top of page

מנהל התרופות האמריקאי הצביע באופן גורף לדחות את הטיפול בסיוע MDMA לטיפול בהפרעת דחק פוסט-טראומטית (FDA)

Updated: Jun 8

טאותרפיה - המכון הישראלי לטיפול בטראומה והתמכרויות


ביום שלישי, ועדת היועצים לתרופות פסיכופרמקולוגיות של מינהל המזון והתרופות (FDA) הצביעה באופן גורף לדחות את הטיפול בסיוע MDMA לטיפול בהפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD). ה-FDA יפרסם את החלטתו הסופית בעניין באמצע אוגוסט, אך במרבית המקרים, החלטות הסוכנות הפדרלית תואמות את הצבעות הפאנלים העצמאיים של ועדות הייעוץ.


ה - FDA הצביע באופן גורף לדחות את הטיפול בסיוע MDMA לטיפול בהפרעת דחק פוסט-טראומטיתדחיית ה - MDMA לטיפול בפוסט טראומה


התהליך שהוביל להצבעה של יום שלישי החל בשנת 2001, כאשר הארגון ללא מטרות רווח, האגודה הרב-תחומית ללימודי פסיכדליה (MAPS), הגיש בקשה לתרופת מחקר חדשה ל-FDA כדי לחקור את MDMA כטיפול ב-PTSD.


במהלך 23 השנים הבאות, MAPS עבדה כדי להראות את היעילות של התרופה באמצעות סדרת מחקרים קליניים על אנשים עם PTSD.


בשנת 2014, MAPS הקימה תאגיד ציבורי למען הרווחה כדי להוביל את הזרוע הקלינית שלה, שפועל כעת כחברת תרופות למטרות רווח בשם Lykos. בסוף השנה שעברה, לאחר השלמת שני ניסויים קליניים שלב 3, הגישה Lykos בקשה לתרופה חדשה לטיפול בסיוע MDMA ל-PTSD.


ה-FDA העניק לבקשה סקירה מזורזת. בתום פגישה של תשע שעות, הצביע חבר הוועדה של ה-FDA כי הם לא מרגישים שהנתונים הזמינים מראים ש-MDMA יעיל בטיפול ב-PTSD (9 בעד, 2 נגד).


כמו כן, הוועדה לא סברה שהיתרונות של טיפול בסיוע MDMA עולים על הסיכונים (10 בעד, 1 נגד). (לפרטים נוספים על אופן עבודת ועדות הייעוץ של ה-FDA, קראו את הראיון שלנו עם סוזן רובוטי).


במהלך היום, נושא מרכזי היה כמה יהיה אישור לטיפול בסיוע MDMA חסר תקדים - וכיצד ה-FDA צריך לשקול בקשה שמשלבת שימוש בתרופה עם פסיכותרפיה. בהקדמה שלה, מנהלת מחלקת הפסיכיאטריה של ה-FDA, טיפאני פארצ'יון, תיארה חלק מהמחלוקות המרכזיות שבבסיס ההחלטה של ה-FDA.


ראשית, הסוכנות לא מווסתת פסיכותרפיה, אך הניסויים הקליניים לתרופה בדקו אותה לשימוש יחד עם פסיכותרפיה. היא הדגישה ששאלות בטיחות נותרות, ועיצוב המחקר לא שולט כראוי בפעולה של אי-הסתברות תפקודית, כלומר, המשתתפים ידעו שהם קיבלו MDMA, מה שיכול להוביל להטיה ולציפיות.


במשך חודשים, מומחים ספקו שאם MDMA יאושר, הוא יגיע עם הנחיות להערכת סיכונים ואסטרטגיות הפחתה (REMS) - סדרה של המלצות שה-FDA מוציא למרשם התרופה כיצד להשתמש בתרופה בצורה בטוחה.


