top of page

מכתב ממחלת ההתמכרות | מתוך אלכוהוליסטים אנונימיים | ד"ר מזרחי אברהם מייסד מכללת טאותרפיה

המכתב מתאר את הדרך שבה ההתמכרות משפיעה על החיים של האדם המכור, וכיצד היא משתלטת על חייו ומשפיע על הקשרים שלו עם העולם החיצון. השפה והסגנון הדרמטי משקפים את הקרבה והדילמות האנושיות המשובחות בין המתמכר לבין ההתמכרות, כך שהם מציירים תמונה מורכבת ורבת פנים של המציאות של ההתמכרות.


מכתב ממחלת ההתמכרות | מתוך אלכוהוליסטים אנונימיים | ד"ר מזרחי אברהם מייסד מכללת טאותרפיה

מכתב ממחלת ההתמכרות | מתוך אלכוהוליסטים אנונימיים | ד"ר מזרחי אברהם מייסד מכללת טאותרפיה
מכתב ממחלת ההתמכרות | מתוך אלכוהוליסטים אנונימיים | ד"ר מזרחי אברהם מייסד מכללת טאותרפיה


מכתב מהמחלה שליבתכנית אלכוהוליסטים אנונימיים ונרקומנים אנונימיים, גם כל יתר שאר הקבוצות משתמשות בתפיסת ההתמכרות כמחלה.


אנו מדברים על יצירת שפה שלמה סביב מושג המחלה, שפה אשר עוזרת למכור לייצר מרחק רגשי, לעבור תהליך של החצנה, יצירת ריחוק רגשי מהמושג מחלה, בכך עם הזמן הוא לומד לא לפעול על פי הרצון החולני שלו.

זהו מכתב אשר נכתב בתוך האתר של אלכוהוליסטים אנונימיים.

 

“אני שונאת פגישות, אני שונאת את הכוח העליון, אני שונאת כל אחד ואחד שיש לו תוכנית, לאלה שבאים במגע איתי אני מאחלת מוות וסבל".

הרשו לי להציג את עצמי: קוראים לי מחלת ההתמכרות, ערמומית, מבלבלת ועוצמתית, זו אני !

אני הרגתי עשרות מיליונים, ואני מרוצה, אני אוהבת להעמיד פנים שאני החבר/החברה שלך, שאני אהובך/אהובתך.

נתתי לכם נוחות, נכון ? האם לא הייתי שם בשבילכם שהייתם בודדים? כאשר רציתם למות פניתם אליי, נכון ? ואני הייתי שם בשבילכם.

 

אני אוהבת לגרום לכם לבכות, ואוהבת להכאיב לכם.

יותר טוב מזה: אני אוהבת לגרום לכם להיות חסרי תחושות במצב שאתם לא יכולים לבכות או לכאוב, מצב שאתם לא יכולים להרגיש כלום ! זהו מצב המחלה.

אני אתן לכם סיפוק מיידי וכל מה שאבקש מכם זה סבל בלתי נפסק. תמיד הייתי בשבילכם.

כאשר הדברים הסתדרו הזמנתם אותי אליכם, נכון ? כשאמרתם “כל הדברים הטובים שקורים לנו זה לא מגיע לנו”, אני (המחלה) הייתי היחידה שהסכימה אתכם.

ביחד היינו מסוגלים להרוס כל דבר טוב בחיינו.

 

אנשים לא לוקחים אותי ברצינות. הם מתייחסים ברצינות למחלות לב, סוכרת ועוד.

אבל יותר מאשר אתם שונאים אותי, אני שונאת אתכם! את התוכנית שלכם! את הפגישות שלכם! ויותר מכל את הכוח העליון שלכם שהחליש אותי נורא.

ואני לא יכולה לתפקד בצורה אליה שאני רגילה אליה!

עכשיו אני צריכה לשכב בשקט.

 

אתם לא רואים אותי, אבל אני פה גדלה יותר ויותר כל הזמן, וכאשר אתם בקושי קיימים אני חיה, אבל כאשר אתם חיים אני פשוט שוכבת, ומחכה לנקמה.

אבל אני פה, ועד שניפגש עוד פעם, אם אכן ניפגש – אני מאחלת לכם מוות וסבל.

"על החתום, מחלת התמכרות”.

