top of page

ויליאם ג'יימס וביל וילסון | ההשפעה של ג'יימס על שיטת 12 הצעדים | ד"ר מזרחי אברהם

Updated: Jun 4

טאותרפיה - המכון הישראלי לטיפול בטראומה והתמכרויות


הפלורליזם של ויליאם ג'יימס מאפשר לראות את אלוהים כישות הנעלה והעצומה ביותר, גם אם קיימות ישויות נוספות לצידו. לפי ג'יימס, אלוהים יכול להיות בעיצומו של מאבק והתפתחות, ואינו חייב להיות אינסופי.


ויליאם ג'יימס וביל וילסון | ההשפעה של ג'יימס על שיטת 12 הצעדים | ד"ר מזרחי אברהם

ויליאם ג'יימס וביל וילסון | ההשפעה של ג'יימס על שיטת 12 הצעדים | ד"ר מזרחי אברהם
ויליאם ג'יימס וביל וילסון | ההשפעה של ג'יימס על שיטת 12 הצעדים | ד"ר מזרחי אברהם

קורס 12 הצעדים במכללה המובילה בישראל

לימודי פסיכותרפיה הוליסטית ממוקדת טראומה והתמכרויות

מרכז יום לטיפול בטראומה והתמכרויות, חוסר תפקוד וחוסר איזון נפשי
הפלורליזם של ג'יימס וראיית האלוהות


הפלורליזם של ויליאם ג'יימס מאפשר לראות את אלוהים כישות הנעלה והעצומה ביותר, גם אם קיימות ישויות נוספות לצידו. לפי ג'יימס, אלוהים יכול להיות בעיצומו של מאבק והתפתחות, ואינו חייב להיות אינסופי. תפיסה זו מאפשרת להכיר בחופש הרצון האנושי, דבר שאינו קיים בשיטות מונותאיסטיות או מטריאליסטיות אחרות. המונותאיזם, לדוגמה, חייב להשתמש בתחבולות רעיוניות כמו צמצום האל, אי-התערבותו או כוונותיו החינוכיות כדי לאפשר חופש רצון. המטריאליזם האמיתי כלל לא יכול לדון בחופש הרצון.


שאלת המוסר בעולם פלורליסטי


בפלורליזם אין מקום לנורמות מוסריות מוחלטות, כיוון שאין נקודה אחת שממנה אפשר לשאוב אישור ותוקף למוסריות. ג'יימס מדגיש את בקשת המועיל הקיבוצית, שהיא לטובת כל יחיד, תוך שהוא מנסה להעביר את המגמות החיוניות והחזקות במידות הטובות לשימוש לבניין ולא להריסה. למרות זאת, הוא מאמין כי באדם יש צורך פנימי לשאוף להתעלות מוסרית.


האחדות בעולם פלורליסטי


ג'יימס מתמודד עם השאלה כיצד ניתן להגיע לאחדות בעולם שבו כל המטרות שוות בערכן, גם אם סותרות זו את זו. גם במונותאיזם ובמטריאליזם קיימים קשיים דיאלקטיים בשאלת המוסר, אך הפלורליזם מציב אתגר מיוחד. האדם, כיצור רוחני, נוטה להעדיף צד המתאים לרוחו, אך ברגע שינסה לצייר תמונה מדויקת של העולם, יגלה את כל הניגודים הפנימיים ויעמוד שוב בפני הכרעה, אך בשטח יותר גבוה.


ערכה של האמת והפרגמטיזם

הפרגמטיזם של ג'יימס מלמד כי הכרח החיים מביא להכרה בדברים. האמת היא תכליתית, והחפץ והרצון קודמים לשכל. השכל משמש ככלי למאוויים, וערכה של אמת נמדד לפי מה שניתן להשיג באמצעותה במציאות. זה כולל את האמת במוסר ובתחומים אחרים, וכך אפשר למצוא הצדקה למעשים שונים. הפרגמטיזם פותח דלת להבנה לאופיים של בני האדם, וג'יימס היה מומחה לגילוי ותיאור אופי האדם.


