top of page

מי אני | מה אני מחפש בחיים | מכללת טאותרפיה ד"ר מזרחי אברהם

טאותרפיה המכון הישראלי לטיפול בטראומה והתמכרויות


מה אנחנו מחפשים? ודאי שכל אחד מאיתנו חיפש משמעות לחיים בשלב כלשהו. אלו שלא מצאו משמעות לחיים עדיין לא חוו אושר, לא מרגישים אנרגיה. אם לא נזהרים, אדם יכול ליפול למצב של ריקנות קיומית.


הריקנות הזו מכריחה את האדם לחפש משהו שימלא את החלל. יש שמחפשים השכחה באלכוהול, אחרים בסמים, יש שמוצאים זאת במוזיקה, במסיבות עד אור הבוקר, בעוד שאחרים פונים לתשוקות כדי למלא את הריקנות שבתוכם, ויש כאלה שמכורים לריצוי של אנשים אחרים. המושג של ריקנות קיומית משקף תופעה של זמננו, לא רק כאי נוחות אישית, אלא גם כהתגלמות של החברה.


מי אני | מה אני מחפש בחיים | מכללת טאותרפיה ד"ר מזרחי אברהם
קורס 12 הצעדים במכללה המובילה בישראל

לימודי פסיכותרפיה הוליסטית ממוקדת טראומה והתמכרויות

מרכז יום לטיפול בטראומה והתמכרויות, חוסר תפקוד וחוסר איזון נפשי
מי אני - למה אני ממשיך לחפש


החיפוש האין סופי הזה גורם לאנשים להרגיש כאילו החיים איבדו את משמעותם, ומכריח אותם לחפש מפלט בצורות שונות. הבנת ומציאת משמעות החיים, לדעת את מטרת החיים, עבור מה ולמי אנו חיים, ולעתים למען מטרה צדקנית כלשהי, היא מסע רוחני שכולם צריכים לעבור.


אי אפשר פשוט להציע משמעות לחיים ולומר, הנה, קח את זה כסיבה לחיות.


חלק 1. המסע של החיפוש.


רובנו במסע חיפוש אחר משהו, משהו משמעותי, מקום שבו נוכל להרגיש בשלווה ובאמת מאושרים. החיפוש הזה מניע אותנו ממנהיג אחד לאחר, מריצוי לאנשים מסויימים בחיינו ולחיות את חייהם, מארגון דתי אחד לאחר, ממורה אחד לאחר, בתקווה למצוא את מה שאנו משתוקקים אליו.


אך האם אנחנו באמת מחפשים אושר, או רק צורה זמנית של סיפוק שממנה אנו מקווים למצוא אושר? חשוב להבין שיש הבדל ברור בין אושר לסיפוק. סיפוק ניתן לחפש ולהשיג בקלות, אך אושר אמיתי הוא תוצר לוואי של חתירה למשהו עמוק ומשמעותי יותר.


לכן, לפני שאנו מקדישים את מחשבותינו ונשמותינו לכל מטרה שדורשת תשומת לב, מחשבה וזהירות, אנו צריכים לשאול את עצמנו, מה אנחנו באמת מחפשים? האם זה אושר או רק סיפוק זמני? אולי המציאות היא שרובנו מחפשים סיפוק, תחושה של הגעה לשיא בסוף החיפוש שלנו.


הבעיה המרכזית שאנו מתמודדים איתה היא כיצד להיות ברורים לגבי המטרות והכוונות שלנו. האם נוכל להשיג בהירות זו? ניתן לממש זאת באמצעות תהליך של חקירה, עשיית מאמצים להקשיב ולהבין את מה שאחרים אומרים, מהמאסטרים הגדולים ועד המטיפים הפשוטים בכנסיות הפינה.


אך האם זה נחוץ לחפש מישהו אחר כדי להשיג זאת? לצערנו, לעיתים קרובות נופלים למלכודת של חיפוש גאולה דרך קריאת שפע של ספרים, השתתפות במפגשים ודיונים, או אפילו הצטרפות לארגונים שונים, או להיצמד לאנשים מסויימים שאולי יגאלו אותנו מהייסורים העצמיים שלנו וכל זאת בניסיון למצוא מרפא לקונפליקטים ולסבל בחיינו.


לחילופין, אם איננו עושים את הדברים האלה, אנו עשויים לשכנע את עצמנו שמצאנו את התשובה בארגון, במאסטר או בספר מסוים, או באדם מסוים, ולהאמין שמצאנו את כל מה שחיפשנו ולבחור להסתתר בתוכו, להסתגר ולהגביל את עצמנו.


חלק 2. האם קיים סיפוק נצחי אמיתי?


