top of page

לויס וילסון | מייסדת אל-אנון ואשתו של ביל וילסון מייסד אלכוהוליסטים אנונימיים | ד"ר מזרחי אברהם מייסד טאותרפיה

אלכוהוליסטים פוגעים באחרים וגם בעצמם. בממוצע הם משפיעים באופן דרמטי על לפחות ארבעה אנשים אחרים, בדרך כלל בני משפחה קרובים, הנקלעים למערבולת שנוצרה על ידי​ התנהגות הרסנית של האלכוהוליסט. בני זוג, הורים,


ילדים ואפילו עמיתים לעבודה יכולים למצוא שחייהם נשלטים על ידי אלכוהוליסט; הֵם מתחילים לאבד שליטה על מעשיהם וחייהם. סיפורו של ביל ווילסון, בעלה של לואיס מזה חמישים ושלוש שנים מייסד שותף של AA, ידוע. עם זאת, למרות החשיבות על תרומתה של לואיס ווילסון בהבאת הקלה להמונים שנפגעו על ידי אלכוהוליסטים, מעט נכתב עליה.


לויס וילסון | מייסדת אל-אנון ואשתו של ביל וילסון מייסד אלכוהוליסטים אנונימיים | ד"ר מזרחי אברהם מייסד טאותרפיה

לויס וילסון | מייסדת אל-אנון ואשתו של ביל וילסון מייסד אלכוהוליסטים אנונימיים | ד"ר מזרחי אברהם מייסד טאותרפיה
לויס וילסון | מייסדת אל-אנון ואשתו של ביל וילסון מייסד אלכוהוליסטים אנונימיים | ד"ר מזרחי אברהם מייסד טאותרפיה


לואיס של ביל בורכרט

זהו סיפור חייה הביוגרפיה המקיפה הראשונה של לואיס ווילסון.

מחברו של "שמי הוא ביל W", הביוגרפיה עטורת השבחים ועטורת פרסי האמי של ביל ווילסון, ביל בורכרט, זכה לשבחים רבים. הוא מבקר בביתה של לואיס במהלך ארבע עשרה השנים האחרונות לחייה. הוא אחד מהמעטים שנותרו שהכירו אותה היטב. החוויות האישיות שלו ממנה נתמכו על ידי כמעט שמונה שעות של ראיונות בלעדיים עם לואיס . לזה נוספו חומרים ממקורות רבים אחרים, כולל ה ארכיון קרן סטפינג סטונס.


התוצאה היא ספר זה שאומר את הכל. סיפור חייה של לואיס ווילסון מתואר בפרטים ומשכנע ההתחלה הייתה עם משיכה שלה לצעיר חכם ומתמיד, אך שנים של ייאוש כפי שטענה בשתיית אלכוהול שתפס חלק הולך וגדל היה קשה מנשוא. השמחה שלה כשהתפכח מאלכוהול, התחלפה בתסכול כש-AA השתלט על חייו של ביל.אני גם צריכה שינוי-לואיס ווילסון


מוקסמת מהאישיות התוססת והמבטיחה של ביל בתחילת חייהם יחד, לואיס בילתה שנים במציאת תירוצים עבורו בהתאם להתנהגות שלו כשהוא שתה. היא לא הפסיקה לאהוב אותו והאמינה בו גם כשהמחלה שלו התקדמה, אבל היא חשה בושה, כעס, השפלה, חרדה ופחד ככל שמעשיו הפכו יותר ויותר לא אמינים. היא הייתה שותפה להתרוממות הרוח של ביל יחד עם תחושת הגילוי שלו ומשימה כשהתפכח, רק כדי למצוא את עצמה מתעצבנת על ביל כאשר העיסוק שלו  ב-AA גבר יחד עם חוסר תשומת הלב אליה.


רגע השיא שלה היה ברכבת ההרים הזו הגיע ערב אחד ב-1937 כשהיא זרקה לעברו נעל בגלל שדחה אותה בפתאומיות כדי למהר לפגישה עם אלכוהוליסטים מחלימים אחרים. יחד עם הפעולה שלה באה לידי ביטוי - ההבנה שגם היא צריכה שינוי.


ההשראה הבאה שלה הייתה לחפש ולדבר עם נשים של אלכוהוליסטים אחרים. השיתוף הכנה והאינטימי שלהם בחוויות הוביל לגילוי שהיא לא לבד במצוקה. אל-אנון נולד מאותה הבנה משותפת, מההבנה שממשיכים לחלוק את ה"ניסיון, הכוח והתקווה" שלהם וזה יכול לעזור לבני משפחה ואחרים שנפגעו מאלכוהוליסט להחלים, בדיוק כפי ששיתוף חוויות משותפות יכול לעזור לאלכוהוליסטים להתאושש ב-AA. כבר למעלה מחמישים שנה כעת, אל-אנון סיפק תקווה ועזרה למיליוני מקורבים לאלכוהוליסטים.


לואיס ווילסון, ששרדה את ביל בשבע עשרה שנים של התמכרות, המשיכה לעבוד בכך עד סוף חייה כדי להפחית את הסטיגמה של אלכוהוליזם וכדי להעלות את המודעות הציבורית להשפעותיה על המשפחה והחברה. בשנת 1979 היא יצרה את קרן סטפינג סטונס כדי לשמר ולקבל מבקרים לסטפינג סטונס, הבית במחוז ווסטצ'סטר, ניו יורק, זה הבית שהיא וביל עברו לגור ב-1941. המטרה של הקרן נותרה לחלוק את סיפור התקווה להחלמה מאלכוהוליזם.


סיפור לואיס ווילסון מציע משהו לכל מי שמתעניין או מושפע מאלכוהוליזם. עבור הקורא הכללי, הוא מציע תובנה לגבי ההשפעה שיכולה להיות לאלכוהוליסט על חייהם ובריאותם של הקרובים אליו הוא או היא. למי שאולי קרוב לאלכוהוליסט, בין אם הוא פעיל או בהחלמה, הוא מציע סיפור אינטימי שאיתו הם עשויים להזדהות.


