top of page

מקומות דברים ואנשים | ד"ר מזרחי אברהם על שיטת 12 הצעדים

מקומות, דברים ואנשים הם גורמים מכריעים במסע ההחלמה של אדם המתמודד עם התמכרות וטראומה. סביבתו של האדם משפיעה באופן עמוק על יכולתו להיגמל להחלים ולשקם את חייו. המקומות בהם הוא נמצא, הדברים שהוא עושה והאנשים שהוא מקיף את עצמו בהם, כולם משחקים תפקיד מהותי בתהליך השינוי שלו.


מקומות דברים ואנשים | ד"ר מזרחי אברהם | שיטת 12 הצעדים

מקומות דברים ואנשים | ד"ר מזרחי אברהם על שיטת 12 הצעדים
מקומות דברים ואנשים | ד"ר מזרחי אברהם על שיטת 12 הצעדים


תקציר המאמר: מקומות דברים ואנשים | ד"ר מזרחי אברהם על שיטת 12 הצעדים


מקומות, דברים ואנשים הם גורמים מכריעים במסע ההחלמה של אדם המתמודד עם התמכרות. סביבתו של האדם משפיעה באופן עמוק על יכולתו להיגמל ולשקם את חייו. המקומות בהם הוא נמצא, הדברים שהוא עושה והאנשים שהוא מקיף את עצמו בהם, כולם משחקים תפקיד מהותי בתהליך השינוי שלו.


על מנת לחולל שינוי אמיתי ומתמשך, על האדם המכור להבין כי עליו להתרחק ממקומות, דברים ומאנשים הקשורים להתמכרות ולטראומה שלו. עליו למצוא סביבה חדשה ותומכת, המעודדת צמיחה והתפתחות אישית. סביבה זו צריכה להיות מלאה באהבה, הבנה וחמלה, ולספק לו את הכלים והתמיכה הדרושים לו כדי להתמודד עם אתגרי הגמילה.


המסר המרכזי העולה מהשיעור הוא כי הסביבה היא זו שיכולה להכריע אם אדם יצליח במסע ההחלמה שלו או לא. סביבה רעילה, המאופיינת בביקורתיות, שיפוטיות והעדר תמיכה, תקשה על האדם המכור לשנות את דפוסי חייו ועלולה להוביל אותו בחזרה למעגל ההתמכרות. לעומת זאת, סביבה בריאה ומיטיבה, המספקת אהבה, עידוד והכלה, יכולה להיות מפתח להצלחתו בהשגת החלמה ארוכת-טווח.


יתרה מזאת, השפעת הסביבה אינה מוגבלת רק לאדם המכור עצמו, אלא נוגעת גם במעגלים הקרובים לו. בני משפחה וחברים הממלאים תפקיד תומך ומעודד, תוך כדי שהם מודעים לצורך בשינוי סביבתי, יכולים לתרום רבות להצלחת מסע ההחלמה. הם יכולים להוות דוגמה לסביבה אוהבת ולסייע ביצירת אווירה המאפשרת לאדם המתמודד לטפח כוחות חדשים ולבנות חיים בריאים יותר.


מנגד, סביבה משפחתית הרסנית, המתעלמת מהצרכים הרגשיים של האדם המכור ונוטה להטיל עליו אשמה או בושה, עלולה לחבל במאמציו להשתקם. על כן, חשוב מאוד שבני המשפחה והמקורבים יכירו בחשיבות תפקידם ויפעלו באופן אקטיבי ליצירת מרחב בטוח ומעצים עבור יקירם.


