top of page

דיכאוניים אנונימיים - 12 הצעדים להתמודדות עם דיכאון: ד"ר מזרחי אברהם

Updated: Apr 29

  1. הצעדים שנוסדה על-ידי אלכוהוליסטים על ידי ביל ווילסון הותאמה לסובלים מדיכאון והוקמה קבוצה לדיכאוניים אנונימיים להתמודדות עם דיכאון. המאמר חובר על-ידי ד"ר מזרחי אברהם מייסד מכללת טאותרפיה


דיכאון | דיכאוניים אנונימיים | 12 הצעדים | ד"ר מזרחי אברהם | התמודדות עם דיכאון

מכללת טאותרפיה טיפול בדיכאון בשיטת 12 הצעדים
דיכאוניים אנונימיים

על דיכאוניים אנונימיים: ד"ר מזרחי אברהם


מה זה בדיוק דיכאוניים אנונימיים? הכי טוב לסכם בהקדמה:


דיכאוניים אנונימיים: התמודדות עם דיכאון


דיכאוניים אנונימיים היא חברותא של אנשים החולקים זה את זה מניסיונם, כוחם ותקווה שהם עשויים לפתור את הבעיה המשותפת שלהם ולעזור לאחרים להתאושש מהדיכאון.

הדרישה היחידה לחברות בקבוצה היא רצון להפסיק להעציב את עצמנו. אין עלות או עמלות עבור חברות בדיכאוניים אנונימיים; אנו תומכים בעצמנו באמצעות התרומות שלנו. דיכאוניים אנונימיים אינה קשורה לשום כת, עדה, פוליטיקה, ארגון או מוסד כלשהו; אין אנו מעוניינים לעסוק במחלוקת כלשהי, אנו איננו תומכים או מתנגדים לכל סוגיה חברתית. המטרה העיקרית שלנו היא להישאר שלווים ולעזור לאנשים אחרים להתאושש מדיכאון.


מותאם מהקדמה של AA זכויות יוצרים © The AA Grapevine, Inc.
דיכאוניים אנונימיים : 12 הצעדים של אחווה וחברותאתה לא לבד במאבק שלך נגד דיכאון - ביחד נוכל לעשות את מה שלא יכולנו לעשות לבד. המפתח להחלמה הוא אחווה - לעשות דברים ביחד ולהיות במסע משותף של החלמה. דיכאוניים אנונימיים מקיימת פגישות בצורות שונות: פנים אל פנים, שיחות ועידה בווידאו וטלפון. יש כאן משאבים באתר זה שיעזרו לך למצוא פגישות בארצות הברית, או ברחבי העולם. פגישות פנים אל פנים מתקיימות בדרך כלל במרכזי התאוששות, מרתפי כנסיות, מרכזים קהילתיים - כל מקום שמוכן לארח מפגש. קבוצות רבות יצרו פגישות משלהן באינטרנט, המתארחות על ידי חברות ועידת וידאו כמו זום או סקייפ (ללא אישור אמיתי או משתמע). המפתח הוא לשבור את מעגל הבידוד והיות לכוד/ה במחשבות שלך.

החברות היא פשוטה - אם נמאס לך להיות חולה ועייפת מהדיכאון אז אתה מוזמן לכאן. אתה חבר אם אתה אומר שאתה חבר.

נא לפנות לאחרים לתמיכה משותפת. אתה תעזור לאחרים, והם יעזרו לך.


בישראל כיום אין קבוצות תמיכה ואתם יכולים להצטרף למרכז הפרטי שלנו - מרכז יומי חמישה ימים בשבוע או לקורס 12 הצעדים במכללת טאותרפיה.דיכאוניים אנונימיים - תכנית רוחנית להתמודדות עם דיכאון


דיכאוניים אנונימיים היא לא תוכנית דתית. אין דרישה להאמין בתיאולוגיה ספציפית כלשהי, וגם לא ללכת לפי דוקטרינה דתית מסוימת. ביחד אנו מאמינים שקיים, בצורה או אופן כלשהו, כוח עליון שיכול לעזור לנו להחלים מדיכאון. יש אנשים שמשתמשים בקבוצה ככוח העליון שלהם. בין חברינו יש יהודים, נוצרים, בודהיסטים, מוסלמים, עדות וכתות אחרות, אתאיסטים ואגנוסטים - כולם מוזמנים כאן. מערכת היחסים שלך עם הכוח העליון שלך היא בדיוק זה: שלך. אתם מגדירים את ההבנה שלכם לגבי הכוח העליון שלכם, ואתם מגדירים את מערכת היחסים שלכם עם הכוח העליון הזה. עם זאת, אנו יכולים לומר שאם תבואו תוכלו לסמוך על הכוח העליון שלכם, ותכנסו למערכת יחסים אוהבת ועמוקה יותר עם אותו כוח עליון הדברים ישתפרו.


