top of page

תן לזמן זמן - הרצאה של ד"ר מזרחי אברהם על מימד הזמן בשיטת 12 הצעדים

Updated: Apr 22

זמן הוא מושג מופשט, אך השפעתו על חיינו מוחשית ביותר. המסר המרכזי של השיעור הוא שכדי לחוות חיים מלאים ומספקים, עלינו ללמוד לתת לזמן לעשות את שלו. לעתים קרובות, אנו נתפסים למרדף אחר מטרות ותוצאות, ושוכחים להעריך את התהליך וליהנות מהמסע עצמו.


תן לזמן זמן - הרצאה של ד"ר מזרחי אברהם על מימד הזמן בשיטת 12 הצעדים

תן לזמן זמן - הרצאה של ד"ר מזרחי אברהם על מימד הזמן בשיטת 12 הצעדים
תן לזמן זמן - הרצאה של ד"ר מזרחי אברהם על מימד הזמן בשיטת 12 הצעדים

תקציר המאמר:


זמן הוא מושג מופשט, אך השפעתו על חיינו מוחשית ביותר. המסר המרכזי של השיעור הוא שכדי לחוות חיים מלאים ומספקים, עלינו ללמוד לתת לזמן לעשות את שלו. לעתים קרובות, אנו נתפסים למרדף אחר מטרות ותוצאות, ושוכחים להעריך את התהליך וליהנות מהמסע עצמו.


ההתמכרות לסיפוק מיידי היא אחת המכשלות הגדולות בדרך לחיים מאוזנים ובריאים. אנו חיים בעידן של אינסטנט, שבו אנו רוצים הכל כאן ועכשיו. ילדים קטנים מגלמים תכונה זו, כשהם דורשים סיפוק מיידי לצרכיהם. כמבוגרים, איננו שונים בהרבה כאשר איננו מצליחים לדחות סיפוקים ולהתמודד עם אתגרים בדרך בוגרת וסבלנית.


בהקשר של התמכרויות, חוסר היכולת לתת לזמן לפעול מונעת מאיתנו להחלים באופן אמיתי ובר-קיימא. כאשר אנו מנסים לקצר תהליכים ולמצוא פתרונות מהירים, אנו מונעים מעצמנו את ההזדמנות לצמוח, להשתנות ולרכוש כלים חדשים להתמודדות. במקום זאת, אנו נופלים שוב ושוב למעגל ההתמכרות.


מתן זמן לזמן אין פירושו פסיביות או הימנעות מפעולה. נהפוך הוא, זהו אקט של אומץ ואמונה. זה דורש מאיתנו לוותר על הצורך לשלוט, לסמוך על התהליך ולהשקיע מאמץ עקבי בכיוון הנכון. לתת לזמן לעשות את שלו פירושו להתמקד בהווה, לחיות כל רגע במלואו, ולא להיות שקועים בעבר או חרדים מהעתיד.


סבלנות ונכונות להקשיב לקצב הפנימי שלנו הן מפתח להצלחה ולסיפוק ארוכי טווח בכל תחומי החיים. החל מיחסים ומשפחה, דרך קריירה ויעדים אישיים, ועד להחלמה מהתמכרויות - כולם דורשים מאיתנו לכבד את התהליך ולאפשר לו להתרחש בקצב הטבעי שלו.


כדי לאמץ את הגישה הזו, עלינו לפתח מודעות עצמית ולהתחבר לחוכמה הפנימית שלנו. עלינו ללמוד לזהות את הדחף לפעול מתוך פחד, חרדה או אגו, ולבחור במקום זאת לפעול מתוך אמונה, קבלה וסבלנות. זהו תהליך של למידה והתפתחות מתמשכת, המחייב חמלה ואורך רוח כלפי עצמנו.


לסיכום, הלקח הגדול מהשיעור הוא שהזמן הוא בעל ברית יקר ערך במסע חיינו. כאשר אנו לומדים לתת לו את המרחב הנדרש לפעול, אנו משתחררים מכבלי העבר וחרדות העתיד, ומתחברים למהות האמיתית של ההוויה. בעשותנו כן, אנו הופכים לגרסאות הטובות והמלאות ביותר של עצמנו, ומגשימים את הפוטנציאל האמיתי שלנו כיצורים אנושיים.
סיכום מורחב : תן לזמן זמן - הרצאה של ד"ר מזרחי אברהם על מימד הזמן בשיטת 12 הצעדים


זמן - המפתח לחיים מלאים ומספקים


זמן הוא מושג מופשט, אך השפעתו על חיינו מוחשית ביותר. המסר המרכזי של השיעור הוא שכדי לחוות חיים מלאים ומספקים, עלינו ללמוד לתת לזמן לעשות את שלו. לעתים קרובות, אנו נתפסים למרדף אחר מטרות ותוצאות, ושוכחים להעריך את התהליך וליהנות מהמסע עצמו. אנו מתעלמים מהעובדה שהזמן הוא משאב יקר ערך, ושבזבוזו עלול למנוע מאיתנו לחיות את החיים במלואם.