לסיכום, מיקום, חפצים ואנשים מהווים נדבך מרכזי בתהליך ההחלמה מהתמכרות. בחירה מודעת של סביבה תומכת, הימנעות ממצבים מסוכנים והקפת עצמך באנשים המאמינים ביכולתך להשתנות - כל אלו הם מפתח לשגשוג ולהצלחה. השיעור מדגיש את חשיבותה של הסביבה לא רק עבור האדם המכור, אלא גם עבור מערכות התמיכה שלו, ומזכיר לנו כי הדרך להחלמה אמיתית עוברת דרך שינוי פנימי וחיצוני כאחד. בעוד שהאחריות לשינוי מוטלת על האדם עצמו, לסביבתו יש כוח עצום להניע אותו קדימה ולהאיר את הדרך העומדת לפניו.סיכום מורחב:

מקומות דברים ואנשים | ד"ר מזרחי אברהם על שיטת 12 הצעדים


גורמים מכריעים במסע ההחלמה מהתמכרות


הקדמה

מקומות, דברים ואנשים הם גורמים בעלי השפעה עצומה על מסע ההחלמה של אדם המתמודד עם התמכרות. המרחב בו הוא שוהה, הפעילויות בהן הוא עוסק והחברה שהוא מקיף את עצמו בה, כל אלו מעצבים במידה רבה את יכולתו להיגמל ולבנות חיים בריאים יותר. ההבנה כי הסביבה החיצונית והפנימית משחקות תפקיד מפתח בתהליך השיקום היא קריטית עבור כל מי ששואף להתגבר על ההתמכרות ולחולל שינוי אמיתי בחייו.


הצורך בסביבה תומכת ומעצימה

כדי להצליח במסע הגמילה, האדם המכור זקוק לסביבה תומכת המאפשרת לו לבטא את רגשותיו, להתמודד עם קשייו ולפתח דפוסי התנהגות בריאים. מקום בו הוא חש מוגן, מובן ומוערך, מהווה קרקע פורייה לשינוי ולהתפתחות. ככל שהסביבה תהיה מלאה יותר באהבה, חמלה ואמפתיה, כך יגבר הסיכוי שהמכור יצליח להתמיד בתהליך ולהגיע אל היעד הנכסף - חיים נקיים מהתמכרות.


עם זאת, לא די בתמיכה רגשית בלבד. על הסביבה לספק גם כלים מעשיים ומשאבים קונקרטיים שיסייעו למכור לרכוש מיומנויות חדשות, לפתח תחביבים ולמצוא משמעות ומטרה. סביבה המעודדת למידה, התנסות והעצמה אישית תתרום רבות להצלחתו של האדם בבניית שגרת חיים יציבה ובריאה, הרחק מההתמכרות.


הסכנות שבסביבה רעילה

לצד חשיבותה של סביבה מיטיבה, חיוני גם להכיר בהשפעתה ההרסנית של סביבה רעילה על תהליך ההחלמה. מקומות, חפצים ואנשים הקשורים לעולם ההתמכרות מהווים טריגר משמעותי ומגבירים את הסיכון לחזרה לדפוסים הישנים. אם האדם המכור ימשיך להסתובב במעגלים אלו, הוא צפוי למצוא את עצמו שוב ושוב נופל למלכודת ההתמכרות, חרף כל מאמציו להשתנות.


סביבה המאופיינת בביקורתיות, שיפוטיות וחוסר הבנה מהווה גם היא מכשול גדול בדרך להחלמה. כשאדם חש מותקף, מבוזה או מושפל על ידי הסובבים אותו, הדבר פוגע קשות בתחושת הערך העצמי שלו ומעורר בו ייאוש ודחף להימלט חזרה אל ההתמכרות. לכן, על האדם המכור להיות ערני לסימני האזהרה ולפעול באופן פרואקטיבי כדי להתרחק ממצבים ויחסים הרסניים.


תפקידה של המשפחה והסביבה הקרובה

בתוך מסע ההחלמה, בני המשפחה והמעגל החברתי הקרוב ממלאים תפקיד מכריע. הם יכולים להוות עוגן של יציבות ותמיכה עבור האדם המכור, אך גם להיות מקור לקונפליקטים ומתחים. ההתמודדות עם התמכרות של אדם קרוב אינה פשוטה ולעיתים מעוררת תגובות שליליות של כעס, תסכול ואכזבה. אולם, כשבני המשפחה מצליחים להכיל את הקושי, להפגין חמלה ולהיות נוכחים ברגעים המשמעותיים, הם תורמים תרומה עצומה להצלחת המסע.