במסע של כל אדם הוא מלא כמיהה לגילוי, אנו תמיד מחפשים משהו בלתי משתנה, מהות נצחית שאנו מכנים לעיתים אמת, אלוהים, מציאות או כל שם אחר. עם זאת, השם לא באמת משנה כי מהות האמת חורגת בהרבה מיכולת הביטוי של המילים.


אנו לא צריכים להיתקע במבוך של מילים, להיאבד במה שעושים החברים שלנו, המטיפים. לרובנו יש כמיהה משותפת למשהו בלתי משתנה, משהו שגורם לנו להרגיש בטוחים, מלאי תקווה ותשוקה לנצח. זה נובע מצורך עמוק כשאנו מרגישים חוסר ביטחון לגבי עצמנו וחסרי הבנה עמוקה על עצמנו, למרות שאנו עשויים לדעת הרבה על עובדות ואירועים מתועדים.


אז, מה אנו מחפשים שנותן תחושת נצחיות? האם זה יכול להיות אושר, סיפוק או ודאות נצחית? אנו שואפים למצוא משהו שגורם לנו להרגיש מלאים לחלוטין, משהו שנמשך לנצח.


כשאנו מקלפים את שכבות השפה ומביטים במהות, אנו מבינים שזה מה שאנו באמת משתוקקים לו. אנו מחפשים שמחה נצחית, סיפוק נצחי, משהו שאנו קוראים לו אמת, אלוהים, או כל שם שתבחרו.


עם הכמיהה הזו, אנו משתוקקים לתענוגות. זה עשוי להישמע קצת גס, אבל האמת היא שאנו מחפשים ידע להביא שמחה, חוויות שמספקות אושר, סיפוק מתמשך. למרות הניסויים הרבים לספק את עצמנו, אלו בסופו של דבר מתפוגגים.


ברגע זה, אנו מקווים למצוא סיפוק נצחי באמת, באלוהים, שהוא המטרה של כולם, מהאינטליגנטים ועד הלא כל כך אינטליגנטים, מהתיאורטיים ועד המעשיים. אך האם קיים סיפוק נצחי אמיתי? האם באמת יש משהו בלתי משתנה? חשוב יותר, כשאנו מחפשים סיפוק נצחי, עלינו להבין בבירור מה אנו מחפשים.


לומר, אני מחפש אושר נצחי, פירושו שגם עליך להבין עמוקות את המחפש, שזה אתה עצמך. יתכן שאין דברים כמו ביטחון נצחי או אושר נצחי. האמת עשויה להיות שונה לחלוטין, שונה מכל מה שאנו יכולים לדמיין.


לכן, לפני שאנו מחפשים משהו נצחי, יתכן שנצטרך להבין עמוקות את עצמנו. האם המחפש באמת שונה ממה שמחפשים? כשאתה אומר, אני מחפש אושר, האם יש מחפש שונה מהמטרה? האם יכול להיות שהמחפש והמטרה הם אחד ולא ניתן להפריד ביניהם? לכן, הבנת המחפש, כלומר את עצמנו, היא חיונית. אנו צריכים להבין עמוקות את עצמנו לפני שננסה להבין מה אנו מחפשים.ויקטור פרנקל | התמכרויות וריקנות| מכללת טאותרפיה ד"ר מזרחי אברהם
חלק 3. הכל הופך לחסר משמעות.


אם איננו מבינים את עצמנו. כשאנו יוצאים למסע של שאלות עצמיות עמוקות ורציניות, עולה שאלה חשובה. האם ניתן לקבל שלום, אושר, אמת, או אלוהים, כל מונח שתבחר, מאחר? האם יתכן שהמאמצים והשאיפות הבלתי פוסקים שלנו יכולים להוביל להכרה עמוקה של האמת, מצב של רוח יצירתית שיכול להתקיים רק כשאנו מבינים את עצמנו?


האם הבנה עצמית כזו יכולה לבוא מחיפושים חיצוניים, דרך זה שאני אחר מישהו אחר, הסתמכות על חברים מוצלחים, אנשי הון, ארגון, קריאת ספרים, או עיסוק בפעילויות אחרות? עיקר העניין הוא, כל עוד איננו מבינים את עצמנו, כל הבסיסים שלנו לחשיבה, לאהבה ולפעולה אינם יציבים.


אנו עשויים לחפש מפלט באשליות, לברוח מתחושות של חוסר ביטחון, קונפליקט וניגודיות. אנו עשויים להאדיר אחרים. אנו עשויים לחפש ישועה דרך מישהו. אך אם אנו נותרים עיוורים לעצמנו, לא מודעים לכל התהליך שמתרחש בתוכנו, אזי דרכי החשיבה, האהבה והפעולה שלנו נשארות בסיסית לא יציבות.