כדי להבין לעומק את חשיבותו של הזמן, עלינו לבחון את יחסנו אליו. האם אנו רואים בו בעל ברית או אויב? האם אנו מנצלים אותו כראוי או מבזבזים אותו לשווא? התשובות לשאלות אלו יכולות לחשוף תובנות מעמיקות על האופן שבו אנו חיים את חיינו ועל השינויים שעלינו לעשות כדי לחיות באופן מלא ומשמעותי יותר.


ההתמכרות המודרנית לסיפוק מיידי


אחת המכשלות הגדולות ביותר בדרך לחיים מאוזנים ובריאים היא ההתמכרות לסיפוק מיידי. אנו חיים בעידן של אינסטנט, שבו אנו רוצים הכל כאן ועכשיו. טכנולוגיות מתקדמות ותרבות הצריכה מעודדות אותנו לצפות לתוצאות מהירות ולהימנע ממאמץ ממושך. אנו רוצים להשיג את מבוקשנו בלחיצת כפתור, מבלי להתחשב במחיר שעלינו לשלם על כך בטווח הארוך.


ילדים קטנים מגלמים תכונה זו באופן טבעי, כשהם דורשים סיפוק מיידי לצרכיהם הבסיסיים. עם זאת, כמבוגרים, איננו שונים בהרבה כאשר איננו מצליחים לדחות סיפוקים ולהתמודד עם אתגרים בדרך בוגרת וסבלנית. אנו עלולים לוותר על יעדים ארוכי טווח ועל הזדמנויות לצמיחה אישית, רק מפני שהדרך אליהם דורשת זמן ומאמץ.


חשיבותו של זמן בהקשר של התמכרויות


בהקשר של התמכרויות, חוסר היכולת לתת לזמן לפעול מונעת מאיתנו להחלים באופן אמיתי ובר-קיימא. כאשר אנו מנסים לקצר תהליכים ולמצוא פתרונות מהירים, אנו מונעים מעצמנו את ההזדמנות לצמוח, להשתנות ולרכוש כלים חדשים להתמודדות. במקום להתמודד עם שורשי הבעיה ולפתח חוסן נפשי, אנו מסתפקים בפתרונות זמניים שמקלים על הכאב רק לרגע.


התמכרויות, בין אם מדובר בסמים, אלכוהול, אוכל, מין או כל התנהגות כפייתית אחרת, נובעות לעתים קרובות מחוסר יכולתנו להתמודד עם רגשות קשים ומצבי לחץ. כאשר איננו נותנים לעצמנו את הזמן והמרחב להתמודד עם אתגרים אלו בצורה בריאה, אנו נופלים שוב ושוב למעגל ההתמכרות. רק על ידי קבלת התהליך וההבנה שהחלמה אמיתית דורשת זמן, אנו יכולים לשבור את המעגל הזה ולבנות חיים יציבים ומשמעותיים יותר.


הכוח שבוויתור על שליטה


מתן זמן לזמן אין פירושו פסיביות או הימנעות מפעולה. נהפוך הוא, זהו אקט של אומץ ואמונה. זה דורש מאיתנו לוותר על הצורך לשלוט, לסמוך על התהליך ולהשקיע מאמץ עקבי בכיוון הנכון. כאשר אנו משחררים את הצורך לקבוע את התוצאה ולכתוב את התסריט מראש, אנו פותחים את עצמנו לאינסוף אפשרויות חדשות.


לתת לזמן לעשות את שלו פירושו להתמקד בהווה, לחיות כל רגע במלואו, ולא להיות שקועים בעבר או חרדים מהעתיד. זה מאפשר לנו לחוות את העושר והעומק של החיים, במקום לרוץ בלי הרף אחר המטרה הבאה. כאשר אנו מקבלים את מה שהרגע מביא לנו, אנו מגלים שלעתים קרובות החיים מזמנים לנו בדיוק את מה שאנחנו צריכים, גם אם זה לא תמיד מה שחשבנו שאנחנו רוצים.


סבלנות כמפתח להצלחה ארוכת טווח


סבלנות ונכונות להקשיב לקצב הפנימי שלנו הן המפתח להצלחה ולסיפוק ארוכי טווח בכל תחומי החיים. החל מיחסים ומשפחה, דרך קריירה ויעדים אישיים, ועד להחלמה מהתמכרויות - כולם דורשים מאיתנו לכבד את התהליך ולאפשר לו להתרחש בקצב הטבעי שלו. כאשר אנו לומדים להעריך את המסע ולא רק את היעד הסופי, אנו מוצאים משמעות וסיפוק בכל צעד בדרך.