רבים מאיתנו עשויים להשתמש במונח אלוהים - אל תיבהל או תעלבו. אנחנו לא מנסים לכפות עליך סט מסוים של אמונות - זה רק קיצור של המונח כוח עליון.

התוכנית הרוחנית שאנו עוקבים אחריה וממליצים עליה היא שנים עשר הצעדים. על ידי הבנת 12 הצעדים והוצאתם לפועל, חיינו הפכו לטובים יותר ולתפקודיים יותר.


"הדיכאון אינו ההפך מהאושר או השמחה. הדיכאון הוא ההיפך מהאהבה. הוא אובדן האהבה. אובדן האהבה בעצמנו, בעולם, באלוהים, בעתיד." (אייל שדה-לביא)

דיכאוניים אנונימיים - אנונימיות


מה הקטע עם אנונימיות? ישנן 2 מסורות שמסבירות זאת:


מסורת 11 - מדיניות יחסי הציבור שלנו מבוססת על משיכה ולא על קידום; אנחנו צריכים תמיד לשמור על אנונימיות אישית ברמת העיתונות, הרדיו, הטלוויזיה והקולנוע.

מסורת 12 – אנונימיות היא הבסיס הרוחני של כל המסורות שלנו, שמזכירות לנו תמיד לשים את העקרונות לפני האישיות.


יש לשמור על אנונימיות כלפי חוץ כלפי הציבור: עיתונות, רדיו, טלוויזיה וקולנוע. אף אדם לא יכול לדבר בתור הקול של דיכאוניים אנונימיים. קישור הדוק של אדם בשם עם החברותא של דיכאוניים אנונימיים עלול להכתים את דמותה של דיכאוניים אנונימיים אם דמותו של אותו אדם מוכתמת. הצלחה או חוסר הצלחה של אדם בודד בניהול דיכאון לא צריכים לשקף את החברותא. אדם יכול לכנות את עצמו כחבר ב-Depressed Anonymous לציבור, אך אסור לו לחשוף פרטים אישיים של אדם אחר ב-Depressed Anonymous לציבור.

אנונימיות בתוך החברותא אינה נדרשת בין אנשים, אדם יכול לשתף את פרטי הקשר שלו עם אדם אחר. בדיוק כמו התגובה הפונה לציבור - אתה יכול לשתף את הפרטים האישיים שלך, אבל אתה לא צריך לשתף את הפרטים האישיים של אדם אחר.


12 הצעדים : חונכות


מה הקטע עם חונכות? הניסיון לעשות דברים בעצמכם הוא סימפטום של דיכאון והתמכרות. סיסמה הנשמעת בחדרי ההחלמה של איי.איי. אומרת: "מכור לבדו נמצא בחברה רעה".

נותן חונכות הוא אדם אחד שיכול להדריך אותך בתהליך של ביצוע עבודת 12 הצעדים, וניהול ההחלמה שלך. נותן החונכות צריך להיות מישהו שאתה סומך עליו, ורצוי שיהיה מישהו שכבר עבד את השלבים עד להשלמתם. החונך לעולם לא יכול לגרום לך לעשות דברים, אבל הוא יציע הצעות איך לעשות דברים אחרת. יחסי ספונסר - ספונסר אינם "עד שהמוות יפריד בינינו". זו מערכת יחסים בין 2 מבוגרים שהסכימו. אם מערכת היחסים לא עובדת עבור אף אחד מהצדדים אז אפשר לסיים את הקשר עם גילוי נאות - אל תסיים את הקשר על ידי רוח רפאים של האדם השני. מומלץ שיהיה לך חונך חדש לפני שתסיים את הקשר עם החונך הוותיק.


חסות משותפת היא מערכת יחסים עם 2 אנשים או יותר שעובדים יחד כעמיתים בעבודת 12 הצעדים ופועלים כלוח תהודה לדברים הקשורים להחלמה. בקבוצת חונכות משותפת לפחות אחד מהאנשים כבר השלים את עבודת 12 הצעדים. אותן הערות לגבי הסכמה, מערכת היחסים והגילוי חלות גם על יחסי נותני החונכות.