לעיתים קרובות אנו נמנעים מכך, מהבנת עצמנו. זהו הבסיס היחיד שעליו ניתן לבנות את חיינו. אך לפני שנוכל לבנות, לפני שנוכל להשתנות,
לפני שנוכל להשתנות - מי אני באמת


אבל לפני שנוכל לבנות, לפני שנוכל להשתנות, לפני שנוכל לבקר או לחדש את עצמנו, עלינו לדעת מי אנחנו באמת. רדיפה חיצונית לשינוי, החלפת מורים, תרגול יוגה, מדיטציה, ביצוע טקסים או הליכה אחרי גורואים הופכת חסרת משמעות אם איננו מבינים את עצמנו. לא רק שזה חסר משמעות, אלא שגם אלו שאנחנו עוקבים אחריהם עשויים לייעץ לנו להכיר את עצמנו, כי מי שאנחנו משתקף בעולם.


אם אנו מלאים בקנאה, קטנוניות, אמונות טפלות ותאוות בצע, אז אנחנו יוצרים עולם כזה, חברה שבה אנו חיים ומתקשרים כל יום. במסע שלי להבנת האמת, בחיפוש אחר מטרת החיים העליונה, או פשוט לפני נקיטת כל פעולה או יצירת כל קשר בחברה, מה שאני רואה כהכרחי ביותר הוא הצורך להבין את עצמנו. דחיפות זו אינה נובעת מהרצון להשיג מטרה ספציפית, אלא מההכרה העמוקה שלא ניתן לבצע שינוי בחברה, בקשרים או בעבודתנו בלי להבין את עצמנו.


זה לא אומר שהבנת עצמנו תוביל להתנגדות או לבידוד מקשרים. להיפך, אין לזה שום קשר למיקוד בעצמי, באני, או להתנגדות לקבוצה או לפרט כלשהו. אם אנו חסרים הבנה עמוקה של עצמנו, לא מודעים כיצד ולמה אנו חושבים בדרכים מסוימות, לא מבינים במלואם את מקורות התנאים, הפרספקטיבות והאמונות שלנו על אמנות, דת, אומה, קהילה ועצמי, איך נוכל לחשוב בכנות על כל נושא? ללא הכרה בעבר שלנו, ללא הבנה של מקורות וטבע מחשבותינו, החיפוש שלנו הופך לחסר משמעות ופעולותינו חסרות עומק.


בין אם אתה ישראלי או ערבי, ללא קשר לאום או לדת שלך, כל אלה הופכים לחסרי משמעות אם הם לא מושרשים בהבנה עמוקה של עצמך. מסקנה. בסיכומו של דבר, כדי להבין את משמעות החיים ולפענח את מהות התופעות סביבנו, ממלחמות ועוינות בין אומות ועד לקונפליקטים וכאוס, עלינו להתחיל בהבנת עצמנו.


למרות שזה נראה פשוט, זה מאתגר ביותר. לצפות בעצמנו ולהבין לעומק את עצמנו, להכיר כיצד תהליכי המחשבה שלנו פועלים, דורש ערנות ודריכות יוצאת דופן. ככל שאנו נעשים מודעים יותר למורכבות ולעדינות של מחשבותינו ורגשותינו, אנו מרחיבים את הבנתנו לא רק על עצמנו, אלא גם על האנשים סביבנו.


הבנה עצמית היא תהליך למידה דרך אינטראקציה, דרך קשרים עם אחרים. האתגר כאן הוא לעיתים קרובות חוסר הסבלנות שלנו. אנו תמיד רוצים להתקדם במהירות בלי לקחת את הזמן לעצור, לצפות וללמוד על עצמנו.


במקום זאת, אנו משקיעים את כל זמננו בעבודה, משפחה או התחייבויות אחרות עד שאין לנו עוד זמן להרהר על עצמנו. האמת היא, שהאחריות לתגובותינו לחיים מוטלת על כל אדם ולא על אחרים. מאמצים ללכת אחרי גורואים, מערכות פילוסופיות או קריאת ספרים חדשים הופכים חסרי משמעות כאשר איננו באמת מבינים את עצמנו.


אתה יכול לטייל בעולם, אבל בסופו של דבר עליך לחזור ולהתמודד עם עצמך. ומכיוון שרובנו לא מבינים את עצמנו, חקר תהליכי המחשבה, הרגש והפעולה שלנו הופך לקשה ביותר. ככל שנרכוש יותר ידע עצמי, נשיג בהירות.


תהליך זה לעולם לא נגמר. אין נקודת עצירה, אין הישג סופי או מסקנה. כמו נהר שזורם ללא סוף, ככל שנעמיק לתוך עצמנו, נמצא שלווה.