ולמי באל-אנון, התוכנית שמציעה תקווה ועזרה למשפחות וחברים של אלכוהוליסטים, הוא מציע היסטוריה מפורטת של לואיס למאבק והולדתה של אל-אנון - היסטוריה שעשויה לשפר את המאבק שלכם לעבר חווית החלמה דרך 12 הצעדים.


צהריים אצל לואיס ווילסון


המבקרים אצל לואיס לאחר מתו של ביל מביטים ביראת כבוד ומדברים בטונים שקטים של כבוד לאלה שבנו את השביל שלאורכו הם הולכים עכשיו לפיכחון. הסצנה דומה להיכל התהילה, במובן מסוים, מלבד התמונות הדהויות האלה של גברים ונשים אין שום קשר למשחק ספורט בלבד. הנה אנשים שבאמת ניצחו במשחק המאתגר של החיים. הגיע הזמן לחזור החוצה, שם לואיס מציגה את ה-AA, את דוברי אל-אנון ואלטין להיום.

 

הדובר האלכוהוליסט שהחלים מתאר את עצמו כסיפור הצלחה, מנהל פרסום בשנות הארבעים המוקדמות לחייו. ההתקפים שלו עם אלכוהול הובילו אובדן של משפחה, חברים, עבודה טובה ובריאות טובה, אבל אחרי תקופה ארוכה על ספסלי הפארק, עבר שיקום וכיום הוא עם תשע שנים של פיכחון ב-AA, ההישגים שלו כעת עולים בהרבה על ההפסדים שלו. אשתו, דוברת אל-אנון, מעידה על כל הכאב והייאוש וההַשׁפָּלָה.

 

רק להיום שלושת ילדיהם יושבים לפניה על הדשא מנסים לעצור את הדמעות כשהם מחייכים לאמא שעכשיו צועקת הרבה פחות ואוהבת אותם הרבה יותר. הדוברת של Alateen היא תלמידת תיכון מאוד עצבנית ומאוד מושכת. אמה עדיין שותה מבחינה אלכוהולית, אבל היא ואביה מתמודדים טוב יותר באמצעותם התוכנית. . . בינתיים בכל מקרה. השיחות שמתקדמות בלשון המעטה הם השתקפויות כנות של חיים משותפים כדי לעזור לאחרים לזהות ולהחלים מאותה מחלה ממש. אדם חש ברגעים כאלה מגע של עצב מעורבב עם חיבוקי הפרידה החמים והנשיקות בין מאות הגברים, הנשים והילדים כאן להיום. זה נראה שהרוב לא באמת רוצים לעזוב.

המבקרים האלה בסטפינג סטונס מגיעים מכל תחומי החיים, מכל הרקע, מכל הלאומים. הם צעירים וזקנים, בריאים וחולים, ובכן במצב לא כל כך טוב. והם מדברים בגילוי לב וברצון  על החוויות ועל אלכוהוליזם כמחלה משפחתית שיכולה לגעת בכל אחד - קצב, אופה; עורך דין, שוטר; מספרה, עקרת בית; איש עָשִׁיר ואיש עני טייס, כומר. אבל עכשיו הם פיכחים ב-AA, התאוששו ונכנסו לאל-אנון ואלטין, ונראה שמכל אחד מהם נובע משהו שאי אפשר לתאר של תחושת שמחה. ואפילו בבדיקה מדוקדקת, השמחה הזאת אינה מדומה."אהבה היא הרבה דברים ואף אחד מהם אינו הגיוני"


אנשים העריצו את לואיס ווילסוןכמה מתחילים להתרחק לעבר מכוניותיהם החונות בסמוך לשדה. רובם עומדים במרפסת ביתה של לואיס כדי להיפרד מאישה שהם סגדו לה, אישה שיותר מכמה מהם מרגישה שאולי לא תהיה כאן בשנה הבאה. לואיס ווילסון היא עכשיו בת 92 ודי שברירית. היא הולכת עם מקל ונאלצה לוותר על רישיון הנהיגה שלה בשנה שעברה. ובכל זאת, נראה שהיא לא איבדה טיפה אחת מהערנות הנפשית והשנינות שלה, שבה היא משתמשת בעיקר לצחוק על עצמה.

כן, סגידה היא מילה מאוד חזקה. אני יודע. ובכל זאת, כשאני עומד כאן ליד אח האבן הישנה בסלון שלה באחר הצהריים המרומם הזה של יוני, אני למעשה עד לזה בעצמי. את לואיס פגשתי לראשונה לפני מספר שנים. עד אז אשתי, ברנדט, הכירה אותה די טוב. ביקרנו אותה לעתים קרובות ולואיס בילתה מספר פעמים בחג ההודיה וחג המולד בביתנו, שם היא נהנתה מאוד יחד עם תשעה הילדים שלנו והם נהנו ממנה מאוד. למעשה, חג הודיה אחד, הילדים שלנו נתנו לה גור חתולים בצבע יפהפה בצבע לבן וחלודה. לואיס אהבה אותה וקראה לה מיד בורצ'י לכבודם.

תמיד ידעתי שהגברת העדינה והצנועה הזו זוכה להערצה רבה, אבל עד לרגע זה לא הבנתי את עומק ההערצה הזו. זה היה הפיקניק המשפחתי הראשון שלי אל-אנון, תוצאה של נדנוד מתמיד של אשתי על בחור שתמיד חשב שהוא עסוק מדי בשביל עניינים אחרים כל היום. זו גם הייתה ההזדמנות הראשונה שלי לראות אנשים כורעים ברך לפני לואיס, מנשקים לה את הידיים, הציגו לה את סימני אהבתם וחבקו אותה בדמעות שזרמו על פניהם. בזמן שאני מתבונן, אני תוהה מה השפעת סוג כזה של הערצה, סוג כזה של פולחן, למישהו צנוע כמו לואיס ווילסון.