כדי למלא תפקיד זה על הצד הטוב ביותר, על בני המשפחה ללמוד להטיל ספק בתפיסות ובדפוסי התגובה המוכרים ולאמץ שפה חדשה של קבלה, עידוד וכבוד הדדי. במקום להעביר ביקורת או להציב אולטימטומים, הם יכולים להזמין את האדם המתמודד לשתף בחוויותיו, לבטא את צרכיו ולהיות חלק פעיל בעיצוב המרחב המשותף. כך נוצרת שותפות אמיתית המאפשרת לכולם לצמוח ולהתפתח.


השפעת הסביבה על בני נוער

סוגיית הסביבה והשפעתה על התמכרויות מקבלת משנה תוקף כשמדובר בבני נוער. בשנים האחרונות, אנו עדים לעלייה מדאיגה בהתמכרויות למסכים ולמדיה דיגיטלית בקרב צעירים. כשילד או מתבגר מבלה שעות ארוכות מול מכשירים אלקטרוניים, כשהוא מנותק ממערכות יחסים בינאישיות ומחווה של פנאי אמיתי, הוא הופך פגיע יותר להתפתחות של דפוסי התמכרות.


כאן, תפקיד ההורים והמערכת החינוכית הוא קריטי. עליהם ליצור עבור בני הנוער סביבה מאוזנת, עשירה בגירויים חברתיים ותרבותיים, ולהציע להם אלטרנטיבות בריאות יותר לבילוי הזמן. בה בעת, עליהם לספק מודלינג לשימוש נבון במדיה הדיגיטלית ולפתוח ערוצי שיח כנים על האתגרים והסכנות שבהתמכרות למסכים. רק בדרך זו נוכל להגן על הדור הצעיר מפני נזקים בלתי הפיכים ולאפשר לו לפתח יכולות וכישורי חיים חיוניים.


אחריות אישית ובחירה מודעת

בסופו של דבר, האחריות לשינוי ולהחלמה נמצאת בידיו של האדם עצמו. ההכרה כי לכל אחד מאיתנו הכוח לבחור את הסביבה בה אנו פועלים ואת האנשים שאנו מכניסים לחיינו, היא המפתח לעיצוב עתיד טוב יותר. ככל שנהיה מודעים יותר לקשר שבין הסביבה החיצונית לעולם הפנימי שלנו, נוכל לקבל החלטות מושכלות ולפעול בצורה שמקדמת את ההתפתחות האישית שלנו.


עם זאת, חשוב להכיר בכך שתהליכי שינוי סביבתי אינם תמיד פשוטים ומהירים. לעיתים, הם דורשים מאיתנו לוותר על קשרים ודפוסים מוכרים, להתמודד עם תחושת אובדן או בדידות זמנית, ולצאת מאזור הנוחות. אך כשאנחנו מוכנים לקחת את הסיכון ולהאמין ביכולתנו לכתוב סיפור חדש, כשאנו בוחרים להקיף את עצמנו במקומות ובאנשים שמרוממים אותנו, אנו פותחים את הדלת לאינסוף אפשרויות.


לקראת עתיד של תקווה

ההבנה כי המקומות, דברים ואנשים הם מרכיבים יסודיים בהחלמה מהתמכרות מעניקה לנו פרספקטיבה חדשה ומלאת תקווה. בכוחנו ליצור שינוי בחיינו, באמצעות עבודה עקבית ומסירות להתפתחות אישית.  דרך הקשבה לעצמנו, דרך גילוי אומץ להרחיב את המעגלים החברתיים שלנו ולחפש סביבות מיטיבות, אנו הופכים לאדריכלים של חיינו.


זהו מסע מאתגר המחייב מאיתנו להתבונן פנימה, לחקור את עברנו ולהשיל דפוסים הרסניים. אך זהו גם מסע מרגש ומספק, המוביל אותנו צעד אחר צעד אל עבר חיים של משמעות, שלווה וחופש אמיתי. אם נצעד בו מתוך מחויבות עמוקה לצמיחה, תוך שאנו נשענים על כוחה של סביבה אוהבת ותומכת, נגלה שיש בנו את כל הדרוש כדי לממש את הפוטנציאל הגלום בנו ולהפוך לגרסה הטובה ביותר של עצמנו.תובנות מרכזיות מתוך הרצאה של ד"ר מזרחי אברהם:


1. הסביבה קובעת את ההצלחה או הכישלון של האדם במסע הגמילה וההחלמה.