השקט של המחשבה, לא דרך משמעת כפויה, אלא דרך הבנה עצמית עמוקה, מאפשר לאמת להתגלות. רק ברגע השקט הזה יכולים להתקיים אושר ויצירתיות. ללא הבנה וחוויה זו, קריאת ספרים, השתתפות בשיחות או מעורבות בפעילויות הסברה מחזיקים מעט משמעות.


לעומת זאת, אם מישהו יכול להבין באמת את עצמו, ליצור אושר ויצירתיות ולחוות משהו מעבר ליכולות המחשבה, הוא יכול לשנות את קשריו הישירים והאינטימיים עם אחרים ובכך לשנות את העולם בו אנו חיים.מי אני | מה אני מחפש בחיים | מכללת טאותרפיה ד"ר מזרחי אברהם
מי אני | מה אני מחפש בחיים | מכללת טאותרפיה ד"ר מזרחי אברהם

תובנות מרכזיות מהמאמר1. חיפוש משמעות: החיפוש אחר משמעות לחיים הוא צורך יסודי של האדם. חוסר משמעות יכול להוביל לריקנות קיומית ולחוסר אושר ואנרגיה.


2. השלכות הריקנות: ריקנות קיומית גורמת לאנשים לחפש דרכים למלא את החלל הפנימי, אם זה באמצעות אלכוהול, סמים, מוזיקה, מסיבות או תשוקות.


3. מסע רוחני: מציאת משמעות בחיים ומטרת חיים היא מסע רוחני חשוב שכל אדם צריך לעבור. משמעות לא ניתן להעניק לאחר, אלא יש לגלות אותה בעצמך.


4. אושר מול סיפוק: יש להבדיל בין אושר לבין סיפוק זמני. סיפוק ניתן להשיג בקלות יחסית, אך אושר אמיתי הוא תוצאה של חתירה למשהו עמוק ומשמעותי יותר.


5. הבנת העצמי: לפני כל שינוי, ביקורת או חידוש, יש להבין את עצמנו לעומק. כל רדיפה חיצונית לשינוי היא חסרת משמעות ללא הבנה עצמית.


6. השפעת העצמי על העולם: העולם שאנו יוצרים משקף את הפנימיות שלנו. אם אנו מלאים בקנאה, קטנוניות ותאוות בצע, ניצור חברה כזו סביבנו.


7. חשיבות ההבנה העצמית: הבנת העצמי היא הכרחית לכל שינוי משמעותי בחברה, בקשרים ובכל פעילות אחרת. זהו הבסיס לחיים יציבים ומשמעותיים.


8. תהליך למידה: ההבנה העצמית היא תהליך למידה מתמשך שנעשה דרך אינטראקציה עם אחרים וקשרים. זה דורש סבלנות והקדשת זמן להרהור עצמי.


9. כוח המחשבה השקטה: השקט של המחשבה, הנובע מהבנה עצמית עמוקה, מאפשר לאמת להתגלות ומוביל לאושר ויצירתיות. זו המהות של חיפוש אמיתי ומשמעותי.


10. השלכות ההבנה העצמית: אדם שמבין את עצמו באמת, יכול לשנות את קשריו עם אחרים ולתרום לשינוי העולם. הבנה עצמית היא מפתח לשינוי אמיתי בחברה ובקשרים.


הצעות מעשיות למציאת משמעות


1. הקדש זמן להרהור עצמי: כל יום, קח זמן לשבת בשקט ולחשוב על עצמך, על מה שאתה מרגיש, על מה שאתה חושב, ועל מטרותיך בחיים.


2. יומן אישי: כתוב ביומן את מחשבותיך, רגשותיך והתובנות שלך. זה יכול לעזור לך להבין טוב יותר את עצמך ולהבחין בדפוסי חשיבה ורגש.


3. מדיטציה: תרגול מדיטציה יכול לסייע בהשקטת המחשבות ובהבנת העצמי. נסה להתמקד בנשימה ובנוכחות הרגע.


4. שאלות עצמיות: שאל את עצמך שאלות כמו: "מה אני מחפש בחיים?", "מה משמח אותי באמת?" ו-"מהי מטרתי?". נסה לענות עליהן בכנות.


5. קריאת ספרים על פילוסופיה ורוחניות: קרא ספרים שמעוררים חשיבה על משמעות החיים ועל הבנת העצמי, כמו ספרים של אושו, ג'ידו קרישנמורטי, וויקטור פרנקל.


6. פעילות גופנית: פעילות גופנית סדירה יכולה לעזור לך להתחבר לגופך ולשפר את הרגשתך הכללית. זה יכול לכלול יוגה, הליכה, ריצה או כל פעילות אחרת שאתה נהנה ממנה.