עכשיו מאוחר אחר הצהריים. המבקר האחרון נפרד. אֲפִילוּ ועדת הניקיון בהתנדבות התפזרה. אני יושב על הספה עם לואיס. הארייט סברינו, עוזרת הבית הוותיקה והחברה האכפתית שלה, הביאה לנו גם קצת תה ועוגיות, ולואיס העירה בהומור תמיד אנשים מגזימים בדברים וכי "לאנשים אין את התחושה שהם נולדים איתה לא לראות שאתה עייף, ואם באמת היה אכפת להם הם היו עוזבים אותי מוקדם יותר מאשר מאוחר יותר.לואיס ווילסון עברה לידה מחדש


בזמן שלואיס ואני מדברים, אני מת לשאול את השאלה שמטרידה אותי במשך כמעט שעתיים. אז, סוף סוף, הנה זה מגיע., "לואיס," אני מתחיל מעט ומקרטע. "כל האנשים האלה כורעים ברך לפנייך, מנשקים את הידיים והרגליים שלך, מספרות לך איך הצלת אותן ואת חייהם, איך החזירו את משפחותיהם בזכותך. אפילו אלוהים עצמו יחמיא לך על הערצה כזו. איך זה גורם לך להרגיש?"

היא מסתובבת ומסתכלת עליי עם החיוך החמוד אך הסבלני הזה אומר לך, "אתה כנראה לא הולך להבין, אבל אני אגיד לך בכל זאת." ואז היא מושיטה את ידה ונוגעת בידי. "זה לא אני," היא עונה בשקט. "אני רק סמל. זה מה אל-אנון עושה עבורם, ואני פשוט מייצגת את אל-אנון".

אני רוצה לשאול עוד, אבל היא ענתה על הכול. הנה אישה שבאמת יודעת את עצמה ואת המשמעות שלה - ואת חוסר המשמעות שלה. עם ענווה קיימת היא באמת נראית כך, ואני הייתי עד לענווה אמיתית. הפה שלי נותר פתוח, ולא יוצאות יותר מילים. ואז היא טופחת בעדינות על ידי ואומרת: "עכשיו תשתה את התה שלך ותאכל את העוגיות שלך לפני שהרייט חוזרת ונותנת לשנינו בראש".

לואיס ווילסון אולי לא הייתה "אישה משוחררת" לפי ההגדרה של היום. "אשת רנסנס" זו הגדרה שעשויה להתאים לה יותר. אכן, אם סגנון, חן, אינטלקט ויכולת לעבור לידה מחדש הם סימני ההיכר של כזו אישה, אז לואיס ווילסון הוכשרה לכך  בכל מובן.

היא האמינה עמוקות במחויבות. האמונה הזו, והנצחיות של האהבה שלה לבעלה היא מה שהחזיקה אותה עם ביל. האמונה הזו הצליחה לעזור לה לעבור את דרך ייסוריו המשתוללים מאלכוהוליזם ותמכה בו עם המאבק שלו להחלים. ואז, אחרי שהוא וד"ר בוב הקימו את AA, היא הגיעה להבנה כיצד היא עצמה נפגעה מהמחלה והגיעה לעזור לאחרים כדי לעזור לעצמה.

ואילו לואיס המשיכה לבנות את אל-אנון לחברותא חובקת עולם לבני זוג ומשפחות הסובלים מהשפעות אלכוהוליזם, יש אלכוהוליסטים רבים שהחלימו היום שיאמרו לך במהירות שללא לואיס לא היה ביל ווילסון, ובלי ביל ווילסון שם לא תהיה חברותא כלל עולמית של אלכוהוליסטים אנונימיים והמיליונים שרבים שהיא ממשיכה להציל ברחבי העולם.

 

למחמאה העצומה הזו לויס הייתה מגיבה באותה מידה


דרך: "אני רק סמל."


לואיס ווילסון מתה ב-5 באוקטובר 1988. אשתי ואני וכול המשפחה, יחד עם מיליוני משפחות אחרות ברחבי העולם, מתגעגעים אליה ביותר. אבל בזמן שהיא איננה, ה"סמל" שלה - הרוח שלה - תמיד יהיה לחיות דרך אל-אנון ואת תוכנית שנים=עשר הצעדים הרבות האחרות שהיא וביל בהשראתו הביאו לעולם.מתי זה יסתיים ?


זה היה רק מעט אחרי חמש וחצי כשלואיס וילסון נדחקה לאחור בקרון הרכבת התחתית התקוע בתחנת פולטון סטריט ודחיפת מרפקים פילסה את דרכה בשעות העומס במעלה המדרגות אל תוך הרעש של מרכז ברוקלין תחת גשם שוטף. היה כמעט חשוך עד עכשיו, ופנסי הרחוב ואורות החנויות הצבעוניים נצצו בשטח לצד שלוליות.

היא החליקה את ארנקה במעלה זרועה כדי לפתוח את המטריה שלה, הצבעונית מונח שהיא אהבה לקרוא למטריה שלה, אולי בגלל שזה החזיר לה זיכרונות חמים מאמה ושל המילים ה"מיושנות" הרבות שהיא סירבה להשליך עד יום מותה. זה היה ליל חג המולד, 1930, רק לפני שנתיים קצרות. הלילה הזה נראה כמו אתמול.

פניה המקסימות של לואיס נראו חיוורות ומצוירות כשהיא עצרה לרגע לנשום עמוק. היא קיוותה לעזוב את עבודתה בחנות הכלבו מייסי'ס מוקדם יותר באותו יום אחר הצהריים, אבל תחילתה של עונת החגים יחד עם קיצוצים בצוות עקב השפל, כל פקיד מכירות עבד במחויבות כפולה. לאחר רגע, היא הסתובבה וירדה במורד האוקיינוס האטלנטי בשדרה לכיוון אזור המגורים השקט של ברוקלין הייטס לא הרחק.


לפני שהיא נסעה עוד שני רחובות, ירד גשם כבד ברחוב המטריה על כתפיה וגבה גרמו למעיל שלה להרגיש כמו שני טונות של כותנה רטובה. זה, וכאב הראש הפועם שהיה לה מאז הבוקר מוקדם, העלה דמעות בעיניה החומות הרכות.