חשוב לזכור שכל אדם הוא ייחודי, ולכן גם הקצב שלו שונה. מה שלוקח לאדם אחד שבועות להשיג, עשוי לקחת לאחר חודשים או אפילו שנים. ההשוואה לאחרים יכולה לגרום לנו לחץ מיותר ותסכול. במקום זאת, עלינו להתמקד בדרך שלנו, לכבד את תהליך הצמיחה האישית שלנו, ולהעריך את ההתקדמות שלנו, קטנה ככל שתהיה.


פיתוח מודעות עצמית וחיבור לחוכמה פנימית


כדי לאמץ את הגישה של מתן זמן לזמן, עלינו לפתח מודעות עצמית ולהתחבר לחוכמה הפנימית שלנו. עלינו ללמוד לזהות את הדחף לפעול מתוך פחד, חרדה או אגו, ולבחור במקום זאת לפעול מתוך אמונה, קבלה וסבלנות. זהו תהליך של למידה והתפתחות מתמשכת, המחייב חמלה ואורך רוח כלפי עצמנו.


אחת הדרכים לפתח מודעות עצמית היא באמצעות תרגול קבוע של מדיטציה או תשומת לב קשובה. טכניקות אלו מאפשרות לנו להתבונן במחשבות וברגשות שלנו מבלי להזדהות איתם, ולפתח יכולת להגיב להם בצורה מיטיבה יותר. ככל שנתרגל יותר, כך נוכל לזהות בקלות רבה יותר את הרגעים שבהם אנו מונעים על ידי דחפים לא בריאים, ולבחור תגובה שונה.


פיתוח אמונה ואינטואיציה


חלק בלתי נפרד מהחיבור לחוכמה הפנימית שלנו הוא פיתוח אמונה ואינטואיציה. כאשר אנו סומכים על התהליך ועל היקום שידאגו לנו, אנו משתחררים מהצורך לשלוט בכל היבט של חיינו. אנו מבינים שלעתים קרובות, הדברים קורים בדיוק כפי שהם אמורים לקרות, גם אם זה לא תמיד מה שתכננו או ציפינו לו.


פיתוח אינטואיציה דורש מאיתנו להקשיב לקול הפנימי שלנו, לאותן תחושות בטן שלעתים קרובות יודעות טוב יותר מההיגיון הרציונלי. זה דורש אומץ לעקוב אחר הלב שלנו, גם כאשר הראש מושך אותנו לכיוון אחר. עם זאת, ככל שנלמד לסמוך על האינטואיציה שלנו, נגלה שהיא מדריכה אותנו בדרך הנכונה עבורנו.


לחיות בהווה ולהעריך את הרגע


בסופו של דבר, מתן זמן לזמן מאפשר לנו לחיות בהווה ולהעריך את הקסם של הרגע. כאשר איננו שקועים בעבר או דואגים לעתיד, אנו יכולים להיות נוכחים באמת עבור האנשים והחוויות שסביבנו. אנו יכולים להרגיש הכרת תודה על המתנות הקטנות של החיים, ולמצוא שמחה ומשמעות גם ברגעים הפשוטים ביותר.


לחיות בהווה אין פירושו להתעלם מהעבר או מהעתיד, אלא פשוט לא לתת להם לשלוט בחיינו. אנו יכולים ללמוד מניסיון העבר ולתכנן לעתיד, אך בסופו של דבר, הרגע היחיד שיש לנו באמת הוא ההווה. ככל שנלמד לחיות בו במלואו, כך נחווה חיים עשירים ומלאים יותר.


זמן כבעל ברית יקר ערך


לסיכום, הלקח הגדול מהשיעור הוא שהזמן הוא בעל ברית יקר ערך במסע חיינו. כאשר אנו לומדים לתת לו את המרחב הנדרש לפעול, אנו משתחררים מכבלי העבר ומחרדות העתיד, ומתחברים למהות האמיתית של ההוויה. בעשותנו כן, אנו הופכים לגרסאות הטובות והמלאות ביותר של עצמנו, ומגשימים את הפוטנציאל האמיתי שלנו כיצורים אנושיים.


מתן זמן לזמן אינו תהליך קל, והוא דורש תרגול ומחויבות מתמשכים. עם זאת, התועלות הן עצומות. כאשר אנו לומדים לסמוך על החיים ועל עצמנו, אנו מגלים שפע של שלווה, שמחה וסיפוק שתמיד היו נוכחים, ממתינים שנבחין בהם. אנו מבינים שהמסע עצמו, עם כל האתגרים וההפתעות שהוא מזמן, הוא המתנה האמיתית.


זהו זמננו היקר, והבחירה כיצד להשתמש בו היא בידינו. בואו ננצל את ההזדמנות הזו כדי לחיות את חיינו במלואם, צעד אחר צעד, רגע אחר רגע. בואו ניתן לזמן לעשות את קסמיו, ונאמין שהוא יוביל אותנו בדיוק לאן שאנחנו צריכים להיות.