קבוצת לימוד צעדים היא קבוצה של 2 או יותר אנשים שמתכנסים מעת לעת כדי לעבור על חומר שנמצא בספרות 12 הצעדים. קבוצת לימוד הצעדים יכולה להתמלא באנשים כעמיתים שלא השלימו את עבודת 12 השלבים, או שיכול להיות מנחה שסיים את עבודת 12 הצעדים ומנחה את הקבוצה. בדרך כלל קריאת הטקסט ומענה על השאלות בחוברת העבודה נעשים כיחיד, ואז הקבוצה מתכנסת ומשתפת במה שעבדה עליו בנפרד.


דיכאוניים אנונימיים - תפילה ומדיטציה


מה הקטע עם תפילה ומדיטציה?


אפשר לחשוב על תפילה ככלי כדי לדבר עם הכוח העליון שלך. תפילות אינן צריכות להיות תפילות של נעוריך. תפילות מגיעות בדרך כלל כאחת משלוש הקטגוריות הבאות: עזרה, תודה, וואו. אלוהים הוא לא איזה סנטה רוחני הממלא את משאלותיך. במקום זאת התפלל על הדברים האלה שאלוהים יגיד להם כן: התפלל לכוח, התפלל לחכמה, התפלל לסבלנות וכו'.


ניתן לחשוב על מדיטציה כהקשבה לכוח העליון שלך. יש אנשים שאומרים שמדיטציה היא להיות במצב של חוסר מחשבה, אבל מי שבוגר יותר מבחינה רוחנית יגיד שמצב מדיטטיבי הוא מצב שבו אתה מתבונן במחשבות שלך, ונותן להן לעבור עם קבלה וללא שיפוט. מדיטציה היא להיות מודע לרגע הנוכחי ולחוות אותו בתשומת לב.


איך אני יודע שאני בדיכאון:


להיות מדוכא פירושו להרגיש מנותק, מבודד או מופרד. באמת, דיכאון או מלנכוליה הם המחלה של החברה המודרנית שלנו. הרצון שלנו לבודד את עצמנו מכולם ומכל דבר כשאנחנו מדכאים מבודד אותנו גם מעצמנו. הדבר בכי חשוב הוא לזהות איך זה מרגיש להיות מדוכא ואז יותר אנשים יוכלו להשתחרר ולשחרר את עצמם מהדיכאון שלהם; וגם חיים יינצלו.


אנשים מתארים את חווית הדיכאון שלהם כאילו הם נמצאים בכלא כלשהו. אדם אחד אמר שהוא נמצא בבור עמוק שבו הקירות היו מחומר רך. אישה אחת אמרה שהיא במבוך לבנים שבו לא הייתה יציאה והקירות סוגרים עליה. "אני במדבר אינסופי," אמר איש אחד, "יש רק אני ועץ בודד ורדום." "אני בכלוב," אמרה אישה אחת, "הסורגים עבים ושחורים ואין דלת." בתוך הכלא הזה יש לאדם רגשות עזים של שנאה עצמית.


לעתים קרובות, אנשים מדוכאים מדמיינים שהם משתגעים, משתגעים או סובלים ממחלת נפש מוזרה כלשהי. אחד הדברים היפים בקבוצת DA הוא שלכולם יש את אותם תסמינים, מרגישים את אותו כאב ומקבלים הקלה שהם לא היחידים בעולם עם החוויה הזו. הם לא צריכים ללכת לבד. הם גם לא שומעים אנשים אומרים, "תצא מזה". הרשימה הבאה מספקת מדריך לאלו מכם שמנסים לראות אם אתם בדיכאון או לא. אם אתה מרגיש שיש לך מספר לא מבוטל מהמצבים האלה שקורים בחייך בו-זמנית ובמשך מספר שבועות, המלנכוליה שלך עשויה להצביע על כך שאתה צריך ליצור קשר עם אנשים כמוך. כלומר, החברותא של דיכאוניים אנונימיים.


• רצון להתבודד ולהיות לבד.

• שינויים בתיאבון.

• שינויים בדפוסי השינה (יותר מדי/לא מספיק שינה)

• השכמה מוקדמת בבוקר.

• עייפות או חוסר אנרגיה.

• תסיסה או פעילות מוגברת

• אובדן עניין בפעילויות יומיומיות ו/או ירידה בדחף המיני.

• תחושת עצב, חוסר תקווה, חוסר ערך, אשמה או תוכחה עצמית ומחשבות אפשריות על התאבדות.

• בכי/אי יכולת לבכות.

• פספוסי זיכרון

• קושי לקבל החלטות.