"מתי זה יסתיים?" חשבה לעצמה. "מתי החיים יהיו קצת יותר קלים?" ההמולה של אזור מרכז העיר פחתה באופן ניכר כאשר לואיס עברה את רחוב סמית' והאיצה את צעדיה לעבר רחוב קלינטון וביתה שישה רחובות משם. אבל כאב הראש החמיר עוד יותר. היא העיפה מבט מעבר לכביש ושמה לב שחנות המרקחת Slavin's עדיין פתוחה. היא היססה, לחצה את אצבעותיה על אפה, ואז הצטלבה בחוסר רצון ועשתה את דרכה בין שלוליות עמוקות לבית המרקחת השכונתי.

בעל כורחה ולמרות שיעה  כי סלבין היה אחד ממפעלי השתיה של בעלה ביל בעידן האיסור על מכירת אלכוהול. ובעוד בארי סלבין, שהיה רווק נאה למדי שהיה בעל בית המרקחת, העמיד פני אמביוולנטיות ל"בעיית השתייה" של ביל ומעולם לא אמרה עליו מילה רעה, לואיס הרגישה דווקא לא נוח שהוא ידע כל כך הרבה על הבעיות האישיות שלו שנוצרו בנישואיהם. היא ידעה שהוא שמע סיפורים - גם מביל וגם מרכלנים בשכונה. למרות כל זה, היא חיבבה אותו.

בארי בדיוק הוריד את הצלון בדלת הכניסה והניח השלט "סגור" בחלון כשהוא ריגל אחר לואיס מתקרבת. הוא חייך ופתח את הדלת באמצע הדרך. היא יכלה לראות את זה רוב החנות האורות כבר כבו.

"עמדתי לסגור מוקדם, מה עם הגשם והכל", הוא התוודה. "אבל אם את צריכה משהו, לואיס. . ."

"תודה," היא ענתה. "אני . . . יש לי כאב ראש קשה. אני יכול לקבל קצת אספירין."

"בטח" הוא פתח את הדלת עד הסוף. לואיס נכנסה. אז הוא נעל את הדלת מאחוריה אבל השאיר את האורות כבויים. זה היה די גדול חנות עם בית המרקחת מאחור, על הדלפק מזרקת סודה ארוכה על צד אחד, צד אחר גדוש שרפרפי עור שחורים, ומוצרי קוסמטיקה ועוד מעבר לדרך.

 

בארי הפנה את לואיס למקום ליד מזרקת הסודה, אז פנה לארון התרופות כדי להביא את כדורי כאב הראש. מה שקרה אחר כך היה משהו שלואיס ווילסון מעולם לא שיתפה את ביל ובמשך שנים רבות, ורק אז שיתפה בעלה והקרובים לה החברים. זה נשאר אחד מהסודות העמוקים והאפלים שלה, אולי בגלל שהיא לא יכלה לומר בכנות אם היא הזמינה את זה באופן לא מודע את האירוע או שהייתה כל כך מדוכדכת באותו הרגע שהיא פשוט נתנה לזה לקרות. האירוע הזה זה מילא אותה באשמה, כעס ובושה.האם זו הייתה הטרדה מינית או רצון למגע


לואיס הייתה תוצר של זמנה, שנולדה לקראת תחילת המאה. היא גדלה על ידי אב עם משמעת נוקשה,  אוהב אך ספרטני ואמא שהייתה דתיה מאוד ושאפה להיות גברת של טוהר וחסד. בוודאי העוצמה של שנות העשרים השפיעו עליה קצת, אבל עכשיו זה נהיה קשה שנות השלושים והמוסר החברתי חזרו בשאגה, והחמירו את ההתנהגות והסטנדרטים לאמריקאים בעייתיים, עניים ונאבקים. האיסור על האלכוהול היה רק דוגמה אחת. "נשים משוחררות" היו מעטות ורחוקים מימים אלה, לפחות בעולמה הקטן והמצטמק של לואיס. זה לא שהיא הייתה תמימה. היא פשוט האמינה שכאשר גבר עשה "מעבר", במיוחד לאישה נשואה, זה צריך להוביל את הגברת להטיל ספק במעשיה שלה תחושת ערכים במקום להגיב לחנופה שקרית כזו, שיכולה רק להחמיר את המצב.

אבל כאן במזרקת הסודה בבית המרקחת של סלבין על הרטוב הזה ערב קריר בדצמבר ישבה אישה בת ארבעים מתוחה, עצבנית, בודדה ומושכת שהוכתה על ידי האכזבות האחרונות, כולל בעל שהטילה ספק באהבתו ובשתייה שיצאה מכלל שליטה היא כבר לא יכלה להבין או להתמודד עם המצב. אז כשבארי יצא מהבית מרקחת והלך לקראתה עם תרופה לכאב הראש שלה, היא לא רק שהייתה פגיעה, היו לה מעט הגנות מפני כל מצב שהוא יתחשב בבעיות האחרות בחייה.

החיוך החם והתמים שלו הרתיע אותה. הוא הלך מאחורי מזרקת הסודה, מילא כוס מים, ואז חזר ונעמד לידה. הוא פתח את ידו. היא לקחה את שתי הטבליות, ואז את המים, ובלעה אותם. הוא חייך שוב, אמר שהיא יכולה לשלם בפעם הבאה, והושיט לה את הבקבוק המלא של טבליות אספירין. היא הניחה אותם בארנקה. "זה כל הלחץ והמתח, לא, לואיס?" היא נזכרה בביל בעודו נע מאחוריה והחל לעסות בעדינות את צווארה ובכתפיים. זה הרגיש נפלא, כל כך מעקצץ ומרגיע. אף אחד לא עשה זה בשבילה כבר הרבה מאוד זמן - אולי לא מאז הלילה שאחרי תאונת אופנוע כשביל הבין שהצוואר שלה כל כך כואב שהיא לא יכלה לִישׁוֹן. הוא התחיל לשפשף אותו ברכות ומפתה, ולמרות כל כאביהם והכאב שלה, הם התעלסו בחדר המלון הישן והרעוע בדייטון,

טנסי.