אנרי ברגסון והשפעתו על ג'יימס


אנרי ברגסון, פילוסוף שהשפיע רבות על ג'יימס, גם הוא ראה את העולם כשרוי בהתפתחות מתמדת והחזיק בחופש הרצון. ברגסון העניק חשיבות לאינטואיציה, המבקשת לחדור למהותם של הדברים באמצעות הפעלת כלל הווייתו של האדם. לפי ברגסון, כמו ג'יימס, השכל הוא כלי מכשיר לעזרה בחיים המעשיים, לאחר שהרגשנו אינטואיטיבית את הנכון.הפלורליזם והפרגמטיזם של ג'יימס מציעים גישה גמישה ומורכבת להבנת האדם, האמת והמוסר. הם מאפשרים לראות את העולם כמקום של התפתחות מתמדת ושאיפה לשיפור, תוך הכרה בחופש הרצון ובצורך הפנימי של האדם לשאוף להתעלות מוסרית. ג'יימס, יחד עם השפעות כמו ברגסון וויניקוט, מציע מסגרת פילוסופית שמדגישה את האינטואיציה, את ההתאמה האישית ואת חיפוש האמת כחלק אינטגרלי מהחוויה האנושית.
הקשר בין הפלורליזם והפרגמטיזם של ג'יימס לשיטת 12 הצעדיםשיטת 12 הצעדים, שנולדה במסגרת תוכנית האלכוהוליסטים האנונימיים (AA) והתפתחה להיות כלי משמעותי להתמודדות עם התמכרויות שונות, משלבת עקרונות של רוחניות, הודאה בחוסר אונים, והכרה בצורך בכוח עליון. שיטה זו מכילה אלמנטים רבים המתכתבים עם הפלורליזם והפרגמטיזם של ויליאם ג'יימס.


קבלת האלוהים כישות נעלה לצד ישויות אחרות


הגישה הפלורליסטית של ג'יימס, שמאפשרת לראות את אלוהים כישות נעלה אך לא יחידה, מתיישבת היטב עם הגישה בשיטת 12 הצעדים, שבה כל משתתף רשאי לבחור את כוח העליון שלו על פי תפיסתו האישית. זה מאפשר לכל אחד למצוא משמעות רוחנית בדרך שמתאימה לו, בין אם הוא מאמין באלוהים לפי דת מסוימת או בכוח עליון אחר.חופש הרצון וההכרה בחולשה


ג'יימס מדגיש את חשיבות חופש הרצון וההכרה בחולשות אנושיות. בשיטת 12 הצעדים, הצעד הראשון הוא הודאה בחוסר אונים מול ההתמכרות, והצעד השני הוא הכרה בכך שכוח גדול מאיתנו יכול להחזיר אותנו לשפיות. זה מקביל להכרה של ג'יימס בכך שהאדם צריך להכיר במגבלותיו ולפנות למקור עוצמה חיצוני.האמת כתכלית מעשית


הפרגמטיזם של ג'יימס רואה באמת דבר שתכליתו מעשית, שנמדד לפי התועלת שהוא מביא לחיים. בשיטת 12 הצעדים, המשתתפים לומדים ליישם עקרונות אמת פשוטים ויעילים בחייהם היומיומיים, מה שמוביל להתאוששות ושיפור מתמיד. התהליך כולל עריכת חשבון נפש מוסרי (הצעד הרביעי), הודאה בפגמים (הצעד החמישי), ותיקון עוולות (הצעד התשיעי).ההתפתחות האישית וההכרה במאבק מתמיד


הן ג'יימס והן שיטת 12 הצעדים מדגישים את ההתפתחות האישית המתמדת. אצל ג'יימס, העולם נתפס כשרוי בהתפתחות מתמדת והאדם במאבק תמידי לשיפור עצמי. כך גם בשיטת 12 הצעדים, המאמינים ב"יום אחד בכל פעם" – מאבק יומיומי לשיפור והתקדמות.אינטואיציה וחשיבותה בחיים המעשיים


ברגסון, שהשפיע רבות על ג'יימס, הדגיש את החשיבות של האינטואיציה בחיים המעשיים. בשיטת 12 הצעדים, המשתתפים לומדים להקשיב לאינטואיציה שלהם ולפעול לפי ההבנות וההרגשות הפנימיות שהם מפתחים לאורך התהליך.