תובנות מרכזיות מתוך השיעור:


1. לתת לזמן זמן הוא אחד הרעיונות המרכזיים ב-12 הצעדים.

2. אנשים שעושים דברים במהירות מפספסים את ההזדמנויות של החיים.

3. כדי ליהנות מהדרך, מהמסע, חייבים לתת לזמן זמן.

4. כל בן אדם שחי בכאן ועכשיו נותן זמן לזמן.

5. כל מקום שלא מאיצים תהליכים - גדלים ממנו.

6. היקום יעבוד בשבילך - כל מה שאתה צריך יהיה לך בחיים.

7. אדם רוחני מבין שהדרך היא המהות.

8. כשמחפשים תוצאות או מטרות, מפספסים את החיים.

9. האגו צמוד לזמן, ההוויה לא קשורה לזמן, היא מעל התנועה של הזמן.

10. כל רגע מעבר למודעות הצרה של האגו הוא אור גדול לנשמה.


"אדם מתמסר ללקט הנאות כמו שמלקטים פרחים, ונלכד בידי המוות החוטף אותו כגלים העולים על גדותיהם וחוטפים כפר שנרדם."

עצות מעשיות מהשיעור:


1. תנו לעצמכם את הזמן והמרחב להתפתח ולצמוח בקצב שלכם.

2. התמקדו בתהליך ובדרך, ולא רק בתוצאה הסופית.

3. חיו בהווה, בכאן ועכשיו, והעריכו כל רגע.

4. סמכו על היקום שיספק לכם את מה שאתם צריכים בזמן הנכון.

5. העזו לחלום, אך אל תהיו מוטרדים מהתוצאה - תנו לדברים להתרחש באופן טבעי.

6. הקדישו זמן לעבודה רוחנית, כמו תרגול 12 הצעדים או מדיטציה.


מנטרות לדיבור עצמי מתוך השיעור:


1. אני סומך/ת על התהליך ונותן/ת לדברים להתרחש בקצב הנכון להם.

2. אני חי/ה בהווה ומעריכ/ה את המסע, לא רק את היעד הסופי.

3. אני מאפשר/ת לעצמי לצמוח ולהתפתח, תוך כדי מתן זמן וחמלה לעצמי.

4. "סבלנות היא מפתח להגשמה עצמית וסיפוק בחיים".

5. "האושר נמצא במסע עצמו, לא רק בהגעה ליעד".

6. "כשאתה מקבל את מה שהחיים מביאים לך בכל רגע נתון, השמחה והשלווה הופכים טבעיים".


שאלות ותשובות שעלו בשיעור:


שאלה: מה המשמעות של לתת לזמן זמן?

תשובה: לתת לתהליך להתרחש בקצב הטבעי שלו, מבלי לנסות להאיץ אותו או לדחוק בו.


שאלה: למה בהתמכרויות ובכלל בחיים חשוב לתת זמן לזמן?

תשובה: כי ניסיון לזרז או לקצר תהליכים פוגע בהתפתחות הטבעית ובלמידה מהמסע עצמו.


שאלה: איך אפשר ללמוד לתת לזמן זמן?

תשובה: על ידי התמקדות בהווה, קבלת המצב הנוכחי, ועשיית פעולות קטנות וקונקרטיות של צמיחה והתפתחות.


שאלה: מה הקשר בין מתן זמן לתהליך לבין החלמה מהתמכרות?

תשובה: התמכרות מונעת על ידי צורך בסיפוק מיידי, ואילו החלמה דורשת סבלנות, התמדה ונכונות לתת לשינוי להתרחש בהדרגה.


שאלון אפיון אישי - בחן את תודעתך:


1. האם אתם מוכנים להתחייב השבוע לבחון את הדרכים שבהן אתם ממהרים או מנסים לדחוק בתהליך, ולנסות לאמץ גישה סבלנית יותר?

2. מהי פעולה אחת קטנה שתוכלו לעשות מדי יום כדי לחיות יותר בהווה ולהעריך את הרגע הנוכחי?

3. האם תוכלו להקדיש זמן לפרקטיקה רוחנית (כמו תרגול 12 הצעדים או מדיטציה) שתסייע לכם לפתח אמונה ובטחון בתהליך?

4. כיצד תוכלו להזכיר לעצמכם לאורך היום לתת לדברים לקרות בקצב הטבעי שלהם, במקום לנסות לשלוט או להאיץ אותם?

5. מהו התחום בחיים שלכם שבו אתם מוכנים להתחיל לתרגל את העיקרון של "לתת לזמן זמן" ולדווח על ההתקדמות שלכם לקבוצה?

Comments


bottom of page