• פחד לאבד את דעתך.

• חוסר רצון לקחת סיכונים.

• קושי לחייך או לצחוק!


הדרך החוצה מהכלא :


1. לא משנה כמה טוב ונחמד אני נראה, אני באמת רע, מרושע, חסר ערך, לא מקובל על עצמי ועל אחרים.

2. אנשים אחרים הם כאלה שאני חייב לפחד, לשנוא ולקנא בהם.

3. החיים נוראים והמוות גרוע יותר.

4. רק דברים רעים קרו לי בעבר ורק דברים רעים יקרו לי בעתיד.

5. כעס הוא רוע.

6. אסור לי לסלוח לאף אחד, ובעיקר לעצמי.


האמונות הללו, המוחזקות בעקשנות, כולאות את המדוכאים עד לאותו יום שבו הם מקבלים החלטה לבחור להסיר את הסורגים. רו, פסיכולוג קליני מאנגליה, כתב תשעה ספרים העוסקים כיצד אנו בני האדם כיצורים יוצרים משמעות לחיינו. יש לה הכרה וכבוד כמעט אוניברסאליים מצד מקצוענים ושכבה כאחד לגבי מישהי שעשתה שיעורי בית על החוויה האנושית שאנו מכנים דיכאון. היא טוענת שדיכאון אינו מחלה, אלא הוא חוויה אנושית שהיא באמת כואבת ומבודדת בטבעה. היא מציינת שלאמונה שדיכאון הוא מחלה גופנית יש משמעות טובה שאנחנו לא אשמים בדיכאון שלנו, אבל המשמעות הרעה היא שאנחנו יכולים לקבל אותו שוב, כמו התקף עם שפעת או הצטננות אחרת.פסיכיאטרים המאמינים שדיכאון הוא מחלה גופנית לא מדברים על ריפוי דיכאון אלא על ניהולו. המשמעות הרעה לדיכאון, באמצעות מודל פסיכולוגי, היא שגרמנו לו בעצמנו - לפי הדרך שבה אנחנו חושבים (שש האמיתות הבלתי משתנות שלנו), חיים את חיינו ומהרהרים על העולם. אבל ההשלכה הטובה של המודל הפסיכולוגי הזה היא שאם גרמנו לדיכאון נוכל גם לבטל את הדיכאון של עצמנו. זו הגישה שרו נוקטת. זו הסיבה שהיא קוראת לדיכאון בעיה מוסרית - עלינו לקחת אחריות מלאה על הדרך בה אנו חושבים, מרגישים ופועלים. דיכאוניים אנונימיים מבססת את הריפוי וההחלמה שלו על הנחת היסוד שברגע שאנשים מדוכאים מודים שהם יצאו מכלל שליטה, אפילו עד כדי ניסיון התאבדות, אז הם מגיעים להאמין שכוח גדול מהם יכול להחזיר אותם לשפיות, בעודם במקביל מקבלים החלטה להעביר את דעתם לטיפולו של אלוהים כפי שהם מבינים את אלוהים.


הדבר החשוב הוא לא כל כך אם דיכאון הוא או לא מחלה או הפרעה נפשית אלא שאנשים צריכים לקחת אחריות על עצמם ועל רגשותיהם. כל כך הרבה אנשים חושבים שמכיוון שהם מטופלים של רופא הם חייבים פשוט לשבת אחורה ולחכות שהתרופה תתחיל. הרופא יעשה טובה לאנשים האלה שישאל אותם מה קורה במשפחותיהם, בעבודתם. או עם אלה שהם אוהבים. הצרכן המדוכא של שירותי בריאות ונפש עשוי אז להבין שאולי יש להם בחירה אם הם נשארים בדיכאון או לא. הצרכן עשוי גם להתחיל לעבוד על עצמו בידיעה שכל מה שהוא יכול לעשות כדי לטפל בעצמו יחסל בהדרגה את הסימפטומים שאנו מכנים דיכאון.


אז לעתים קרובות אלה המדוכאים חיים מחוץ לציפיות שלהם או ציפיות של אחרים, לפעמים נובעים מהילדות המוקדמת. זה יהיה נהדר אם האנשים הרבים הנוטלים תרופות נוגדות דיכאון יתחילו לדבר מדוע הם דיכאו את עצמם מלכתחילה. הכאב עלול להיעלם עם התרופה, אבל החוויה היא עדיין חלק מחייהם ומהזיכרונות שלהם. אלא אם כן מדברים על החוויה אז תסמיני הדיכאון אכן יופיעו שוב.