הפגישה הזו נתנה לצופים תצוגה מוקדמת על האופן שבו הסוכנות חושבת על הסיכונים והיתרונות של התרופה, וכיצד היא עשויה לנהל אותם באמצעות REMS. במהלך הפגישה, רבים מחברי הוועדה עודדו את הסוכנות להמשיך בזהירות.ד"ר מזרחי אברהם מייסד טאותרפיה מחזק את ההחלטה הדרמטית הזו של ה-FDA


טאותרפיה מובילה פרויקט של 12 הצעדים להתמודדות עם פוסט טראומה להלומי קרב והפגעי פעולות איבה. הנה רשימת טיעונים שמצדיקה את הגישה של טאותרפיה נגד שימוש בסמים לטיפול בפוסט טראומה, תוך התמקדות בטיפול עמוק וניקיון טוטאלי בשיטת 12 הצעדים להחלמה:


1. מניעת תלות והתמכרות: שימוש בסמים לטיפול בפוסט טראומה עלול להוביל לתלות והתמכרות לסמים. הגישה של טאותרפיה מדגישה ניקיון טוטאלי ומניעת התמכרויות נוספות.


2. טיפול מקיף ושורשי: שיטת 12 הצעדים מתמקדת בטיפול עמוק בשורש הבעיה ולא רק בסימפטומים שלה. היא מתמודדת עם הגורמים הנפשיים והרגשיים המובילים לפוסט טראומה ולא רק מספקת הקלה זמנית.


3. חיזוק החוסן הנפשי והפיזי: תהליך ההחלמה בשיטת 12 הצעדים מעודד את המטופלים לפתח חוסן נפשי ופיזי, מה שמאפשר להם להתמודד עם טראומות וקשיים בצורה בריאה ומאוזנת יותר.


4. תמיכה קהילתית: שיטת 12 הצעדים כוללת קבוצות תמיכה וקהילה שמסייעות בתהליך ההחלמה. זה מספק סביבה תומכת שבה המטופלים יכולים לשתף וללמוד מחוויות של אחרים.


5. התמקדות באחריות אישית: השיטה מעודדת את המטופלים לקחת אחריות על החלמתם ולהתמודד עם בעיותיהם בצורה פעילה ופרואקטיבית, מה שמוביל לתחושת סיפוק והצלחה אישית.


6. הימנעות מתופעות לוואי: טיפול בסמים עלול לגרום לתופעות לוואי לא רצויות ולבעיות בריאות נוספות. הטיפול בשיטת 12 הצעדים אינו כולל שימוש בחומרים כימיים ולכן אינו מלווה בתופעות לוואי פיזיות.


7. העצמה אישית: תהליך ההחלמה בשיטת 12 הצעדים מתמקד בהעצמה אישית ובפיתוח תחושת ערך עצמי, מה שתורם לחיים בריאים ומאושרים יותר.


8. התמודדות עם רגשות בצורה בריאה: השיטה מלמדת את המטופלים להתמודד עם רגשות קשים וטראומות בצורה בריאה ומאוזנת, באמצעות כלים פסיכולוגיים ומנטליים יעילים.


9. הוליסטיות: הגישה של טאותרפיה היא הוליסטית ומתייחסת לאדם כשלם, עם דגש על כל ההיבטים של החיים – נפש, גוף ורוח.


10. קיימות ארוכת טווח: בעוד שסמים עשויים לספק הקלה מיידית, השפעותיהם לטווח הארוך אינן ידועות ולא תמיד חיוביות. שיטת 12 הצעדים מבוססת על עקרונות שמובילים לשינויים בני קיימא וחיים בריאים יותר לטווח הארוך.


הגישה של טאותרפיה והשימוש בשיטת 12 הצעדים מבוססת על ערכים של אחריות אישית, קהילה, ניקיון אישי ומקצועי, והעצמה אישית, ומציעה חלופה בטוחה ועמוקה לטיפול בפוסט טראומה ללא שימוש בסמים.

טאותרפיה היא שיטת טיפול רב-תחומית המתמקדת בטיפול בהתמכרויות:


טאותרפיה היא שיטת טיפול רב-תחומית המתמקדת בטיפול בהתמכרויות ובבעיות נפשיות באמצעות גישה הוליסטית המשולבת עם עקרונות רוחניים, פסיכולוגיים ופיזיולוגיים. השיטה מושתתת על עקרונות של פילוסופיית ה"טאו" (Dao) הסינית, המדגישה איזון והרמוניה בין הגוף, הנפש והרוח. הנה סקירה של שיטת הטאותרפיה לגמילה וטיפול בהתמכרויות:


עקרונות בסיסיים של הטאותרפיה


1. איזון והרמוניה:


   - הטאותרפיה מתמקדת בהשגת איזון והרמוניה בין כל מרכיבי האדם: הגוף, הנפש והרוח. ההנחה היא כי חוסר איזון בין המרכיבים הללו מוביל להתמכרויות ולבעיות נפשיות.