7. מקומות דברים ואנשים: שים לב להתנהגויות שלך ביום-יום והכר כיצד הן משפיעות עליך ועל הסביבה. נסה להבין את הסיבות להתנהגויות הללו.


8. שיחות עם אנשים קרובים: דבר עם חברים או בני משפחה שאתה סומך עליהם על מחשבותיך ורגשותיך. שיחות כנות יכולות לעזור לך לראות דברים מזוויות שונות.


9. השתתפות בסדנאות או קורסים: הצטרף לסדנאות או קורסים בנושא הבנת העצמי, מדיטציה או כל נושא רוחני אחר שמעניין אותך.


10. כנות מעל הכל: ללא כנות אין אדם מסוגל לפסוע אל עבר השלווה, המנוע העיקרי בחיים הוא היכולת להיות כנה עם עצמך עד הסוף, לחשוף את המניעים השקריים, ההונאה העצמית שבה אתה חי.
טאותרפיה - טיפולי גמילה שקיימים:מי אני | מה אני מחפש בחיים | מכללת טאותרפיה ד"ר מזרחי אברהם
מי אני | מה אני מחפש בחיים | מכללת טאותרפיה ד"ר מזרחי אברהם


שיטות גמילה ברחבי העולם


1. גמילה רפואית (Detoxification)


 • תהליך מבוקר: גמילה רפואית היא השלב הראשון בתהליך הטיפול בהתמכרות. במהלכו, מפסיקים את השימוש בכדורי מרשם תחת השגחה רפואית, תוך מתן תרופות להקלה על תסמיני הגמילה.


 • הקלת תסמינים: התרופות הניתנות יכולות לכלול תרופות להרגעת חרדה, נגד כאבים, ולמניעת פרכוסים.


2. טיפול פסיכותרפיה בשיטת טאותרפיה


 • טיפול קוגניטיבי-התנהגותי בשיטת טאותרפיה: טיפול זה מתמקד בזיהוי ושינוי דפוסי מחשבה והתנהגות שליליים הקשורים להתמכרות.

 • טיפול התנהגותי בגישת 12 הצעדים: משמש בעיקר לטיפול במכורים עם הפרעות אישיות, ומלמד מיומנויות התמודדות ושיפור רגשי.

 • טיפול פסיכודינמי: מתמקד בחקר הקשרים הרגשיים והחוויות המוקדמות שהובילו להתמכרות.3. טיפול קבוצתי ותמיכה חברתית


 • קבוצות תמיכה (Support Groups): קבוצות כמו נרקומנים אנונימיים (NA) ואלכוהוליסטים אנונימיים (AA) מציעות תמיכה ממכורים לשעבר באמצעות מפגשים קבועים.

 • טיפול משפחתי: כולל את המשפחה בטיפול כדי לשפר את מערכות היחסים והתמיכה המשפחתית.


4. טיפול אלטרנטיבי ומשלים מבית טאותרפיה


 • מדיטציה ויוגה: שיטות אלה מסייעות להפחתת לחץ, חרדה ולשיפור המודעות העצמית.

 • דיקור סיני: משמש לעיתים קרובות להפחתת תסמיני הגמילה והחשק לסם.

 • תזונה נכונה ופעילות גופנית**: משפרות את הבריאות הכללית ומסייעות לשיקום הגוף.


5. תוכניות שיקום (Rehabilitation Programs)


 • מרכזי גמילה (Inpatient Rehabilitation Centers): מטופלים נמצאים במרכז טיפול תחת השגחה מלאה, מקבלים טיפול פסיכולוגי, רפואי ו

 • תמיכה.

 • שיקום אמבולטורי (Outpatient Rehabilitation): המטופלים ממשיכים לחיות בביתם אך מגיעים לטיפולים והדרכות במרכז הגמילה.


6. טכנולוגיות חדשניות


 • ביופידבק (Biofeedback): טכנולוגיה זו עוזרת למטופלים ללמוד לשלוט על תגובות גופניות ולהפחית מתח.

 • מציאות מדומה (Virtual Reality Therapy): טיפול במציאות מדומה לשחזור מצבים שמעוררים חשק לסם וללמוד להתמודד איתם.


7. שיטות הוליסטיות ורוחניות


 • טיפול באומנות ובמוזיקה: משמשים להבעה רגשית ועיבוד חוויות.

 • תוכניות 12 צעדים**: מבוססות על עקרונות רוחניים ומתמקדות באחריות אישית ותמיכה קבוצתית.


סיכום


שיטות הגמילה מסמים מגוונות ומשתנות בהתאם לצרכי המטופל והמדיניות המקומית. גישות שונות משולבות לעיתים קרובות להשגת תוצאות מיטביות, תוך התחשבות במצבו הפיזי, הנפשי והסביבתי של המטופל.מניעה והסברה:


 • חינוך והסברה: העלאת מודעות לסיכונים ולנזקים הכרוכים בהתמכרות למין.