את הקטע המצורף ניתן לתת למטופל לקרוא בכל שלב בתהליך הטיפול.
המכתב הזה מתאר את ההתמכרות בצורה אנושית


המכתב הזה מתאר את ההתמכרות בצורה אנושית וכאילו היא כמישהו שיש לו דמיון ותכונות אנושיות. הוא משתמש בשפה ובסגנונות שמכירים מעולם הרומנטיקה והדרמה, כדי להדגיש את עוצמת ההתמכרות ואת הקשיים שהיא יכולה לייצר.


באופן כללי, הוא מתאר את ההתמכרות כאדם שמקשיב לצרכים של האדם המכור/ה, והוא משתמש בלשון של שחקן יודע שהוא ישמע ויבין את צרכיו. זה יוצר סוג של רוב המופע בין האדם המתמכר וההתמכר, וזה מציין את הקשר המורכב ביניהם.


הסיפור מתאר גם את הדרך שבה ההתמכרות משפיעה על החיים של האדם המכור, וכיצד היא משתלטת על חייו ומשפיע על הקשרים שלו עם העולם החיצון. השפה והסגנון הדרמטי משקפים את הקרבה והדילמות האנושיות המשובחות בין המתמכר לבין ההתמכרות, כך שהם מציירים תמונה מורכבת ורבת פנים של המציאות של ההתמכרות.
המחלה מוצגת כיצור חי עם רגשות, רצונות ותכונות אנושיות


במכתב זה, המחלה מוצגת כיצור חי עם רגשות, רצונות ותכונות אנושיות. היא משתמשת בשפה חזקה ומכניסה את עצמה בתפקיד היצור הפוגע, שמאיים על החיים של האדם ועל יציבותם הרגשית.


בנוסף, המכתב מעטר את ההתמכרות בגורל של המכור/ה, שמרגיש חובה להיפגע ממנה ולחוות את הכאב והתסכול שהיא מביאה. המחלה מציירת את עצמה כיצור אכזר, שמחפש להתעלם מכל ניסיון של המכור/ה לשחרר עצמו ממנה.


בכלל, המכתב יוצר תחושת קירבה ואכזבה, ומדגיש את הקירבה המורכבת והניכור של המתמכר/ת מהמחלה, כמו גם את הרצון להיפרד ממנה."אני לא אחראי למחלה - אני אחראי להחלמה"המכתב מציג גישה ייחודית ומרגשת להתמכרות


המכתב מציג גישה ייחודית ומרגשת להתמכרות, מקנה לה תכונות אנושיות ומודל אומנותי, כשהיא מתארת את עצמה כיצור אכזר, מופעל על ידי רצונות אפלים ואפילו רגשיים.


המכתב מעורר רגשות ומדמה את המאבק המתמשך של המתמכר/ת נגד ההתמכרות. הוא גורר את הקורא לתהיות ולשאלות עמוקות על המאבק הפנימי של המתמכר/ת והדרכים שבהן הוא נלחם בקרבה המתמשכת ובהשפעתה הדרמטית על חייו.


בצורה מרתקת, המכתב משקף את המאבק הפנימי והקשה של המתמכר/ת כאשר הוא מתמודד עם התופעה המסובכת והמשפיעה של ההתמכרות. הוא מצייר דמות של מנצח/ת שלא נלכד/ת, שמנסה להתמודד עם כוחות מניפולטיביים של המחלה שאינם מתפשרים ולו ליום אחד.הצעות מעשיות ד"ר מזרחי אברהם


כמו שזה מרגיש זה לא פשוט להתמודד עם התמכרות, וכך גם להציע פתרונות מעשיים יכול להיות אתגר. אבל כאשר מדובר במאבק בהתמכרות, כל קצת תמיכה וכל צעד קטן יכול לעשות הבדל גדול. כאן כמה הצעות מעשיות:


1. חיפוש עזרה מקצועית: קבלת עזרה ממטפל מומחה בהתמכרויות בלבד, יכולה להיות מאוד עוזרת. מטפלים מקצועיים יכולים להציע כלים, תמיכה רגשית והנחיות להתמודדות עם ההתמכרות.


2. תמיכה מהסביבה החברתית: לפנות לחברים, משפחה או קהילה שתומכים במאבק נגד ההתמכרות יכול ליצור רשת תמיכה חזקה.


3. הצטרפות לקבוצת תמיכה: קבוצות כמו אלכוהוליסטים אנונימיים ונרקומנים אנונימיים מספקות פלטפורמה לשיתוף ניסיונות, תמיכה רגשית והשראה.


