ומרץ. בנוסף, הקוקאין מחולל אפקט של הרדמה מקומית, והיה בשימוש לצרכים אלה לפני שהשימוש בו כסם רחוב הפך נפוץ.

משתמשי קוקאין מייחסים כאבי גב כרוניים לנזק כתוצאה מהשימוש, ואף נטבע לכך מטבע לשון הולם באנגלית.

כיום בישראל ישנם המון סוגים שונים של שימוש בקוקאין כאשר בקרב האוכלוסייה מהמעמד הגבוה, השימוש או צורת השימוש היא די דומה בין הצרכנים של הקוקאין.

יש את החברה של החתונות שצורים קוקאין בארועים, חתונות, בתי השימוש מלאים בצרכני "סם המלכים".

יש את המתקדמים יותר שעבורם יש טקס פעם בשבוע שבועיים שכולל בתי מלון, נערות ליווי, קוקאין בכמות גדולה, הם מסתגרים יום, יומיים, שלושה עם נערות ליווי או פגישות מזדמנות עם צרכניות קוקאין, ישנה פנטזיה ארוטית שמעט מאוד מתקיימת של שימוש בקוקאין וסקס מעולם אחר.

האמת שלרוב אני פוגש חברה או נשים שהסם עניין אותם יותר מהמין, נכון שישנה עלייה בסף הגירוי, אך לרוב בשלב מסויים הדודה לקוקאין, הרצון לחיות משורה לשורה גובר על כל רצון אחר.

ברגע השימוש הוא שימוש כפייתי אובססיבי, אך לרוב אנשי הון, עורכי דין, רופאים, שחקנים חוזרים לשגרה ואיתה מגיעה ההכחשה, "אני לא מכור", "אני שולט בסם", אלו משפטים שהם יגידו לקורבים אליהם, אבל איש מקצוע שמבין, איש מקצוע שהיה מכור, איש מקצוע שחווה את מערכת ההכחשה גם יכול לפרוץ אותה בקלות.

בדרך כלל הדאון בא למחרת, ואז ישנה פתיחות גדולה יותר לקבל עזרה, בדרך כלל הטעות הנפוצה ללכת לפסכיאטר, אין טעות גדולה יותר מזו, כי אז הם מדברים על דיכאון או חרדה, אלו סימפטומים של השימוש בקוקאין, אלו רגעים משמעותיים, ברגעים כאלה אפשר להתמכר לתרופות המרשם שהם יקבלו ואז נוצרה בעיה נוספת או יותר מבעיה אחת.

תגיעו אל אנשים מקצוע שהם מכורים נקיים או שלמדו יחד עם מכורים נקיים ויודעים ומכירים את שפת ההתמכרות שהיא שפה אוניברסלית שפה שמשותפת לכל צרכני הקוקאין.