חיפוש
  • Dr Avraham Mizrahi

התמכרות לאלכוהול | שיטת 12 הצעדים | המכון הישראלי לטיפול בהתמכרויות

ד"ר מזרחי אברהם


שתיית אלכוהול עבור רובנו היא חלק מתרבות ומהנאות החיים. היא חלק מפעילות חברתית ומפעילות משפחתית ומקובל להגיש משקאות אלו בהרמת כוסית ושתיית לחיים.

כשהרגלי השתייה חוצים את הקו המתון של שתייה חברתית ועוברים לשתייה עבור מטרות אחרות כמו בכדי להימנע מתחושות רעות או כהתמודדות עם קשיים – הרי שזה כבר נמצא בשטח מסוכן. אז יש לבדוק היטב האם זו התמכרות וכיצד ניתן להיגמל ממנה.

הבנת הבעיה היא הצעד הראשון בכל תחום. במיוחד כאשר מדובר בתהליך מסוכן כמו התמכרות. הדרך להתמכרות היא קלה ומהירה. מדובר במדרון חלקלק ומתעתע אשר בו אנחנו עדיין מבטיחים לעצמנו שמדובר רק בכוסית ואולי בעוד אחת או שתיים אך אלו הופכים מהר מאוד לבעיה מורכבת מאוד כאשר האדם כבר אינו מצליח להתמודד מול האלכוהול. הוא שותה בלי חשבון וברור כי השתייה כבר ממש לא שייכת לגבול הבריא של שתייה חברתית מתונה.התמכרות לאלכוהול

מאת : ד"ר מזרחי אברהםטיפול בהתמכרות בדרך היוגה

טיפול בהתמכרות בשיטת

12 הצעדים 


בני המשפחה זקוקים להכוונה

וייעוץ בתחום ההתמכרויות


שתיית אלכוהול עבור רובנו היא חלק מתרבות ומהנאות החיים. היא חלק מפעילות חברתית ומפעילות משפחתית ומקובל להגיש משקאות אלו בהרמת כוסית ושתיית לחיים.

כשהרגלי השתייה חוצים את הקו המתון של שתייה חברתית ועוברים לשתייה עבור מטרות אחרות כמו בכדי להימנע מתחושות רעות או כהתמודדות עם קשיים – הרי שזה כבר נמצא בשטח מסוכן. אז יש לבדוק היטב האם זו התמכרות וכיצד ניתן להיגמל ממנה.

הבנת הבעיה היא הצעד הראשון בכל תחום. במיוחד כאשר מדובר בתהליך מסוכן כמו התמכרות. הדרך להתמכרות היא קלה ומהירה. מדובר במדרון חלקלק ומתעתע אשר בו אנחנו עדיין מבטיחים לעצמנו שמדובר רק בכוסית ואולי בעוד אחת או שתיים אך אלו הופכים מהר מאוד לבעיה מורכבת מאוד כאשר האדם כבר אינו מצליח להתמודד מול האלכוהול. הוא שותה בלי חשבון וברור כי השתייה כבר ממש לא שייכת לגבול הבריא של שתייה חברתית מתונה.


למה מתמכרים לאלכוהול?

למעשה קיימים גורמים רבים אשר הם אחראים לתופעה. נוכל למנות ביניהם גנטיקה, בריאות נפשית, סביבה חברתית, אנשים הסובלים מחרדות, דיכאון, הפרעה דו קוטבית ועוד. כל אלו חשופים ונמצאים בסיכון גבוה להגיע להתמכרות לאלכוהול.

האם אני מכור?

אנשים לא תמיד יודעים להצביע על הגבול הדק שבין שתייה הגיונית ומותרת לבין שתייה הנובעת מהתמכרות. כדי לבדוק היכן אנחנו עומדים, חשוב שנשאל את עצמנו –

· האם אנחנו מתביישים ומסתירים את העובדה שאנחנו אוהבים לשתות אלכוהול?

· האם בני המשפחה או החברים שלנו מודאגים מהרגלי השתייה שלנו?

· האם אנחנו חייבים את האלכוהול בכדי להירגע או להקל על עצמנו בזמני לחץ?

· האם אנחנו שותים בדרך כלל יותר מהכמות אותה התכוונו לשתות?

אדם שיענה בכנות על השאלות הללו יוכל בקלות לאבחן את עצמו האם אכן הוא חצה את הגבול.

התמכרות לאלכוהול – לא טוב לגוף ולנפש

לשימוש באלכוהול ישנן השפעות ארוכות טווח. הן יכולות להיות הרסניות ואף לגרום לסכנת חיים. כאשר מדובר בהתמכרות כרונית הרי שהיא עלולה להשפיע לרעה כמעט על כל מערכת איברים בגוף. זה כולל חוסר יציבות, חוסר איזון, לחץ דם מוגבר, בעיות בקצב הלב, תזונה לקויה, בעיות שונות במערכת העיכול ואפילו לשחמת הכבד והלבלב. לעיתים ייתכנו אף הפרעות שונות בתפקודי המוח.

איך נגמלים?

אז הבנו שממש לא כדאי הגיע למצב כזה של התמכרות לאלכוהול. אך אם כבר הגענו לשם זה לא אומר שזו דרך אל חזור. אנשי מקצוע ממליצים על ייעוץ עם אנשי מקצוע מתחום הפסיכולוגיה כאשר אלו יוכלו לסייע למכור לפתור את בעיית השתייה. ישנם כאלה שיזדקקו מעבר לזה. הם יוכלו להיעזר בקבוצות תמיכה המציעות טיפול בהתמכרויות. המכורים הכבדים יזדקקו בדרך כלל לתכנית גמילה מסודרת ועקבית. תכנית שכוללת תהליך גמילה ארוך כאשר היא כוללת גם את הטיפול בקשרים החברתיים, בעיות משפחתיות ובעיות חינוך.

12 הצעדים לגמילה מאלכוהול

אנחנו מציעים את השיטה החדשה יחסית של גמילה באמצעות הגישה של 12 הצעדים. מדובר בשיטה יעילה להפליא. מדובר אמנם בשנים עשר צעדים שזה כולל תהליך ארוך ובנוי, אך זהו תהליך נפלא אשר משנה את כל הגישה החשיבתית של המכור. במסגרת הטיפול הוא רואה את הבעיה מהזווית הנכונה שלה, הוא גם לומד להתמודד אתה באופן נכון עד לגמילה המלאה.

כמה מילים על השיטה

מכורים רבים ולאו דווקא לאלכוהול, נוהגים להתייחס אל ההתמכרות כאל כוח וישות בפני עצמו. ההתמכרות חזקה מהם והיא מכתיבה להם את סדר היום. על פי גישה זו של 12 הצעדים, המכור מקבל על עצמו את האחריות והוא מתחיל להבין כי הוא המנהיג על עצמו, הוא המחליט והוא זה שיכול להחליט ולהוביל לקראת שינוי.

כאשר האדם מקבל את הכוח להחליט, את ההבנה כי הכול בעצם תלוי בו הוא בהחלט יכול לבחור לעצמו דרך חדשה ונקייה, דרך ללא התמכרות, חיים ללא אלכוהול!