 • תמיכה בקהילה: יצירת סביבות תומכות ופעילויות חלופיות למשברי חיים.

 • מדיניות ציבורית: חקיקה ואכיפה להפחתת הזמינות והנגישות של תרופות המרשם.סיכום:


התמכרות למין היא בעיה מורכבת ורב-ממדית המשפיעה על המוח, הנפש והחברה. גמילה ממין יעילה דורשת גישה משולבת הכוללת תמיכה רפואית, פסיכולוגית וחברתית. מניעה והסברה הן כלים חשובים במאבק בהתמכרות לסמים.
"להיות אנושי פירושו לאהוב בני אדם, ולהיות חכם פירושו להכירם."טאותרפיה היא שיטת טיפול רב-תחומית המתמקדת בטיפול בהתמכרויות:מי אני | מה אני מחפש בחיים | מכללת טאותרפיה ד"ר מזרחי אברהם
מי אני | מה אני מחפש בחיים | מכללת טאותרפיה ד"ר מזרחי אברהםטאותרפיה היא שיטת טיפול רב-תחומית המתמקדת בטיפול בהתמכרויות ובבעיות נפשיות באמצעות גישה הוליסטית המשולבת עם עקרונות רוחניים, פסיכולוגיים ופיזיולוגיים. השיטה מושתתת על עקרונות של פילוסופיית ה"טאו" (Dao) הסינית, המדגישה איזון והרמוניה בין הגוף, הנפש והרוח. הנה סקירה של שיטת הטאותרפיה לגמילה וטיפול בהתמכרויות:


עקרונות בסיסיים של הטאותרפיה


1. איזון והרמוניה:


   - הטאותרפיה מתמקדת בהשגת איזון והרמוניה בין כל מרכיבי האדם: הגוף, הנפש והרוח. ההנחה היא כי חוסר איזון בין המרכיבים הללו מוביל להתמכרויות ולבעיות נפשיות.

  

2. עקרונות הטאו:


   - השיטה נשענת על עקרונות הטאו (דרך), המנחים את המטופל לשאוף לחיים מאוזנים והרמוניים. פילוסופיית הטאו מדגישה חיים בפשטות, בענווה ובהתאמה לזרימת החיים הטבעית.


3. גוף, נפש ורוח:


   - הטאותרפיה רואה את האדם כשלם ומשולב, ולא מתמקדת רק בתסמינים של ההתמכרות אלא גם בשורשים העמוקים יותר של הבעיה, כמו טראומות עבר, רגשות בלתי מעובדים וקשיים נפשיים.

מרכיבי הטיפול בטאותרפיה1. טכניקות רוחניות:


   - מדיטציה: מדיטציה משמשת ככלי מרכזי לטיפול, ומטרתה להשיג רוגע פנימי, איזון נפשי ורוחני, ולהפחית את המתח והלחץ.


   - תרגולי נשימה: תרגולים שמטרתם לשפר את היכולת של האדם לשלוט בנשימה ולחזק את הקשר בין הגוף לנפש.


2.טכניקות פסיכולוגיות:


   - טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT): עקרונות הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי משולבים עם עקרונות הטאו כדי לשנות דפוסי מחשבה והתנהגות מזיקים.


   - טיפול בטראומה: עבודה על עיבוד טראומות עבר ושחרור רגשות בלתי מעובדים שיכולים לתרום להתמכרות.


3. פעילות גופנית:


   - יוגה וצ'י גונג: תרגולים אלו משלבים תנועה, נשימה ומודעות פנימית, ומטרתם לחזק את הגוף, להרגיע את הנפש וליצור תחושת איזון והרמוניה.


   - פעילות גופנית כללית: פעילות גופנית סדירה משפרת את הבריאות הפיזית והנפשית ומפחיתה את הצורך בהתמכרות.


4. תזונה נכונה:


   - תזונה מאוזנת: הטאותרפיה מדגישה את החשיבות של תזונה מאוזנת ובריאה ככלי לשיפור הבריאות הפיזית והנפשית.


יתרונות הטאותרפיה בטיפול בהתמכרויות


1. גישה הוליסטית: השיטה מטפלת במטופל כמכלול ולא רק בתסמינים, מה שמאפשר התמודדות עם שורשי הבעיה.

2. שילוב של טכניקות שונות: הטאותרפיה משלבת מגוון רחב של טכניקות רוחניות, פסיכולוגיות ופיזיולוגיות, מה שמגביר את היעילות של הטיפול.

