חיפוש
  • Dr Avraham Mizrahi

חוסר אונים | אקטיבי ופסיבי | טאותרפיה | ד"ר מזרחי אברהם

עודכן: 9 באוג׳ 2018

רוב בני האדם סולדים מהמונח חוסר אונים מכיוון שהוא מחבר אותם אל חוויות לא רצויות , חוויות טראומתיות קשות, תסכול נוראי, זיכרונות מעבר כואב. רובם מייחלים להימנע מתחושת חוסר האונים בחייהם.

אני רוצה להציע במילים הבאות שאשתף אתכם בגישה חדשה למושג חוסר אונים. כאדם חוויתי בחיי חוויות רבות של חוסר אונים פסיבי, חוויות לא פשוטות מורכבות בהם תחושת החוסר האונים התפתחה לתיעוב עצמי, לתיעוב הילד הפנימי, אותו ילד שחוות את הקשיים וממנו נמנעתי הרבה שנים.


בחיי פגשתי את גישת 12 הצעדים ולהפתעתי פגשתי התייחסות שונה ואחרת למושג הזה. ראיתי אנשים אשר בוחרים ללמוד לתרגל את "חוסר האונים" בחייהם. ראיתי ושמעתי שהם מתרגלים חוסר אונים מול מקומות דברים ואנשים.

המונחים שבהם הם השתמשו הקסימו אותי, זה התחבר לי ללב, זה נגע בי כל כך עמוק, ומוך הניסיון שלי זה נוגע בכולם. ראיתי אינספור מטופלים ואנשים בחיי ולכולם ישנה אותה התמכרות לשליטה.


אנו נגועים במחלת השליטה שבאה להכחיש את החוסר אונים שלנו מול חוויית התלות והפגיעות שקיימת בכל אחד מאיתנו.


חוסר אונים אקטיבי זו בחירה מודעת בפגיעות, ברגישות, בהיות האדם חשוף ערום, פגיע, אך גם בעל עוצמה ותעצומת נפש. הכניעה אל מול החיים, הבחירה להבין את האמת שאין לנו שליטה על דבר, הבחירה לראות את האמת שכל ניסיון של שליטה או חוויית השליטה היא אשלייתית, הבחירה הזו חייבת להיות מודעת, כמעט כל רגע.

באופן טבעי אנו נמלטים מתחושת חוסר האונים, עסוקים בהמון דברים כדי לא לחוות את חוסר האונים כל רגע וחוסר אונים אקטיבי בא אל מול ההימלטות הזו, הוא מחזיר אותנו לעצמנו לכאן ועכשיו.


ד"ר מזרחי אברהם


קורס פסיכותרפיה ממוקדת התמכרויות

קורס 12 הצעדים

קורס מאמנים להחלמה מהתמכרויות

הנחיית קבוצות בשיטת טאותרפיה

יוגה והחלמה מהתמכרויות160 צפיות0 תגובות