דיכאון הוא בעיה עולמית של בריאות הנפש ההולכת וגוברת, על פי ארגון הבריאות העולמי. מספרם של מדוכאים ברחבי העולם הולך וגדל כאשר מסורות וערכים ישנים בקרב קבוצות הולכים לאיבוד, מטושטשים או נשכחים. המשפחות הופכות מפוצלות יותר עם יותר אימהות חד הוריות המנסות לגדל ילדים לבד. העולם הופך למקום צפוף. חברה מזדקנת במדינות המתועשות שלנו מביאה איתה את אותן מחלות גופניות שמגיעות עם אוכלוסייה גדלה. דיכאון הוא דאגה מיוחדת לאלו מאיתנו התומכים באנשים מדוכאים. כולנו צריכים להיות בראש ובראשונה לתמוך במתן יותר מודעות ברחבי העולם לצורך בקבוצות עזרה הדדית שברשותן ערכות הכלים הרוחניות שיכולות למנוע הישנות אינדיבידואליות נוספות חזרה לדיכאון.


להישאר מדוכא זה להישאר מבודד ומנותק.


ההשפעה העיקרית של דיכאוניים אנונימיים היא שאנשים יכולים להתאחד ולמצוא את התמיכה של אנשים מדוכאים אחרים, והם בתורם ימצאו את הטיפוח והקבלה הרגשיים. הם יכולים ללמוד את הכישורים החברתיים שיכולים לעזור להם להיכנס שוב לחיים בהדרגה עם תקווה ורוח מוגברת. ברגע שאנשים מבינים שהם לא לבד הם מקבלים תקווה שאולי גם הם ירגישו טוב יותר. היופי בקבוצת לעזרה עצמית הוא שאדם מרגיש קבלה מהקבוצה. אף אחד לא אומר לך "לצאת מזה" או שהדיכאון שלך נמצא בראשך. לאחר שתוקם בקהילה שלך קבוצה, יזכה בהדרגה לחברים חדשים ככל שתתפרסם שקיימת קבוצה שבה אנשים מדוכאים יכולים לבוא ולחלוק את הסיפור שלהם עם אחרים.

אני מאמין שהציבור הרחב צריך לראות שהם, למרות שאינם מטפלים מקצועיים, עדיין יכולים לארגן קבוצות עזרה עצמית של שנים-עשר שלבים עבור אנשים באזורם.

רוב הקהילות נמצאות בקשר עם מומחים לבריאות הנפש שישמחו לעזור בהקמת קבוצות עזרה עצמית או תמיכה עבור חברי הקהילה ולהיפגש על בסיס שבועי. (ראה צפיות של מטפלים בעמודים הבאים)


האם דיכאון הוא התמכרות?


מילון העולם החדש של וובסטר מגדיר התמכרות כ"... לוותר על הרגל חזק כלשהו..." בכל פעם שיש לך או לי אילוץ לחזור על התנהגות, בין אם מדובר בהרהור נפשי או כמיהה לחפש פעילות, בין אם זה בליעה פיזית של תרופה שמשנה מצב רוח או בליעת מחשבות לא נעימות ומשנות מצב רוח, אז יש לך התמכרות. אנו מאמינים שהמונח "מכור" מתאים לכל אחד מאיתנו שהיה לו "הרגל" "התמכרות" להכות את עצמנו עם זרם מתמשך של הרהורים לא נעימים (מחשבות ודימויים נפשיים) על עצמנו, אחרים, העתיד והעולם שלנו. .

מה שאנו למדים הוא שניתן להשתמש בתוכנית 12 השלבים של החלמה כדי להתגבר על כל ב' כפייתי/ממכר.


התנהגות עבור אותו אדם שרוצה באמת ובתמים להיות בריא רגשית, פיזית ורוחנית. היופי בקבוצת עזרה עצמית הוא שאדם מוצא קבלה מהקבוצה. אף אחד לא אומר לך "לצאת מזה" או שהדיכאון שלך נמצא בראשך. הדבר היחיד שתשמעו במפגשים הקבוצתיים הוא שאם תמשיכו לחזור, תשתפרו.

הניסיון שלנו הוא שאלו שחוזרים לפגישות שבוע אחר שבוע תמיד משתפרים. עכשיו, זו הבטחה כלשהי! אני בתוכנית כבר שתים עשרה שנים ולא הייתה לי הישנות בזמן הזה. אני לא מדוכא היום! אני מודה לכוח העליון שלי ולחברה של דיכאוניים אנונימיים.

Comments


bottom of page