סיכום


הפלורליזם והפרגמטיזם של ג'יימס מספקים מסגרת רחבה וגמישה שמתיישבת עם העקרונות של שיטת 12 הצעדים. ההכרה בחולשות האנושיות, השאיפה להתפתחות מתמדת, האמת כתכלית מעשית, והדגש על אינטואיציה, כולם מרכיבים חשובים גם בשיטת 12 הצעדים. השילוב בין הגישות הללו מאפשר למשתתפים למצוא דרך מותאמת אישית להתמודדות עם התמכרויות ושיפור עצמי.


"אף אחד לא יכול לבנות את הגשר הזה אשר עליו אתה, ורק אתה, חייב לחצות בעזרתו את נהר החיים."
הפלורליזם של ויליאם ג'יימס וראיית האלוהותויליאם ג'יימס, אחד מהפילוסופים המובילים של המאה ה-19 וה-20, פיתח גישה פלורליסטית לפילוסופיה ולדת, גישה שהייתה חדשנית ומשפיעה במובנים רבים. גישתו הפלורליסטית מאפשרת לראות את אלוהים כישות נעלה ומרשימה ביותר, מבלי לשלול את קיומן של ישויות אחרות או כוחות נוספים ביקום. בהמשך, נרחיב על היבטים שונים של הפלורליזם של ג'יימס וראייתו את האלוהות.


ההכרה בריבוי ישויות וכוחות


לפי ג'יימס, אלוהים יכול להיות הישות הנעלה והעצומה ביותר, גם אם הוא לא הישות היחידה שקיימת. ג'יימס אינו מתעקש על מונותאיזם מוחלט שבו ישות אחת שולטת בלעדית בכל, אלא מציע תפיסה שמאפשרת קיום של ישויות וכוחות נוספים לצד אלוהים. הפלורליזם של ג'יימס מציג עולם שבו ישנה דינמיקה מורכבת בין ישויות שונות, מה שיכול לכלול מאבקים והתפתחויות שונות.


אלוהים במאבק ובהתהוות


גישה זו רואה את אלוהים כישות שנמצאת בעיצומו של מאבק ובהתהוות מתמדת. בניגוד לתפיסות מונותאיסטיות מסורתיות הרואות את אלוהים כשלם ואינסופי, ג'יימס מציג את אלוהים כישות שמתפתחת ומשתנה. אלוהים של ג'יימס יכול להיות בעיצומו של תהליך, וככזה, הוא יכול להתקיים במקביל לישויות אחרות ואף להתמודד עמן.חופש הרצון והבחירה האנושית


ג'יימס מדגיש כי הפלורליזם אינו סותר את חופש הרצון, בניגוד לשיטות מונותאיסטיות או מטריאליסטיות אחרות. לפי ג'יימס, במונותאיזם נדרשת פנייה לתחבולות רעיוניות כדי לאפשר חופש רצון לאדם, כמו רעיונות על צמצום האל או אי-התערבותו בכדי לאפשר לאדם לבחור באופן חופשי ולשאת באחריות למעשיו. המטריאליזם, מצידו, שולל את חופש הרצון לחלוטין. הפלורליזם של ג'יימס מאפשר לאדם להחזיק בחופש רצון אמיתי ולהכיר בכך שהעולם מורכב מריבוי כוחות והשפעות.


גישה דינמית ופתוחה לאלוהות


הפלורליזם של ג'יימס מאפשר גישה דינמית ופתוחה לאלוהות. במקום לראות את האמונה כמשהו נוקשה ובלתי משתנה, הפלורליזם מאפשר לבני האדם לגשת לאמונה שלהם בצורה גמישה ופרגמטית. כך, אנשים יכולים לראות את אלוהים בדרכים שונות ולהתאים את תפיסותיהם הדתיות והפילוסופיות בהתאם לשינויים בחייהם ובחוויותיהם האישיות.