היא עצמה את עיניה והזיזה את ראשה וכתפיה לאט לאחור והלאה בתנועות ידיו החזקות של בארי, בתקווה שלא יעשה זאת ויעצור מיד. היא יכלה להריח את ניחוח הקלון היקר שלו, לא הסירחון החריף, נושך האף, של המשקאות החריפים של ביל. היא יכלה להרגיש את השרירים מתרופפים כשהמתח כאילו נשפך במורד זרועותיה והחוצה דרך קצות האצבעות שלה.

 

ידו השמאלית המשיכה לעסות את צווארה כשידו הימנית התחילה לנוע לאט במורד גבה. הוא אמר משהו כמו, "אני לא מבין. איך אישה יפה כמוך נותנת לעצמה להגיע למצב כזה." לואיס לא השיבה, אבל לפתע היא הרגישה את המתח חוזר. היא שמעה את בארי ממשיך: "שנינו מכירים את הבעיה של ביל. ואת עובדת כל הזמן לתמוך בו. אף פעם לא יוצאת להנות. את ראויה להערצה, אני מניח, שלהקריב ככה, אבל . . ." היא יכלה להרגיש את נשימתו קרובה לאוזנה. היא פקחה את עיניה. והפנים שלו היו לצדה. ואז הוא נישק אותה בעדינות על הלחי.


התגובה הראשונה של לואיס הייתה בהלה, אבל רק לרגע קצר. אז היא פתאום, כמעט שלא מרצונה, התפוצצה בזעם. היא דחפה אותו משם וזינקה מהשרפרף. הרוקח נראה המום, תוהה איך מה שהוא חשב שהוא כן שלא נאמר יכול להפוך בהבזק של לא בשנייה לצעקה  מהדהדת. "איך אתה מעז!" היא נזכרה שצרחה לעברו אוֹתוֹ. "איך אתה מעז!"

ידה עלתה כדי לסטור לו. אולי זה היה המבט המום הזה, שנתפסתי בצנצנת העוגיות על פניו שעצר אותה. או שאולי זו הייתה תחושת האשמה שלה. כך או כך, היא פשוט נעצה בו מבט זועם לרגע, ואז הסתובבה והסתערה לכיוון הדלת. זה היה נעול. היא משכה ומשכה בו עד שבארי, כעת מזועזע ונבוך, לבסוף ניגש והדביק את הבורג. לואיס פתחה את הדלת ויצאה בסערה אל תוך הגשם שעדיין שוטף. לואיס חצי רצה, חצי מעדה לאורך הבלוקים הבאים של העצים ברחוב קלינטון, משתוללת בין שלוליות עמוקות, כמעט נתקלת באנשים שהסתכלו עליה במבט עקום מתחת למטריות שלהם, ודאי תוהים איזה מצב חירום עלול לקרות לגברת המסכנה הזאת בעניין הזה בלילה טחוב. המתח פינה כעת את מקומו לכעס צרוף והפך במהירות לבושה ושנאה עצמית על כך שהיא מאפשרת לדבר כזה לִקְרוֹת. מוחה הסתובב. היא לא הצליחה לאסוף את מחשבותיה.

אולי היא לא רצתה לאסוף את מחשבותיה, עדיין לא בכל מקרה.


רגשות אשמה ובושה


נעלי העור השחורות שלה עם העקב הנמוך שלה היו מלאות במי גשמים עד שהגיעה למדרגות הבטון הארוכות שהובילו לדלת הכניסה של רחוב קלינטון 182, בית אבן הגדול והמרשים שהיה מקום הולדתה ובית ילדותה, שם היא הרגישה כעת כמו אורחת שהחריגה את קבלת הפנים שלה בעקבות האירוע בבית המרקחת, למרות שידעה שזה לא יקרה, נָכוֹן. אבל לרגשות אין הרבה קשר לאמת. העובדה הפשוטה הייתה שהיא וביל איבדו הכול בארבע השנים האחרונות בגלל

שתייתו, ולא היה להם לאן ללכת. אז, אצל האלמנה של אביה בפקודתו של אבא שלה, היא בלעה את גאוותה ועברה חזרה לממלכה הזו לבית ישן.

 

לביל לא הייתה ברירה. חוץ מזה, נראה היה שהוא היה לעתים רחוקות שם בכל מקרה ברגע שהוא הצליח לגייס מספיק כסף כדי להתחיל סשן נוסף של שתיית אלכוהול היה נעלם. היא תפסה את המעקה המשופע ועמדה שם במשך זמן מה רגע אחד ארוך ומנסה להסדיר את נשימתה. הגשם התערבב בדמעותיה כשהיא בוהה בבית ובחלונותיו הכהים והמכוסים. היא הייתה ספוגה במים מבפנים ומבחוץ, ושערה היה כמו סמרטוט רטוב מתחת לכובע פילבוקס מוצף שכעת היה מונח כמעט שטוח על ראשה. אבל היא לא שמה לב למראה שלה. הלב שלה לא הפסיק להלום, והבטן שלה שהייתה על סף בחילה.


צמרמורת עברה בה, אז היא הסתובבה ומשכה את עצמה לאט לאט במעלה המדרגות לכניסה לדלת הזכוכית הכפולה שעדיין מעוטרת בווילונות התחרה התפורים ביד של אמה. היא גיששה בארנקה ומצאה את המפתח, ואז שמטה אותו מאצבעותיה הרועדות. לאחר מספר ניסיונות, לבסוף היא פתחה את הדלת ונכנסה למבואה האפלה הגדולה.