3. שיפור איכות החיים: על ידי השגת איזון והרמוניה, המטופלים חווים שיפור משמעותי באיכות החיים, בבריאות הפיזית ובתחושת הרווחה הנפשית.


סיכום


טאותרפיה היא שיטת טיפול הוליסטית שמשלבת עקרונות רוחניים, פסיכולוגיים ופיזיולוגיים לטיפול בהתמכרויות ובבעיות נפשיות. השיטה מתמקדת באיזון והרמוניה בין הגוף, הנפש והרוח, ומשלבת טכניקות כמו מדיטציה, תרגולי נשימה, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, יוגה וצ'י גונג, ותזונה נכונה. הגישה ההוליסטית של הטאותרפיה מאפשרת טיפול עמוק ואפקטיבי בשורשי ההתמכרות ומשפרת את איכות החיים של המטופלים.גמילה ממזוכיזם - גמילה והתמכרות למזוכיזם| מרכז יום "מתעוררים" מבית טאותרפיה


טאותרפיה מפעילה מרכז-יום לטיפול בהתמכרויות ובטראומה


טאותרפיה מפעילה מרכז יום לטיפול בהתמכרויות ובטראומה, המתמקד בגישה הוליסטית לשיקום וריפוי. המרכז מציע מגוון רחב של שירותים טיפוליים הנבנים על עקרונות הטאותרפיה, ומשלבים טכניקות רוחניות, פסיכולוגיות ופיזיולוגיות. הנה סיכום של המרכז והשירותים המוצעים בו:


מטרות המרכז


1. שיקום והתאוששות: לסייע למטופלים להתגבר על התמכרויות וטראומות ולשקם את חייהם.

2. השגת איזון והרמוניה: לטפח תחושת איזון והרמוניה בין הגוף, הנפש והרוח.

3. פיתוח כלים להתמודדות: להקנות למטופלים כלים מעשיים להתמודדות עם מתחים, חרדות ודחפים התמכרותיים.


שירותים ופעילויות במרכז


1. טיפול אישי:


   - פגישות ייעוץ: מפגשים אישיים עם מטפלים מוסמכים לטיפול בנושאים אישיים, רגשות ומצבי חרדה.


   - טיפול בטראומה: עבודה על עיבוד ושחרור טראומות עבר באמצעות טכניקות שונות כמו EMDR (עיבוד תנועות עיניים).


2. טיפול קבוצתי:


   - קבוצות תמיכה: קבוצות קטנות בהן משתתפים יכולים לשתף חוויות ולקבל תמיכה מחברים לקבוצה.


   - סדנאות טיפוליות: סדנאות שונות המתמקדות בנושאים כמו ניהול סטרס, פיתוח מיומנויות חברתיות והתמודדות עם דחפים.


3. טכניקות רוחניות:


   - מדיטציה: מפגשי מדיטציה יומיים המכוונים להשגת רוגע פנימי ואיזון נפשי.

   - תרגולי נשימה: טכניקות נשימה המיועדות להרגעה ולהתמודדות עם מתחים.


4. פעילות גופנית:


   - יוגה וצ'י קונג: שיעורים המשלבים תנועה, נשימה ומודעות פנימית, שמטרתם לחזק את הגוף ולהרגיע את הנפש.


   - פעילות גופנית כללית: פעילות גופנית מותאמת אישית לחיזוק הבריאות הפיזית.


5. תזונה נכונה:


   - הכוונה תזונתית: ייעוץ תזונתי מותאם אישית לשיפור הבריאות הכללית ולהתמודדות עם התמכרויות.


   -סדנאות בישול בריא: לימוד הכנת מזון בריא ומזין.יתרונות המרכז


1. גישה הוליסטית: המרכז מטפל במטופל כמכלול ולא רק בתסמיני ההתמכרות, מה שמאפשר התמודדות עמוקה ויסודית עם הבעיה.


2. שילוב טכניקות מגוונות: השילוב של טכניקות רוחניות, פסיכולוגיות ופיזיולוגיות מגביר את יעילות הטיפול.


3. סביבה תומכת ומעודדת: סביבה טיפולית מכילה ותומכת, המספקת למטופלים תחושת ביטחון ורוגע.


סיכום


מרכז היום של טאותרפיה לטיפול בהתמכרויות ובטראומה מציע גישה הוליסטית ושילוב של טכניקות רוחניות, פסיכולוגיות ופיזיולוגיות לטיפול ושיקום. המרכז מתמקד בהשגת איזון והרמוניה, פיתוח כלים להתמודדות ושיפור איכות החיים של המטופלים. באמצעות מגוון רחב של שירותים ופעילויות, המטופלים מקבלים תמיכה מקיפה ומותאמת אישית לשיקום וריפוי עמוק.