השפעה על חשיבה דתית ומעשית


הפלורליזם של ג'יימס השפיע על חשיבה דתית ומעשית גם בהקשר של שיטת 12 הצעדים, המאפשרת לכל אחד לבחור את כוח העליון שלו לפי תפיסתו האישית. תפיסה זו מאפשרת לאנשים למצוא משמעות רוחנית ולפתח קשר אישי עם כוח עליון בצורה שמתאימה להם, בין אם מדובר באלוהים דתי או בכוח אחר שהם מזהים כמרכזי בחייהם.הפלורליזם של ויליאם ג'יימס מציג גישה ייחודית וחדשנית לראיית האלוהות, תוך שהוא מאפשר קיום של ישויות וכוחות נוספים לצד אלוהים. תפיסה זו מדגישה את חופש הרצון האנושי, רואה את האלוהות כדינמית ומתפתחת, ומאפשרת גישה גמישה ופתוחה לאמונה. גישתו של ג'יימס מציעה דרך להבין את העולם ואת היחסים בין האדם לאלוהות באופן שמכבד את המורכבות והדינמיקה של הקיום האנושי.
הפלורליזם בשיטת 12 הצעדים וראיית האלוהות


שיטת 12 הצעדים, שפותחה במקור על ידי קבוצת האלכוהוליסטים האנונימיים (AA) בשנות ה-30 של המאה ה-20, מבוססת על עקרונות רוחניים המיועדים לסייע לאנשים להתגבר על התמכרויות. אחד המאפיינים המרכזיים של שיטה זו הוא הפלורליזם שלה ביחס לאלוהות, המאפשר לכל משתתף למצוא ולהגדיר את כוח העליון שלו באופן אישי ומותאם אישית. עקרון זה מתכתב עם הפלורליזם הפילוסופי של ויליאם ג'יימס.גישה פתוחה ורב-גונית לאלוהות


בבסיס שיטת 12 הצעדים, ישנה הכרה בצורך בכוח עליון שיכול לסייע למשתתפים בתהליך ההתאוששות שלהם. עם זאת, הגדרה זו של כוח עליון היא פתוחה ורב-גונית, ומאפשרת לכל אדם לבחור בכוח עליון בהתאם לתפיסותיו האישיות. אין הכרח להאמין באלוהים על פי דת מסוימת או במסורת מסוימת, אלא יש מקום רחב לפרשנות אישית ורוחנית.


הצעד השני בשיטת 12 הצעדים


הצעד השני בשיטת 12 הצעדים אומר: "הגענו להאמין שכוח גדול מאיתנו יכול להחזיר אותנו לשפיות." צעד זה אינו מגדיר את הכוח העליון במונחים דתיים ספציפיים, אלא משאיר מקום לפרשנות אישית. הפלורליזם כאן מאפשר לאדם לבחור בכוח עליון שמתאים לאמונתו האישית, בין אם מדובר באלוהים, בטבע, בקהילה או בכוח פנימי אחר.הצעד השלישי בשיטת 12 הצעדים


הצעד השלישי אומר: "החלטנו למסור את רצוננו ואת חיינו להשגחת אלוהים כפי שאנו מבינים אותו." גם כאן, ההתייחסות לאלוהים היא פתוחה ונתונה לפרשנות אישית. הביטוי "כפי שאנו מבינים אותו" מדגיש את החופש של כל אדם למצוא את המשמעות הרוחנית שמתאימה לו, בהתאם לאמונותיו ולחוויותיו האישיות.התאמה אישית והכרה במגוון אמונות


הפלורליזם בשיטת 12 הצעדים מכיר במגוון הרחב של אמונות ותפיסות רוחניות בקרב המשתתפים. כל אחד יכול להביא את האמונה האישית שלו לתהליך, והקבוצה אינה כופה תפיסה רוחנית אחת על כולם. זה מאפשר לספק תמיכה רחבה ומכילה יותר לכל מי שנזקק לעזרה בהתמודדות עם התמכרות.גישה פרגמטית להחלמה