  

2. עקרונות הטאו:


   - השיטה נשענת על עקרונות הטאו (דרך), המנחים את המטופל לשאוף לחיים מאוזנים והרמוניים. פילוסופיית הטאו מדגישה חיים בפשטות, בענווה ובהתאמה לזרימת החיים הטבעית.


3. גוף, נפש ורוח:


   - הטאותרפיה רואה את האדם כשלם ומשולב, ולא מתמקדת רק בתסמינים של ההתמכרות אלא גם בשורשים העמוקים יותר של הבעיה, כמו טראומות עבר, רגשות בלתי מעובדים וקשיים נפשיים.

מרכיבי הטיפול בטאותרפיה1. טכניקות רוחניות:


   - מדיטציה: מדיטציה משמשת ככלי מרכזי לטיפול, ומטרתה להשיג רוגע פנימי, איזון נפשי ורוחני, ולהפחית את המתח והלחץ.

   - תרגולי נשימה: תרגולים שמטרתם לשפר את היכולת של האדם לשלוט בנשימה ולחזק את הקשר בין הגוף לנפש.


2.טכניקות פסיכולוגיות:


   - טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT): עקרונות הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי משולבים עם עקרונות הטאו כדי לשנות דפוסי מחשבה והתנהגות מזיקים.

   - טיפול בטראומה: עבודה על עיבוד טראומות עבר ושחרור רגשות בלתי מעובדים שיכולים לתרום להתמכרות.


3. פעילות גופנית:


   - יוגה וצ'י גונג: תרגולים אלו משלבים תנועה, נשימה ומודעות פנימית, ומטרתם לחזק את הגוף, להרגיע את הנפש וליצור תחושת איזון והרמוניה.

   - פעילות גופנית כללית: פעילות גופנית סדירה משפרת את הבריאות הפיזית והנפשית ומפחיתה את הצורך בהתמכרות.


4. תזונה נכונה:


   - תזונה מאוזנת: הטאותרפיה מדגישה את החשיבות של תזונה מאוזנת ובריאה ככלי לשיפור הבריאות הפיזית והנפשית.


יתרונות הטאותרפיה בטיפול בהתמכרויות


1. גישה הוליסטית: השיטה מטפלת במטופל כמכלול ולא רק בתסמינים, מה שמאפשר התמודדות עם שורשי הבעיה.

2. שילוב של טכניקות שונות: הטאותרפיה משלבת מגוון רחב של טכניקות רוחניות, פסיכולוגיות ופיזיולוגיות, מה שמגביר את היעילות של הטיפול.

3. שיפור איכות החיים: על ידי השגת איזון והרמוניה, המטופלים חווים שיפור משמעותי באיכות החיים, בבריאות הפיזית ובתחושת הרווחה הנפשית.


סיכום


טאותרפיה היא שיטת טיפול הוליסטית שמשלבת עקרונות רוחניים, פסיכולוגיים ופיזיולוגיים לטיפול בהתמכרויות ובבעיות נפשיות. השיטה מתמקדת באיזון והרמוניה בין הגוף, הנפש והרוח, ומשלבת טכניקות כמו מדיטציה, תרגולי נשימה, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, יוגה וצ'י גונג, ותזונה נכונה. הגישה ההוליסטית של הטאותרפיה מאפשרת טיפול עמוק ואפקטיבי בשורשי ההתמכרות ומשפרת את איכות החיים של המטופלים.