ככל שהיא התנגדה להם, המחשבות שלה התחילו להתאחד, והיא התחילה לבכות שוב. ואז היא משכה את כובע הפילבוקס הרטוב מראשה והעיפה אותו אל הקיר. זה לקח עוד כמה רגעים כדי שהיא תדליק את אור המבואה ותעבור לאט במסדרון ונכנסה למטבח, בגדיה נוטפים מים מאחוריה. המוח שלה התרוצץ עכשיו. היא משכה את החוט על הגלובוס שמעל לאור, תפסה את קומקום התה ומילאה אותו ליד הכיור. ואז היא עברה לתַנוּר. המים שזרמו במורד ידה מבגדיה הספוגים זלגו אל הלהבה על הגפרור הראשון. נדרשו עוד שניים כדי להדליק את הגז. כל זה בזמן שהיא המשיכה לחשוב, "זה לא יכול להימשך ככה. זה לא יכול."לואיס ביל חולה מאוד תזכרי

היא הביאה לה כוס מים, ליטפה את שערה החום והרך, וקראה לה סיפור עד שהיא חזרה לישון. כאשר לואיס חמקה מהשמלה הנוטפת והתחתונים, היא חשבה כמה אירוני זה לחזור לאותו חדר, לטפל בבעל שיכור בדיוק באותו אופן. היא לבשה את חלוק הכותנה החם שלה מעל כתונת פלנל וצחצחה את שערה במראה ליד השידה כששמעה את הקומקום שורק דרך הבית הריק. היא מיהרה למטה, צעדה מסביב לשלוליות במסדרון, לנגב אותן ולקום ברגע שיהיה לה משהו לאכול. הבחילה חלפה, והיא ידעה שהיא צריכה משהו בבטן כדי לשמור על עצמה מכאב ראש.

לפתע היא שמה לב לכובע הפילבוקס שלה. הוא נשען על הקיר הרחוק לאן שהיא השליכה אותו. כשהיא הרימה אותו כדי לתלות אותו על המטלה הסמוך הבזיקו  לה פניו של בארי סלאבין. היא עמדה שם קפואה, לסתותיה קפוצות. ואז, אמרה לעצמה שהיא לא צריכה להתמודד עם זה יותר הלילה, היא הסתובבה והלכה במסדרון. לואיס ישבה ליד שולחן הברזל הלבן כשהיא מנפנפת בשקית התה בספל שלה ומביטה למטה בכריך הירקות שהיא הכינה מלחם חיטה. אם רק אמא שלי הייתה כאן עכשיו, חשבה לעצמה. רק לכמה דקות אני זקוקה רק לדבר איתה, להוציא דברים החוצה, להקשיב לפנינים שלה, של החוכמה התרבותית מניסיון של שנים ואמונה עמוקה שחה באל שלה.

מטילדה ברנהאם הייתה נשמה חביבה ואוהבת שהייתה ובדרך כלל מאוד חכמה עם תובנות מעשיות. היא זו שאמרה לבתה שביל חולה, זה הכמיהה שלו למשקה שהייתה קללת השטן, ואלוהים עצמו חייב למצוא דרך להוציא את זה ממנו. אבל בינתיים, אם לואיס באמת אוהבת את בעלה, עליה לעשות כל שביכולתה לעזור לו, להתפלל בשבילו, לעודד אותו לחפש את אלוהים.

לואיס האמינה שביל באמת אוהב את אמה. לפחות הוא תמיד אמר כך והראה לה כבוד והתחשבות רבה כשהיה מפוכח. אבל חשבה לעצמה מדוע הוא לא היה שם כשהיא מתה? למה הוא לא היה שם בשבילה בזמן הלוויה? מדוע הוא לא הביע חרטה עמוקה הרבה יותר ארבעה ימים מאוחר יותר כשלואיס חילצה אותו שוב מהבר שיכור גמור? היא ידעה מה שאמה הייתה אומרת. היא דיברה לעצמה שאישה ומשפחה זה ערך עליון ושהיא צריכה לאהוב אותו למרות שהוא גבר חולה מאוד שצריך הרבה אהבה ועזרה לעצמו.בדידות


היא ידעה באופן אינסטינקטיבי שביל לא בבית. גם אם היה בבית היא תמעד עליו בפתח, או שהוא ישכב שם מחוסר הכרה במדרגות המסדרון, כמו הרבה פעמים שלא הצליח  להגיע לחדר השינה שלהם בקומה השנייה. ככה זה היה. ככה זה היה מאז. ומתמיד, אבל יותר מדי מחשבות היו לה וכולן הגיעו בו זמנית. הצמרמורות התחילו שוב, הפעם נכנסו עמוק לתוך עצמותיה. היא נאלצה לצאת מהבגדים הרטובים האלה לפני שתחטוף דלקת ריאות. ראשון היה המעיל. היא תלתה אותו על וו מעל הכיור הגדול כדי לתת לו לטפטף להתייָבֵשׁ. בהמשך הנעליים. הם היו צריכים להיות ממולאים בעיתון כדי שהם לא יתכווצו יותר מדי. העיתונים הישנים  נערמו ליד פח ירקות בפינה. זה לקח רק כמה רגעים לעשות את העבודה, אבל זה הסיח את דעתה מהדברים שהיא לא רצתה לחשוב עליהם.

עכשיו, למעלה ומחוץ לשאר הבגדים הרטובים האלה, חדר השינה שלה העלה זיכרונות כמעט בכל פעם שנכנסה אליו, במיוחד מאז שעברה חזרה לבית הישן הזה. אלוהים, מה זה היה. לפני כמעט שלוש שנים עכשיו? היא לא האמינה. זו הייתה היא שגדלה ברחוב קלינטון. היא שיתפה אותה במשך זמן מה את האחות הקטנה ברברה, אחרי התאונה הנוראה ההיא שעברה, מישהו היה צריך לשמור עליה כל לילה. בהיותה האחות הגדולה והאמינה ביותר, הוטלה על לואיס את המשימה הזו. לא היה לה אכפת. היא אהבה את ברברה והייתה עם חמלה עמוקה.

