חיפוש
  • Dr Avraham Mizrahi

OSHO ד"ר מזרחי אברהם | אושו וירש והתמכרויות

עודכן: 5 באוג׳ 2018

במשך שנים רבות אני מתבונן בעבודה של וירש במדיטציות החברתיות שלו, במשך שנים עבדתי בגישה זו באשפוזית לגמילה מסמים שניהלתי, בקהילות הטיפוליות לנפגעי סמים שבהם עבדתי ובסדנאות. ההפתעה הגדולה הייתה הגילוי של וירש וחלקו בעבודה של אושו במדיטציה.

אושו

"המדיטציה שלי היא פשוטה. היא אינה דורשת כל שיטה מורכבת. זה פשוט. מדיטציה היא שיר, היא ריקוד, היא פשוט לשבת בשקט".


כל כך הרבה פעמים פגשתי את המוות, פגשתי אותו בעצמי, פגשתי אותו במכורים לסמים ואלכוהול אחרים, פגשתי אותם במרכזי הגמילה שעבדתי בהם, פגשתי את הריקנות האיומה, את התהום, את הבור ללא תחתית, את הרגעים שבהם כל מכור העדיף למות.

וירש שהיה מכור לסמים בארה"ב בגילאים 14 עד 28 חווה את התהליך המוכר של הרחוב, של פשע, של הרואין, של הזרקות היישר אל תוך הווריד. מדהים שדווקא וירש התחבב כל כך על-ידי אושו, מדהים שדווקא הוא קיבל את התואר המטפל הטוב ביותר שאושו פגש. מדהים שדווקא בו בחר אושו להקים את היומניברסטי האוניברסיטה של לימודי אושו.


"וותר על הרעיון של להיות מישהו, מכיוון שאתה כבר יצירת מופת. אתה לא יכול להשתפר. יש לך רק להגיע לזה, לדעת את זה, להבין את זה".


כמכור נקי שחי שנים רבות בסככה הטיפולית של מספר רב של שיטות שונות וגישות שונות פגשתי מכורים רבים אשר פיתחו שיטות עבודה ומדיטציות חברתיות רבות. הסיבה שהקהילה הטיפולית הפכה להיות חממה לטכניקות הללו הייתה, שבקהילות הטיפוליות לא הייתה עבודה פרטנית עם מטופלים וזה מתוך אידאולוגיה.

סיבה נוספת שמי שניהל את הטיפול היו המכורים הנקיים ללא אנשי מקצוע. רק בעשורים האחרונים נכנסו עובדים סוציאליים בניגוד לרצון הטבעי של מכורים תחת חוק העובדים הסוציאליים והפיקוח הם פשוט הרסו היסטוריה שלמה של עבודה רוחנית רגשית יצירתית.


הדיכוי הזה שקרה בישראל תחת העובדים הסוציאליים בטענה שההתערבויות הקלסיות פוגעות בפרט וברווחתו ובאנושיותו, טענות אלו משוללות יסוד והרסו את המדיטציות והעבודה הקהילתית המסורתית שהתפתחה בפניקס ובקהילות של 12 הצעדים.


ד"ר מזרחי אברהם ומכללת טאותרפיה כיום מנסים לשקם את העבודה של הפניקס ושל גישת 12 הצעדים הקהילתית ומנסים להחיות את עבודתם של מכורים רבים ברחבי העולם.


כיום תחת עבודה סיזיפית אני אוסף את העבודה שלי ושל חבריי ומחבר אותה לעבודתו של וירש במדיטציות החברתיות שהוא פיתח וקיבל מקהילת הפניקס המסורתית.


"יצירתיות היא המרד הגדול ביותר ביקום".

אושו
קורס פסיכותרפיה ממוקדת התמכרויות

קורס 12 הצעדים

קורס מאמנים להחלמה מהתמכרויות

הנחיית קבוצות בשיטת טאותרפיה

יוגה והחלמה מהתמכרויות