בדיוק כמו הפלורליזם הפילוסופי של ג'יימס, שיטת 12 הצעדים נוקטת בגישה פרגמטית להחלמה. היא מתמקדת בתוצאות המעשיות ובחוויות האישיות של המשתתפים, ולא בתיאוריות או דוקטרינות נוקשות. הגישה הפרגמטית הזו מאפשרת לכל אחד למצוא את הדרך הרוחנית שמתאימה לו, ובכך מגבירה את הסיכוי להצלחה בתהליך ההתאוששות.הפלורליזם בשיטת 12 הצעדים מאפשר לכל משתתף להגדיר את כוח העליון שלו בצורה אישית ומתאימה לו, מבלי להיכנס להגדרות דתיות נוקשות. עקרון זה מתיישב עם הפלורליזם הפילוסופי של ויליאם ג'יימס, המדגיש את החופש והגמישות באמונה הדתית והרוחנית. הגישה הפתוחה והרב-גונית הזו מאפשרת למשתתפים להתמקד בהתאוששות שלהם ובחוויות האישיות, תוך מציאת המשמעות הרוחנית שמביאה להם את התמיכה הנחוצה.

הצעות מעשיות למאמין המתמודד עם התמכרות במסגרת שיטת 12 הצעדים


הצעות מעשיות למאמין המתמודד עם התמכרות במסגרת שיטת 12 הצעדים, עם התמקדות ברב-גוניות והפלורליזם של האלוהות כפי שמתוארת בתוכנית:


1. הגדיר את כוח העליון שלך


אפשר לעצמך להגדיר את כוח העליון שלך בצורה שמתאימה לך. זה יכול להיות אלוהים כפי שאתה מבין אותו, הטבע, היקום, כוח פנימי או כל דבר שמעניק לך תחושת חיבור רוחני.


2. השתתף בפגישות קבוצתיות


פגוש אנשים אחרים המתמודדים עם התמכרות והקשב לחוויותיהם. הקשר עם אחרים יכול להעניק תמיכה, השראה ותחושת קהילה.


3. תפילה ומדיטציה יומיות


קבע זמן לתפילה או מדיטציה יומית. זה יכול לעזור לך להתחבר לכוח העליון שלך ולחזק את החוסן הרוחני שלך.


4. כתיבת יומן רוחני


נהל יומן שבו תתאר את מחשבותיך, רגשותיך וחוויותיך הרוחניות. זה יכול לעזור לך לעקוב אחרי התקדמותך ולזהות דפוסים שדורשים תשומת לב.


5. חפש מדריך רוחני


מצא אדם שתוכל לשוחח עמו על חוויותיך הרוחניות והקשיים שאתה חווה. המדריך יכול להיות חלק מהקבוצה שלך או דמות רוחנית שאתה מכיר.


6. השתתפות בטקסים דתיים


אם אתה מוצא משמעות בטקסים דתיים, השתתף בהם באופן קבוע. הטקסים יכולים להעניק לך תחושת שייכות והמשכיות.


7. עזרה לאחרים


תמוך במשתתפים חדשים בקבוצה ושתף את חוויותיך. העזרה לאחרים היא חלק משמעותי משיטת 12 הצעדים ומחזקת את התחושה של נתינה וקבלה.


8. קריאת ספרות רוחנית


קרא ספרות שמתמקדת ברוחניות, בהתמכרות ובתהליך ההחלמה. זה יכול להרחיב את הבנתך ולתת לך תובנות חדשות.


9. השתתפות בסדנאות רוחניות


השתתף בסדנאות שממוקדות בהתפתחות רוחנית ובהעצמה אישית. הסדנאות יכולות להעניק לך כלים נוספים להתמודדות ולצמיחה.


10. חפש מקורות השראה בטבע


צא לטיולים בטבע והתחבר לסביבה. הטבע יכול להיות מקור עוצמתי של השראה ושקט פנימי, ולעזור לך להתחבר לכוח העליון שלך בדרכים חדשות.


ההצעות המעשיות הללו יכולות לסייע למאמין המתמודד עם התמכרות למצוא חיבור רוחני ומשמעות אישית בתהליך ההתאוששות שלו. על ידי שילוב של עקרונות שיטת 12 הצעדים והפלורליזם של ויליאם ג'יימס, ניתן ליצור דרך מותאמת אישית ורב-גונית להתמודדות עם האתגרים והצמיחה הרוחנית.


ויליאם ג'יימס וביל וילסון | ההשפעה של ג'יימס על שיטת 12 הצעדים | ד"ר מזרחי אברהם


Comments


bottom of page