לואיס הייתה בת שמונה כשזה קרה. היא שיחקה ליד האגם בבית הקיץ של המשפחה בוורמונט כששמעה צעקות שמגיעות מהקוטג'. הם היו כל כך מפוחדים. ברברה, בת שנתיים, מצאה אגרטל מלא בגפרורים ארוכים ודקורטיביים ושיחקה איתם מתחת לשולחן המטבח. היא הצליחה להדליק את רגל השולחן, הצבעוני היפה ולהבה שהבהבה מהגפרור מיד אחזה בשמלת התחרה הלבנה שלה שעלתה באש. למרבה המזל, אנני הטבחית שמעה את הצרחות המיוסרות של הילדה, משכה אותה החוצה וכיסתה אותה במגבות כדי לכבות את הלהבות. אנני נשרפה בעצמה, אבל היא הצילה את חייה של ברברה. יידרשו כמה שנים של טיפול והשתלות עור כדי לתקן את העומק הכוויות על פניה וידיה של אחותה, אך בסופו של דבר היא התאוששה בצורה מפתיעה. בינתיים, לואיס הייתה בחדר השינה שלה כל לילה והייתה רואה את אחותה התינוקת מתהפכת ומתעוררת לעתים קרובות בוכה.כמה התחתית עמוקה


אבל כמה רחוק צריך ללכת? כמה רחוק אתה נותן לגבר לגרור אותך למטה להכריח אותך להתפלש בבוץ שהוא מביא הביתה? אמא שלה באמת הבינה מה היא עברה? מה היא עדיין הולכת לעבור בדרך הזו ? אביה, לעומת זאת, אמר לה שיקבל אותה מיד וידאג לה אם היא תחליט לעזוב את לעזוב את ביל. "את לא יכולה לעזור לאיש הזה יותר," הוא היה צועק לעברה בכל פעם שביל שאג במסע השתייה שלו והיה פשוט שתוי למוות.

 

ועכשיו הם התגוררו עם ד"ר ברנהאם בביתו, לואיס עדה לכאב ולבלבול בעיני אביה בכל פעם שהיא חזרה מהעבודה, מפחדת מה יביא לה הלילה. והנה ד"ר ברנהאם, בלי שום מושג איך הוא יכול לנחם את בתו היקרה שלו. נושא השיחה היחידי שלהם עכשיו בזמן הנוכחי לאחר מות אשתו אביה החליט להתחתן בקרוב מאוד לגברת שהכיר ופגש מדי פעם אפילו כשמתילדה שכבה גססה. זה הרגיז את לואיס מאוד, אבל איך ה"סיר קורא לקומקום אתה שחור" כאשר לסיר אין תשובות לעצמו וכרגע היא ספוגית מחוץ לקומקום?

 

אולם בקרוב, ד"ר ברנהאם ואשתו לעתיד יעשו זאת הם עוברים למקום משלהם, ולפחות את מקור המתח בבית הזה יגיע לסיומו. אבל אז מי יעזור לה, היא חשבה, כשביל עשה עוד ניסיון קלוש שלו להפסיק לשתות בכוחות עצמו והתחיל לרעוד ולהזיע? מי יזריק לו, כמוה אבא שהיה רופא ועשה זאת לעתים קרובות, עם סם הרגעה חזק נתן לו מנה של פרלדהיד זו תרופה נוראה כדי להרגיע את רעידותיו.

אולי היא הייתה מודאגת ללא כל סיבה. איך שהדברים התנהלו, לואיס הרגישה כמעט והייתה בטוחה שהיא תקבל יום אחד שיחה אחת בלילה ואמרו לה שביל נמצא מת ברחובות, נפגע ממכונית, מוכה למוות, או מת ממנת יתר של משקאות חריפים. טרגדיות כאלה היו בעיתונים כל יום. כל יום. היא תפסה את מצחה ואיחלה שהמוח שלה יפסיק לרוץ ככה. לואיס העיפה מבט לעבר שעון מטבח. השעה הייתה כמעט רבע לשמונה. אולי היא תעשה אמבטיה ואז תתחיל את הרומן החדש של סומרסט מוהם שעלה על שולחן הלילה שלה במשך שבועות. העצמות שלה ממש כאבו כשהיא ניקתה את כמה כלים ליד הכיור והחזירו אותם לארון. היא כיבתה את האור המטבח, השאירה אור דולק במבואה, וחזרה למעלה למלא את האמבטיה.

אין לך אפילו הגינות למות


השעה הייתה הרבה אחרי חצות כשלואיס הגיעה אליה בהתחלה. קול רם ורעש מלמטה העיר אותה. מנורת הלילה ליד המיטה עדיין דלקה, והרומן שקראה היה מונח על החזה שלה. היא התיישבה והקשיבה. ואז היא שמעה רעש נוסף, כמו משהו שנדחף על פני השטיח, ואחריו נהמות וגניחות מוכרות קולניות וקללות. היא לא הייתה צריכה לשמוע דבר נוסף כדי לדעת זאת שבעלה סוף סוף הגיע הביתה, ובמצבו הרגיל.

לואיס חמקה מהמיטה, לבשה חזרה את חלוק הרחצה והלכה לאט לכיוון המדרגות לאולם הכניסה. ביל שכב באמצע הטרקלין. הוא הפיל את מנורת השולחן, שבר את הצללית והנורה, וכך הושיט יד לכיסא סמוך כדי להזדקף. הצרה הייתה, שכל דבר ברגע שהוא נאחז בו, הוא דחף את הכיסא רחוק יותר. הצעקות ל"האלוהים" שלו ו-"Jesus Christs" התגברו ככל שהתסכול שלו גדל. לואיס הדליק את האור במסדרון כדי לראות טוב יותר. מה שהיא ראתה זה לא היה גרוע מהרגיל, אבל האור הבהיר יותר הדהים את בעלה לרגע וגרם לו ליפול בחזרה על צדו.

הוא הרים את מבטו אליה. גם ביל היה רטוב. היה לו חתך וכמה שריטות על פניו, באפו זרם דם, והוא הזיל ממנו ריר על פיו, על פני סנטרו. הסירחון הנורא הזה של אלכוהול זול מילא את אפה. לפתע היא הביטה בבעלה מושיט את זרועו למעלה לעברה, חייך את חיוך של השיכור המטופש הזה, ומלמל בצרידות לוחשת: "הנה הגברת שלי. היא תמיד שם. קדימה, פאל. תני לילד נשיקה גדולה."

