חיפוש
  • Dr Avraham Mizrahi

שנים-עשר הצעדים | מבוא קצר

#שניםעשרהצעדים #קורס12צעדים #תכנית12הצעדים "#מכוריםאנונימיים #אלכוהוליסטיםאנונימיים #אכלנייתראנונימיים #מהמריםאנונימיים #טיפולבהתמכרות #התמכרותלגראס #התמכרותלאלכוהול


ד"ר מזרחי אברהםמבוא קצר

ארגון העזרה העצמית הגדול ביותר, העוצמתי ביותר, ארגון חובק עולם, ארגון שפרוס על פני הגלובוס כולו, ארגון שהספרות שלו מתורגמת בלמעלה מ- 140 שפות שונות, זהו הארגון שנקרא "אלכוהוליסטים אנונימיים", ארגון זה מהווה מודל, אב-טיפוס, מבנה אשר משרת מספר רב של קבוצות תמיכה שעובדות על-פי גישת 12 הצעדים.

בשנות ה-60 וה-70, ניתן לזהות עלייה תלולה של השתתפות בקבוצות התמיכה בארה"ב, אך בשנות ה-90 והלאה העולם כולו מצטרף ונכלל, ישנה עלייה דרמטית של מספר הקבוצות בעולם. על פי מודל של 12 הצעדים, הוקמה רשת תמיכה אל-אנון של נשים של, הורים של, אחים של, ילדים של אלכוהוליסטים, לאחר מכן הוקם ה-NA שגם הוא הפך לארגון חובק עולם, ארגון שמספק למכורים לסמים ברחבי העולם את ההזדמנות לצאת ממעגל הסמים והפשע, לצאת ממעגל הסבל, הייאוש, האובדנות, לצאת מעגל אכזרי של בתי-הסוהר, ארגון שמספק מענה פיזי, נפשי ורוחני לבעיית ההתמכרות בעולם. ארגון ה- NA חשוב בגישה הטוטאליות שלו ביחס לגישת 12 הצעדים, בהכללת הגישה לא רק על ההתמכרות, אלא על "המחלה", מושג מפתח שהוא בבחינת מטא פסיכולוגיה, מושג אשר מזמין מכורים באשר הם לבחון את כל פעולותיהם, מחשבותיהם, רגשותיהם, אורח החיים, בני האדם עימם הם חיים, דברים שהם עושים או לא עושים, ומזמין מכורים לעשות שינוי רוחני קיצוני ב"דימוי האל", בתפיסת האל והיקום, יציאה מתוך דפוס קורבני שאופייני בהתמכרות למכור מחלים, מכור אחראי, מכור נקי שיוצר, שלומד, שמתפתח אל האופק בו נמצאת, התכנית, אלוהים, הצעדים, רוח אלוהים, הכוחות שמשרתים אותו בהחלמה לעומת כוחות שקיבעו אותו בעבר, כוחות שבבסיסם אמונה מעוותת של "דימוי אל" ביקורתי, מאשים, מסרס, מייאש, דימוי אל שהיה כרוך באידיאליזציה או דבלואציה, אל שהיה אמור לשרת את התמכרות, את החומר, אל שתפקידו היה לדאוג שיהיה מה לגנוב, ממי לקנות סמים, אל שהיה אמור לטפל במשטרה שהמכור יגיע אל ביתו בשלום ולא ייתפס. אל שהיה אמור לדאוג לתלויי יתר, והאל היה אישה, גבר שיהיה על מי להישען, האל החליף את פרצופו באישה, או בשטר, או בקזינו, זה היה אל שהייתה לו חזות לעיתים של בקבוק וויסקי, אל שנראה כמו שקית ובה אבקה לבנה לפדר את האף, אל שהיה אמור לטפח את הקריירה, את המעמד, את המקצוע, כל עוד האל שירת את המטרות הללו היה אל מיוחד וטוב שקיבל מכתב פיטורין ברגע שהמשאלה הושלמה.

חיבור זה מתמקד ב"דימוי האל", דימוי האל כפי שהוא מוצג ותהליכי הטרנספורמציה אשר הוא עובר בכל צעד, אך גם בתוך כל צעד, עם השלבים השונים, מריסוק האל הישן שמערכת היחסים איתו הייתה מבוססת על אינטרסים אישיים התמכרותיים, אל, אל לא תובעני, אל אוהב, אל מבין, אל מתחשב, אל שלא אמור לספק שום דבר חומרי, שהשאיפה היחידה לקבל מאותו אל הוא "שלווה" , "שמחה", קבלה עצמית, כפי שמוצגת בתפילת השלווה (ראה נספח), אהבה, חמלה, סבלנות ועוד. שינוי זה הוא דרמטי עבור מכורים רבים, הוא מצריך קריסת התפיסה האפריורית, התפיסה והפרדיגמה הקדומנית, העתיקה, אותה תפיסה שמושרשת מחייו הקדמוניים של המכור, היא כרוכה לא פעם בתחושת בגידה במשפחת המוצא, על ערכיה, אמונותיה, ולעיתים היא כרוכה בהתרחקות משמעותית כדי שהשינוי יהיה אפשרי ובר ביצוע.

המושגים המרכזיים של "ידיעה", יחד עם מושגים של "מודעות", "אהבה", "אמת", "כנות", משמשות תשתית הן לחקירה והן להגות הבודהיסטית, והן לגישת 12 הצעדים. דרך שתי השקפות הללו הנבדלות, מוצגת בחינתה הביקורתית של יכולת הידיעה של האדם כמטלה מרכזית. אותן אלמנטים מרכזיים אשר יש בם מן המשותף לגישת 12 הצעדים, לבודהיזם, ידיעות משותפות אלו הן מרכזיות בקשר ליכולת הטרנספורמטיבית, ידיעה שתתרום לקונברסיה להתרחש, ל"המרת לב האדם" (ג'יימס וויליאם), וזו היכולת לחולל שינוי הכרתי עמוק באישיותו של המכור. בעידן שבו המודל הרפואי פסיכיאטרי שולט, "יש כדור, אין בעיה", ואם ישנה בעיה סימן שעדיין לא נמצאה הנוסחה הנכונה לכדור הנכון. 12 הצעדים, הבודהיזם, הן בעיקר גישות שמכבדות את הכאב כמנוע לצמיחה. הן מבחינות בין כאב לסבל, כאב יש לו מקום של כבוד, האדם הכואב זוכה להערכה על ייסוריו, כאביו, על האובדנים בחייו, כל אלה עוזרים לצמיחה רגשית, נפשית מנטאלית להתרחש.

" מלוא פריו של עמל אוהב נקטף בעת הקציר, והוא, כדרכו, בא תמיד בעונתו שלו...."

מכורים אנונימיים (1996) :

בחרתי בנושא מורכב להתחיל את הספר, נושא שיורחב בהמשך, אך הוא תנאי ובסיס להתחלת עבודת 12 הצעדים, הוא יסוד עמוק בתפיסה הבודהיסטית על גווניה וצורותיה.


קורס פסיכותרפיה ממוקדת התמכרויות

קורס 12 הצעדים

קורס מאמנים להחלמה מהתמכרויות

הנחיית קבוצות בשיטת טאותרפיה

יוגה והחלמה מהתמכרויות