חיפוש
  • Dr Avraham Mizrahi

טיפול בדיכאון | שיטת טאותרפיה התפתחה מניסיון אישי והחלמה אישית

עודכן: 22 באוג׳ 2018

#דיכאון #דיכאוןקליני #דיכאוןמגורי #דיכאוןחרדה #דיכאוןאחרילידה #דיכאוןבגילהמעבר #טיפולבדיכאון #דיכאוןכרוני


ד"ר מזרחי אברהםלעיתים זה נראה ונשמע מפחיד ונורא עבור מי שמתמודד עם דיכאון

עצם המילה מעוררת חרדה, הסתייגות, בהלה ורתיעה. לעיתים לוקח שנים להודות שקיים דיכאון, שאישה או גבר מסויימים סובלים מדיכאון. מעדיפים לחשוב שזו הרגשה רעה שתחלוף, רק לא להזכיר את המילה דיכאון.

אני זוכר שהתעוררתי בשנת 2006 והבנתי שאני בבעיה רצינית. היה לי מרכז גמילה באותו זמן, עברתי קריסה כלכלית, אך זה לווה בניפוץ של כל האידאלים, החלומות, הקשרים שהיו לי באותו זמן ועוד. נותרתי לבד, די לבד עם התהום שנפערה, לא ידעתי לאיזה כיוון אני ממשיך ולאן פונים. 

הייתי מלא זעם עצור, כעס, טינה, אשמה, בושה, כל אלה הפכו לדיכאון קליני, פיברומיאלגיה, תשישות כרונית, חרדה ועוד.

לא תפקדתי ולא יכולתי וגם לא רציתי לתפקד, האמת שלא רציתי לחיות ולא עניין אותי דבר לגבי העתיד. הדיכאון התלבש עליי כמו כפפה ליד, נכנסתי לרחמים עצמיים , והייתה לי סיבה "הייתי בדיכאון עמוק".

נשאר לי להודות שאני בדיכאון ולומר את המילה הקשה הזו, להודות בחוסר אונים שלי מול החיים, בתבוסה שלי מול החיים וזה היה קשה מאוד.


ללכת לטיפול באותם ימים לא רציתי, זה היה חלק מתהליך ההודאה, אבל האמת העמוקה שידעתי איזה מסע ארוך אני צריך

לעבור כדי לצאת מהדיכאון ופשוט לא היה לי כבר כוח. 

כל מי שניסה לתת לי תקווה או עצה הדפתי אותו, הדיכאון הפך להיות החבר שלי וכולם כולל כולם הפכו אוייבים של מה שנותן לי כרגע את הסיבה לאפסיות החיים שלי כפי שחוויתי אותם באותם רגעים קשים. 

האמנתי שאף אחד לא סובל כמוני ולאף אחד אין את עומק הדיכאון כפי שאני חווה ומרגיש אותו, כל רגע היה כאב אדיר ואני התפלשתי בבוץ של הסבל שהיה מנת חלקי.

כמעט שנה לקח לי להתחיל להסכים לעשות פעולות של החלמה ושחרור ולהסכים לחיות, להסכים לשחרר את הדיכאון, להסכים לחזור למעגל החיים, להסכים לחיות את החיים כפי שהם, להסכים לחפש דרך בשבילים הרבים של החיים.


אתם יודעים אנ מטפל באנשים, יש לי תארים, עבורי להודות שאני בדיכאון ולקבל עזרה היה קשה מאוד. סירבתי להודות שהידע המקצועי שהיה לי קרס אל מול החיים, שהתיאוריות נראות כבדיחה עצובה אל מול ייסורי הנפש.

ידעתי מניסיון חיי שטיפול קונבנציולי, טיפול בדיבור, טיפול פעם בשבוע לא יעזור לי, שאני זקוק למאמץ גדול יותר ועשייה מרובה יותר. הלכתי למורה הרוחני שלי שעסק בטיפול.

יום לפני התחלתי לצאת לעשות הליכה של שעה וחצי, מקלחת כל יום, ניסיתי לאכול למרות שכלום לא נכנס לפה, האוכל היה מחניק אותי, אבל אכלתי מה שיכולתי ואט אט החלנ ההרגשה להשתפר.

המשכתי בטיפול קבוצתי שאני מאמין בו בכל ליבי, לא היה קל לעמוד מול אנשים ולומר אני בדיכאון, אני לא רוצה לחיות, ואני רוצה להיעלם.

היד של החברים הייתה שם עבורי, והתחלתי אט אט לחזור לחיים, בימים ההם לא האמנתי שאני אחייך פעם, שאשמח, שארצה משהו מהחיים, שהחיים יכולים לפצות אותי באיזו שהיא צורה.

אני שמח שטעיתי, מאז למדתי תואר שני ושלישי, למדתי פסיכותרפיה, הקמתי אקדמיה לתפארת, מכללה אשר מלמדים בה מרפאים פצועים, מרפאים שעובדים מניסיון חייהם, מרפאים שמוכנים לחשוף את עצמם, להיות כנים אוטנטיים.

מי שמחפש לחיות עם מסכה, לשרת את העצמי השקרי שלו, את הפרסונה המזוייפת לא יכול ללמוד ולעבוד במכללת טאותרפיה.

למדתיי שכנות מרפאה, שכנות מעניקה תקווה לאנשים, שמטופל יודע שהמטפל שלו אנושי ושהוא משתף אותו בכאביו, בקשייו, בניסיון חייו סיכויי המטופל להחלים גוברים במאות אחוזים.