הבושה והרתיעה מהאירוע בבית המרקחת, הכאב ראש שפועם ממנו סבלה כל היום, הכאב קיים תמיד, לאבד את אמה, ועכשיו להסתכל למטה ולראות את הבור והתחתית והיא נגררת לביתה שוב ונראה היה שהכול פגע בה הפַּעַם. היא לא יכלה להתאפק. לואיס נזכרה מאוחר יותר שצנחה על ברכיה, רוכנת מעל בעלה ומכה אותו על החזה והזרועות, בהתחלה קלות, אחר כך חזק יותר ויותר. היא נעשתה היסטרית ואמרה, "אני משקרת בשבילך. אני מחפה עליך. אני אפילו לא יכולה להסתכל לאבא שלי בפנים בגללך.

 

בכל פעם שאתה משתכר, אני זו שמרגישה אשמה. כאילו זו אשמתי. כי לא יכולתי להביא ילדים. שאני לא אישה מספיק טובה. אבל זו לא אשמתי! זה לא באשמתי! אתה יכול ללכת אל המובטלים שלך, הספקים שלך. לאן אני יכולה ללכת? תגיד לי! לאן אני יכול ללכת?"

הדבר הבא שהיא נזכרה שחשבה לה ורדף אותה זמן מה לאחר מכן זֶה למעשה, היא אמרה ללואיס, וזה רדף אותה עד ליום שבו ביל סוף סוף מצא פיכחון בבית החולים טאונס והחל להבריא. "חשבתי הלילה," היא נזכרה שצעקה מבעד לדמעותיה, "שאולי לעולם לא אראה אותך שוב. אבל אין לך אפילו הגינות למות."


זה היה פרק מהספר שאין די באהבה של לואיס ווילסון


הנס ושמו לואיס נולדה למטילדה וקלארק ברנהם, קלארק ברנהם עבד בחופשת הקיץ בורמונט, שם סיפק טיפול רפואי לנופשים. ברנהם רוג'רס, אחיה הצעיר של לואיס, התיידד עם נער מקומי בשם ביל וילסון. לואיס וביל נפגשו בקיץ 1914, כאשר לואיס הייתה 23 וביל בן 19. למרות שזה לא היה אופייני לצאת עם בחורה שבוגרת ממך נוצר ביניהם חיבור מיוחד באותו זמן, לואיס הייתה בוגרת מכללה, בקיץ שלאחר מכן הם התארסו בחשאי.

הם נישאו ב -24 בינואר 1918, בכנסיית סוודנבורג ניו יורק. באותו זמן, ביל היה בצבא והם רצו להתחתן לפני שהוא ישלח לאירופה עקב מלחמת העולם הראשונה. לואיס עבדה כמרפאה בעיסוק בהיעדרו. לאחר שובו, בני הזוג קיוו להקים משפחה, אבל אחרי כמה הפלות הראשונה שבהם כיוון שסירבה להתפנות לבית החולים בזמן שביל היה בבולמוס של שתיית אלכוהול, יעצו לה כי ההיריון יהיה מסוכן או בלתי אפשרי. ניסיונותיהם לאמץ ילדים לא צלחו. לאחר שביל עבר שיקום ו-AA נוסדה, לואיס החלה לעבוד על תוכנית כדי לסייע למשפחות של אלכוהוליסטים. מאמצים אלה הובילו להקמת של אל-אנון. היא נפטרה בשנת 1988 בגיל 97 לאחר שהשאירה מורשת עצומה.כשאין די באהבה


זהו סיפור טרגי על אישה יוצאת דופן שלא הייתה לה מודעות לאן היא נכנסת לאיזו מערכת יחסים מורכבת וקשה, היא מעולם לא תיארה לעצמה שהיא תעבור משברים בסדר גודל כזה, שהיא תקריב את כל מה שהיה לה בעבור אדם שאיבחן את מחלתו עם תכונה בולטת של ריכוז עצמי קיצוני. בני הזוג של המכורים אינם מבינים את גודל המחלה ואת הצרכים הרוחניים העמוקים, הם אינם מבינים את עומק הבעיה התפקודית שבאה לביטוי בחוסר יכולת לחיות בתוך השגרה. ולואיס חוותה זאת על בשרה מכיוון שגם לאחר הגמילה היא לא הייתה במקום הראשון אלא הקבוצה והחזון מילאו תפקיד מרכזי בחייו של ביל. ביום שהיא מצאה לעצמה את תכלית קיומה דרך אל-אנון היחסים די התאזנו ביניהם.


המסר לכל בן משפחה שמצפה שאבא או אימא יחזרו משדה הקרב של ההתמכרות אליהם, או הילד שלכם או החבר או החברה שלכם, הוא שהניקיון שלהם לא יכול להישען על יחסי התלות שהיו קיימים ביניכם. לואיס הבינה את רעיון הניתוק הרגשי שהיא חייבת לעבור ולהיגמל מהמכור. אין דרך אחרת עח אם זה לא יקרה הוא יחזור להתמכרות שלו ואתם תהיו שותפים םעילים לנפילה של אדם שעקר לכם. לא פעם חווים בני המשפחה את הניתוק מהתלות כבגידה על כל מה שנתתם והענקתם לאותו אדם, אך אתם לא אמורים לחוות זאת בצורה כזו. בלי לשים לב התמכרתם למכור, אתם עם פוסט טראומה מכל האירועים שחוויתם ועברתם, עם כל החרדה והדאגה שהייתה שם בלילות וימים ללא מנוח.


אנו מציעים לכל אדם בסביבת המכור לעבור וללמוד את 12 הצעדים, כולל אנשי מקצוע, ללמוד את השפה המיוחדת הזו מכיוון שכאשר מכור מגיע לתוכנית הצעדים הוא מתפתח בצורה רוחנית מהירה, מפתח יכולת של תקשורת ואינטימית מיוחדת במינה, נוצרים לו קשרים רוחניים מעניינים, חייו מקבלים משמעות והערכה רבה מצד חבריו, אם בני המשפחה ובני הזוג לא עושים עבודה עצמית יווצר פער בלתי ניתן לגישור והזוגיות תהיה בסכנה.
לויס וילסון | מייסדת אל-אנון ואשתו של ביל וילסון מייסד אלכוהוליסטים אנונימיים | ד"ר מזרחי אברהם מייסד טאותרפיה

Comments


bottom of page