טאותרפיה מפעילה מרכז-יום לטיפול בהתמכרויות ובטראומה
טאותרפיה מפעילה מרכז יום לטיפול בהתמכרויות ובטראומה, המתמקד בגישה הוליסטית לשיקום וריפוי. המרכז מציע מגוון רחב של שירותים טיפוליים הנבנים על עקרונות הטאותרפיה, ומשלבים טכניקות רוחניות, פסיכולוגיות ופיזיולוגיות. הנה סיכום של המרכז והשירותים המוצעים בו:


מטרות המרכז


1. שיקום והתאוששות: לסייע למטופלים להתגבר על התמכרויות וטראומות ולשקם את חייהם.

2. השגת איזון והרמוניה: לטפח תחושת איזון והרמוניה בין הגוף, הנפש והרוח.

3. פיתוח כלים להתמודדות: להקנות למטופלים כלים מעשיים להתמודדות עם מתחים, חרדות ודחפים התמכרותיים.


שירותים ופעילויות במרכז


1. טיפול אישי:


   - פגישות ייעוץ: מפגשים אישיים עם מטפלים מוסמכים לטיפול בנושאים אישיים, רגשות ומצבי חרדה.

   - טיפול בטראומה: עבודה על עיבוד ושחרור טראומות עבר באמצעות טכניקות שונות כמו EMDR (עיבוד תנועות עיניים).


2. טיפול קבוצתי:


   - קבוצות תמיכה: קבוצות קטנות בהן משתתפים יכולים לשתף חוויות ולקבל תמיכה מחברים לקבוצה.

   - סדנאות טיפוליות: סדנאות שונות המתמקדות בנושאים כמו ניהול סטרס, פיתוח מיומנויות חברתיות והתמודדות עם דחפים.


3. טכניקות רוחניות:


   - מדיטציה: מפגשי מדיטציה יומיים המכוונים להשגת רוגע פנימי ואיזון נפשי.

   - תרגולי נשימה: טכניקות נשימה המיועדות להרגעה ולהתמודדות עם מתחים.


4. פעילות גופנית:


   - יוגה וצ'י קונג: שיעורים המשלבים תנועה, נשימה ומודעות פנימית, שמטרתם לחזק את הגוף ולהרגיע את הנפש.

   - פעילות גופנית כללית: פעילות גופנית מותאמת אישית לחיזוק הבריאות הפיזית.


5. תזונה נכונה:


   - הכוונה תזונתית: ייעוץ תזונתי מותאם אישית לשיפור הבריאות הכללית ולהתמודדות עם התמכרויות.

   -סדנאות בישול בריא: לימוד הכנת מזון בריא ומזין.


יתרונות המרכז


1. גישה הוליסטית: המרכז מטפל במטופל כמכלול ולא רק בתסמיני ההתמכרות, מה שמאפשר התמודדות עמוקה ויסודית עם הבעיה.

2. שילוב טכניקות מגוונות: השילוב של טכניקות רוחניות, פסיכולוגיות ופיזיולוגיות מגביר את יעילות הטיפול.

3. סביבה תומכת ומעודדת: סביבה טיפולית מכילה ותומכת, המספקת למטופלים תחושת ביטחון ורוגע.


סיכום


מרכז היום של טאותרפיה לטיפול בהתמכרויות ובטראומה מציע גישה הוליסטית ושילוב של טכניקות רוחניות, פסיכולוגיות ופיזיולוגיות לטיפול ושיקום. המרכז מתמקד בהשגת איזון והרמוניה, פיתוח כלים להתמודדות ושיפור איכות החיים של המטופלים. באמצעות מגוון רחב של שירותים ופעילויות, המטופלים מקבלים תמיכה מקיפה ומותאמת אישית לשיקום וריפוי עמוק.

העתיד כבר כאן - הכשרת מטפלים בשיטת טאותרפיה להתמכרויות וטראומה מתוך אוכלוסיית המכורים הנקייםהכשרת מטפלים להתמכרויות מתוך אוכלוסיית המכורים הנקיים היא גישה יעילה ומועילה, בעיקר בשל ההבנה האישית והניסיון החיוני שיש למטפלים אלה. טאותרפיה, בגישתה ההוליסטית והרוחנית, מדגישה את החשיבות של חיבור אישי והבנה מעמיקה של תהליכי הגמילה והשיקום. הנה כמה היבטים חשובים על הכשרת מטפלים להתמכרויות בקרב מכורים נקיים בשיטת טאותרפיה:


יתרונות הכשרת מטפלים מתוך אוכלוסיית המכורים הנקיים:


1. הבנה וניסיון אישי:


   - חוויה אישית: מטפלים שעברו את תהליך ההתמכרות והגמילה בעצמם מבינים את המטופלים לעומק ומסוגלים להתחבר אליהם ברמה אישית.