4. פעילות פיזית ותרבותית: מילוי הזמן בפעילויות בריאותיות כמו ספורט, יוגה, אומנויות לחימה או סדנאות יכול לעזור להפנות את תשומת הלב מהתמכרות ולהרגיש טוב יותר בגוף ובנפש.


5. התעסקות בתחביבים ותחומי עניין: למצוא פעילויות שמעניינות ומרתקות, כמו קריאת ספרים, ציור, מוזיקה או תופף, יכול להקל על התמודדות עם רגעי הרעלנות של המחלה.


6. טיפול בצורך אישי: ללמוד טכניקות ניהול רגשות ולהתמודד עם מצבי נפש שיכולים להוביל לצורך בהתמכרות, כמו טיפול באמצעות מדיטציה, ריפוי בעיסוק או טיפול קוגניטיבי התנהגותי.


7. פיתוח תוכנית טיפול אישית: יצירת תוכנית טיפול אישית עם בטאותרפיה עם ייעוץ מקצועי יכולה לעזור לך להתמודד בצורה אפקטיבית עם התמכרות ולהגיע לשיפור רגשי ופיזי.מטרות הטיפול ביחס למודל - מכללת טאותרפיהמטרת הטיפול בהתמכרות בקרבת מודל הוא לעזור לאדם המתמודד עם ההתמכרות להתמודד באופן בריא וביעילות עם המצב שלו. הנה מספר מטרות אפשריות:


1. הבנת התהליך: לעזור ללקוח להבין את התהליך של ההתמכרות, כולל את המניעים, המקורות וההשלכות שלה.


2. פיתוח כלים להתמודדות: לספק ללקוח את הכלים והשיטות הנדרשות כדי להתמודד ביעילות עם הרעלנות והרצון לצריבה.


3. שיפור יכולות התמודדות: לסייע ללקוח לפתח יכולת להתמודד עם לחץ, רגשות של ריגוש וכישלונות באופן בריא ופרודוקטיבי.


4. שיפור איכות החיים: לסייע ללקוח לשפר את איכות החיים שלו על ידי התמקדות בצרכים, מטרות ויעדים חיוביים.


5. הגנה על עצמו ועל אחרים: לעזור ללקוח להגן על עצמו ועל אחרים מפני סיכונים ופגיעות המקושרים להתמכרות ממקומות דברים ואנשים.


6. מזעור נזקים: לעזור ללקוח להפחית את הנזקים הקשורים להתמכרות, כולל נזקים פיזיים, רגשיים וחברתיים.


7. השגת שינוי חיובי: לסייע ללקוח להשיג שינויים חיוביים בחייו, כולל ריבוי יכולות חיוביות, מערכת יחסים בריאה והשגת מטרות אישיות.מנטרות שקשורות למודל המחלהלפי המודל המוצג במכתב, ניתן לפתח מנטרות שיעזרו להתמודד עם התמכרות ולהתמודד ביעילות עם המחלה. הנה מספר מנטרות:


1. אני רואה, אני מזהה, אני מתעצבן: לזהות את הסימנים וההתנהגויות המעידים על חזרה להתמכרות ולהתעצבן עליהם, כך שניתן יהיה לפעול למניעתם.


2. התקשורת הפנימית: לדבר עם המחלה כאילו היא אדם נפרד, ולהתנגד לה כאילו זו מכוונת לרעתך.


3. התמיכה החיצונית: לפנות למעגל החברתי והמקצועי עבור תמיכה ועזרה בעת נפילות רגשיות לפני הנפילה הפיזית.


4. התעקשות על הטיפול: להתעקש על עקרונות הטיפול והתמדה במסע השיקום, גם כאשר ישנם נפילות וקושיים בדרך.


5. התמקדות בריפוי עצמי: להתמקד בצרכים ובבריאות האישית, ולחפש דרכים נוספות לשיקום רוחני ופיזי.


6. קביעת גבולות: להציב גבולות ברורים ולהתמודד באופן חיובי עם המצבים שמצריכים פיקוח והתנהגות אחרת.


7. התכנון לפני קריסה: לתכנן מראש פתרונות לעתיד ולהתקדם עם תוכנית הפעולה על מנת למנוע נפילות ולהתמודד עימן בצורה יעילה.


מכתב ממחלת ההתמכרות | מתוך אלכוהוליסטים אנונימיים | ד"ר מזרחי אברהם מייסד מכללת טאותרפיה

Comments


bottom of page