העתיד כבר כאן - הכשרת מטפלים בשיטת טאותרפיה להתמכרויות וטראומה מתוך אוכלוסיית המכורים הנקייםהכשרת מטפלים להתמכרויות מתוך אוכלוסיית המכורים הנקיים היא גישה יעילה ומועילה, בעיקר בשל ההבנה האישית והניסיון החיוני שיש למטפלים אלה. טאותרפיה, בגישתה ההוליסטית והרוחנית, מדגישה את החשיבות של חיבור אישי והבנה מעמיקה של תהליכי הגמילה והשיקום. הנה כמה היבטים חשובים על הכשרת מטפלים להתמכרויות בקרב מכורים נקיים בשיטת טאותרפיה:


יתרונות הכשרת מטפלים מתוך אוכלוסיית המכורים הנקיים:


1. הבנה וניסיון אישי:


   - חוויה אישית: מטפלים שעברו את תהליך ההתמכרות והגמילה בעצמם מבינים את המטופלים לעומק ומסוגלים להתחבר אליהם ברמה אישית.


   - השראה ודוגמה אישית: מכורים נקיים יכולים לשמש כדוגמה חיה למטופלים, ולהראות להם כי ניתן להתגבר על ההתמכרות ולחיות חיים בריאים ומלאים.


2. אמפתיה ואמינות:


   - אמפתיה חזקה: המטפלים יכולים להפגין אמפתיה אמיתית ולבנות קשרי אמון חזקים עם המטופלים, מאחר והם מבינים את האתגרים והקשיים שבדרך.


   - אמינות ואותנטיות: החוויות האישיות של המטפלים מוסיפות לאמינות שלהם בעיני המטופלים, מה שמקל על בניית מערכת יחסים טיפולית מוצלחת.


3. העצמה והשראה:


   - תהליך העצמה: הכשרת מטפלים מתוך אוכלוסיית המכורים הנקיים מאפשרת למכורים הנקיים לעבור תהליך העצמה אישי ולשמש כמובילים בקהילה שלהם.


   - מוטיבציה גבוהה: מטפלים אלו נוטים להיות בעלי מוטיבציה גבוהה לתרום ולעזור לאחרים, מתוך תחושת שליחות אישית ורצון לעזור לאנשים במצבים דומים.
תהליך ההכשרה בטאותרפיה


1. לימודים תיאורטיים:


   - פסיכולוגיה של ההתמכרות: הכשרה תיאורטית בנושאים כמו מנגנונים פסיכולוגיים של התמכרות, תסמיני גמילה והשלכות נפשיות.


   - עקרונות הטאותרפיה: לימוד עקרונות הטאותרפיה, כולל פילוסופיית הטאו, מדיטציה, טכניקות נשימה ואיזון גוף-נפש-רוח.


2. הכשרה מעשית:


   - סדנאות ותרגולים: השתתפות בסדנאות מעשיות הכוללות תרגולים של טכניקות טיפוליות שונות, כמו טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, יוגה וצ'י גונג.


   - התנסות מעשית: עבודה מעשית תחת פיקוח במרכזי טיפול, הכוללת טיפול פרטני וקבוצתי.


3. פיתוח מיומנויות אישיות:


   - מיומנויות בין-אישיות: פיתוח מיומנויות תקשורת, אמפתיה והבנת צרכים של המטופלים.


   - ניהול עצמי: כלים לניהול עצמי, התמודדות עם לחצים ושמירה על איזון אישי כמטפלים.


4. תמיכה והמשך התפתחות:


   - ליווי ותמיכה: קבלת ליווי ותמיכה ממטפלים מנוסים לאורך כל תהליך ההכשרה ולאחר מכן.


   - המשך התפתחות מקצועית: עידוד להשתתפות בהשתלמויות והדרכות מקצועיות נוספות לשם המשך התפתחות מקצועית.


סיכום


הכשרת מטפלים להתמכרויות מתוך אוכלוסיית המכורים הנקיים בטאותרפיה מציעה גישה ייחודית ומעצימה לטיפול. מטפלים אלו מביאים עימם הבנה עמוקה וניסיון אישי, אמפתיה ואמינות גבוהה, ותשוקה עזה לעזור לאחרים.


תהליך ההכשרה כולל לימודים תיאורטיים, הכשרה מעשית, פיתוח מיומנויות בין-אישיות וניהול עצמי, וליווי מתמשך. גישה זו מאפשרת למכורים הנקיים לשמש כמובילים בקהילה ולתרום באופן משמעותי לשיקום ולריפוי של מטופלים אחרים.מי אני | מה אני מחפש בחיים | מכללת טאותרפיה ד"ר מזרחי אברהם

Comments


bottom of page