2. מקומות, דברים ואנשים יכולים להיות ההבדל בין חיים למוות עבור אדם המכור.

3. כדי להחלים, על האדם להחליף את סביבתו ולהימנע ממקומות, דברים ואנשים רעילים.

4. סביבה אוהבת ותומכת חיונית לצמיחה ולהתפתחות האישית.

5. אין ילד רע, יש ילד הנמצא בסביבה רעה. הסביבה משפיעה על התנהגות הילד.

6. על מנת להצליח, האדם זקוק לאנשים שיאמינו בו ויראו את הטוב שבו.

7. הסביבה החיצונית משפיעה גם על הסביבה הפנימית של האדם.

8. התמכרות למסכים בקרב בני נוער מהווה סכנה חמורה הדורשת התייחסות ופתרונות.

9. על המשפחה והסביבה הקרובה להימנע מביקורת ושליטה ולהעניק תמיכה לאדם המתמודד.

10. שינוי הסביבה הוא תנאי הכרחי למסע ההחלמה והצמיחה האישית.


"בעוזבך מקומות מזיקים, רגשות עוכרים פוחתים לאיטם. בהעדר הסחת דעת, פעילות טובה גוברת מאליה. במודעות צלולה, צומחים הבנת הדהרמה והביטחון בה. התבודדות במקומות נידחים הוא תרגולם של הבודהיסטוות". (בודהה)

 


עצות מעשיות מההרצאה:


1. הקפידו להימנע ממקומות, דברים ואנשים העלולים להזיק למסע ההחלמה שלכם.

2. חפשו סביבה תומכת ומעודדת שתאפשר לכם לצמוח ולהתפתח.

3. זכרו שהסביבה משפיעה על התנהגותכם ותפיסותיכם - בחרו בה בקפידה.

4. אל תפחדו לצאת מאזור הנוחות ולחפש אנשים חדשים שיאמינו בכם.

5. התמקדו בהווה ובצעדים הקטנים שתוכלו לעשות כל יום כדי לשפר את סביבתכם.

6. הימנעו מלהעביר ביקורת על יקיריכם המתמודדים, והעניקו להם אהבה ותמיכה.מנטרות לדיבור עצמי:


1. אני בוחר/ת בקפידה את הסביבה שלי, ויודע/ת שהיא תומכת בהתפתחותי האישית.

2. אני מאמין/ה ביכולתי להשתנות ולצמוח, ומחפש/ת אנשים שיאמינו בי גם כן.

3. אני לוקח/ת אחריות על חיי ועל הסביבה שאני יוצר/ת סביבי.


1. "השינוי מתחיל בך, אך הוא מתחזק בסביבה שאתה בוחר להקיף את עצמך בה."

2. "כל צעד קטן לקראת סביבה בריאה יותר הוא צעד גדול לקראת חיים טובים יותר."

3. "אל תפחד להרפות ממה שמעכב אותך, כדי לפנות מקום למה שיכול להצעיד אותך קדימה."שאלון איפיון אישי - בחן את תודעתך:1. האם שמתם לב למקומות, לדברים או לאנשים בסביבתכם שמשפיעים עליכם לטובה או לרעה?

2. האם הקדשתם זמן להכיר את האנשים והמקומות החדשים שיכולים להועיל לכם במסע האישי שלכם?

3. האם התחלתם ליישם טכניקות או שינויים קטנים כדי להתרחק ממה שמזיק ולהתקרב למה שמיטיב?

4. האם העניקו לעצמכם חמלה והבנה כשאתם מתמודדים עם אתגרים בדרך לשינוי הסביבה שלכם?

5. האם הנכם משמשים דוגמה ומודל לסביבה אוהבת ותומכת עבור יקיריכם ועבור עצמכם?
Comments


bottom of page