   - השראה ודוגמה אישית: מכורים נקיים יכולים לשמש כדוגמה חיה למטופלים, ולהראות להם כי ניתן להתגבר על ההתמכרות ולחיות חיים בריאים ומלאים.


2. אמפתיה ואמינות:


   - אמפתיה חזקה: המטפלים יכולים להפגין אמפתיה אמיתית ולבנות קשרי אמון חזקים עם המטופלים, מאחר והם מבינים את האתגרים והקשיים שבדרך.

   - אמינות ואותנטיות: החוויות האישיות של המטפלים מוסיפות לאמינות שלהם בעיני המטופלים, מה שמקל על בניית מערכת יחסים טיפולית מוצלחת.


3. העצמה והשראה:


   - תהליך העצמה: הכשרת מטפלים מתוך אוכלוסיית המכורים הנקיים מאפשרת למכורים הנקיים לעבור תהליך העצמה אישי ולשמש כמובילים בקהילה שלהם.

   - מוטיבציה גבוהה: מטפלים אלו נוטים להיות בעלי מוטיבציה גבוהה לתרום ולעזור לאחרים, מתוך תחושת שליחות אישית ורצון לעזור לאנשים במצבים דומים.י

"כל מי שאי פעם בנה גן עדן חדש, שאב את הכוחות לכך מהגהנום האישי שלו."תהליך ההכשרה בטאותרפיה


1. לימודים תיאורטיים:


   - פסיכולוגיה של ההתמכרות: הכשרה תיאורטית בנושאים כמו מנגנונים פסיכולוגיים של התמכרות, תסמיני גמילה והשלכות נפשיות.

   - עקרונות הטאותרפיה: לימוד עקרונות הטאותרפיה, כולל פילוסופיית הטאו, מדיטציה, טכניקות נשימה ואיזון גוף-נפש-רוח.


2. הכשרה מעשית:


   - סדנאות ותרגולים: השתתפות בסדנאות מעשיות הכוללות תרגולים של טכניקות טיפוליות שונות, כמו טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, יוגה וצ'י גונג.

   - התנסות מעשית: עבודה מעשית תחת פיקוח במרכזי טיפול, הכוללת טיפול פרטני וקבוצתי.


3. פיתוח מיומנויות אישיות:


   - מיומנויות בין-אישיות: פיתוח מיומנויות תקשורת, אמפתיה והבנת צרכים של המטופלים.

   - ניהול עצמי: כלים לניהול עצמי, התמודדות עם לחצים ושמירה על איזון אישי כמטפלים.


4. תמיכה והמשך התפתחות:


   - ליווי ותמיכה: קבלת ליווי ותמיכה ממטפלים מנוסים לאורך כל תהליך ההכשרה ולאחר מכן.

   - המשך התפתחות מקצועית: עידוד להשתתפות בהשתלמויות והדרכות מקצועיות נוספות לשם המשך התפתחות מקצועית.


סיכום


הכשרת מטפלים להתמכרויות מתוך אוכלוסיית המכורים הנקיים בטאותרפיה מציעה גישה ייחודית ומעצימה לטיפול. מטפלים אלו מביאים עימם הבנה עמוקה וניסיון אישי, אמפתיה ואמינות גבוהה, ותשוקה עזה לעזור לאחרים.


תהליך ההכשרה כולל לימודים תיאורטיים, הכשרה מעשית, פיתוח מיומנויות בין-אישיות וניהול עצמי, וליווי מתמשך. גישה זו מאפשרת למכורים הנקיים לשמש כמובילים בקהילה ולתרום באופן משמעותי לשיקום ולריפוי של מטופלים אחרים.
ה - FDA הצביע באופן גורף לדחות את הטיפול בסיוע MDMA לטיפול בהפרעת דחק פוסט-טראומטית

Comments


bottom of page