פשר הסבל

הסבל – ויקטור פרנקל

פשר הסבל – הפשר העמוק והנעלה ביותר הוא פשר הסבל. שכן עמדתו של האדם כלפי הייסורים, הוא מבחנו הנעלה ביותר. שכן יש לחייו של האדם משמעות עד הרגע האחרון של הקיום אף כאשר הקיום כואב.

 


הן  היהדות, הן הבודהיזם והן התרבות היוונית, כולם מסכימים פה אחד כי הסבל הינו חלק בלתי נפרד מהחיים;  כל שלב בחיים כרוך בסבל: לידה, התבגרות, הריון, מחלה, זקנה ולבסוף מוות.  וכבר אמר החכם מכל אדם (קהלת ב, כב, כג): “כי מה לו לאדם בכל עמלו וברעיון לבו שהוא עמל תחת השמש… כי כל  ימיו מכאובים…”

emotions-2764936__480.jpg
דיכאון והתמכרות
טיפול באכילה רגשית
טיפול בחרדה
מהי פסיכותרפיה
שיטת 12 הצעדים
violent-3405549__480.jpg
התמכרות לקוקאין
אימון בהתמכרויות
התמכרות למין
התמכרות לאהבה
תלות יתר
אמון בסיסי
דיכאון ואלכוהול

הסבל של ניטשה :

״ הסבל הגופני החריף את היותו שסוע בתוך עצמו אלא שבמובנים מסוימים היה בכך יתרון . ללא תחושת השסע הפנימי , כך אמר , לא תיתכן בחינה עצמית ; וככל שהשסע הפנימי גדל , הבחינה העצמית עוד מוסיפה ומרחיבה אותו ( את הכאב ) .

ביל ווילסון: מייסד 12 הצעדים

איי איי איננה סיפור הצלחה במובן הרגיל של הביטוי . זהו סיפור של הפיכת הסבל , באמצעות החסד האלוהי , להתקדמות רוחנית ….

 

מבחינתו של דר׳ בוב , הכמיהה שאינה יודעת רוויה לאלכוהול , הייתה בלי ספק תופעה פיזית שהציקה לו ימים ולילות , בהם העביר את הבשורה לאלפי אנשים ורק נשיאת הבשורה הביאה עימה תחושה של הקלה .

בשיחרור הרוחני של בוב לא בא בקלות ; הוא נועד להיות איטי ומכאיב . התהליך היה כרוך בעבודה קשה ביותר ובעמידה דרוכה על המשמר .

כאב והתקדמות

לפני שנים רבות הייתי משתתף בצערם של כל האנשים שסובלים . עכשיו אני משתתף רק בצערם של אלה הסובלים מתוך בורות ( צעד 2 ) , שאינם מבינים את התכלית הסופית של הכאב .


מישהו פעם העיר כי הכאב הוא אבן היסוד של כל התקדמות רוחנית . אנו מסכימים בלב שלם , אנו יודעים שייסורי האלכוהליזם היו צריכים לבוא לפני המפוכחות , והסערה הרגשית הייתה צריכה לבוא לפני השלווה ….

גמילה מהימורים
קבוצת תמיכה
תרופות מרשם
התמכרות לסיגריות
חוסר אונים מהו
טיפול רוחני